Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Doteď, s bývalým pressovačem jsem v kávě PC pozoroval jen neznatelnou kyselost. Káva byla vždy lahodná a jemná (pokaždé stejná), ať už jsem ji namlel jakkoliv a v čemkoliv :-). S Classicem jsou mezi jednotlivými extrakcemi velmi výrazné rozdíly. To byl taky hlavní důvod, proč jsem Gaggiu kupoval - abych mohl ovlivnit výslednou chuť nápoje. Jen se mi zatím nedaří ovlivnit ji pozitivně :-)
Ale to jistě přijde. Je to kumšt, a to mě na tom baví :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

Baldion: Dřív jsem měl Krupse s přetlakvýma miskama. Tam bylo téměř jedno, jaká káva se použila, jak se to utampovalo, vždy byl výsledke zhruba podobný a chutnalo to téměř stejně. Jestli to byla káva ta či ona, pořád chuť podobná.
Příchodem Gaggia s nepřetlakovanýma miskama, tedy klasickýma teprve vynikne chuť kávy, její hořkost, kyselost, ovocnost, sladkost, ..., se znásobí x-krát. Takže dobrá káva bude fakt dobrá, špičková a hnusná káva (co byla ještě pitelná na přetlakových miskách) je zde zcela nepitelná. Pokud Vám teče kyselá káva, tak vetšinou je to proto, že: a) káva samoa o sobě je kyselá, b) krátká doba extrakce (teče to moc rychle-hrubě mleté, málo kávy, málo utampované), když to teče pomalu, mám zkušenost, že káva je pak hořká), takže dodržet 25/25, c) většinou nízká teplota vody (většinou, někdyse může projevit opak, ale většinou je to pak nízkou). Chce to systematicky a začít od 25/25.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

dape: dnes jsem ani nemohl dospat, jak jsem se těšil na další testování. :-)
Za chvíli vyrážím do Brna a budu se stavovat v Hraspu pro jednovýpusť a sítko sprchy. Jen budu muset objednat z PC nějaké větší balení kávy. Při to laborování hrozně rychle mizí :-)
Takže úkol dne zní: 25/25 :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Baldion píše:Když odpouštím vodu, tak jde hned od začátku voda a ne pára. Ale z počátku se z vody víc paří (vypadá to, jakoby šla jen pára), později se z ní kouří méně.
Ještě se mi nepovedlo vysledovat, jaký má vliv teplota vody na kyselost nápoje. Tady na fóru je několik rozdílných názorů. :-)
Ze sprchy by měla jít hned po spuštění čerpadla jen teplá voda. Plynule bez páry.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od satchieee »

ian píše:"Ak spustite extrakciu hned po zhasnuti," ... spíše po rozsvícení, ne? Nebo alespoň měl jsem za to, že kávovar nahřívá, když je kontrolka zhasnutá.
S tímto každopádně laboruju neustále. Většinou na to jdu ale tak, že po celkovém nahřátí přístroje odpustím vodu, dokud nepřestane z hlavy odcházet pára, pak počkám až se kávovar znovu nahřeje, znovu trochu odpustím (max 1-2 sec.), hned nasadím páku a jedu.
Ian neviem ako na Gaggii, u mna sa nahrieva, ked kontrolka svieti. Ak je to u Vas naopak, tak samozrejme treba si moj prispevok pootocit.
Baldion píše:dape: dnes jsem ani nemohl dospat, jak jsem se těšil na další testování. :-)
Za chvíli vyrážím do Brna a budu se stavovat v Hraspu pro jednovýpusť a sítko sprchy. Jen budu muset objednat z PC nějaké větší balení kávy. Při to laborování hrozně rychle mizí :-)
Takže úkol dne zní: 25/25 :-)
Baldion kupte si hlavne vela kavy jedneho druhu, lebo ked si kupite 100g balenia 5 druhov kav, ktore sa pri mleti chovaju inak, zamota Vam to hlavu uz uplne. Ak nemate davkovac, kavu si pred plnenim misky vazte, aby ste davali vzdy konstantnu davku a mente iba mletie (utlacajte tiez stabilne 15-20kg). Toto by malo Vase laborovanie o dost urychlit. Ak sa dostanete na 25/25, hrajte sa s teplotou vody, aby ste eliminovali kyslost.
Naposledy upravil(a) satchieee dne čtv 29. srp 2013 10:31:27, celkem upraveno 1 x.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Effe »

U Classica je to naopak,když se nahřívá nesvítí a když je nahřáto svítí...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

Baldion nebo kdokoliv z Brna: Koupil jsem si digitální váhu, 190 Kč, váží s přesností setiny gramu (opakovaně), levnější jsme nikde neviděl. je to firma Hraboška a sedí ve dvoře za výškáčem na Šumavské (jak je finančnák). Výhoda je ta, že v páce je vždy přesné množství a i odladění je pak rychlejší. Původně jsem se tomu bránil seč jsem ohl a myslel si, že to bude zdržovat, opak je pravdou. Odvážím zrno, nasypu do mlýnku a pomelu vše co tam je. Nic neřeším ajede to. Elwoodblues za to může, že mne přesvědčil a měl pravdu. Předtím jsem to nevážil, vždy jsem to nějak trefil, ale toto je rychlejší a nemusím na nic myslet.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Effe »

Dape:Otázka je jak přesně ta váha za 190 Kč váží,klidně bude ukazovat +/- gram i když na displeji vidíš setiny.Mám podobnou a nevěřím ji absolutně vůbec. :-) Na druhé straně každé měřidlo bude mít nějaké procento nepřesnosti.
Taky jsem blbnul s váhou ,ale dlouhodobě je to myslím k ničemu.Akorát si uděláš představu kolik se ti vleze do misky,když shot trefíš podle svých představ.A to se může rozcházet se skutečností právě díky nepřesnosti váhy.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Tak jsem dnes v PrimaCafé vyzvedl novou jednoporcovou nepřetlakovou misku (doteď jsem měl tu z Hraspa) a Tamper ala PrimaCafé. Miska je o něco nižší než Hraspácká, vejde se do ní o něco méně kávy, což mi vyhovuje. Tamper je naprosto dokonalý. Doteď jsem pěchoval s tím plastovým nesmyslem, který byl u kávovaru. Tohle je úplně jiná muzika. Přesně do misky zapadne a podle jeho okraje zarovnaného s okrajem misky si mohu zkontrolovat množství kávy v misce. Co je ale nejdůležitější. Podíval jsem se, jak připravuje kávu profesionál a po návratu domů jsem se to snažil provést podobně.
Postup byl jednoduchý:
Namlet kávu na kvalitním mlýnku tak akorát, dát jí do misky přiměřené množství, zatlačit tamperem tak, jak je potřeba a pak už to nechat na Gaggii. :-)
A výsledek? Husťoučké a lahodné espresso s nádherným tygrem na povrchu. Žádné stopy kyselosti, úžasná chuť. Mám z toho radost jako malý kluk :-)

Pane Konečný, chtěl bych Vám moc poděkovat za úžasný přístup, ochotu a vstřícnost. S ničím podobným jsem se ještě nikdy nesetkal. Už teď Vás chválím, kudy chodím. :-) Teď budu asi navíc pít ještě víc kávy, protože ten dnešní nápoj za to stojí

Moc děkuji
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Effe »

to Baldion: Ta Hraspácká miska je která ?
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Effe píše:to Baldion: Ta Hraspácká miska je která ?
Mám z Hraspa misku označenou jako jednoporcová Gaggia.
konkrétně tahle: http://www.kavovarydoplnky.cz/product/miska-gaggia-66/

Teď mám z PC tuhle viewtopic.php?f=111&t=2070
a ta je malinko nižší.
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
Angelo Vestieri
Příspěvky: 12
Registrován: pon 05. srp 2013 16:52:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Angelo Vestieri »

Baldion píše:Teď mám z PC tuhle viewtopic.php?f=111&t=2070
a ta je malinko nižší.
Takže díky tomuhle odkazu, kafe z PC, téhle misky, jsem natampoval tech cca 8g. I po extrakci puk vypadal jako bláto na obrázku což taky úplně nevadí podle toho co jsem se celkove dočetl na tomhle fóru. Extrakce 25s mi vyprodukovala 30ml což je fajn. Jenom se to nedá pít :-D Myslím, že je to kyselé, ta pachuť se drží ještě dlouho po ochutnávce :-?
Jdu na další shot.

jo a kávovar mi asi teče, takže až vychladne musím mrknout dovnitř. Ale možná to je jen sražená pára uvnitř. Je to možné?
Kafemlejn: Porlex Tall
Espresso stroj: Gaggia Classic
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Záleží odkud ta voda teče? To si neřekl. Nejčastěji se objevuje voda ,,mimo,, kávovar tak, že ukapává parní tryska.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Effe »

Angelo Vestieri:Ta Gaggia je nová nebo starší? A jaké kafe z PC se ti zdá kyselé ?
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Angelo Vestieri píše:Jenom se to nedá pít :-D Myslím, že je to kyselé, ta pachuť se drží ještě dlouho po ochutnávce :-?
Já jsem měl kafe kyselejší, když jsem hodně tampoval. Teď melu víc najemno a tamperem jen lehounce zamáčknu. Když víc přitlačím, tak kyselost vystoupí. Taky jsem se s tím dost trápil. Dneska se mi už celkem dařilo. :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

Effe píše:Dape:Otázka je jak přesně ta váha za 190 Kč váží,klidně bude ukazovat +/- gram i když na displeji vidíš setiny.Mám podobnou a nevěřím ji absolutně vůbec. :-) Na druhé straně každé měřidlo bude mít nějaké procento nepřesnosti.
Taky jsem blbnul s váhou ,ale dlouhodobě je to myslím k ničemu.Akorát si uděláš představu kolik se ti vleze do misky,když shot trefíš podle svých představ.A to se může rozcházet se skutečností právě díky nepřesnosti váhy.
Když 10x za sebou zvážím totéž, bude to sedět buď přesně na setinu gramu a nebo tma bud eodchylka max. 1 setiny. Vidím to pokaždé, když dávám malý kelímek na váhu a nuluji ji. Asi půl roku mi stále kazuje 1,53g. Takže si myslím, že měří zcela kozistentně.

Vždy dám stejné mnozžství a vždy mi to teče přesně stejně a nic neřeším, nemusím odhadovat zda ještě nebo už ne a tak. Navíc je to i rychlejší než něco domlet a nebo vyhodit. Prostěpomelu vše do páky a je to.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Effe »

dape:konzistentně bude vážit 1,53g ,ale ve skutečnosti ten tvůj kelímek může vážit 2,53 g ,ale nikdy se to nedozvíš,pokud ho nezvážíš na váze která je přesná a má platnou kalibraci pro určitý rozsah navázanou na etalon a tím pádem jistotu ,že měří opravdu přesně.A taková váka nebude stát 190 Kč.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

jasně, tomu rozumím, ale když jsem váhu kupoval, tak jsem u prodejce stejnou věc vážil asi na 5-ti váhách a zkoušel, jaký je to shit. K mému údivu všechny vykazovaly vůči sobě odchylku v setinách typu : 20.48g; 20.50g; 20.49g; 20.46g; 20.48g . Z toho jsem usoudil, že by byla dost velká náhoda, aby všechny byly ujeté a navíc stejným směrem.
No nic, netvrdím, že je absolutně přesná, že má kalibraci z metronomického úřadu, ale stále mi ukazuje dané množství kávy stejně a to je OK. Pokud absolutní přesnost není OK (i když si mylsím, že i toto není úplně blbě), tak relativní je zcela OK (na setiny).
Uživatelský avatar
Angelo Vestieri
Příspěvky: 12
Registrován: pon 05. srp 2013 16:52:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Angelo Vestieri »

Zatim zkousim jen PC Standard, mám ještě Presso směs, ale nechci to míchat dokud to nevychytám (pokud teda :-) ).
Gaggia je nová z Amazonu.

Červeně označené, kde mi to teče při zapnuté pumpě. Pokud to říkám dobře. Zapnutý čudlík n aextrakci ;-)
Obrázek

A tohle se mi podařilo, je to 40ml za 25s. Stále nepitelné :|
Obrázek
Kafemlejn: Porlex Tall
Espresso stroj: Gaggia Classic
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

... s tím, kde to teče, neporadím, classica nemám.
Ta pěna a to, že je to kyselé, podle mne vyřeší to, že budeš mlít ještě o dost jemněji, tak, že to bude 25ml za 25s. Tím to poteče pomaleji, pěna bude hustší a nebude to tak kyselé (i vodnaté). Zkus to, nastav mlýnek na jemnější.
Naposledy upravil(a) dape dne čtv 29. srp 2013 22:01:08, celkem upraveno 1 x.
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“