Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Seky píše:nábojnice byla z kávy z nějakého "rizikového" regionu?
Možná z regionu kde pracují ještě otroci a některej chtěl vzít kramle.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

No vida, a pak že to nejde ;) Extrakce vypadá slušně, alespoň podle cremy. Není v tom žádná věda, chce to jen chvilku cviku a vědět, čeho a jak chci dosáhnout. Jste na správné cestě. Ještě zkuste chvilku laborovat s výběrem singlu, tj. najít nějakou jinou misku. Asi bych navštívil v okolí nějaký servis profi kávovarů, kde nabízejí níhradní díly atd. Páku vezměte s sebou, každá je trošku jiná. Singlů asi vyzkoušíte víc, než se dopracujete k tomu pravému. Zatím laďte techniku na double, jakmile budete vědět, jak má extrakce vypadat, bude se i líp hledat single miska. Já to mám vyladěné tak, že hrubost neměním, ale single používám na 11-12g kávy, což ne každému vyhovuje.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Netrapte se tím, také tam většinou žádné nejrozmanitější chutě nenajdu. Asi proto, že se mezi znalce neřadím. Vidím to asi takto, buď je dobrá, nebo se dá pít a pak je další stav a to je nepitelná. ;)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

Seky píše:trochu mimo, ale pozor na tu standartku, bývají tam kamínky, jeden mi málem zničil mlýnek, když sem taky laboroval a testoval... ;)
Nevím jak chcete trénovat cremu na zrnech za 7kč. Vždyť ta může být i několik měsíců stará. To pak nekrémuje ani při 25/25.

Jinak novému uživateli přeji hodně úspěchů..
Uživatelský avatar
Sabian
Příspěvky: 11
Registrován: pát 05. srp 2011 15:49:02
bydliště: Vlašim
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sabian »

cremu jsem nechtěl trénovat na standard směsi ( ne od PC) tak jsem chtěl trenovat pouze extrakci 25/25. vypadá to že už jsem docela blízko dobré extrakce, a už to chce pouze malé změny.

Jinak samozřejmě děkuji za povzbuzení. U nás není žádný servis profi-kávovarů ani v okolí 40 km takže pak jedině Praha. Hodně tu bylo napsáno o Marzocco tak jí zkusím objednat.

S tímto nastavením, se mi už doufám povede lépe rozeznat rozdíly mezi jednotlivými PC kávami. S automatu mi přišly ( až na pár výjímek) všechny chuťově stejné.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

S potěšením jsem rozšířil řady majitelů tohoto nejsympatičtějšího kávovaru světa :) Přešel jsem na Silvii z Gaggia Achille (ruční). Zatím jsem zkoušel jen single misku. První shot na Silvii byl skvělý, od té doby už nikdy, ale není to ještě tak dlouho :) Melu stejně jako na Achilla, extrakce probíhá správnou dobu, puk je suchý s otiskem šroubu, káva je dobrá, ale není dokonalá, což jsem s Achillem uměl :). Můj problém se zdá být -na rozdíl od většiny, jak to tu čtu- nedostatečně teplá voda. Káva teče spíš světlejší, crema slušná, ne skvělá, chuť rovněž. Ještě s tím budu laborovat, Silvie je mi strašně sympatická, přece jen je to slečna, zatímco Achille je chlap. A nebolí od ní tolik ruka.
Silvii mám z druhé ruky a majitelům bych doporučil kupovat těsnění do grupy ze zaručených zdrojů. Kromě toho namontovaného jsem dostal náhradní, obě byly tvarem originální. Při jejich použití by David by kávu popsal nepochybně nějak takto: vůně gumová se stopami umělé hmoty. Chuť neurčena, chybí odvaha vzít do úst...
Po koupi nového těsnění bez problémů.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Seky »

Ostmes píše: Nevím jak chcete trénovat cremu na zrnech za 7kč. Vždyť ta může být i několik měsíců stará. To pak nekrémuje ani při 25/25.

Jinak novému uživateli přeji hodně úspěchů..
ladil jsem hlavně mlýnek kvůli hrubosti a extrakci, abych neplýtval dobrou kávou. Ani mě nenapadlo čekat crému. Samozřejmě na kávu odsud sem musel ještě doladit, ale už se dala mezi laděním i vypít :)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

OK. Ale stále mi to připadá plýtvání čehokoliv. Každé zrno je jiné, teď víte, že standartku melete na např. 4ku a teče 25/25, ale až přijde Colombia, ta to zase bude jinak :)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

Vyzkoušel jsem double misku. Nemám slov. Díky, pane Kolalo.. Rancilio!!!

Takže subjektivní shrnutí Gaggia Achille vs. Rancilio Silvia:
Nelze říct, že by některý z těchto strojů uměl lepší espresso. To je tedy objev. Heuréka.

U Silvie se ale rozhodně tolik nenadřete, dřív se mi to líbilo, ale omrzí to.
Odlišná koncepce možná dává GA lepší možnost současného použití páry, ale bojler 0,8l není vždy schopen jí dodat dostatečné konstantní množství. Je to jak kdy.
U RS jsem to ještě nezkoušel, piju espresso tak, jak nateče :)
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

Tak sa hlasi dalsi majitel S+R. Uz som nad tym stravil par hodin, minul na test vyse pol kila kav. Pri single original sa mi ani len nepodarilo priblizit k 25/25. Prebehne to za 10 sekund maximalne. A to musim mlet na stupni 1. Daval som od 6 do 10 gramov, tampoval, silno, slabo, vobec, paku zatahoval silno, slabo a stale to tecie rychlo. Puk mam vzdy vlhky, aj ked je srob a sitko otlacene. Vyskusal som double orig. sitko, mletie tiez na 1 a tam sa to uz priblizilo 25s. Ked vsak chcem pit sam, je to plytvanie. A aj pri double by som chcel extrakciu este predlzit. Robil som aj WDT, kavu vazil, daval az povrch (az nesla dotiahnut paka) a nic. Ak meliem na 5-8, tak je to este vacsi rychlik. Ako na 25/25? :( :(
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mleitgeb »

Pořád melete na hrubo. Jste opravdu nulou na nule? viz jiná tématu zde na fóru.
Uživatelský avatar
daniel1
Příspěvky: 11
Registrován: pon 08. pro 2008 21:35:27
bydliště: Slezsko
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od daniel1 »

K Egressovi333 - jak to popisuješ, tak dáváš asi málo kávy. Já melu většinou na 7-9, mám Rancilio Rocky mlýnek, jiné melou jinak. Dávka kávy je na oko, prostě už to za ten rok mám vychytané. Kdybych umlel na jedna, tak mi přes páku nic nepoteče. Zkus se podívat na stránky silviaschool a za tohle slovo dej com, pak na youtube je celá řada videí, které ti pomůžou udělat dobré espresso. Nepanikař a přemýšlej - je vždy rovina mezi třemi veličinami - množství kávy, stupeň semletí a tlak tamperu.
d1
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

jop, bohuzial som nulou na nule. To tema o rockym som precital, vtedy sa to nevyriesilo, chalan melie 2-6. Ja dam pri stupni 2 menej ako 10 sekund pri single miske, takze mne to moc nepomoze :(.

malo kavy tiez nedavam, uz sa mi stalo, ze som nemohol paku ani nasadit. skusal som uz kazde mnozstvo :(
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

Tak sa predsa len podarilo o fuz dotiahnut kamene a vysledok je, ze som sa dostal nad 10 sekund. Max tak 14, co vyhra nie je :(
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Miri »

Neviem čo myslíte tým, že ste o fúz dotiahli kamene. Mali ste mlynček rozobraný a znovu ho poskladali? V princípe sa da poskladať aj tak, že kamene budu o seba škrngať napr. i pri trojke na stupnici. Samozrejme je blbosť to takto poskladať, len som chcel povedať, že O je prakticky vtedy, keď už kamene ničíte tým, že sa navzájom o seba trú. A to by bola káva na prach. Takže som presvedčený, že chyba je v nastavení mlynčeka. Treba ho správne poskladať.
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

Poskladal som ho tak, ako je popisane tu na fore - prva poloha, kde uz o seba nestrngaju mam ako nulu
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Ačkoliv to bude znít neuvěřitelně, jsou kávy, které nejdou namlít tak, aby to teklo 25/25. Mám s tím zkušenosti i na Rockym, i na Macapu, i na Mahlkoenigu, na žádném nejdou namlít na OK shot . Jediná pomoc je přeplnit misku, ale i tak to někdy teče rychle. Zkuste jinou kávu,myslím tím vyzkoušet cokoliv jiného, co je po ruce. Netuším, čím to je, protože stejná káva to při objednávce třeba za měsíc - tj. při jiném pražení, nedělala. Setkávám se s tím u různých pražíren, takže vůbec netuším, kde by mohl být zakopaný pes. A stává se to velmi zřídka, ale už jsem se s tím setkal.
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Egres333 »

Dnes som vyskusal treti druh :(
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

potom snad už jen zkontrolovat tlak, dřív býval u RS nastavený výš. Nic víc mne nenapadá
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od zdenok »

Egres333 píše:Dnes som vyskusal treti druh :(
Odkiaľ máš zrnkovú kávu? Z PrimaCafe si ešte neobjednával, takže je možné, že to čo si mlel je staršia preschnutá, zvetraná káva aká sa bežne vyskytuje v našich predajniach a preto je problém že ani pri jemnom mletí to netečie tak, ako by mala.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“