Gaggia Espresso PURE + COLOR

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Tak som dnes tu Gaggiu Espresso Pure predsalen kupil a k nej mlyncek Concept KM-5002. Kupil som to v NAY Elektrodome nakolko internetovym obchodom velmi nedoverujem a nikde inde v mojom okoli sa to kupit nedalo. Prvy test som robil s Lavazzou original mletou v pixli. Pouzil som Crema misku (nechcel som riskovat totalne sklamanie) a dopadlo to asi tak ako som cakal. Pena cca 2 milimetre, ale sklamala ma kysla chut kavy. Mam kupenu aj kavu Strong Blend od Cofeeshop Company zrnkovu, tak polaborujem zajtra s mlyncekom a nasledne poreferujem.
Domino píše:Na blikání jsem se tímhle způsobem nedíval. :) Taky mě to napoprvé zarazilo, když se za těch >6 minut kontrolka jen jednou rozsvítila a nezhasla. A v manuálu blikání. V delším časovém intervalu to každopádně bliká...jen dost pomalu.
Funguje to tak, ze pocas zahrievania je kontrolka zhasnuta po zahriati sa rozsvieti (kontrolka sa proste vola "Som pripraveny!" :P . Po zapnuti pary samozrejme zhasne, pretoze dohrieva na vyssiu teplotu, po jej dosiahnuti sa zas rozsvieti. Neblika to nikdy. Jedine ze by sme za blikanie povazovali to, ze ked necham masinu zapnutu a voda pomalicky vychladne tak sa zacne znovu dohrievat pri com kontrolka zhasne a po dosiahnuti spravnej teploty sa znovu rozsvieti.
Domino píše:Pokud má někdo Espresso Pure/Color/Dose a vhodný teploměr, zkuste změřit co z toho teče.
Meral som to, nameral som od 85 do 90 stupnov (voda rovno zo sprchy bez paky) podla stupna nahriatia masiny, pohara a teplomeru. Najcastejsie namerana hodnota bola 87,5 stupna (okrajove hodnoty 85 a 90 stupnov som nameral len raz).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Tak som dnes rano testoval. Mlyncek (uprava vid tu) nastaveny na jeden stupen od najjemnejsieho mletia, kava Strong Blend od Cofeeshop Company kupena v kaviarni v MAXe, miska double nepretlakova. Chut bola prijemna, nieco uplne ine ako vcerajsia Lavazza, krema tiez solidna aj ked nebolo to idealne. Extrakcia bola rychlejsia, za cca 30 sek/40 ml. Puk bol hore vlhky cize chcelo by to naduduce pridat viac kavy. Celkove zhodnotenie: Na to ze to bol druhy pokus asi nie zle :P .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Vcera som si kupil kavu v miestnej praziarni (Barista cafe, SNV), tak som robil hokusy pokusy. Pouzita kava Brazilia Santos bola cerstva, prazena den pred kupou. Myslim ze vysledky su celkom dobre, len crema nejak rychlo opada aj ked po extrakcii je krasne vysoka. Neviete mi poradit v com je problem?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od primacafe »

Co to je " len crema nejak rychlo opada ", podle fotek to vypadá normálně. To co je na předposlední fotce vydrží jak dlouho. A to se zdá málo? Mělo by to ještě opadnout tak na 0.5až1cm a vydržet dost dlouho.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Tak som robil dalsi shot a prikladam fotky. Ten shot nevysiel tak dobre ako predosly, ale na zdokumentovanie snad staci. Zabery su robene po extrakcii, po 3 a po 6-tich minutach. Je ten ubytok cremy primerany?

PS: Sorry, minule som trochu prehanal ze tam nic neostane, asi som tu cremu vypil a potom sa stazoval ze tam nic nieje :lol: .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

sanc0 píše:Je ten ubytok cremy primerany?
Nikto sa nevyjadri?

Dnes som skusil aj nieco natocit. Bohuzial lepsiu kameru ako webku nemam. Kava je Brazilia Santos od Barista Cafe. Vysli mi z nej uz aj lepsie shoty :P .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od FANDA »

No na začátečníka je to paráda.
Na můj vkus to teče rychle, ale nevím jaký objem mají tvoje skleničky.
Aja
Příspěvky: 10
Registrován: úte 16. čer 2009 9:33:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Aja »

Objem skleniček by mě taky zajimal, prijdou mi dost velké. Ale jsou moc pěkné:) Teče ti to podle mě trochu rychleji. Zjemni mletí, více utlač, nebo více kafe.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

Mám pocit, že sú to poldecáky/frťany, mám také isté doma. Ich objem je 5cl=50 ml.
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

zunicka píše:Mám pocit, že sú to poldecáky/frťany, mám také isté doma. Ich objem je 5cl=50 ml.
Su to frtany. Pouzivam ich za ucelom testovania, aby som videl co z toho tecie. Ked su naplnene obsolutne po vrch, vtedy je to poldeci. Na tej serii fotiek z extrakcie je okolo 30ml vyextrahovaneho pressa za 30 sekund. To je rychle? Podla mna je to akurat. Ten shot na videu nieje dobry, je tam toho viac (cca 40 ml), na tych fotkach je to trafene presne :P .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) sanc0 dne sob 16. led 2010 16:38:02, celkem upraveno 1 x.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od arny71 »

Na video jsem se nedíval, ale co se týče opadávání cremy, tak je to podle fotek naprosto v pohodě. Navíc Santoska není dle mých zkušeností zrovna "držák" cremy.
Uživatelský avatar
Domino
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 29. říj 2009 17:06:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Domino »

Zdravím na Spiš a i jinam. Pokud něco z mých předchozích příspěvků vyznělo pro tento kávovar nějak negativně, tak to rozhodně nebylo v úmyslu. Naopak. Myslím, že je to za slušné peníze robustní, (po italsku) kvalitní, značkový přístroj se zajištěným servisem...co víc si přát. Úplně původně jsem uvažoval, že začnu low-end kávovarem v ceně kolem 2000, ale jsem rád, že jsem se díky fóru přemluvil k větší investici. Ne, že by ty levné nedokázali udělat dobrou kávu, ale tohle je přeci jen o trochu vyšší třída (jako v autech, každé vás odveze, jen požitek z toho je jiný :) ) Nejdříve jsem asi trochu víc řešil techniku než kávu, každopádně to už mě přešlo. Snad jen trochu moc drnčí (až poskakují hrníčky po podložce), ale možná je jen špatně postavený, zatím jsem to nezkoumal.
Crema na fotkách mi přijde naprosto v pohodě. Vypadá asi jako moje výsledky. I když je jedním znakem kvalitní kávy, tak jsem ji nikdy moc neřešil. Jde mi hlavně o chuť. Kdyby to vyšlo úplně bez cremy a chutnalo mi to, tak jsem spokojený. :tany: Přetlaková sítka ke štěstí nepotřebuji.
Prováděl jsem nějaké pokusy s PODy pro "rychlou ranní kávu", ale to patří do jiného vlákna. Tady snad jen, že kávovar je zvládne i když vypadá, že se při tom pěkně zapotí. :shock:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od mill »

Netrapte se stále výškou a stabilitou pěny. Jsou kávy, které ji mají nižší a méně trvanlivou, jiné zase pění jako JAR. Nejdůležitější je, aby to teklo 25/25, potom je extrakce v pořádku a chuťově je espresso takové, jaké má z dané kávy být. Existuje též souvislost mezi sílou tampování a výškou pěny - když se tampuje míň, je pěna vyšší, ale zase tygr slabší a opačně. Taky čerstvé kávy pění nesrovnatelně víc, než kávy starší. A nemyslím tím stáří několik týdnů, ale třeba 14 dnů, po nich je už pěnivost slabší. Pokud se díváte na video z Primacafe, většinou jsou natočené kávy velmi čerstvé.
Záleží i na stylu pražení. Kafe, které jsem teď měl doma, bylo 14 dnů staré, světle pražené a pěna byla v porovnání s tím, na co jsem zvyklý, naprosto mizivá. Já osobně mám raději hezkého tygra s nižší pěnou, než pěnu jak mraky bez kresby. Tož tak!
Uživatelský avatar
Mrost
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. lis 2009 14:19:13
bydliště: Brno (CZ), VK (SK)
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Mrost »

mal by som jeden dotaz ohladom tohoto stroja (ako jeho cerstvy majitel sa s nim len zoznamujem)...
ked dorobim svoje shoty a dopenim mlieko, stroj vypnem hlavnym buttonom a aj o vytiahnem z elektriny....napriek tomu stroj este asi 15 min vydava "divne zvuky" - ako keby sa ta horuca voda v nom prelievala alebo co...neviem ci to spravne popisujem ale snad ano...je to normalne alebo je to nieco zle a mal by som to reklamovat ??

co sa tyka pripravy samotnej kavy - u mna tomu este slovicko kava nemozem dat lebo to by bolo priznenie jeho podstaty :) zatial mi z toho tecie len cierna voda ale urobil som na nom len par kav takze casom sa to snad zlepsi...pouzivam iba kavu z obchodu (nejake segafredo) takze podla toho co som sa docital ani moc zazraky cakat nemozem...snad casom kupim mlyncek a potom to uz bude o niecom inom s cerstvo-namletou kavou...(keby z toho liezlo nieco take ako ukazol kolega 'sanc0' hore tak by som asi skakal radostou :))...
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Visna »

kúp si dobrý mlynček, kávu od primacafé a dobrú prilbu, aby ťa nebolela hlava, keď ňou budeš pri skakaní búchat o plafón 8-)

keď dopeníš vypni výrobu pary, vyčisti mašinu, odpusti vodu zo sprchy, vypni ju a odpusti všetkú paru cez trysku, čo tam ostala a budeš mať ticho
Uživatelský avatar
Mrost
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. lis 2009 14:19:13
bydliště: Brno (CZ), VK (SK)
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Mrost »

diik, toto pomohlo :)

nasiel som tu celkom fajn navod na tu mikropenu na capucino takze sa snazim zdokonalovat aspon v tomto (ked uz ta kava nie je kava)...oproti prvemu capucinu je to obrovsky skok a priatelke sa to moc pozdava (mne tiez :))...pri capucine aspon zamaskujem tu nedokonalost kavy

co sa tyka mlynceka - tak som chcel tie teleshopingove ale zistil som ze to nie je mlyncek :), uvazujem teraz nad nejakym od firmy lodos ale najviac sa mi pozdava ten kyocera...asi pojdem do toho a potom dam vediet ci z toho lezie lepsia kava ako teraz - verim ze ano
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od ringo »

Není ta podivná pákovka na videu s mlýnkem náhodou La cimbali?
S výjimkou těch pák mi nápadně připomíná leader M 25.
Ale kafe z toho kape jakoby to mělo nějakou venerologickou chorobu.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od hnup »

Podľa popisu je to "Astoria Commercial Lever Espresso machine". A podľa tej bomby vzadu - žeby na plyn???
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Dnes som mal cas trosku sa pohrat. Chcel som natocit nejaku peknu extrakciu. No cim viac clovek chce, tym menej sa mu dari.

Prvy pokus bol moc rychly 35ml/25sec. Davka bola slabo upechovana.
test01-35@25.avi
Druhy pokus bol zas moc pomaly 20ml/38sek. To som to s tampovanim trochu prehnal :P .
test02-20@38.avi
Na treti pokus to uz vyslo. Pekna extrakcia 25/25.
test03-25@27.avi
Mletie bolo nastavene vzdy rovnako, kava Brazilia Santos - Barista Cafe (Primacafe nechodííí, stááále nechodííí, čo je s ňou, je mi biedne... :P ). Spodna ryska na pohari je 20 ml, horna 30 ml.
Ospravedlnte znizenu kvalitu videi, mam len webkameru (ktora stoji za ho... :P ).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Na nete som nahodou nasiel fotky rozobratej Gaggie Espresso Pure. Ten boiler je teda tintitko. Je to vobec boiler? Nieje to len nejaky blok?
Original fotky su tu: http://imageevent.com/davidmorrow/gaggi ... 16&w=2&p=0
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“