ako technicky funguje bojler a termoblok

Nevíte kam zařadit? Napište sem (někam to zařadíme).
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
KuruczPet
Příspěvky: 14
Registrován: úte 24. pro 2013 14:53:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

ako technicky funguje bojler a termoblok

Příspěvek od KuruczPet »

Prosim Vas, vysvetlite mi niekto ako technicky funguje bojler a termoblok, konkretne ma zaujima:

Su tieto dva prvky oddelene alebo prepojene? Chapem to spravne ze bojler hreje iba vodu na kavu a termoblok hreje iba vodu na paru?
To znamena, ze kapacita pary je neobmedzena, kapacita horucej vody je obmedzena objemom bojlera?

Alebo termoblok predhrieva vodu pre bojler? Ako to je?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od papun »

Zdarec,

1. Kávovar s bojlerem (nádoba s určitou kapacitou) na vše - ohřívá se v něm voda na kávu i páru. Určitou nevýhodu to má v tom, že po přípravě páry je nutno ochladit bojler než je možné dělat další kávu.
2. Kávovar s termoblokem (většinou spirála přes kterou teče voda a celé je to vyhřívané) - ohřívá se tam voda na kávu i páru - teoreticky by se mohlo zdát, že kapacita není omezená, ale není tomu tak. Jakmile dlouho protéká voda, tak se systém moc ochladí a trvá než se znovu dohřeje.
3. Kombinace obou možností. Třeba Baby Twin má bojler na vodu a termoblok na páru. Výhoda je v tom, že je možno pěnit mléko a připravovat kávu nezávisle na sobě.

Ani jedna technologie není špatná a každá má své výhody a nevýhody. A ptáš se jen ze zájmu nebo máš nějako konkrétní úmysly?
Uživatelský avatar
KuruczPet
Příspěvky: 14
Registrován: úte 24. pro 2013 14:53:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od KuruczPet »

Tomu rozumiem, je mi jasny rozdiel medzi bojlerom a termoblokom. Co mi ale nebolo jasne, ja kombinacia tychto dvoch prvkov, ako je to u Gaggie Baby Twin. Ta ma bojler na vodu a termoblok na paru. Najma mi islo o to, ci su tieto dva prvky nejako prepojene, ci spolupracuju.

Ale pochopil som z tvojho prispevku, ze su to zrejme dva oddelene bloky ktore spolu nesuvia sa kapacita pary je zrejme obmedzena, nakolko ked termoblokom prechadza viac studenej vody, tak sa ochladi a para sa postupom straca na sile. Spravne?

Umysly mam iba take ze tomu chcem rozumiet :)

Este som zistil, ze Gaggia Classic aj Baby twin maju bojler ci termoblok z hlinika a Gaggia Carezza de Luxe ho ma z nerezovej ocele. Je nerezovy bojler lepsi nez hlinikovy? Diky za trepzlivost.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od papun »

Jak je to se ílou páry u Baby Twin nejlépe odpoví jeho majitelé. Ale ta teorie o ochlazování je v podstatě správná.

Debata nerez a hliník je rozsáhla nemá jasného vítěze. Každopádně se tím netrap a hlavně používej na odvápnění přípravky k tomu určené - přesněji jeden 100% ověřený, který koupíš zde:
http://shop.primacafe.cz/doplnky/41-dc- ... ikace.html
Uživatelský avatar
KuruczPet
Příspěvky: 14
Registrován: úte 24. pro 2013 14:53:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od KuruczPet »

Ja sa mam Silviu a Rocket, takze ma to zaujimalo najma teoreticky... dakujem za pomoc.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

KuruczPet píše:Tomu rozumiem, je mi jasny rozdiel medzi bojlerom a termoblokom. Co mi ale nebolo jasne, ja kombinacia tychto dvoch prvkov, ako je to u Gaggie Baby Twin. Ta ma bojler na vodu a termoblok na paru. Najma mi islo o to, ci su tieto dva prvky nejako prepojene, ci spolupracuju.
Psal jsem to jinde. Je to propojené takto:
1. espresso: teče voda z bojleru do hlavy
2. pára / horká voda: předehřátá voda z bojleru (cca 90C nebo tak nějak) teče předehrátá do termobloku, takže se nemusí o tolik ohřívat a oára je téměř okamžitě. Nevýhodou je, že termoblok nasává vodu z bojleru a tu mu je schopen dodávat jen po dobu 1 minuty. Stačí ale po 1 minutě (pokud pěníte litr mléka) počkat 5-10 sekund a on si natáhne vodu do bojleru, který zase hned dodává do termobloku, pára následně jde opět ihned.
Uživatelský avatar
KuruczPet
Příspěvky: 14
Registrován: úte 24. pro 2013 14:53:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od KuruczPet »

Skoda ze sa tu neda lajkovat, presne to som potreboval vediet. Dik!
Odpovědět

Zpět na „jiné - k tématu“