Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

Z marcomu v auparku :)
aspon zistim, za co stoji ta ich "cerstva" kava, ked to porovnam s PC
Uživatelský avatar
meloun
Příspěvky: 4
Registrován: ned 01. srp 2010 21:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od meloun »

Zdravím, Silvii už mám pár měsíců (V3 2010), i když poslední dobou jsem na ní zanevřel a jen občas zkusím, aby se neřeklo, ale prostě nevím, co dělám špatně. Double miska, 16 gramů, káva upražená před 3 dny (zkoušel jsem 5 druhů, každou 1, 3, 7 a 14 dnů od upražení), namletí na Brasilii RR45 na nejjemnější (opravdu těsně než kameny cinknou o sebe), utlačení 20kg a stejně mi to teče tak 10 sekund, crema nikde a kafe vodový... Na Gaggia Classic melu mnohem hruběji, dávám klasických 14g a pokaždé to vytlačí delikátní espresso, takže už jsem ze Silvie trochu rozčilený... Poradíte, kde může být chyba?
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Fox_25 »

Kdy to dělám na svém stroji tak jako Vy tak mám stejný problém. U double misky nesmím dát 14g ale nějakých 20, tamperem neutlačuji, jen pákou několikrát "bouchnu" do linky a káva v páce sedne. Pak nateče to co má s bohatou cremou. Mletí mám na 6, ale to Vám určitě nepomůže protože mám jiný mlýnek.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Redmann »

Dôležité je, či je správne naplnená miska, t.j. doplna a nie koľko gramov to je. Pri každej káve a pri každej mašine to je inak. Treba zistiť správne množstvo a následne doladiť mletie.
Aký je puk v tej Silvii po extrakcii? Ak mokrý, blatový, tak dávate málo kávy.
Ja na Gaggie robím do double misky až 19-22 gramov...
Uživatelský avatar
meloun
Příspěvky: 4
Registrován: ned 01. srp 2010 21:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od meloun »

Už jsem zkoušel i naplnit misku po okraj, zarovnat nožem a utlačit, a výsledek stále stejný... Puk vypadá dobře, vyklepne se vcelku a v misce zůstane tak 0,2-0,3 gramu na okrajích (přilepené na misce)...
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od kubad »

Nejdřív Vás tu všechny zdravím, a po pečlivém prostudování a dlouhém rozhodování objednáno :ucta:
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Nezapomeňte se občas zmínit jak s tím bojujete.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od hnup »

meloun píše:Už jsem zkoušel i naplnit misku po okraj, zarovnat nožem a utlačit, a výsledek stále stejný... Puk vypadá dobře, vyklepne se vcelku a v misce zůstane tak 0,2-0,3 gramu na okrajích (přilepené na misce)...
Vibračné čerpadlo v Silvii pri prietoku 25ml/10s určite netlačí ani tých 9bar, jednoducho káva kladie vode malý odpor. A keďže nejde pridať kávy, treba zjemniť mletie. Žiadny iný parameter sa už zmeniť nedá.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

Rád bych se zeptal, jestli někdo z majitelů Silvie, takto nejúžasnějšího malého kávovaru světa, zaznamenal podobnou zkušenost a jak ji řešil: při použití double misky před shotem trochu vody odpouštím. Rozsvítí se kontrolka a kávu můžu začít klidně dělat ještě dřív, než zhasne a je skvělá. Při singlu je situace úplně jiná. Nesmím ani ohřát šálek vodou z boileru, odpouštět už vůbec ne, jinak je káva příliš světlá a i na chuti je poznat, že vodě pár stupňů do správné teploty chybí.
Čerpadlo neví nic o tom, jaká miska je v akci a tlačí to furt stejně. Při singl misce za stejnou dobu ovšem místo dvou nateče jen jedno kafe. Takže káva v páce musí nutně klást vodě větší odpor a propustit jí za stejnou dobu jen poloviční množství. Čehož je dosaženo hlavně tvarem misky s menším počtem dírek. Takže bych čekal spíše opačný efekt...?
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
meloun
Příspěvky: 4
Registrován: ned 01. srp 2010 21:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od meloun »

hnup píše:Vibračné čerpadlo v Silvii pri prietoku 25ml/10s určite netlačí ani tých 9bar, jednoducho káva kladie vode malý odpor. A keďže nejde pridať kávy, treba zjemniť mletie. Žiadny iný parameter sa už zmeniť nedá.
Netuším, jak namlít kávu jemněji, než na nové RR45 s kameny tak, že při posunutí o 0,5mm už o sebe cinknou...
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

meloun:
16 gramů je na double misku málo, já mívám 19. Double misku je potřeba tampovat nadvakrát, když se prostě naplní po okraj, zarovná a utampuje, je kafe málo. Takhle to dělám jen se single miskou.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

meloun píše:Netuším, jak namlít kávu jemněji, než na nové RR45 s kameny tak, že při posunutí o 0,5mm už o sebe cinknou...
A co to bylo za kávu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

Pokud je v misce opravdu tolik kávy, že je puk skoro suchý, tvrdý jak šutr a má v sobě jasně obtisknutý těsnění a středový šroub, tak potom už ale opravdu nezbývá než zjemnit mletí. Potom bych zkontroloval mlýnek, jestli není nějakej divnej. Cvičně ho rozebrat a zase složit (jestli není některej z kamenů třeba podloženej nějakým bordelem a tudíž vyosenej nebo tak něco) - vyčistit a pořádně složit. Záhadou mi ale je, jaktože Classic při hrubším mletí nemá problém. Není v Classicu nějakej napěňovací bazmek náhodou?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

ondrada píše:..... Není v Classicu nějakej napěňovací bazmek náhodou?
Nemá být kde. Jedině miska (u něktrých může být)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

Myslel sem v tom konkrétním Melounově Classicu, kterej teče dobře s hrubším mletím, třeba i miska
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od eXp10it »

Zdravím, poté co se mi po skoro 4 letech provozu a 8000 kávách zřejmě definitivně odporoučel můj "přetlakový našlehávač čehokoliv" KRUPS EA 8050PE se chci vrátit zpět k pákovému stroji (mlýnek mám, protože před tím automatem jsem měl páku). Prostudoval jsem celé fórum tam a zpět a jsem rozhodnutý pro Silvu. Než ho objednám chtěl bych vědět zda jsem to někde nepřehlédnul a neexistuje v této ceně (16k s daní) jiný stroj stejných/lepších parametrů?. :ucta:
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

A co třeba Lelit? To není ono?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od eXp10it »

Och taková rychlá reakce. O těch lelitech je tady málo napsané, to proto jsem si jich nevšiml. Na první pohled mě zaujala 41 EM protože vypadá jako zajímavý kompromis, který přesně zapadá do mezery mezi silvií a gaggií classic. V podstatě by mi stačila i ta gaggia, ale vzhledem k tomu jaký podíl máme teď doma mezi cappucciny a espressy bych měl strach z jeho malého bojleru (0,1l), silvie má třikrát tolik a tahle 41 EM vypadá že má 0,22l. Je to podle Vás dostačující rezerva pro nějaký omyl ze začátku obsluhy, kolik dokáže podle Vás zpracovat mléka naráz? Máte zkušenosti s přímým porovnání těchto tří strojů mezi sebou? Doporučil by jste mi ho?

edit: no tak nevím, chtěl jsem poradit a teď už nevím vůbec :grin: Lelit 41EM z odkazu níže a za uvedenou cenu vypadá neskutečně dobře (i přes horší zpracování detailů, podivný tank co vypadá jak nádrž na benzín v minibajku a hmotnost o 6kg menší než silva)... jak může být o tolik levnější :?

Kód: Vybrat vše

http://www.lelitespresso.cz/e-shop/espresso-kavovary/bez-zabudovaneho-mlynku/pakovy-espresso-kavovar-pl-41-em
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Pokud ovšem Silvia vyjde kolem 9tis.

Kód: Vybrat vše

http://www.espressocoffeeshop.com/store/product729.html
tak nevím co bych volil. Silviu jsem v rukách měl. Je to takový domácí etalon. Akorát mě je na ni nesympatická nádobka (umístění provedení) na vodu a žádná možnost kontroly chybějící vody.
K Lelitu by se měl vyjádřit někdo kdo ho má.

doplnění:
Silvia se zdá po všech stránkách konstrukce robustnější. Asi bych volil Silvii. Je přece jen ověřená a to i zde na foru nejedním uživatelem. Nádobku na vodu bych překousl.
Naposledy upravil(a) primacafe dne ned 20. lis 2011 20:58:34, celkem upraveno 3 x.
Důvod: doplnění
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Klidně bych vyzkoušel LELIT PL 41 TEM. Komponenty vypadají slušně, ale nikdo ho v mém okolí nemá. Pokud jim PID funguje, tak se to zatraceně hodí při experimentech s jednodruhovou arabikou. Kdybych neměl Silvii, tak bych o něm vážně uvažoval.
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“