Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Tak jsem si všiml, že při výrobě espressa mi odkapává voda z trysky na páru. A to v poměrně velkém množství. Mám pár dnů nový přístroj. Je to u Gaggie Classic normální, nebo mám štěstí na výjimečný kus? :-)
Díky
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

schrapnell píše:Jinak plánuju nákup nové páky, jednu jsem našel zde. Ta původní mi přijde taková nedodělaná, zdá se mi že se tam jisté části tak nějak kinklají. To tedy není hlavní důvod proč o tom přemýšlím, ale je to spíš o tom, ze mne moc nebaví v té jedné páce neustále měnít misky. Chci prostě docílit toho, ze budu mít 2 páky. 1) Jednoporcová miska s jednovýpustí a 2) Dvouporcová miska z dvouvýpustí. Máte případně nějaké tipy?
Já to považuju za ideální řešení. Hlavně když mám šálky moc úzké, takže dvouvýpustí se do nich nevejdu. Takže to mám přesně tak, jak píšete. Páka, výpusť a dvouporcová miska koupena v Hraspu k maximální spokojenosti. Jednoporcová z PrimaCafe, taktéž naprosto skvělá. :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Podle všeho byste měl spíše štěstí, kdyby nekapal. Právě proto se snažím sehnat něco, čím by se dal nahradit ten plastový knoflík, kterým se ventil nedá pořádně utáhnout (ale je otázka, zda lepší utáhnutí vůbec pomůže). Někdo psal, že pomohlo odvápnění, ale jelikož máte nový kus a mně to dělalo taky v podstatě od začátku, je to spíš nějaká vada.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

papun píše:Ovšem to co píšeš ty mi osobně připadá že to kanálkuje.
Je možné kanálkování potvrdit jinak než koupit páku bez dna? Všude jsem nicméně našel, že při kanálkování je káva přeextrahovaná, takže spíše hořká, ne kyselá. Co můžu zkusit, abych tento případný problém odstranil?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Pokud to kanálkuje, tak většinou po sundání páky je vidět na puku trhlina, nebo něco jako by se tam prožral červ u okraje misky.

Odstranit to můžeš správným plněním, což ovšem chce už nějaký grif. Ale v podstatě čím víc kávy do misky dáš, tím míň je to náchylné právě na kanálkování. Musíš zkoušet. Bohužel to není tak, že to každému jde hned. A nebylo by od věci zkusit dvojtou misku. Tam je vše o kus lehčí.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Dnes mi přišla s Číny váha, tak jsem zkusil zvážit, kolik vlastně páku plním. Plnil jsem tak, že jsem namlel plnou a prstem nebo nožem srovnal do roviny. Do 6 g misky (z Hraspa) jsem takhle plnil kolem 15 gramů. Zkusil jsem navážit 7 gramů zrn, pomlet a přesypat do páky a když jsem dobře nastavil mletí, kyselost se dost snížila (ale aby ne, když tam bylo méně kávy). Na druhou stranu 7 gramů je zřejmě málo, protože v misce zůstalo bláto (chtělo by to nižší misku). Nakonec jsem zvolil kompromis a melu 10 gramů, chuť je o něco lepší než původně, ale pořád více kyselá než by mohla.
Mám i dvojitou misku na 12 gramů, tu jsem předtím plnil stejným způsobem a při stejném mletí to teklo o dost rychleji. Když ji teď naplním 20 gramy (tj. dvakrát tolik co single misku), teče při stejném mletí tak akorát.
Takže asi jedna z chyb, kterou jsem dělal, bylo to, že jsem plnil moc. Proto jsem taky měl často problém páku nasadit.

Ještě dotaz na majitele Classica - když dám pod sprchu konvičku a nechám do ní přetéci vodu, je taková bílá, něco v ní plave. Zkoušel jsem dekalcifikaci, ale nezlepšilo se to. Přitom tryskou páry teče voda čistá. Je to jak kdyby se něco rozpouštělo v hlavě. Nesetkal se s tím někdo?
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

tomtom64 píše:Ještě dotaz na majitele Classica - když dám pod sprchu konvičku a nechám do ní přetéci vodu, je taková bílá, něco v ní plave. Zkoušel jsem dekalcifikaci, ale nezlepšilo se to. Přitom tryskou páry teče voda čistá. Je to jak kdyby se něco rozpouštělo v hlavě. Nesetkal se s tím někdo?
Jediné, co mě napadá, je jestli není závit na výpusti něčím namazaný. Já tam měl takový zelený blivajz.
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Baldion »

Vzhledem k tomu, že rád experimentuju, a protože mi káva z Classica připadala trochu ostřejší chuti, tak jsem v Hraspu koupil termostaty 90 a 98 stupňů (vyšly dohromady na 300 Kč). Postupně jsem je zkoušel měnit (zvládne to vážně i malé dítě) a výsledky byly zajímavé.

U 90 stupňů mi připadala káva už celkem mdlá a taky "jen hodně teplá", ne horká. Světlá crema.
U 98 stupňů byla přesně podle mé chuti. Horká, jemná, ale pořád s výraznými prvky chuti. Crema o něco světlejší než lískooříšková.
U 107 stupňů byla chuť výrazná, až ostrá, crema krásně hustá a lískooříškové barvy.

Všechny extrakce byly při stejném mletí, stejném dávkování a tampování.
Každému samozřejmě bude vyhovovat jiná chuť. Já jsem zatím zůstal u 98 stupňového termostatu a ještě určitě budu zkoušet jiné hrubosti mletí a jiné tampování.
To je možností :-) Mám na podzim o zábavu postaráno :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Rozdíly asi musely být a co kyselost a hořkost?

Ale pozor na jendu věc. V průběhu nahřívání a následné době chládnutí než znovu sepne termostat jsou celkem rozdíly v teplotě.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

tomtom64 píše:Dnes mi přišla s Číny váha, tak jsem zkusil zvážit, kolik vlastně páku plním. Plnil jsem tak, že jsem namlel plnou a prstem nebo nožem srovnal do roviny. Do 6 g misky (z Hraspa) jsem takhle plnil kolem 15 gramů. Zkusil jsem navážit 7 gramů zrn, pomlet a přesypat do páky a když jsem dobře nastavil mletí, kyselost se dost snížila (ale aby ne, když tam bylo méně kávy). Na druhou stranu 7 gramů je zřejmě málo, protože v misce zůstalo bláto (chtělo by to nižší misku). Nakonec jsem zvolil kompromis a melu 10 gramů, chuť je o něco lepší než původně, ale pořád více kyselá než by mohla.
Mám i dvojitou misku na 12 gramů, tu jsem předtím plnil stejným způsobem a při stejném mletí to teklo o dost rychleji. Když ji teď naplním 20 gramy (tj. dvakrát tolik co single misku), teče při stejném mletí tak akorát.
Takže asi jedna z chyb, kterou jsem dělal, bylo to, že jsem plnil moc. Proto jsem taky měl často problém páku nasadit.
já mám z Hraspa 6g a 12g misku- Tu 6g plním na 10g, tu 12g na 16g. Neměním nastavení mlýnku, melu stejně, tampuji stejně
a chutná to hodně podobně (stejně), teče stejně, nateče stejně :-)
Puk suchý na vyklepnutí v obou případech, otisk šroubu, utampováno cca 20 kg, dotaženo na doraz (cca 5.hodina)
Piji hlavně Arabica 100%, Brasilia Cerrado Dulce (vyhovuje mi nejvíc), chuťově vyvážená, mňam a crema jako prase. :-)
Tím jsem spokojen.
Uživatelský avatar
dave_m
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16. srp 2013 12:00:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dave_m »

tak Cassic doma, MDF na ceste, misky s Hraspa taky na ceste ... uz se tak tesim :) ... pak jeste nejake kafe z PC a jdeme ladit :tany:
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od RedAce »

Nepřemýšlel jste někdo o tepelné izolaci boileru u Classica (nebo jiného malého domácího kávovaru)? Přijde mi to jako jednoduchá úprava, která by mohla přinést zas o kousíček lepší tepelnou stabilitu a o něco menší spotřebu (zvlášť tam, kde běží celý den). Nebo to u tak malého boileru nemá smysl?
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od lukyn »

Osobně si myslím, že to nemá cenu, nehledě na to (a asi se mnou někdo nebude souhlasit), že tyhle "strojky" prostě nejsou na celodenní provoz stavěné. Zahřátí bojleru včetně "aktivního" prohřátí včetně hlavy je otázkou pár minut.
Na druhou stranu mínus to určitě nebude ... kdo si hraje, nezlobí :-)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

lukyn63 píše:......že tyhle "strojky" prostě nejsou na celodenní provoz stavěné......
asi se zapnutím celý den, nebude výrobce počítat. Ono ani není bežně důvod aby byl celý den zapnutý. U nás to je víc jak 6let, je Classic zapnutý denně minimálně 15hod. bez nejmenšího problému. Dovolil bych si tvrdit, že zrovnak Classic si s celodenním provozem bez potíží poradí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Angelo Vestieri
Příspěvky: 12
Registrován: pon 05. srp 2013 16:52:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Angelo Vestieri »

Ahoj všem,

tak jsem tu dlouho nebyl ani jsem bohužel neměl čas laborovat s kafem, ale pořád mi hlavou vrtala jedna věc. A to jestli mi mašina funguje správně:

Mám podobný "průtok" vody jako je v tomto videu:
http://youtu.be/WsxTopEPN_k

Podle jiných videí ta voda má téct podstatně více.
Ještě jsem nebyl ve vnitřnostech, ale podle komentů pod videem by to mohlo být OPV.

Takhle mi to teče už od doby kdy mi mašina přišla (funglovka z Amazonu).
Jak bych to mohl opravit? Setkal se s tímhle někdo?

Díky za pomoc.
Kafemlejn: Porlex Tall
Espresso stroj: Gaggia Classic
Uživatelský avatar
haldy
Příspěvky: 7
Registrován: pon 18. úno 2013 0:08:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od haldy »

primacafe: chtěl jsem se zeptat, jestli jste někdy měřil, jakou má Classic přibližnou denní spotřebu, když ho máte zaplý cca 15h denně ?

Diky
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Zde to máš napsané:
viewtopic.php?p=26900#p26900
Uživatelský avatar
haldy
Příspěvky: 7
Registrován: pon 18. úno 2013 0:08:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od haldy »

Díky ti ;)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od RedAce »

primacafe píše:Spotřeba byla 0.9kW
Tomuhle úplně nerozumím. Je tím myšleno, že průměrný příkon je 0,9kW nebo že spotřeba za den je 0,9kWh?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Naměřená spotřeba za den.
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“