Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od arny71 »

No, mě přijde 16g pro double celkem OK. Možná meleš moc najemno a pak to moc utlačíš. Zkus kapku hrubší mletí a trochu míň tampovat a pak si změř dobu extrakce, aby to neteklo moc rychle.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Jojo, je to tak. Napřed si dolaď množství kafe v misce podle toho, jak je otisknutý šroub. Já mívám šroub docela dost a trochu i těsnění. A máš hotové množství na jednotlivou misku. Bacha, double miska není mnohdy dvojnásobek množství v singlu, musíš to vyzkoušet. Potom už ladíš hrubosti mletí na jednotlivé druhy kávy. Někdy se stane, že na singl musíš mlet jinak, než na double. A ještě malá perlička - mnohdy se stává, že při mletí nahrubo musíš dát menší množství, než při mletí najemno, ale to už jsou malé detaily. To je sranda, co?
A klaunské číslo na závěr - když moc utlačíš, pramen extrakce se trhá, když málo, je sice velká pěna, ale není na povrchu tygr.
Oproti čajům je kafe fakt docela proměnlivá záležitost. Ale zas taková věda to není, nezoufej.
P.S: váhu používám jen proto, abych docílil co nejméně proměnlivých výsledků, jde to i bez ní.
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondro »

Chcem sa spýtať či niekto neriešil odvod z trojcestného ventilu cez šlauf mimo kávovar.
Mám pod Sylviou miesto pre umiestnenie nádoby, ale jaksi pôvodná odpadová miska po inštalácii hadice je nepoužiteľná pretože sa na pôvodné miesto už nevmestí :roll: .
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

Toto by ma tiež zaujímalo...
A ešte mám question: v nadobke na vodu, teda v zásobníku sa mi objavili akési čierne častice, drobučké, až by som povedal, že je to akýsi prach. Neviete, z čoho by to mohlo byť? Pred tým som urobil backflush s blind sitkom. A ozaj, načo ústia do zásobníka vody dve hadičky?
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Ostmes »

norsen píše: A ozaj, načo ústia do zásobníka vody dve hadičky?
Pokud jsem to vyčetl správně, jedna přivádí vodu z nádobky do boileru a druhá vrací vodu z poza pumpy do nádobky.
Ostmes
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Mělo by to být takto: jedna přivádí vodu do čerpadla, druhá by měla být z přetlakového ventilu. Vrací zpět vodu která otevře přetlakový ventil (v případě, že čerpadlo natlakuje vodu víc než udrží přetlakový ventil). Snad by to mělo fungovat při použití slepé misky.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

Ok, a čo tie čierne čiastočky? Že by to boli čiastočky z kávy, z pretlaku? Alebo nejaký sajrajt zo systému?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Jo, to může být to i to.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

magus píše:Keď som sám robím si vlastne doppio, 2x30ml za 30 sekúnd do jednej šálky a som celkom spokojný.
Toto by ma celkom zaujímalo: Robím iba presso zo singla. Teda cca 7g kávy, 3Oml vody, 25-30 sekúnd extrakcie. Ako z duble, teda cca 14g kávy dostanem pri tom istom tlaku, tom istom čase dvojnásobné množstvo kávy - doppio?!
Inak, darí sa mi robiť fajn espresso, ale nikdy nemám cremu peknú a vysokú a dlhotrvajúcu, ako je to vidieť na videách youtube. Chuťovo je to ok, ale ta crema je záhada. Požívam kávu najmä z Casa del cafe, Rockyho mám nasteveného na č. 5.s
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondro »

Ak sa pozreš na plochu dierok na double a single sitku, tak by ti to malo byť jasné :) .
To ostatné dosiahneš časom, teda drilom, skúšaním, experimentovaním, ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Na výšku pěny má největší vliv čerstvost kávy (pomineme-li správnou technologii extrakce), čili převážně onen CO2, který je po upražení ukryt v zrnu. Čím déle od vypražení, tím je ho tam míň a výška pěny není taková, jakou vidíš na videích. To ale neznamená, že je káva nejlepší po vypražení, já většinou pozoruji špičku mezi 4 tým a 9 tým dnem. Zkraje je tam CO2 docela hodně a projeví se i na "kousavější" chuti.
Taky mají vliv oleje a ostatní látky v kávě, ale to už podružně souvisí s čerstvostí.
A taky odrůda.
Proto si všimni, že i ve špičkových kavárnách (pokud nejsou napojeny na nějakou blízkou pražírnu) není výška - podotýkám důrazně výška, nikoliv kvalita - pěny tak silná, jako jsi viděl.
Ale možná se pletu a moudří mne popraví, tedy poopraví ;) .
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

To bude tým, že fyzika mi moc nehovorí.... :lol:
Double som skoro nepoužil , kávu pijem iba sám :cry: asi double vytiahnem na svetlo.
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

to mill: čo sa týka tej cremy a chute, dlho som používal a stále niekedy používam mokku a v podstate až na príliš "bitter" chuť (občasnú). Telo nie je také ako u pressa a o creme sa neda hovoriť vôbec.
Ale chuť je fajn :)
Na výšku cremy nemá vplyv i hrúbka mletia? I keď som z fyziky mínusový...
Vieš, keď vidíš tie zábery valiacej sa cremy z botomless, ako keď sa točí pivo.... tak potom som si nie celkom istý svojími postupmi..... :lol:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Hrubost mletí ,čas25s a objem 25ml je magická formule léty prověřená, kdy se z kávy dostane to nejlepší, včetně pěny. Hrubost mletí souvisí s odporem, který káva ve filtru klade protékající horké vodě a který se musí zvolit tak, aby nateklo za 25s 25ml. Proto taky tady vidíš odmítání různých napěňovacích vložek do páky, které ovlivní průchod vody kávou a vytvoří v podstatě "falešnou" pěnu. A takový proces extrakce po čertech ovlivní negativně chuť kávy.
Ale o tom toho bylo hodně napsané jinde.
Zkráceně řečeno: bez opravdu čerstvé kávy (tak do 14-ti dnů po vypražení při běžném skladování)a dobré techniky extrakce se vysoká a kvalitní pěna moc nedá udělat. Je to tady už posté omílané, zkus si jednou objednat z Primacafe kávu a uvidíš, že to bude hned o něco lepší. :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od David »

O cremně a vlivech na ni působících račte pokračovat v příslušném topicu. Děkuji.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

Bola tu reč o iných single sitkách pre Silviu, máte s tým niekto nejaké skúsenosti? Aký tvar je vhodný? Typujem, že problém singlu je v tom prelise, že voda nepreteká "priamo" durch dole, ako je tomu u double.
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od xhonza »

norsen píše:Ok, a čo tie čierne čiastočky? Že by to boli čiastočky z kávy, z pretlaku? Alebo nejaký sajrajt zo systému?
Jestli používáš vodu z Brity, občas se mi stalo, že po výměně patrony se černé částečky usadily na dně konvice. Takové hodně jemné.
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

To bude ono, používam Britu
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Tak dneska jsem měl možnost postavit si vedle sebe mou starou a cizí novou.
:grin:
Myslím tím, samozřejmě, mou starou Sylvii a novou cizí Sylvii. Včetně toho, že jsem si vyzkoušel s ní pár shotů.
Co je příjemná změna, je tvar držadla páky. Líp sedne do ruky a je designově hezčí. A tlustší, ale prej na velikosti nezáleží (tvrdí většína pánů, kromě černochů)
Ovládátko páry je větší a tady jsem rozdíl zaznamenal, v ruce sedí opravdu líp a manipulace s ním je daleko lepší. Tady těch pár centimetrů navíc dámám schvaluji :grin:
Tryska na páru je silnější, je na kloubu a vypadá líp. Nicméně se s ní nedostanete ani o kousek dál (pro dámy hloub), než se starou tryskou. Fakt JO! Vyzkoušeno osobně na konvičkách Motta Europa 500ml a 750mm. Akorát ten kloub ji umožní zvednout výš a do jiné polohy, ale toť vše. Prakticky žádný podstatný rozdíl v komfortu pěnění mléka.
Takže můj závěr: kdybych kupoval novou, tak klidně edici 2009, ale kdyby ještě byla stará a výrazně levnější, zvolím ji a zbytek propiji v Hawai Kona.
A že bych se pídil po výměně staré trysky za nový typ, to ani náhodou. Ale lidi jsou různí a různý koníčky maj......
P.S:A ještě jsem zapomněl, i nová Sylvie má z prd..e singl misku, stejnou, jako stará. Čímž chci všechny majitele Sylvií poprosit, máte-li zdroj na daleko lepší singl misku, kterou jste vy, nebo někdo jiný vyzkoušeli, písněte to sem. Myslím, že by se to mnoha majitelům hodilo. Ale FAKT pouze v případě, že jste ji osobně vyzkoušeli, protože jsem už si půjčil a vyzkoušel docela hodně singlů (děkuji Primacafe za ochotu tolerovat mou sklerózu a misku většinou zapomínám vzít zpátky), a žádný nebyl to pravé ořechové, přesto, že se to tak někdy na první pohled zdálo. Pouze jedna je ta pravá miska mého srdce, ale o té se zas neví, kde se vzala a kde ji teď sehnat. A ta jedna se furt neprodá a neprodá a neprodá.............no!
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od norsen »

To naozaj aj La Pavoni, Gaggia a ostatné profi mašiny majú také problematické single? A všetky sú také citlivé na dávkovanie?
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“