Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

hnup píše:Gaggia má bojler o objeme 120ml, už po malej chvíli odoberania vody cez trysku by mala tiecť len horúca voda, žiadna para.
Tak jsou testoval...Kávovar byl v režimu na přípravu espressa a horké vodyZapnul jsem studený kávovar a otočil kohoutem na páru/vodu. Defakto pár kapek a nic.Nechal jsem ho nahřát až termostat vypnul ohřev. Otočil jsem kohoutem a šla taková směs vody s párou (jakoby vroucí voda) a ta směs šla pořád pomaleji až se zastavila (celkem tam 50ml maximálně to jsem ale neměřil) až se zastavila, tak v zápětí zapnul termostat ohřev a při otevřeném kohoutu stoupal zase tlak. Nutno dodat, že při otevřeném kohoutu nešel kompresor!A nakonec jsem zkusil otevřít kohou a zapnul jsem kompresor. To potom valila krásně voda, jenomže nejen z trysky, ale i ze sprchy (což je dosti nepraktické i přes půl litrový drip tray).

Je to normální?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

jjirkaaa píše:Ale jak to udělat?Když nepotřebuji páru tak ji vypnu, a následně mám normálně zapnout čerpadlo jako bych dělal espresso a pára (posléze voda) mě proteče defakto přes sprchu.Mám strach, že když bude čerpadlo čerpat defakto páru ze začátku, že se poškodí....Nebo je lepší přes parní trysku odpustit páru dokud jde pára a potom zapnout čerpadlo jako na přípravu pressa?
Čerpadlo čerpá studenú vodu z nádržky do bojlera, nie paru. Je úplne jedno, či tú paru a následne vodu vypustíš cez trysku alebo cez sprchu, snáď len cez trysku to pôjde rýchlejšie a zároveň si ju prepláchneš od mlieka.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

U tohoto kávovaru je to dost nešťastně řešené. Já mám tu výhodu, že mě pára a horká voda vůbec nezajímají. Ale když otevřu horkou vodu víc, tak při zapnutém čerpadle teče voda jen přes parní trysku. Možná něco odkapne přes sprchu, ale je to velmi málo.
A jak už se psalo. Čerpadlo čerpá jen studenou vodu do bojleru. Takže nic nehrozí. V žádném případě ho nepoškodí ani velmi namletá káva a tím ucpané sítko. Rozhodně se poškodit může při chodu bez vody.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

Tak to je příjemné zjištění.Ten problém by mohla vyřešit dekalcifikace. Protože pokud je vodní kámen usazen v potrubí té trysky, tak i když zapnu čerpadlo tak to valí cestou menšího odporu (sprcha).Takže čerpadlu je uplně jedno co je v bojleru a pokud tam vůbec něco je. A co když vydělám zásobník na vodu a z těch hadic vyteče nějaké množství vody a jsou tam viditelné bubliny vzduchu? Neměl bych to před zapnutí čerpadla nějak odvzdušnit nebo si s tím pohraje samo? Sem tam čistím zásobník na vodu, tak bych tomu nerad ublížil...

A jak je to řešené v případě páry? jak se dostává "nová" voda z nádržky do bojleru při odběru páry?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Vzduch v hadičkách nevadí. Je snad jasné, že hadičky musí být ponořené ve vodě. Čerpadlo si umí vodu natáhnout samo.
jjirkaaa píše:......A jak je to řešené v případě páry? jak se dostává "nová" voda z nádržky do bojleru při odběru páry?
No a toto je trochu problém. Nijak.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

Tak to není úplně nejšťastněji vyřešené :?
Ale když potřebuji dost páry, tak by se teoreticky mohlo stát, že prostě vyprázdním celý bojler :roll:. Po následném zapnutí čerpadla by mohl dostat celkem slušný tepelný šok :oops: dále to raději ani nedomýšlím...
Ale co takhle sem tam v průběhu režimu odebírání páry zapnout čerpadlo a tím doplnit bojler? To by mělo být košér ne?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

Otázka znie, koľko tej pary chceš odoberať. Na 500ml kanvičku to v pohode stačí, z toho urobíš tak 3-4 cappucina (možno aj 5, záleží od veľkosti šálky), čo je pre domáce použitie myslím dostatočné.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Zdá se mě to dost košér. Taky to tak dělám.
Některé kávovary při zapnuté páře, si lehce pocvakávájí čerpadlem a vodu přidávají.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

ČERPADLO:
primacafe píše:V žádném případě ho nepoškodí ani velmi namletá káva a tím ucpané sítko. Rozhodně se poškodit může při chodu bez vody.
V tom případě by neměl být problém v Backflush? Je defakto jedno jestli tam bude slepá miska nebo to zacpe příliš umletá káva ne?

Popřípadě máte někdo zkušenosti s Backflush na tomto stroji?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

Backflush by nemal byť problém, je tam OPV ventil, takže poškodenie čerpadla nehrozí. Problém môže byť skôr s výberom detergentu, keďže Gaggia má hliníkový bojler.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Maroslav »

Detergent s boilerem nijak nesouvisí, protože do něj nepatří :!:
Už jsem to na fóru někde psal, je potřeba si neplést detergent, určený jen a pouze pro backflushing + čištění pák a fltrů s descalerem, určeným právě pro odvápnění boileru.
Při backflushingu se nečistí boiler.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

Mne je to jasné - a čo hliníkový disk v hlave kávovaru? Kam až všade sa dostane detergent pri backflushingu?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Maroslav »

Nevím. Seš si jistý, že je disk z hliníku?
Při backflushingu se detergent dostane ze slepýho filtru, přez sprchu, trojcestný ventil až do drip tray (nevim jak to nazvat česky), snad šuplik? Ventil právě přepne cestu z "z boileru do páky" na "z páky do šupliku". Ale to už by skoro chtělo vlastní vlákno...

Ještě bych dodal, proč vlastně řešíme hliníkovou sprchu? Já nevim, jestli detergent vůbec může hliník nějak narušit, tohle se řeší hlavně při odvápňování hliníkového boileru. Každopádně detergent obecně nepatří do boileru, a je jedno, z čeho je boiler vyroben.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

U Gaggie je disk určite z hliníku.

Ak ten ventil funguje tak, ako si popísal, tak potom je to OK, detergent sa samozrejme do bojleru nedostane. Myslel som, že trojcestný ventil prepája prívod vody s bojlerom a spätne bojler s odpadovou miskou. (A práve som si uvedomil, že je to totálna hlúposť, lebo by vlastne po každom vypnutí čerpadla vytiekla do drip tray všetka voda z bojlera.)

Či má detergent vplyv na hliník to neviem, len tu zaznela tá informácia. Bolo by sa treba opýtať autora, z kade čerpal informácie. A keby aj nejaký vplyv bol, tak sa dá sprcha aj s diskom vymontovať a backflush urobiť aj bez toho. Prípadne dokúpiť za nejakých 30$ disk z mosadze.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Maroslav »

Máš pravdu, že u Gaggia se v nejhoršim sprcha+disk může vyndat, páč těsnění je až nad tím diskem. Já na Baby Twin backflushing neprovádím, ale oba díly s chutí vyndavám a louhuju v roztoku detergentu spolu s filtrama a pákou. A propos, lze u Gaggia Classic nebo Baby provádět backflushing? Já nevím, už jsem se o tom zmiňoval v recenzi na Baby Twin. Provádí tady někdo backflushing na mašinkách Gaggia?
Omlouvám se mašince Gaggia Classic, že jí takhle košatíme vlákno... ;)
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Ostmes »

Maroslav píše: Provádí tady někdo backflushing na mašinkách Gaggia?
Kamrád ho určitě provádí na Classicu. Jsem u něj ve středu, tak to zkusím prověřit zda vyndáva i sprchu či ne.
Ostmes
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

To by bylo nejlepší (informace z praxe :tany:)
Jinak nevíte kde a za kolik se dá sehnat slepá miska? Taky jsem někde četl, že se dá vyříznout kus gumy a tím tu normální zaslepit :ugeek:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od hnup »

Maroslav píše:Já na Baby Twin backflushing neprovádím, ale oba díly s chutí vyndavám a louhuju v roztoku detergentu spolu s filtrama a pákou.
A ako vyzerá ten hliníkový disk po kúpaní v detergente? Určite by si si všimol, keby začala korózia.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

Ostmes píše: Kamrád ho určitě provádí na Classicu. Jsem u něj ve středu, tak to zkusím prověřit zda vyndáva i sprchu či ne.
Ostmes
Jak jsou na tom informace z praxe?
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od jjirkaaa »

Tak jsem včera dekalcifikoval (přípravek gaggia baby cleaner) a byl jsem celkem v šoku.

Z přístroje z parní trysky při dekalcifikaci vylézalo cosi bílého :roll: Plavalo to ve vodě a byly to takové bílé beztvaré cosi občas dost velké (kolem 5mm).
A co mě šokovalo ještě více, na dně skleničky do které jsem to vypouštěl, se leskly nějaké kousky asi kovu (hliníku?) Byly opravdu malinké, něco jako když pilujete ručním pilníkem celkem jemným.

Majitel přede mnou to používal minimálně půl roku (kdo ví jak dlouho, půl roku říká on)
A přístroj je z roku 2005.
Dekalcifikace byla provedena dost možná popvé až teď mnou.

Napadlo mě rozdělat bojler a mrknout se, nebo že by to bylo z čerpadla?
Má někdo zkušenosti s rozděláním bojleru? Není potřeba potom někde vyměnit těsnění nebo tak něco?

Jinak když jsem to propláchl, tak už tam ty bílé cosi nejsou a ty kovové minimálně spíš taky ne a přístroj funguje v poho. Tak nevím jestli to má cenu do toho vrtat...
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“