Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mleitgeb »

Já to dělám podobně. Po pěnění pustím horkou vodu, dokud nejde voda bez páry, pak ještě propouštím vodu přes hlavu s pootevřenou parou, kterou v průběhu zavírám a dokončuji proplach pouze přes páku, kterou pak ještě čistím. V celku mi to zas tak nevadí. Stejně to dělám a pokud vím, tak okamžité propláchnutí + vyčistění (takové to bazální) se i doporučuje. Minimalizuje to zanesení, "špínu" a extrahované kávy jsou déle bez nežádoucích pachutí.
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

Zdravím všechny milovníky dobré kávy. Nevím zda jsem zvolil správnou sekci protože se dotaz taká jak mého nového kávovaru Rancilio Silvia zároveň ale také sekce "poradna na přípravu kávy" a částečně trochu dalších.

Abych začal od začátku, v roce 2009 i díky tomuto foru pořídil kávovar značky Saeco Talea Touch a začal objednávat kávu od p. Konečného. Nicméně po delší (možná i kratší) době jsem si uvědomil, že to prostě není ono a to co z toho leze se nemůže v žádném případě nazývat espresso. Několikrát v roce navštěvuji Itálii a když jsem ochutnal kávu tam byl jsem naprosto fascinován tímto "zážitkem.

Po 2 reklamacích tohoto kávovaru v záruční době a 3 v pozáruční době, jsem se rozhodl pro koupi v zahranicí ( Itálie) a zakoupil pákovou legendu Silvii a mlýnek Rocky.

Problém, je že se mi na Silvii daří stejná káva jako na Saeco, tedy naprosto bez pěny a s výrazně hořkou chutí takže stále musím espresso pít s cukrem, protože bez cukru to v této konzistenci nejde.

Používám obě misky jak pro single tak pro double. snažím se neřešit úplně vědecky množství kávy takže dávám kávu tak, že misku naplním celou a přejedu po ní prstem a káva končí tam, kde je obruba misky. Snažil jsem se také netampovat namísto toho se snažím utáhnout páku co nejvíce. Mlýnek jsem nastavil na hodnoty 6-10 ( jako většina z Vás) ale při žádném tomto nastavení se nepodařilo udělat espresso na který bych byl hrdý. Puk ale vypadá naprosto v pořádku tak jak by měl vypadat. je suchý a má obtisiknuté těsnění a šroub tak zhruba max 1.5 mm. Z toho se domnívám, že by množství kávy měl být správné ale třeba to nemusí být jediný indikátor správněho množství. Espresso je ale nepitelné a absolutetně bez pěny. Kávy které jsem testoval byly India Moonsoned a H-presso, které jiným dle jejich příspěvků pění velice ochotně. Nejde mi úplně jen o pěnu, rád bych v kávě také poznal chutě, jaké popisuje např. David a začal vychutnávat espresso bez cukru a pravé presso mi začalo chutnat.

Snažím se jednotlivá nastavení nějak zaznamet abych nalezl optimální nastavení ( zejména asi mlýnku). Zarazilo mě také, že když jsem mlel na stupeň 6 a použil single misku 25 ml kávy nateklo za 14 sec, (tmavý extrakt tak 2 sec, a zbytek , světle hnědá hořká voda) zatímco u 2 misky se stejným nastavením mlýnku, také bez tampování káva sotva protékala. Kávu zatím neutlačuji, jen prstem kávu jemně rozprostřu po misce a utlačení nechám na hlavě kávovaru. Zkoušel jsem i tampování silou 30 liber (trénoval jsem na váze abych tuto sílu dostal do ruky) ale výsledek prakticky stejný. také se snažím před extrakcí upustit trochu vody z boileru jako to bylo popisováno na Cofeegeek v rámci Temp. surfing.

Jak jsem psal používám Primacafe více jak 3 roky, ale mám také pocit, že jsem kávu nemusel skladovat nejlépe. Měl jsem ji ve spíži, sice na severní straně ale byla tam prakticky pokojová teplota. Kávu jsem kupoval v červnu. nemůže káva v těchto podmínkách ( znrková, v uzavřených pytlíkách po 100g ) také nějak výrazně degradovat ? další dávka již bude v mrazáku jak jsem se zde také dočetl.

Omlouvám se za delší příspěvek a budu rád pokud by mi někdo z Vás kteří používáte stejnou kombinaci ( je tu hodně lidí s S&R Rancilio, i podle tohoto faktu jse se rozhodl pro tento stroj) a máte značné zkušenosti s přípravou espresso pomohl v mých začátcích.

je krásné se dívat na ta videa, kdy po několik sekund teče nádherná crema a proces vypadá velmi jednoduše, pro mě je to ale zatím nedosažitelné což mě obzvláště u tohoto přístroje velmi mrzí. Věřím však že i já budu

Velmi Vám všem děkuji za případné rady a omlouvám se pokud je příspěvek trochu chaotičtější.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

Pokud netempujete a káva sotva protéká, tak to vypadá na příliš jemné mletí. Chce vyzkoušet při jakém stupni mletí teče moc rychle a kdy už jen kape či jí čerpadlo neprotlačí vůbec.
Já bych zkusil nejprve hrubší mletí, kdy se káva dá stále pozřít, oproti příliš jemnému mletí, kdy Vám zůstane jen puk a žadné kafe...a postupným utahováním zjistil kdy to teče nejlépe.
Vše však musí být při konzistentním množství kávy.

Jestli mohu pár vlastních zkušeností s RS, tak zde jsou.
Množství kávy:
Málo kávy se projeví mokrým pukem bez otlaku šroubu a sítka
Pokud je vyditelný šroub a puk se suchý množství je OK a chybu musíme hledat u hrubosti mletí, distribuci v misce či teplotě vody.
Pokud voda vytéka kolem páky, a tu šlo jen velmi těžko upnout do presovače, je kávy příliš.

Spávná distribuce v misce:
Když se vytékající extrakt příliš rychle mění v barvě a konsistenci, byla pravěpodobně káva nedostatečně (či nesprávně) rozložena v misce. Někdy se hovoří o kanálkování. Tzn. voda si najde misto kde nejjednodušeji protéci namísto aby procházela přes veškerou kávu v misce. Můžete mít spravnou hrubost i množství, ale stejne to neteče 25/25
Zkuste se podívat po Weiss Distribution Technique WDT.
Jestli Vám není moc líto suroviny, začněte na dvojité misce. Single u RS činí problémy i zkušeným harcovníkům.

Teplota:
Pokud se Vám zdá voda příliš teplá zkuste Temp. surf. Buď odpustěním vody přes hlavu kávovaru či posečkáním cca 1,5min po zhasnutí kontrolky ohřevu.
Příliš horká voda způsobuje hořčí chuť kávy
Směs či samotná robusta krémuje ochotněji. H preso je na zkoušení lepší než arabika.

Hodně úspěchů a zdaru.
Ostmes
P.S. napište jak jste dopadl
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

Děkuji Vám za rychlou odpověď. Teď už to bude trochu kratší.

WDT používám - kávu jsem namlel do kelýmku od jogurtu či jiné plastové misky a všechny hrudky jsem odstranil. snad jsem slovo clumping pochopil správně.

Snížení teploty - jak jsem také psal před shotem odpouštím vodu a používám temp. surfing.

Asi se vykašlu na originál misku single od Rancilia, na druhou stranu p. Konečný psal, a pomohl několika uživatelům, i s touto. Nevím zda mohu dávat větší množství kávy než naplnění misky po okraj jak psal jeden uživatel, pak už páka ani nesedne do hlavy.

Mletí - psal jsem že jsem používal mletí od 6- 10 což jsou stupně, které jsou popisovány i několikrát zde. Při použití ( bez tampování) v single to teče o hodně více než u double misky, když jsou obě misky naplně po obrubu. v obou případech se jedná o Hpresso.

Jak jsem již psal když plním misku tak se snažím vůbec netlačit jen prsty opatrně kávy distribuovat do všech koutů a předtím ji ještě zbavím WDT hrudkováním, Možná že i nepatrná niance v stlačení kávy touto metodou může mít za následek to že stejně vypadající mnosžví před tampováním jednou nedotlačím do páky a podruhé je puk mokrý.

Koukal jsem se trochu detailněji na rozdíly v mletí na stupeň 6 a 8 nebyl velký. Máte prosím k dispozici fotky jak by nemletá káva měla vypadat, je to vůbec možno z fotky poznat, nebo jen po hmatu ?

Pokud by byl někdo z mého okolí a byl ochoten mi to se Silvii ukázat online budu velmi rád. Do Kovalovic to mám přejicen hodně daleko.

Co možnost znehodncením kávy špatným skladováním ? Může to mít takto fatální následky. ?

Ještě jednou děkuji za vaši reakci, jistě dám vědět jak jsem pochodil a jak pokračuji na své cestě k dokonalé ( lahodné) kávě.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

Add skladování...
pokud Vám tam káva neleží půl roku nemělo by to mít fatalní důsledek. Eliminovat tuto domněnku lze pouze objednáním čestvé kávy.
Add. Tempování. Já namelu do páky, udělám WDT, sklepnu kávu v misce lehkým úderem pracovní desku a tempuju.
Přesně vím jak má být hlubko tamper v misce aby to teklo dobře. Toto je však odzkoušeno na mém stroji, mém tamperu a na Santosce či Prima presu. Vy to můžete mít jinak....
Add. miska. s originálem RS to jde vcelku dobře, musíte mít však stejné optimální množství. Pokud to ani nedopnete do stroje, trošku odeberte v opačném případě to neotiskne šroub.
Add. Zarovnání prstem a rozdílné množství. To může být i hrubostí mletí. Pokud zarovnáte prstem kávu namletou na 10 bude jí méně než pokud zarovnáte kávu mletou na 6. Zkuste naplnit pytel šterkem a pískem z pláže a uvidíte ten rozdíl.
Někteří mají váhu aby si množství přesně ověřili. Dle mého názoru je to na pochopení a naučení dodržení množství vcelku dobré, pozěji Vás to asi bude jen zdržovat, ale to až budete mít něco navařeno.

Ostmes
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

Děkuji velice za Vaše rady,
novou kávu určitě obejdnám.
Když jsem si porovnal jak jsem namlel na stupeň 6 a stupeň 10 neviděl jse opravdu nějaký razantní rozdíl. Ale asi to bude také tím, že nemám zkušenosti s rozdílným mletím ( zatím). Také zkusím použít váhu abych se naučil dávat přesně množství co má být v páce. Je mi jasné, že to bude hlavně asi v mletí. Můžete mi prosím poslat někdo fotku jak by měla ( v detailu) vypadat namletáý káva pro správnou extrakci espressa.

Co mě opravdu zarazilo, že když namelu na stupeň 6 a 7 a dám stejně namletou kávu do single a double misky, tak je výsledek úplně jiný. žil jsem v domnění, že všechny misky jak double tak single by se měly ( zhruba) plnit stejně pod okraj a pak stejnou silou tampovat, ale asi jsem se také mýlil, dnes budu opět pokračovat. ( zkusím raději double misku)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

ad mletí: stupně na správné mletí na stejném mlýnku (značce a typu) jsou velmi často rozdílné. Já např. na Rocky melu od nuly do pětky. Doporučoval bych začít třeba na dvojce a pokud to vůbec nepoteče, přidávat na hrubosti dokud se nepodaří dosáhnout 25s.
množství: váha pomůže velmi, doporučuji. Rocky hodně hrudkuje, takže přesné množství se blbě odhaduje. Já na mojí Silvii poznám rozdíly i půl gramu. Pozor, různé kávy naplní misku různě, takže hmotnost kávy není ukazatel množství. Některé dáte třeba 16g, jiné 18g a naplnění misky je stejné (stejný objem různé kávy neváží mnohdy stejně)
misky: ano, Rancilio Silvia nemá příliš vhodně nakombinované misky v základní výbavě. nejde ani tak o to, že se singlem se blbě pracuje (dá se to ale naučit), ale spíš je problém v tom, že vyžaduje rozdílnou hrubost mletí oproti double. Což zdržuje a otravuje, ale dá se s tím žít.
skladování: u PC od června by neměl být problém, všechny jejich kávy pění jak o život. Primacafe skladuji nikoliv v mrazáku, ale v ledničce. Sáčky balím do potravinářské folie a nechám rozbalené jenom ty, které používám. Pokud ovšem je na obzoru dlouhý výpadek v pražírně,(měsíc a víc) dávám zásoby do mrazáku.
Na začátek bych asi zkusil objednat PC nejlevnější směs a laboroval s hrubostí.
Nicméně hlavu vzhůru, Silvia je skvělý domácí kávovar a určitě se začne dařit!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

mill píše: .......Pokud ovšem je na obzoru dlouhý výpadek v pražírně,(měsíc a víc) dávám zásoby do mrazáku.....
CO to mám být????? doufám že né v souvislosti s námi. Nemůžeme si dovolit vypadnout na 4dny.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Vánoce,vánoce přicházejí, šťastné a veselé :) .To jsem měl v šuplíku narváno a strkal jsem to i do bot :grin:
Ale přežil jsem.......
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

I naše stroje si potřebují odpočinout.
A nemalujte za zeď, to je ještě dost daleko.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

@mill - díky za Vaše poznatky, už se nebudu divít proč bylo mletí nas stejném stupni použitelné jak v double tak single misce, Ten rozdíl mi přisel ale opravdu velký ( cca 4 stupně). Pořád si říkám, že to přeci nemůže být tak složité, když na těch videích vidím, jak zarovnají misku kafem bez jakéhokoliv měření po okraj pak tampují a teče z toho presso s nádhernou pěnou.

Psal jste že melete od 0 -5. Používáte orignál RS single nebo double nebo něco jiného. Double na 5 sotva tekl, zatímco single na 5 protekl za 12 sekund a změnil se v světle hnědou hořkou nepitelnou tekutinu. ( Temp. surfing na snížení teploty proveden)

Na testování s hrubostí mletí jsem si koupil standard směs, ( pít to nebudu) a na testy 25/25 by to mohlo stačit.
Mohu Vás poprosit, zda byste mi poslal jak u Vás vypadá na fotce mletí na stupni 2-5. Dočel jsem se že v tomto by káva měla mít konsistenci něco mezi solí a pudrem ( ale to je dost velký rozdíl). Rád bych používal tu single misku ( protože presso piju sám ostatním dělám "espresso americano :-) akže se budu snažit vychytat meltí právě na tuto misku.

Také se s p. Konečným pokusím domluvit aby mi kávu namlel na moji Silvii on, a já se pak pokusím toto reprodukovat u svého mlýnku.
Rád bych poprosil o tu detailní fotku, jak vypadá káva po mletí určitě by mi moc pomohla.

Poslední dotaz, vodu používám normál s kohoutku bez jakýchkoliv filtrů. Má případná tvrdnost vody ( máme středně tvrdou) nějaký významný vliv na kvalitu extraktu ?

Děkuji
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

žádná fotka namletí kávy vám nijak nepomůže. Už tady někdo takový pokusy s fotkama praktikoval, ale je to k ničemu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

zkusím tedy pokusy s mletím jako doporučoval mill, začít na stupni 2 jít dále až to poteče 25/25 pokud možno při stejném váze kávy a zachování procedury přípravy kávy.
Uživatelský avatar
Meescha
Příspěvky: 44
Registrován: pát 30. črc 2010 14:46:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Meescha »

Úplně ideální je ošahat si správně namletou kávu a pak nastavíš hrubost mletí po paměti. Bohužel ještě nemám hrubost v ruce, ale časem se to napiluje... ;)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Seky »

trochu mimo, ale pozor na tu standartku, bývají tam kamínky, jeden mi málem zničil mlýnek, když sem taky laboroval a testoval... ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Už jsem to zde někde psal, ale neuškodí to znovu. U žádné kávy není možné 100% říct, že v ní nemůže být třeba kamínek (nebo i něco jiného). Pokud chcete mít absolutní jistotu, je vhodné před nasypáním do mlýnku, vysypat kávu na talíř a přebrat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Seky »

ano, psal ste to, proto kontroluji vše. Jen sem to chtěl připomenout. Zatím se s tím setkal jen jednou a to právě u té standartky za 7Kč :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Čím levnější káva, tím to může být pravděpodobnější. Kdysi jsme nacházeli v kávě kusy stránek novin, mince, provázky, různé hřebíky a taky jednou mosaznou nábojnici z pistole.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Seky »

:lol:
nábojnice byla z kávy z nějakého "rizikového" regionu?
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

Večerní pokus:

Použivá káva - India AA Moonsoned ( 21.6.2011)
Stupeň mletí Rocky - 3
Káva po okraj a pěchováno tamperem silou 30 liber ( na váze) po tampování byla káva přesně na rysku, použitá miska - double original RS.
Doba extrakce cca 28 sec. Před extrakcí použit temp. surfing. Puk byl mírně vlhký při vyndání z páky.

Kávu jsem poprvé pil bez cukru, aniž bych se musel zajíkat že je hořká. Necítil jsem ale zatím žádné rozmanitější chutě, jako jsou popisovány místními znalci, i tak mi ale i káva bez cukru chutnala prakticky nejvíce ze všech káv co jsem udělal snad jen kromě Haiti Bleu Pine z předchozího kávovaru. Pevně doufám, že se budu moci dostat ještě trochu dále. min. s přímo čerstvě praženou a dobře skladovanou kávou.

Tímto bych rád všem ještě jednou poděkoval za cenné rady do začátku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“