Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Tak se mi stále nedaří dobrý výsledek s jednoporcovou miskou. Nejprve jsem měl v kávovaru termostat 98°C, mlýnek byl nastaven tak na stupeň 10 (25 je nejhrubší), do 6 g misky dávám asi 9 g kávy a lehce upěchuju, ale káva byla velmi kyselá (přitom použitá káva by kyselá rozhodně být neměla), ačkoliv tekla 25/25. Vyměnil jsem termostat zpět na dodávaný s kávovarem a při stejném mletí a dávkování káva ani nekápla. Mlýnek jsem nastavil na 18 (což by měla být už dost hrubá káva) a mám zase 25/25, ale kyselost je ještě horší. V obou případech zůstává lógr jako bahno. Začínám přemýšlet, zda nezkusit jinou misku, protože s miskou 14 g (s přibližně 16 g kávy) se mi podařila při předchozím nastavení a s termostatem 98°C dvě výborná espressa, krásně krémová a bez kyselosti.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Rodom »

Jakou máte kávu? Nikde jsem od Vás o tom nenašel zmínku. Zkuste objednat zdejší od Primacafé, neuděláte chybu když vezmete nějakou směs určenou pro espresso. Pokud ani z ní neuděláte výsledek, tak můžete z možných příčin vyloučit kvalitu a stáří kávy, a hledat v mletí, tampování atd.
Já jsem si například ověřil, že hodně záleží od množství kávy, každá miska se plní jiným množstvím. Dokud jsem tam cpal kolem 7-8g, místo puku jsem měl bláto a myslel jsem, že to mám moc jemně namleté. Pak jsem si tu přečetl, že Gaggia jednoporcovky se plní kolem 10g a přes Aukro pořídil za stovku malou digitální zlatnickou váhu. A najednou to začalo téct správně...

Stačí kolem 0,5-1 gramu rozdíl, a teče mi to jinak. Nejsem takový profík, abych to měl v oku, tak holt vážím pořád a beru to jako součást obřadu :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

První, co bych se zeptal je toto:
1. pokud to teče při různých stupních hrubosti mletí stále stejně, tak pak bych tipoval, že tlak kávy není odporem kávy, ale dírou v misce, tedy že máte přetlakové misky

2. Určitě, pokud máte bahno vpáce, pak je páka naplněna nedostatečně nebo je málo utažená a nebo málo upěchovaná.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Káva je od konkurence, takže nechci jmenovat. Mám momentálně dvě různé ze dvou různých pražíren, jedna pražená asi před týdnem, jedna před dvěma. Jednu z nich jsem přímo v prodejně ochutnával (ze stejné várky) a byla výborná, takže spíš bude chyba někde u mě. Ještě jí mám hodně (ačkoliv dost už padlo na pokusy s mletím), ale pak Primacafé zkusím.
Misky jsou nepřetlakové, z Hraspa. Neteče to při dvou stupních hrubostí stejně, ta změna hrubosti souvisela s výměnou termostatu. Ač to nechápu, s originálním je pro 25/25 třeba hrubá káva, s 98°C z Hraspa jemná.
Zkusím tedy více plnit, díky.

Co se týče výměny výpusti, stále se nedaří. Zkusil jsem opět svěrák a zabrat co to šlo, ale ani se nehla.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Mnoho lidí tu psalo, že plní misku tak, že po extrakci mají bláto a jsou spokojení, ale mě osobně se líp osvědčilo a stabilnější výsledky mám s plněním tak aby byl puk pevný a suchý. Oprvadu může být i rozhodující káva. Co jsem poznal PC tak bych neměnil. S jinou kávou se mi to pořád nedařilo a teď je to v pohodě.

A opět musím vychválit nové sítko. Voda teče pořád stejně bez potřeb to více čistit a kanálkování už ani nevím jak vypadá:) a taky od té doby mi jde puk vždy krásně vyklepnout a páka je téměř čistá.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

tomtom64 píše:..........Co se týče výměny výpusti, stále se nedaří. Zkusil jsem opět svěrák a zabrat co to šlo, ale ani se nehla.
výpust je normálně našroubovaná. Přes hadru lehce utáhnout do svěráku a pákou povolit. Možná by bylo vhodné před povolováním nasadit páku do kávovaru a nechat nahřát.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Podle mě není jen našroubovaná. Na kousku závitu, který je vidět, jsou stopy něčeho zeleného, pravděpodobně lepidla (což potvrdil i papun).
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Je to tak jak říkáš, je tam nějaké zelené lepidlo. Povol to jak radí admin, ale počítej s tím, že to chce opravdu sílu. Neměj strach zabrat. S tím nahřátím nevím jestli to pomůže, ale určitě to nebude horší, takže to taky zkus. Nevím proč to tak prasí, kor když je tam klasický závit a logicky by se tedy mělo předpokládat, že se to bude šroubovat, už jen skrz čištění.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Nahřál jsem v horké vodě, do díry v původní výpusti strčil skrz tyčku, pořádně zabral a konečně to povolilo, ačkoliv silou bylo potřeba povolovat skoro dvě otáčky. Každopádně už je venku a nyní jde našroubovat zpět pěkně. Díky za pomoc!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Jeden servisák mi říkal, že nynější Classic se dělá s nerez bojlerem. Víte o tom něco?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

No, možné to je, protože mne bylo řečeno, že mám nerezový bojler (na espresso) a hliníkový termoblok (na páru a horkou vodu) - Gaggia New Baby Twin (koupě nového v 2012/10)
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Já mám kupovaný minulý týden a je tam hliník (alespoň zvenku je bojler hliníkový, rozdělaný jsem ho neměl). Otázka je, kdy byl vyroben, zespodu je na nálepce 07/2013, made in Romania, takže z toho asi moc nezjistím.
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od kuck »

07/2013 bych si tipnul, že bude představovat výrobu v 7. týdnu roku 2013. To znamená mezi 11. až 17. únorem.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Domnívám se, že u Gaggia Classic bude bojler stále hliníkový blok s topením umístěným z venku. Nerezový by hodně kávovar prodražil a jeho výroba by nebyla jednoduchá. Nerezové bojlery u malých domácích kávovarů se lisují a pro tento kávovar není možné ho vylisovat. Muselo by to být celé řešené úplně jinak.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Začala mě zlobit kontrolka akceschpnosti kávovaru - ta co signalizuje, že je teplota dostatečná. Občas jde občas ne. Dneska jsem to komumal a vykoumal jsem, že to je celek ty tlačítka a netroufám si tvrdit, jestli se to dá rozdělat, ale hlavně se mi do toho nechce, protože při mém stěstí by na mě vyskákali nějaké pérka a plíšky a bylo by po vypínači. Myslím, že admin tu psal, že to vyřešil po svojem vlastní žárovkou, ale do toho se mi zatím nechce. Teoreticky je to i v záruce, ale toš zase to tam posílát skrze takovou hovadinu, aby mi nakonec řekli, že závada se neprojevila.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od tomtom64 »

Mám stejný problém - občas světýlko nefunguje. Když nefunguje, rozsvítí se pouze při zapnutí čerpadla (což si teď nejsem jistý, ale myslím, že by taky nemělo). Posílat ho na servis (je asi měsíc starý) se mi nechce, musel bych oddělat PID a být dlouho bez něj. Navíc vzhledem k PIDu poznám teplotu i na displeji, což mi stačí.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Přesně jak říkáš, když sepne čerapdlo, tak se to pak většinou probere. Taky půjdu do PIDu, takže tím by se to vyřešilo. Daly by se tam udělat na boku dírky na malé kontrolky, ale nechi narušovat originální šasí.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ian »

nový main switch - žádná levná záležitost:

Kód: Vybrat vše

http://www.bullonerosso.de/catalogsearch/result/?q=DM1475%2F001
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Ten můj je taky v podstatě nový. Kávovar má cca 6 měsíců. Kupovat nové tlačitka bych mohl ohrát.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Mě kdysi ty kontrolky taky blikaly jak chtěly. Jsou tam obyčejný doutnavky a kontakty (vnitřní provedení je zoufalý). Pomohl mě sprej na kontakty. Kontrolky sice fungovat začaly, ale časem zoxidovaly kontakty (zvýšil se přechodový odpor) a už to šlo jen k horšímu. Ve vypínačích občas jiskřilo, trochu smrdělo a tak nezbylo než koupit celou sadu novou. Po výměně mě bylo jasné, že je otázkou času, než to dopatně stejně špatně i s novou sadou vypínačů. Byl to taky jeden z důvodů proč jsem přešel na PID. Ikdyž před PIDe jsem nějaký čas používal pro proudové odlehčení kontaktů vypínače (a taky termostatu) polovodičové relé (SSR).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“