Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od eXp10it »

Nějak jsme tady ten thread o silvii zašpinli lelitem :grin: tak snad naposled. Věnoval jsem tomu teď chvíli času a přijde mi podle youtube videí že jsou opravdu hodně "měkké" a při dotahování páky je patrné že se celý stroj ohýbá, navíc není možné dotáhnout páku bez toho aby jste neotočili celým strojem, takže těch pár kilo materiálu mu prostě oproti silvii chybí. Koupím si silvii howg, děkuji za pomoc. :ucta:

edit:// ještě k tomu odkazu na tu levnou silvii... je to repas :/
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

Dobrý den,

pokud u RS plánujete vetší množství kapučín najednou, tak to není úplně nejvhodnější stroj. 1-2 OK, ale 4 či více je hodně časově náročné.

Je to dáno omezením boileru a nutnosti časové prodlevy mezi nahřátím na páru (cca 125°C) a ochlazením na shot°cca 95°C...

Můžete udělat např. 4 shoty presa a potom počkat na páru a napěnit dostatek mléka.
Pokud, ale máte mašinu s dvěma boilery či s HX, tak je to o něčem jiném...


Takže potřeba zvážit.

Ostmes
kuslak
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 18. lis 2011 12:35:38
bydliště: BRATISLAVA
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od kuslak »

Ahojte, idem si tiež objednať Rancilio Silvia V3. Čo to som tu prečítal na fóre a rozhodol som sa. Ďakujem za všetky príspevky, ktoré sú mnohým užitočné. Netrebalo vytvárať nové vlákna.
Predsa len jedna otázka. Za aký čas viem pripraviť 6x presso na tomto stroji? Predsa len návštevy sú časté. Ak beriem do úvahy, že stroj už je zahriaty.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

Pokud jde jen o pressa, tak to takový problém nebude. Čas mezi nahřátím po presu je cca minuta a půl a to je doba než připravíte kafe do páky.

Takže 6 káv do 5-7 minut..

Pokud bude někdo chtít kapučíno, tak to bude horší....
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Hmmm, šest káv do pěti minut? Ačkoliv si nemyslím, že se s tím až tak moc piplám, tak do pěti minut bych to nedokázal. Technologické pauzy, jako třeba vyklepnutí puku, vyčistění páky, namletí, tampování, event, vyladění teploty surfingem......dobrý, smekám. Někdy si to zkusím stopnout, ale 5minut fakt nedávám.
Nicméně, takhle obšírně jsem chtěl naznačit, že samotný proces přípravy espressa je (alespoň u mne) delší, než schopnost Silvie se znovu zotavit po shotu.
Uživatelský avatar
Muminnek
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: pát 28. lis 2008 13:03:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Muminnek »

Ostmes píše:Pokud jde jen o pressa, tak to takový problém nebude. Čas mezi nahřátím po presu je cca minuta a půl a to je doba než připravíte kafe do páky.

Takže 6 káv do 5-7 minut..

Pokud bude někdo chtít kapučíno, tak to bude horší....
Počkat, počkat:
nahřátí po presu včetně přípravy kafe do páky = 1,5 min.
Shot = 0,5 min
Tj. doba od presa k presu celkem 2 min. x 6 = 12 min. (ne 5-7 min.)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od hnup »

A prečo nerobiť z double misky?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

Dáme závody? ;-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Bych vám to pískal.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od hnup »

Robil som tri kávy, zo singlu (espresso+espresso+cappucino), 7 minút + 1,5 min. na poriadenie (vyčistenie sprchy, trysky, kanvičky, ...). V tom čase 7 min. je zahrnuté aj servírovanie a vypitie jedného espressa obsluhou, treba však podotknúť, že single LM sa ľahko plní a tampuje, keďže ho neplním až po okraj.

Len pre zaujímavosť: Biela koža... nooo...

Kód: Vybrat vše

http://www.rancilio.it/rancilio/prod_model.jsp?id_model=83&id_language=2&id_category=11
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

Jejej, to bude ale krásně zaflákaný od kafe :)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

mill píše:Hmmm, šest káv do pěti minut? Ačkoliv si nemyslím, že se s tím až tak moc piplám, tak do pěti minut bych to nedokázal. Technologické pauzy, jako třeba vyklepnutí puku, vyčistění páky, namletí, tampování, event, vyladění teploty surfingem......dobrý, smekám. Někdy si to zkusím stopnout, ale 5minut fakt nedávám.
Nicméně, takhle obšírně jsem chtěl naznačit, že samotný proces přípravy espressa je (alespoň u mne) delší, než schopnost Silvie se znovu zotavit po shotu.
Tak to abych to taky vyzkoušel a změřil si to.
Jinak můj předpoklad byl:
- Dělám double shot, což znamené 2kafe z jedné várky.
- Vyklepnutí, nasypámí nové dávky a umačkávaní se musí stihnout v čase kdy se mašina opětovně nahřívá
- Čas na nahřátí je počítán pouze 2x. Druhý a třetí shot.
- Žádný temp surf., mám PID
- Údržbu/čištění jsem nepočítal, tu dělám až po servírování...

Jinak, ten kdo má Rockyho s doserem, tak má třeba namleto předem na všechny dávky.
Někdo neumačkává (viz. Primacafe..)

Nicméně můj komentář měl spíše být o tom, že příprava nápoje s mlékem je limitována časem na vytvoření páry a pokud by chtěl někdo preso až po přípravě páry, je zde časová prodleva při ochlazování sestavy.

Ostmes
Uživatelský avatar
edge
Příspěvky: 12
Registrován: pát 25. pro 2009 13:10:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od edge »

Dlho som nebol na tomto fore. Mam Silviu uz 2 roky a stale velka spokojnost. Kavu uz robim velmi slusnu, najma na dvojitom sitku. Rozmyslam nad PIDom, viete mi poradit kde ho kupit? Je jeho instalacia narocna? Chcem to najma kvoli zene, aby nemusela nad tym laborovat ako ja :)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

edge píše:Dlho som nebol na tomto fore. Mam Silviu uz 2 roky a stale velka spokojnost. Kavu uz robim velmi slusnu, najma na dvojitom sitku. Rozmyslam nad PIDom, viete mi poradit kde ho kupit? Je jeho instalacia narocna? Chcem to najma kvoli zene, aby nemusela nad tym laborovat ako ja :)
Je tady celé jedno vlákno o PID.

Já jsem PID a čidlo kupoval u Auber Instruments a zbytek blastlil sám.

Instalace dle návodu není složitá. Navíc existuje několik podrobných obrázkových návodů na netu.
Stačí pročíst vlákno.
Dneska bych šel do PIDu s dvojím nastavením teplot. Přepínaní mezi tepl. shotu a páry je rychlejší. Těď musím vždy držet tačítko než dokrokuji na 125°C u páry a 95°C u shotu.

Ostmes
Uživatelský avatar
dstrom
Příspěvky: 40
Registrován: úte 12. črc 2011 22:57:02
bydliště: Stupava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od dstrom »

Zdravím všetkých.
po niekoľkých mesiacoch užívania Silvie+Rockyho by som rád prispel niekoľkými skúsenosťami.
Mletie:
s každou kávou je to nové, ale +- sa mi osvedčilo nastavenie 4-6.
Príprava:
používam len double misku, po rade p. Konečného len naplním misku a netampujem. Keďže Rocky hrudkuje, rýchlo som sa zoznámil s WDT. Kávu nameliem do misky tak, aby po premiešaní drevenou špajlou presahovala okraj misky o cca 0,5 cm (samozrejme na miske je nasadený orezaný kelímok z jogurtu). Následne kávu zarovnám špajlou, trochu sa pri zarovnávani utlačí a nasadím páku. Keďže ma bavia technické veci, nedalo mi aby som nevyskúšal aj technický prístup (rozumej váženie) a vychádza mi, že rozumná váha v originál double miske je 17-17,5g.
Teplota:
Osvedčilo s mi robiť shot 1 a štvrť minúty po tom, ako zhasne kontrolka nahrievania. Príde mi to presnejšie ako odpúšťanie vody pred shotom.
Mlieko:
Mal som veľké plány, dokonca som zakúpil MOTTO kanvičku, aj som čo to potrénoval, ale rýchlo som zistil, že k dobrému espressu mlieko nie je potrebné (tento názor zdieľa aj moja manželka).

dstrom
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

U nás se to podává trošku jinak:
"Dobré espresso je škoda kazit mlíkem".
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
edge
Příspěvky: 12
Registrován: pát 25. pro 2009 13:10:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od edge »

dstrom píše:Zdravím všetkých.
po niekoľkých mesiacoch užívania Silvie+Rockyho by som rád prispel niekoľkými skúsenosťami.
Mletie:
s každou kávou je to nové, ale +- sa mi osvedčilo nastavenie 4-6.
Príprava:
používam len double misku,.................
Ja to az tak presne nerobim a dari sa mi robit slusna kava skoro za kazdym ...

Tiez pouzivam vacsinou dvojite sitko, aj ked rovnaku kvalitu spravim v single ...

Pri dvojitom nameliem na Rockym (stupen 7-8) asi pol centy ako pises, nasledne to iba utempujem a shotujem - asi 30 s po zhasnuti kontrolky vypustim cca 2 sekundy vodu a idem na to.

Pri single sitku idem asi pol centy pod okraj, postup ten isty ako vyssie ... nepouzivam ziaden kelimok ani spajdlu.

Zistil som, ze najdolezitejsie je mat cerstvu kavu - max 2 tyzdne po otvoreni (nie po prazeni) nasledne je to uz iba o cviku niekolkych 10 (100) kav ... pouzivam kavu najme: Illy, Esporeso Mark Spencer :), Strabucks, a rozne nezname talianske zmesy

Chcem si zaobstarat PID, hlavne kvoli zene, len ked pozeram tie navody tak neviem ci sa mi do toho chce ist ...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od hnup »

Káva, ktorá pol roka-rok, či dokonca dlhšie, ležala niekde v teple zastrčená v regáli, je podľa Teba čerstvá? To hádam nemyslíš vážne!?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Všechny Vás tu zdravím , Jsem díky Vám všem od března majitelkou Silvie a Rockyho ! Jsem moc spokojená , jen co jsem si začala kupovat kávu z Primacafé už mi jinde než doma nechutná ! Pokud chce někdo kávu s mlékem mám pěnič mléka zvlášť a sebe ani Silvii s tím netrápím.Mě chutná jen čisté espresso bez cukru a mléka . Ještě jednou díky za rady ! Marcela :pardon:
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od duri191 »

Takže ja by som trochu pobilancoval po dvoch rokoch dennodenného používania Silvie a Rockyho.
Po počiatočných problémoch s prípravou kávy ktoré boli v mojich rukách :-) sa mi začalo dariť v podstale každé presso.
Dve veci som ale na kávovare zmenil:
- vymenil som dvojvýpust na káve za jednovýpust
- vymenil som originál malú misku za 8g LaCimbali

Po výmene misky som ešte experimentoval so všeliakými inými ale nemá to moc zmysel.

Na kávovare je dosť blbo vymyslené dopĺňanie vody, lebo nie je vidieť hladina vody z boku, takže treba pravidelne "nakúkať" z vrchu či je ešte dosť vody. Ďalšie vec čo som musel "vytuniť" svojpomocne je miesto prechodu gumenných hadičiel okolo plášta kávovaru do nádobky na vodu. Nerez je v tom mieste ostrá a časom môže predrať hadičku, tak ju treba nejak oizolovať. Na to som použil obyčajnú elektrikársku izolačku, nie je ju totiž po zakrytí krytom vidieť.
Poslednú vec čo som zmenil bola hlavica trysky na cappucino. Dal som tam s troma dierami, tak sa mne osobne lepšie šľahá cappucino.

Odhadom som zatiaľ mohol spraviť tak cca 1 500 káv a som naozaj rád, že som si vybra Silviu. :-)

Hňup, ďakujem za rady pred kúpou. ;-)
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“