Teplota vody a reklamace

Nazrál čas reklamace! Nežádáme mnoho? A co si můžeme dovolit?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Tak jak vařím na dvou kávovarech, tak se mi najednou z pluska začala zdát káva taková divná....nakyslá a dá se říct mdlá.
Kávovar jsem pro jistotu 2x odvápňil, ale výsledek to nezměnilo. Potom jsem si všiml, že espresso uvařené na twinu nemůžu hned pít, protože je tak horké, ale z pluska se to docela dá....je sice horké, ale už ne tolik. Dokonce i při odpuštění vody před extrakcí se z twinu prvně vyhrne pára, ale během vteřiny horká voda ale z pluska jen ta voda...je to vidět na první pohled. Dokonce i starý delonghi se choval stejně jako twin. Podle mě to není ok.
Protože mám kávovar náhradní a nehrozil stres z absence dobré kávičky, tak jsem poslal plusko na reklamaci s tím, že asi málo hřeje.
Nyní se mi po cca 10 dnech vrátil z espressoprofessional.cz s protokolem, že je vše v pořádku a jsou tam i naměřené teploty, které jsou prý ok.
Co v takové situaci dělat? Uvařím kávu....používám jednu páku melu na stejném mlýnku, stejně tampuji, ale z pluska je najednou káva doslova hnusná.
Už to oznámila i žena a ta to nikdy nijak neřeší...pije v práci z automatu a docela ji chutná.

Tak a jak se říká : teď babo raď :-), jsem z toho docela bezradný.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od j.bill »

No vždyť je to v pořádku. Pro přípravu "presa" ;) :grin:
O espressu nikdo nemluvil.... :lol:

https://www.piccoloneexistuje.cz/espresso
Kolik jsi naměřil Ty?

PS:
Jsou to rozdílné strojky, tak k tomu tak přistupuj a uprav parametry (mletí, gramáž, tampování, teplotní surf.) tak, abys z konkrétního kávovaru dostal co nejlepší chuťový výsledek. Postavit vedle sebe 10 různých kávovarů a chtít, aby dávaly všechny stejný výstup při stejném vstupu je utopie.
V případě nouze mírně povol přítlak termostatu nebo jej očisti od teplovodivé pasty popřípadě obojí.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Zajímavé je to, že to tak nebylo! Ale i když to má tu divnou chuť, tak to teče dobře.
"preso" z toho bylo výborné, nebyl poznat rozdíl jestli je udělané na plus, nebo twin.
Až najednou takový rozdíl, to přece není bez příčiny. Osobně jsem myslel, že je vadný termostat.

Já jsem neměřil, protože nemám čím. Co jsem měl jediný digitální tak tak při výměně baterie upadl drátek od čidla a nepodařilo se, mi ho připájet zpět. Pujcill jsem si infra, ale ten nedokáže změřit tekutinu - měří jen pevnou látku (aspoň ten náš). Pokud jsem měřil teplitu hlavy, tak to měrilo stejně nějak divně, protože twin nějakých 85....ale plusko 67? Už si to přesně nepamatuji. Ale byl tam určitě rozdíl, proto jsem to poslal na reklamaci.

Teď mě napadlo, že mám doma nepoužitý pid Berme z Fasttech.com - to bych mohl použít na přesné měření?
Pokud ano, kdebych tím čidlem měl teda přesně změřit teplotu, aby to bylo dobré k porovnání?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od j.bill »

Na výstupu vody ze sprchy.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od dslecinka »

85 °C je málo. vyměňte termostat a nebo reklamujte znovu (to, co vám předali, nevypadá jako měřící protokol, není uvedena metodika měření, nejistota měření, přístroje, ani neuváději k jaké "normě" se odkazují, etc.).
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Potřeboval bych to nějak přesně uvést proč je 85 málo aby pochopili, že mě nemůžou o....t :-)
Oni jsou SERVIS a oni přece ví jak to má být, a když řeknou, že je vše ok, tak to tak přece je!!

Ještě jsem pohledal a na servisním protokolu našel něco o měření, je tam i nějaká ČSN....předtím jsem si toho nevšiml.
_20181222_090350.JPG
A teď jsem koukal na ČSN 331610 a je to norma elektriky-nemá co dočinění s espressem nebo dokonce s nějakou teplotou.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od j.bill »

To je přezkoušení výrobku kvůli bezpečnosti, ne kvůli teplotě. Podle toho, jak to popisuješ, to vypadá na ten termostat, tak jim to popiš, jak se choval kávovar před tím a jak teď a domluv se, jestli Ti ho vymění. Řekni jim, že nechceš dělat "preso" ale připravovat espresso a podle standardu SCA je spařovací teplota vody kolem 92°C. (V návodu pro jistotu omrkni, jestli se tam píše, že je to: " Kávovar pro přípravu espressa" ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Udělal jsem testovací vzorek a hnus.....kyselá mdlá břečka...musel jsem to vylít, ale jak jsem psal výše tak to teče luxusně a pěna-crema taky super....jenom ta chuť - je to prostě ironie :-)
Jak bude chvíli čas, tak tam znova zajedu.

Už předáno k nové reklamaci.
Do protokolu jsem nechal napsat, že podle návodu se jedná o espresso přistroj, tak by tedy měli být dodrženy patametry které jsou v SCA Standards a to v mém případě teplota vody 92,2 - 94,4°C.

Je mi jasné, že takovýto přístroj takhle přesně teplotu udržet určitě nedokáže, ale musí se tomu aspoň co nejvíce přiblížit. Hlavně by neměla přece být teplota o 10°C nižší, to je potom opravdu hnus co z toho teče. Kdyby byla vyšší, tak se dá odpustit, nebo chvíli počkat, až teplota vody klesne - dá se to naučit. Pokud je nižší, tak se nic dělat nedá.
Stejně se divím, že prostě nevyměnili ten termostat aspoň pro jistotu. (to by bylo první co bych udělal, kdybych četl v protokolu, že je káva studená, kyselá, bez chuti... ) Kávovar je v záruce, tak do toho nechci chytat, nechám to na servisu. Pokud by byl po, tak tam dám pid a vyřešeno.
To jsou prosím profíci, žádní opraváři všeho možného.
Je to smutné.
Uvidíme po novém roce, až se přístroj vrátí, určitě dám vědět, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od imperator »

Zdravím - tak som mal tušenie že espresso je nejaké vlažnejšie, ale čakal som na teplomer - tak som to teraz zmeral - Cez nahriatu paku mi ide na delonghi 87 stupnov a klesa ku 77 s rastucim casom - tak to asi bolo vzdy, ale ten eletrolux zo sprchy islo prv nejakych 65 tak 60 a teraz som nameral skoro 50 - odvapnit uz asi nepomoze predpokladam... mam ho v zaruke - ale odvapnit musim tak ci tak lebo to je prve po com mi servis pojde...
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Odvápnit bys samozřejmě měl, pokud myslíš, že je to zavápněné, tak klidně i 2x.
Iconu 310 jsme měli také, a byla hodně citlivá, muselo se čistit častěji, jinak nestačila dohřívat vodu.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od imperator »

Odvápnil som, ale že poriadne a paráda - Voda z páky od 86 do 82 stupňov - káva od 70 do 68 stupňov - takže cca celé ako má byť.
Vybavené, opravené, robím ďalej :D
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

imperator píše:Odvápnil som, ale že poriadne a paráda - Voda z páky od 86 do 82 stupňov - káva od 70 do 68 stupňov - takže cca celé ako má byť.
Vybavené, opravené, robím ďalej :D
Co u tebe znamená to "voda z páky"?
To měříš až to co teče z vývodu páky do hrníčku?
Můžeš změřit teplotu přímo na výstupu z hlavy?

Já jsem zkoušel měřit sondou z pidu, ale není to vůbec přesné, protože se voda rychle ochladí. Muselo by se to měřit přímo v páce nad miskou s kávou. Jinak je to takové domácí orientační měření :-))
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od dslecinka »

je to velmi orientační, ale když se dost rychlou sondou (třeba plášťový termočlánek 1-2 mm tlustý) měří teplota vody, co volně teče z prázdné páky (jen s miskou) po dostatečně dlouhém nahřátí oné páky, bývá to nad 90 °C. u dobře fungujících kávovarů.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od imperator »

Mám tento teplomer https://www.hama.sk/xavax-digitalny-tep ... -na-kabli/
Ked ho dám napr do kanvice voda ma presne 100 ak vrie - celkovo mi pripada dosť presný.
Tu ihlicu som skúšal dať pod hlavu - ale ta voda tam tečie tak rôzne že akonáhle nepreteká cez tú ihlicu hneď klesá teplota a ihlica chladne.
Keď to dám pod páku (pod 2 výstupy) tak rovnomerne ohrieva takmer celú tu koncovú tretinu ihlice - teraz som to meral a výstup z páky bol - 87 stupnov s tym ze ono to casom klesá nakoľko mám jednoduchý electrolux takze je logické ze teplotu nebude drzat pocas celej doby.
Natočil som cafe crema - 120ml - 25 sekund - do takého papierového pohárika - káva z páky mala tých 82-84 tuším - v poháriku uz cca 73 - niečo ochladí pohárik niečo už len to že to tečie. Z tých vyšších teplôt sa to veľmi rýchlo chladí. Napr z kanvice z 100 stupnov - ked pockam par sekund a zalejem do pohara - voda ma uz len 85. Je to orientacne domace meranie - ale v zasade mi to staci. Uz viem preco moja "tepla skoro vlazna" cafe crema nemala chut :D odvapnenie zvysilo teplotu da sa povedat o 25 stupnov :D
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

No a mě to právě nepomohlo vůbec, tak čekám na nové vyjádření servisu.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od dslecinka »

Na 90 % si myslím, že máte rozbitý bimetalový termostat na boileru. Ať si servis strčí svoje kydy do kýble, nechte je ho vyměnit za nový a nebo za kus na vyšší teplotu, 85 °C opravdu není v pořádku. I kdybyste si měl tu samotnou součástku zaplatit (nestojí to ani stovku).
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od imperator »

které splní tyto technické parametry (dle PDF L’Espresso Italiano Certificato):
Hmotnost porce mleté kávy 7 g ± 0,5
Výstupní teplota vody z kávovaru 88 °C ± 2 °C
Teplota nápoje v šálku 67 °C ± 3 °C

Jak neni v poriadku ?
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Když odpouštím vodu před extrakcí, tak teče jen horká voda. Kdyby měla těch cca 90°C, tak by se z ní pářilo jako dřív, nebo jako z druhého kávovaru. Čerstvě uvařené espresso se pokud nehodnotím chuť dá ihned vypít na ex, ale z druhého kávovaru je horké.
Kdybych neměl porovnání s jiným kávovarem, tak bych řešil mletí...kávu a bůh ví co ještě.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od imperator »

No ja ked natočím café crema (120ml) tak sa to nedá hneď piť vôbec (mne osobne to vyhovuje takže som za to rád) a espresso tým že je menšie chladne rýchlejšie ale keby som ho "exol" tak ma trocha zareže jazyk - to sa dá aspoň tak sŕkať - akorát ja predhrievam aj šálky aj páku - proste to mám rád horúce - asi keby som nechal páku aj šálku v izbovej teplote tak je to tak "akorát" akoby to malo byť. (a pár stupňov mi pomôže ak "načapujem" do zásobníka vlažnú vodu - nie úplne studenú/ľadovú)

Každopádne s klesajúcov teplotou sa ani nie že zhoršuje chuť - ale vytráca - takže ked mi predtým natiekla "crema" tak to bola skoro čistá voda s náznakom kávy (samozrejme farba ostáva, len chuť nikde)

a hej musí sa trocha z tej vody "dymiť" a je trocha taká akoby "bublinkatá". Akonáhle ma nižšiu teplotu je priezračnejšia a para nikde.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Teplota vody a reklamace

Příspěvek od Pantom »

Vyřešeno .
Vrátili mi ho opět s tím, že je vše ok a vše je v pořádku.
Udělal jsem test a espresso je ok!!!
Chuť super,tak jak si představuji a teplota tím pádem také - je prostě horké, málem jsem si spálil hubu :-)

Zkoušel jsem udělat espresso v různé doby po rozsvícení kontrolky a pokaždé spokojenost. Jasně, že jsem nezkoušel při zhasnuté, protože to by byla teplota asi dost nižší, ale najednou je přístroj i přes to, že s nim "nic nedělali " v pořádku.

Jen tak pro zajímavost jsem vrazil pod sítko čidlo pidu a naměřil jsem 92°C ,bez misky jen tak přes něj tekla voda z hlavy, takže i přes vyjádření servisu změna k dobrému.

Ze strany servisu je to takový zajímavý přístup.
Odpovědět

Zpět na „k reklamaci přístroje“