Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

Přidávámm první dojmy se začátečnických pokusů.
Včera jsem zkoušel originál přetlakové misky, které dorazily s kavovarem, dnes již jednoporcovou nepřetlakovou z kavovary.cz 14g momentálně nejsou, údajně přijdou až za měsíc.
Co se týká suroviny, zkoušel jsem na první dodavce z PC, která dorazila v pondělí. Ovšem kávu jsem si nechal namlet pro mokka konvičku, protože jsem s Gaggou tak rychle nepočítal. Tím pádem muže být výsledek velmi zavadějící - káva teče, i crema se dělá, ale v chuti mám problém s poměrně výraznou kyselostí. Ta je o dost větší, než když jsem kávu dělal v mokka konviččce. To mě celkem nepříjemně překvapilo, poněvadž jsem to čekal obráceně. Také jsem vyzkoušel "komerci" v podobě směsi od Illy - ta byla asi zatim nejkyselejší ze všech. přitom mě přijde, že je hruběji namletá, než kava pro mokka od PC. Jako začátečník nevím, kde může být hlavní chyba. Může být kyselost způsobena mletím? Druhá věc je teplota vody a možnost změny termostatu. To asi vyzkouším, jen nevím, zda objednat 100 i 90 stupňovou variantu.
Hlavně to chce trpělivost a vysledek se snad brzo vychytá...
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

Další pokus z nepřetlakové misky už tak kyselý nebyl, ale hrubost mletí opravdu nebude pro přípravu espressa - teklo to velmi rychle a bez cremy....
Takže dalším pokusným krokem bude nová objednávka kávy s vhodnějším mletím :-)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

Bez mlynčeka to nikdy nebude ono.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

Ano, to je mi jasné a také s ním počítám (zřejmě Gaggia MDF), jen musím přečkat přechodné období - aktuálně se s přítelkyní budeme stěhovat, tudíž máme i jiné "důležitější" výdaje. Už i kávovar byl jaksi nad plán, ale holt jsem měl v neděli u videi na youtube slabší chvilku a neodolal... :-)
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

když už, tak už ;) - objednávám Iberital Challenge, pro domací použití na 2-3 kávy bude určitě dostačující a zřejmě i praktičtější než MDF...
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od DeTT »

Hehe, gratuluji k novemu mlynku :)
Nadmerna kyselost byva zpusobena moc jemnym mletim, kava je preextrahovana. Nevim jestli na to muze mit vliv i ta teplota vody, nicmene mam ted taky fungl noveho Classica a mam tam termostat 90 stupnu a nadmerne kysele to nemam, ani kdyz jsem tam nacpal tolik kavy, ze z toho bylo ztezi ristretto za 30 vterin.
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

jj ten 90 stupňový termostat taky objednám a sdělím pak své dojmy, no a samozřejmě postupně vychytat mletí... no už se těším :)
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od radkovic »

Tak po pár dnech s Classicem musím říct, že spokojenost. Přetlakový misky od té doby, co mi přišla klasická jednoporcová, leží nevyužité na polici. Nedá se z nich pořádně vyklepnout puk, spíš vyletí do koše miska i s tím přetlakovým plastem a chuť mi z klasiky přijde taky lepší. Cremu vykouzlím v pohodě i z klasiky. Zatím ještě ladím mlýnek, furt mi za 25s teče trochu víc než 25ml, spíš se to blíží tak 35ml, ale chuťově je to kafe super. Zatím jsem měl Los Lajones Honey a teď tu mám nějakou směs od La Boheme Cafe. Prima café musím vyzkoušet, asi jak dodělám tohle. Páru zatím nepoužívám, snažím se to kafe pít jen tak, jak to vyleze z mašiny. Leju do toho přefiltrovanou vodu z Laica konvice, tak snad to tím trochu ochráním od toho tekutého vápníku, co tu v Brně teče. Proplachuju před i po každém shotu, pokaždé i utírám filtr sprchy. Zkoušel jsem i backflush s gumovou záslepkou a samotnou vodou a tekla čistá voda, takže zatím je asi čisto :)
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od eXp10it »

No tak koupit si classica k užívání s Brněnskou vodou, tak to všechna čest ...jsem zvědavý jak dlouho vydrží :ucta: Mám pocit že 6 let sprchování na kolejích VUT mi zničilo kůži natož kávovar :grin:
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

radkovic píše:.... Leju do toho přefiltrovanou vodu z Laica konvice, ......
však píše, že....
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
awakened
Příspěvky: 29
Registrován: pon 23. led 2012 0:14:38
bydliště:
kávovar: Clever Dripper, Aeropress
mlýnek: Graef CM80

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od awakened »

Kde konkrétně, prosím, kupujete ty 90 st. termostaty?
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od DeTT »

Napriklad Hraspo v Brne - Slatine.
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od radkovic »

Měnil už někdo na páce výpusť? Koupil jsem si dneska výpusť na jeden šálek a nějak se mi nedaří odšroubovat tu origo dvojitou... Tuší někdo na kterou stranu to povolit? Letmým pohledem jsem tipoval, že páka je tady jako šroub a výpusť jako matice, takže výpustí by se nejspíš při jejím otočení směrem nahoru mělo pro povolení točit proti směru hodinových ručiček. Je tak? Trochu jsem to otočil, ale dál se tomu nechce :(
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od radkovic »

Tak už se zadařilo, stačilo trochu víc zabrat :)
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od radkovic »

tak jsem hned i natočil videjko s novou výpustí :)

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=EhtQMKmbDDQ&feature=youtu.be
možná to chce ještě trochu hrubější mletí, měl jsem tam předtím nějakou směs, tahle brazílie s tím stejným nastavením skoro netekla...
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od DeTT »

Parada :) Hrozne me zaujal ten hrnecek, kde se da koupit takovy krasavec s ryskama? :)
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od radkovic »

kupoval jsem tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeesource.eu/baristicke-doplnky/dalsi-baristicke-doplnky/pirex-glass-60-30ml.html
ta fotka, co tam mají, je asi jen ilustrační, ale nevadí, bez těch velkých nápisů, jen s těma ryskama, vypadá stejně líp :)
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od DeTT »

Diky :)
Jednovypust jsem si koupil tez, ale nakonec z nasroubovani seslo, protoze hodne casto delam 2 kavy, lidi z prace jsou mlsni :)
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od DeTT »

Vratim se jeste k problematice misek.. Koupil jsem v Hraspu 7g misku pro Gaggiu, primo to tak maji pojmenovane a vejde se tam brutalnich 12-13 gramu. Takze tato miska pro me urcite nebude k dlouhodobejsimu pouzivani idealni, budu se tam muset znovu zastavit a koupit neco mensiho..
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

Přidávám své dosavadní zkušenosti a spíše neúspěchy - nuže aktuálně pracuji se singl miskou 6g standart z Hraspa. Mám i 7g Gaggia, ale do té se vejde víc kávy, ostatně to se to už tady zmiňovalo. Double misku zatím nechávám stranou. Dále jsem vyměnil termostat za 90 stupňový (opět Hraspo). Vizuálně se vše zdá OK, (crema je, teče to + - 25/25), ale chuťově mě zatím vše vychází kyselé. Není to sice už takový "šťovík" jako ze začátku, no o sladké kávě se nedá mluvit ani náhodou. Přitom když tu samou kavu dělám v moka konviččce, chuť je naráz úplně jinde. Samozřejmě že v případě mokka je to jina koncentrace (cca 14g/1,5 dcl), ale presso se mi zatím chuťově vůbec nedaří. Přemýšlím, kde můžu dělat chybu (mletí, dávkování, teplota), vím, mnoho věcí a na dálku těžko radit. Kdyby se našel zkušenější kávomilec s Classicem, který by byl ochotný poradit, s tím že bych ho třeba mohl navšívit i s mašinou a udělat tak srovnání, velmi bych to uvítal a byl vděčný. S revanží počítám :-) Brno a Zlínský kraj je pro mě bez problémů dostupný, rád si udělám kávový výlet. Jako samouk metodou pokus-omyl se k výsledkům časem třeba taky dopracuju, ale škoda těch ztrát na dobrém kafi, které by jinak už mohlo dávno chutnat. díky
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“