Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Ale PIDem to jiskření a smrdění přeci nevyřešíte, ne? Jedině všechny vypínače napojit na relé, aby spínaly jen malé proudy, ale to by těch relé bylo potřeba více.
Mě hlavně zaráží, že se to děje u úplně nových kousků, kdyby se to stalo za pár let, tak to pochopím, vypínače koupím nové a neřeším.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Rodom »

Nedávno byl u mě návštěvě bratr, tak jsme si povídali o tom, že dnes se obecně věci nevyrábějí proto, aby dlouho a dobře sloužily, ale proto, aby výroba, obchod a servis měly opakované kšefty. A že sofistikovaní výrobci vkládají do svých hraček tzv. "kurvítka" tak, aby výrobek vydržel rok dva, a pak honem nový nebo do servisu. Někde na netu můj bratr našel americký web, kde si spotřebitelé o konkrétních výrobcích a jejich kurvítkách čile povídají...

Nechte si dnes opravit někde v autorizovaném servisu starší digifoťák (6letý, jako já nedávno u Olympusu). Hned vám řeknou, že to se nevyplatí opravovat a lepší je koupit nový. A když trváte na opravě a zázrakem existuje náhradní díl za pár stovek, tak vás odradí tzv. paušální cenou opravy v řádech tisíců Kč. Takže stejně pak koupíte novou hračku... :shock:

Tady u Gaggie Classic, zdá se, to s kurvítkem Italové přehnali a spínače zlobí ještě v záruce... :roll:
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

PID vyřeší blikající nebo nesvítící doutnavku. Prostě vím jakou mám teplotu a hotovo. Ale smrdění vypínačů ne - to je jasné. Podle mě s trochou kutilského umu se musí dát udělat i vlastní tlačítkový panel s tím, že tlačítka koupím v elektru za pár korun a když na to přijde, tak měním jedno za druhým a náklady jsou nesrvnatelné s výměnou célého kompletu. Nevýhoda je, že to nebude tak pěkné, ale účel to splní a myslím si, že by nebyl ani nutný zásah do originálního pláště.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

PID smrdění vypínačů nevyřeší, ale vyřeší ho SSR. A to snad při regulaci teploty PIDem tady používá každý.
Proč by se mělo vypínačema spínat výkon topení když to dělá SSR. Jediný výkonový co na kávovaru spínám přímo vypínačem je čerpadlo. A to nějakýma 50W snad kontakty ve vypínači moc neohrozí.
Blikající kontrolky jsem vyřešil přidáním zelené a červené LED kontrolky na 220v.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

A jak máte to SSR zapojené? Já je mám zapojené podle většiny návodů místo jednoho termostatu, pak ale druhý termostat a dva vypínače stále spínají velký proud. To bych musel přidat další SSR (tentokrát se spínáním na 230 V), které bych zapojil místo současného topení a spínal s ním právě topení, přičemž by to nešlo přes vypínač (ten hlavní by pak spínal jen na provoz PIDu, SSR, čerpadla a ventilu, nikoliv topení), ale přímo z přívodu. Pak bych ale v případě závady riskoval to, že topení poběží i při vypnutém kávovaru.

Co se týče výměny za běžně dostupné spínače - na první pohled vypadá, že ten výřez je dost vysoký - největší spínače prodávané v GM jsou na 30 mm výřez. Muselo by se to nějakým plechem vypodložit, což by nemuselo dobře držet a asi by ani nevypadalo pěkně.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

já jsem to zapojit tak:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

No, právě nevím, jestli bych až tak důvěřoval SSR za 70 Kč z Číny, abych je tímto způsobem zapojil. V případě poruchy se topení může zapnout i při vypnutém kávovaru. Ale kdyby se ta původní tepelná pojistka (která je na horní části bojleru) zapojila ještě před SSR, tak by to asi šlo. Navíc tím zapojením jste přišel o možnost nahřívat páru, ne? Resp. by bylo třeba kromě přepnutí prostředního spínače ještě ručně zvýšit teplotu na PIDu.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Fox_25 »

V těchto přístrojích by vše mělo jít přes hlavní vypínač kterým se spíná jak fáze tak nula, vzhledem k bezpečnosti. To že to výrobce osekal zrovna na vypínačích které nesnesou ani běžný provoz je celkem smutné, ale nahradil bych je za jiné i za cenu toho že to bude hůře vypadat. Anebo zapínání předělat na stykače, ty bývají udělané kvalitněji.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

tomtom64 píše:........ Navíc tím zapojením jste přišel o možnost nahřívat páru, ne? ........
páru nepoužíváme
Fox_25 píše:V těchto přístrojích by vše mělo jít přes hlavní vypínač kterým se spíná jak fáze tak nula, ............
to je věc názoru
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od martin.b »

nulak nesmie byt vypinacom prerusovany, vypinacom moze byt prerusovana len faza!! (ak nemate v CZ nejake diametralne odlisne pravidla), prave kvoli bezpecnosti
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Ono je to trochu jinak, ale to sem snad nepatří. Kvuli bezpečnosti je tam třetí (ochranný vodič).
Ať si to každý zapojí jak mu to vyhovuje.
Je jen věcí jeho názoru zda má pocit, že SSR není spolehlivý vypínač.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od martin.b »

zem do toho netahajte (ta je funkcna len pri sietach TNS, kde je aj mozne pouzit prudovy chranic), navyse vacsina ludi ma v bytoch stare rozvody ktore sa v skutocnosti tvaria ako faza+nula+zem, ale zem je vytvorena iba umelo (TNCS). tak ci tak plati ze prerusovana smie byt len faza!
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Fox_25 »

martin.b

Průser je ale v tom že všude není na stejné straně u zásuvek L, dle norem které u nás platí snad od 90 let je jedno kde je L nebo N, jen musí být v celém domě na stejném místě. Tudíž nám cpali ve škole do hlavy že u jakékoliv konstrukce je třeba mít vypínač který vypíná jak L, tak N a pokud má kovovou kastli, ta by měla být připojena na zem.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Jaara
Příspěvky: 14
Registrován: pát 20. bře 2009 10:41:30
bydliště: Šumperk
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Jaara »

Někdy od listopadu mám novou Gaggiu Classic. Chtěl jsem původně koupit Baby Twin, kterou mám doma už pár let, a druhý kávovar na chalupu měl být stejný, ale nevešel se mi tam, kde manželka poručila. Classic je cca o 10mm nižší, takže na místo nádherně zapadl. Po zkušenostech s prvním, jsem neměl problém vařit stejně dobrou kávu i s tímto přístrojem. Misky jsem samozřejmě vyhodil a použil rozměrově shodnou ze starého Guzzanti, tedy jen dvouporcovou. Jednu porci kávy vlastně nedělám, protože sám sobě připravuji dvojité espresso a když se stane, že je nás sudý počet, tak se "obětuji" a dám si porci poloviční. Překvapilo mě, že Classic vyrobí páru jen s nepatrným zpožděním jako Baby Twin, takže i s přípravou kávy pro mlíčňáky nejsou pražádné problémy. Koukám, jak tu řešíte sofistikovaně teplotu vody a spínání. Nuže, já nechám odtéci trochu vody před naplněním misky kávou a spínače zatím makají správně. Pak budu patrně uvažovat o jejich náhradě levnými našimi, což se mi zdá jednodušší. Zatím to tedy neřeším.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Teďka se mi parkrát stalo při extrakci, že z počátku 2-3 vteřiny káva kapala, pak začal téct celkem tmavý obstojný pramínek a asi za dalších 6 vteřin z výtoku vylezla jakoby kávová bublina a začalo to téct o dost rychleji a tak už to teklo až do konce. Chuť je celkem OK, ale zajímá mě jestli to má nějakou konkrétní příčinu. Momentálně používám jednoporcovku LM.
Uživatelský avatar
pignon
Příspěvky: 15
Registrován: úte 01. led 2013 21:08:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od pignon »

Mně se tohle stává, když je káva čerstvě upražená, tím čerstvě myslím opravdu čerstvě do 5 dnů.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Tím to nebude. Bo má tak 14 dní zhruba.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ian »

U mě to samé. Kromě toho, že se jedná většinou o čerstvou kávu mě ještě napadá, že to může být třeba naopak způsobeno zvětralejší kávou (zbytek v mlýnku od poslední přípravy) ve spodní vrstvě misky,kam se voda pořádně protlačí po uplynutí těch několika sekund.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Tak mi to asi nebudete věřit, ale nakonec mám v mašině zpět originální termostat 107 st. Pořád jsem nějak bojoval s kyselostí kávy, řešil to všelijak, až nakonec jsem zkusil vrátit původní termostat. Předtím tam byl 98 st. A ejhle kyselost je fuč. Občas cítím hořkost, ale to je pro mě rozhodně přijatelnější než kyselost. Před extrakcí odpsutím trošku vody - většinou vyletí troška páry a pak už valí voda a pak už dělám kafé.

Ono mám doma ještě PID, ale zatím leží ve skříni a nechce se mi s tím drbat. Hlavně musím vymyslet a osolvit nějakého známého skrze krabičku na něj. Idální vypalit na laseru ať to má šmrnc:)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

A proč né. Psal jsem to už zde taky. Termostaty nají dost velkou výrobní toleranci.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“