Gaggia Espresso PURE + COLOR

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Idealny shot

Příspěvek od sanc0 »

Chcem poprosit majitelov Gaggii modelu Espresso (Pure, Color, Dose) aby vyskusali nasledovnu metodu k dosiahnutiu idealneho shotu. Info som ziskal z diskusie uzivatelov Gaggii na Yahoo.

1. Zapnite Gaggiu a nechajte nahrievat aspon 15 minut. Kontrolka nahriatia musi svietit.
2. Odpustite vodu cez prazdnu paku (asi 90 ml) az do momentu ked kontrolka zhasne.
3. Cakajte kym sa kontrolka nahriatia znovu nerozsvieti (mozte si zatial plnit paku).
4. Po zasvieteni kontrolky napocitajte 30 sekund (nezabudnite zalozit paku :P ).
5. Spustite dokonaly shot.

Podla udajov zdroja by sa mala tymto sposobom ziskat idealna (a dost stabilna) teplota 94-95 stupnov (zrejme je myslena teplota boilera). Ja som to skusal (pisem o tom tu: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 836#p10836 ) a vysledok je celkom dobry. Bol by som zvedavy na vase skusenosti, nazory a postrehy.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Snazil som sa o trochu umenia no moc to nevyslo. Ale na novy avatar vydalo :P.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

sanc0 píše:Snazil som sa o trochu umenia no moc to nevyslo. Ale na novy avatar vydalo :P.
tak toto je moj sen....
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

Tak mi po tyzdni pouzivania Gaggia Espresso Dose vypadlo cosi umelohmotne z masiny:(Po blizsom skumani sme zistili,ze sa odlomil kusocek tej umelej hmoty co sa nachadza na okraji sprchovacej hlavy..netusim ako sa to vola, prikladam foto.
Tak neviem, ci to reklamovat v obchode kde sme to kupili-ci to vobec uznaju, ci si objednat z interlinei nahradny diel,ak to pojde.... :?

toto vypadlo
Obrázek

tu to chyba
Obrázek

takto to ma byt
Obrázek
Naposledy upravil(a) primacafe dne ned 07. dub 2013 16:34:19, celkem upraveno 1 x.
Důvod: fotky chybí protože jsou neodstupné, nejsou uložené na webu primacafe
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Urcite sa to stalo pri pokuse narvat tam preplnenu paku. Ja si myslim ze sa na to vykasli, pokial sa nevytrhne dalsi kus. Pri spravnom plneni nebudes mat problem, je to zaciatok drahy, zatiahnuta pake sedi az v tej dalsej casti ktoru tam este mas. Minimalne skus zrezat s toho plastu na zaciatku ze tam urobis nabeh, inak ti to paka vyrve cele.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

Hm,no nam tam uz od zaciatku isla paka velmi tazko,sme to aj pozerali ale nie tak dokladne,tak mozno tam ten plast alebo co to je bol nedobre nasadeny a paka to proste urvala. No skusime asi Interlineu,nemam z toho dobry pocit ze na novom kavovare mam uz nieco odlomene:(
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Vcera som prilepil nerezovu mriezku na odkvapkavacej vanicke. Dnes som si uz uzival bozske ticho - doporucujem :) .
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

A dá sa to potom dobre vyčistiť?
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Normalne to vyplachnem vodou a je to. Preplachujem po kazdej extrakcii, nic tam nezasycha tak nevidim ziadny problem.
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

A čím si to prilepil?
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od sanc0 »

Chcel som Epoxidom, ale nejak som ho nevedel doma najst tak som pouzil zo zufalstva chemopren (nic ine som doma nenasiel). Drzi to zatial dobre a vdaka pouzitemu chemoprenu je to vratna operacia :) .
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
Zdenis
Příspěvky: 41
Registrován: stř 20. úno 2008 9:26:33
bydliště: Ostrava, Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zdenis »

Ahoj kafaři, tak jsem si sehnal (koupil na firmu) profesionální bezkontaktní teploměr FLUKE a provedl par pokusů. Původně jsem si myslel, že mi z mašiny teče moc horká voda (káva při extrakci divně zapáchala), to jsem po včerejším měření zavrhnul. Zjistil jsem že jsem na to šel celou dobu špatně, uznávám že se to tady již psalo, odpustit počkat zapnout a tak :)
Po nahřátí jsem spustil sprchu a začal měřit, voda měla zpočátku 70 později mírně přes 80 stupňů. Zapl termostat a já nechal bojler znovu nahřát. Po dalším spuštění začala téct voda kolem 80ti a asi po 2 vteřinách se začala řinout voda o teplotě 98stupňů, teplota se cirka po 5ti vteřinách od spuštění ustálila na 85ti stupních a termostat ještě nestihl sepnout, sprchu jsem zastavil, narazil páku, nechal ji ještě chvilku zahřát a spustil extrakci. Po chvilce se sepl i termostat a začal dohřívat vodu. Hrníček jsem měl předehřátý na cca 40stupňů a výsledné kafe melo v hrnku teplotu 67stupňů.
Z tohoto usuzuji, že teplota je (po provedení odpuštění) mírně nižší než by bylo potřeba.

Děkuji za pozornost 8-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

Nie je riešením vodu neodpúšťať?
Uživatelský avatar
Zdenis
Příspěvky: 41
Registrován: stř 20. úno 2008 9:26:33
bydliště: Ostrava, Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zdenis »

No tak náraz vařící vody tomu asi moc neprospěje :?
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

A aká je vlastne ideálna teplota pre espresso? Na internete som našla:

The water temperature should be stable and somewhere between 92-96°C. (

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeeresearch.org/espresso/potential.htm
)

According to the research article titled ?Influence of extraction temperature on the final quality of espresso coffee? published in the Journal of the Science of Food and Agriculture, the optimal water temperature for Arabica, Robusta Natural and Robusta Torrefacto blend Espresso Coffee was 92 °C.

According to the National Coffee Association of USA, the water temperature should be between 195 - 205 degrees Fahrenheit (90-96°C).
(

Kód: Vybrat vše

http://answers.google.com/answers/threadview/id/782224.html
)
Uživatelský avatar
Zdenis
Příspěvky: 41
Registrován: stř 20. úno 2008 9:26:33
bydliště: Ostrava, Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zdenis »

The following are some important
conditions to obtain Espresso Italiano – though these
alone would not be adequate to fulfil the quality
requirements:
• Necessary portion of ground coffee 7 g ± 0,5 //váha kafe
• Exit temperature of water from the unit 88°C ± 2°C //teplota vody při výstupu ze sprchy
• Temperature of the drink in the cup 67°C ± 3°C //teplota kafe v šálku (takže sem to mel dokonalé :lol: )
• Entry water pressure 9 bar ± 1 //tlak pumpy
• Percolation time 25 seconds ± 2,5 seconds //délka extrakce
• Viscosity at 45°C > 1,5 mPa s //viskozita (přilnavost nebo jak bych to měl nazvat)
• Total fat > 2 mg/ml //toto bude asi obsah tuku nebo nejaká sytost, vážně netuším
• Caffeine < 100 mg/cup //obsah kofeinu v šálku
• Millilitres in the cup (including foam) 25 ml ± 2,5 //počet mililitrů v šálku včetně creamy


Snad je to pěkné a přehledné, musím podotknout že to je z PDFka které tady v minulosti někdo dával...
Uživatelský avatar
janavasa
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 04. úno 2010 20:36:21
bydliště: Beroun
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od janavasa »

Jsme čerství majitelé tohoto kávovaru a protože to je náš první stroj na espresso, tohle fórum je pro nás zdroj skvělých informací.

Mám dotaz k poloze páky při správném naplnění misky. V návodu se píše:
"Rukojeť směřuje do přední části přístroje nebo mírně doprava"
Mě se ji mírně doprava nepodaří dostat nikdy, maximálně když je miska prázdná, když je naplněná, dotáhnu rukojeť horko těžko tak, aby byla kolmo ke mě, spíš je mírně doleva. Přitom si myslím, že misku rozhodně nepřeplňuji, spíš mám pocit, že bych tam měla mít více kávy, protože se mi ještě nepodařilo dosáhnout suchého koláče, pořád mám nahoře bahýnko.

Byl by někdo z vás tak laskavý a vyfotil mi, v jaké pozici má být správně páka a taky jak moc naplňujete misky? Nerada bych příliš drastickým utahování páky utrhla kus umělé hmoty, jako se to stalo Zunickovi.

Předem díky za vaše odpovědi.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od ringo »

2 janavasa: Pokud je espresso OK, a nehrozí vyklouznutí páky, ani se tato nevytáčí, ani neteče káva okolo, tak bych polohu páky neřešil.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od zunicka »

Ahoj, nemyslím si, že by som páku zaťahovala drasticky,tiež mi to nešlo tak ako Vám. Mám pocit, že tá umelá hmota vyčnievala už pri kúpe a preto to išlo tažšie. Skúste sa pozrieť či to máte OK. Na videách z internetu to totiž ide ľahko. Ja som mala až modrinu na ruke, čo som si jednou rukou musela pridržiavať mašinu aby som ju pri zaťahovaní páky neprevrhla....misku som určite nepreplňovala-išlo to ťažko aj pri prázdnej miske. Zvláštne je,že ostatné Gaggie tam tu umelú hmotu nemajú, možno práve ona vytvára nejaký odpor...
Uživatelský avatar
Zdenis
Příspěvky: 41
Registrován: stř 20. úno 2008 9:26:33
bydliště: Ostrava, Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zdenis »

Ahoj, no já návod nečetl tak nevím co tam je napsáno, ale mi směřuje páka vždy doprava, ale mám pocit, že když byl ještě nový, směřovala doprostřed. Podle mě jde jen o to, jak napřesno to mají soudruzi vyrobeno a za jak dlouho si nový kávovar sedne (páka se vychodí - rozhýbe). Jak tu zaznělo, pokud nehrzí vypadnutí páky nebo něco neteče tak bych to neřešil :)
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“