Gaggia Espresso PURE + COLOR

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od zunicka »

Trixy:myslim, ze sancO to prilepil:)
Uživatelský avatar
Lenule32
Příspěvky: 3
Registrován: úte 03. kvě 2011 23:25:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Lenule32 »

Před pár dny jsme se stali neplánovaně majiteli kávovaru Gaggia Espresso Pure. Původně jsme ho věnovali jako dar, ale obdarovaní ho nepoužívali, tak jsem ho adoptovali my. Vybírali jsme podle referencí zde na fóru, tak doufám, že jsme vybrali dobře. Teď se teprve snažím proniknout do tajů výroby espressa, tak prosím omluvte můj amatérismus.
S kávovarem mám následující problém. Při extrakci káva neteče rovnoměrným proudem, ale prská v okolí až půl metru od přístroje. Jak jsem vyčetla zde na fóru, mohl by být problém nejspíše v tom, že máme přetlakové misky (jiné jsme ke kávovaru bohužel nedostali). V odpovědích na podobný dotaz jsem narazila na zmínku o jakémsi "plastovém špuntíku", co se má dát do páky, aby se usměrnil proud z jediné dírky na dně přetlakové misky. Jenže... než se kávovar dostal do našich rukou, špuntík zmizel, pokud tam ovšem někdy nějaký vůbec byl. A teď co s tím? Poradíte? Nebo může být problém někde jinde?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od ondrada »

Ideální varianta by byla dokoupit nepřetlakové misky (což je několik málo stovek), ovšem pak by to chtělo mlýnek (a to už je větší investice). Ale na začátek by stačil i nějaký lepší ruční mlýnek (psalo se tu o Kyocerách a Hariech, nenamele jako elektrický, ale namele použitelně).

Druhá možnost je zkusit nějaký servis, jestli by byli schopní sehnat náhradní díl do páky. Třetí možnost je mít šikovný ruce a nějak si to do páky "dobastlit", není na tom nic složitýho - jde o to aby káva z toho jednoho otvoru v přetlakové misce nestříkala rovnou do spoutu a ven z páky, chce to postavit jí něco do cesty. To znamená udělat si nějakej "dzindzík" kterej bude v páce pod tou jednou dírkou v misce, a pod kterým bude prostor aby káva mohla z páky vytéct.

Nicméně mlýnek a nepřetlaková miska je nejlepší řešení ;)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od ondrada »

Ještě sem načmáral obrázek, je vidět proč se děje to co se děje - nahoře je nejspíš současnej stav - kafe z dírky ve druhém dnu přetlakové misky stříká pod tlakem přímo spodem ven z páky. Řeší se to tím "dzindzíkem", něco jak je uprostřed - prudký proud kafe z té jedné dírky to nepustí ven ale zastaví, a kafe v klidu steče okolo ven z páky. Podobná věc by se asi dala i ňák nabastlit, jde jen o to zastavit/zpomalit proud kafe, resp. nasměrovat ho "okolo". Dole je nepřetlaková miska, která tím že má hromadu dírek "nestříká" kafe prudce ven.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Lenule32
Příspěvky: 3
Registrován: úte 03. kvě 2011 23:25:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Lenule32 »

Díky moc za vyčerpávající odpověď. Ještě k tomu bastlení... Napadly nás ještě dvě další možnosti. O jedné jsem tu četla někde zmínku. Jde o odříznutí spodního dna u přetlakové misky. Skutečně to někdo udělal? Stane se pak z toho miska klasická nepřetlaková nebo bude někde zádrhel? A poslední už je asi hodně velké zvěrstvo... ale co takhle navrtat povícero maličkých dírek i do dolního dna přetlakové misky? Vznikl by tak speciální typ misek - nepřetlakové s dvojitým dnem ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od primacafe »

Mám dojem, že tady už někdo upravil přetlakovou misku tím, že vyvrtal nebo snad vybrousil větší díru do spodního dna. Nevím jak jsou dna blízko sebe, ale bude se muset postupovat dost opatrně aby se nepoškodilo i to dno (horní) plné dírek.
Jde v podstatě jen o to aby ta spodní dírka byla o dost větší než je ta oridinální. Určitě by stači průměr spodního otvoru kolem 5mm.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od ondrada »

Každopádně Gaggia by měla mít klasický 58mm misky, takže moc nevidím důvod nějak upravovat přetlakovky s nejistým výsledkem (a zničit je, resp. jejich původní význam, třeba se jednou budou hodit), když se dá miska koupit za stovku, dvě... Nemají je v každým supermarketu, ale libovolnej servis kávovarů by měl nějaký mít... Nakonec sehnat se dá i ten "špunt" pod přetlakovou misku, někde sem ho zahlíd (ale v sadě s přetlakovou miskou a za 500, což je děs). Každopádně mlejnek a klasická miska je ideální... A čerstvý kafe, samozřejmě... :)
Uživatelský avatar
tydytek
Příspěvky: 13
Registrován: sob 01. led 2011 22:03:19
bydliště: Pce/Zn
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od tydytek »

Asi nejjednodušší řešení je koupit nepřetlakovou misku, ale bez mlýnku to potom nepůjde.. Nebo to vyřešit tak jako já, vzít velký vrták a ve spodním dnu zvětšit díru, ty dna jsou od sebe přibližně 1 mm, takže nějaký prostor tam je. Nejlepší je vzít vrták co největší, aby se nevrtalo skrz, ale jen špičkou toho vrtáku, pak nehrozí že se poškodí to první (dírkované) dno misky. 5 mm díra úplně stačí. Určitě bych ten spodek neodřezával celý, někde jsem četl že to potom vypadne. Jinak do misky na PODy se vejde odhadem 10 - 11 gramů, na ranní espresso ideální :-)
Uživatelský avatar
Lenule32
Příspěvky: 3
Registrován: úte 03. kvě 2011 23:25:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Lenule32 »

Moc vám díky za vaše cenné rady. Myslím, že se nejprve pokusíme nezničit jednu z přetlakových misek vyvrtáním větší dírky dle instrukcí tydytka. A když to bude fungovat a "presování" propadneme, pořídíme v další fázi nepřetlakové misky a mlýnek. Tak držte palce :-) Káva z Primacafé už je na cestě...
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Redmann »

Možno sa mýlim, ale po prerábke pretlakovej misky na "nepretlakovú" ten mlynček bude aj tak treba...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od ondrada »

Tím že uděláte do dna díru se z misky stane miska nepřetlaková, tudíž už nemá smysl potom kupovat další nepřetlakovou misku, leda by nevyhovovala velikost. Naopak o přetlakovou přijdete, a ať si říká kdo chce co chce, sem tam není od věci... Ono i to Illy se dá pít... V nouzi... S mlíkem... S cukrem... Když dojde kafe :) Ale i to se stane... :) Nicméně z toho vyplývá, že bez mlýnku to moc nepůjde ani se zničenou přetlakovou jednoporcovkou. Resp. nepůjde to o nic líp než s originál profi miskou ;-)

Každopádně chcete-li fakt ničit, tak použijte vrták s co nejplošší špičkou, nebo ještě líp nějakou frézku. To že by druhý dno vypadlo je hovadina, jen je potřeba nechat tam přesah - pokud se vyřízne třeba i jen o pár milimetrů menší díra než je průměr vnitřku misky, nemá co kam vypadávat. Samozřejmě že pokud to někdo odřízne z boku tak, že to vnitřní vložený dírkovaný dno se nemá směrem dolů o co opřít, vyletí mu dno pod tlakem ven... Jen je dobrý vědět že přetlakový misky se sháněj hůř a bývaj dražší než misky nepřetlakový... ;-)

Jinak miska na pody na 10-11g, tu bych rád viděl, nebyla by fotka? ;) Do mojí se vejde stěží 7g, což je velikost PODu ;-)
Naposledy upravil(a) ondrada dne čtv 12. kvě 2011 16:13:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tydytek
Příspěvky: 13
Registrován: sob 01. led 2011 22:03:19
bydliště: Pce/Zn
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od tydytek »

Mlýnek je potřeba vždy :) První kávu z PC jsem objednal namletou, pak pořídil Kyoceru, objednal zrnkovou a nechápal ten rozdíl..
Mě zatím ta jedna přetlaková (původně na pody) nechyběla, když už bylo nejhůř, použil jsem dvouporcovou, podle výrobce univerzální, na 1 - 2 porce. S tím odřezáváním je to přesně tak, vrchní dno je tam jen vsazené, takže kdyžtak řezat jen zespodu.
10 - 11 g je to jen odhadem, až se dostanu k lepší váze, tak to třeba i zvážím, ale určitě je hlubší než klasická miska a kafe tam padne docela dost..
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Trixy »

při přípravě kávy na tomto stroji mi ukapává voda z trysky na pěnění mléka...čím to je?
Uživatelský avatar
tydytek
Příspěvky: 13
Registrován: sob 01. led 2011 22:03:19
bydliště: Pce/Zn
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od tydytek »

Je utáhnuto pořádně? A co dekalcifikace, nepomáhá?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Redmann »

Mám pocit, že to tu už niekto spomínal... Alebo to bolo kvapkanie z hlavy pri robení pary? Nepamatám si, skúste pohľadať vo vláknach.
V každom prípade mne kvapká z trysky veľmi často aj keď je kávovar vypnutý. Teda nie priamo kvapká, ale visí tam kvapka, ktorá raz za dlhý čas odpadne a tvorí sa ďalšia. Niekedy to robí, niekedy nie. Nevypozoroval som presne kedy, ale mám pocit, že to začne povolí, keď vypúšťam vodu, nielen paru. Ale nakoľko to nie je ozaj únik, tak to neriešim a vôbec si to nevšímam.
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od thesilentman »

Bol som uz rozhodnuty kupit si Gaggiu Color, ale ako to tu tak citam, zacinam mat strach. Mam sa naozaj bat? :) Aku by ste mi prosim doporucili alternativu za Gaggiu color? Max 7000Kc. Diky moc.
Uživatelský avatar
tydytek
Příspěvky: 13
Registrován: sob 01. led 2011 22:03:19
bydliště: Pce/Zn
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od tydytek »

Kdo se bojí, nesmí do lesa ;-) Do diskuzí se většinou chodí pro radu nebo si postěžovat, takže je tady možná dost negativních zkušeností. Já jsem s Gaggií zatím (asi po půl roce) spokojen. Dost se tady píše o kapání vody z trysky na páru nebo špatně těsnící páce v hlavně, která se potom vytáčí ven. Nechci ty problémy nijak zpochybňovat, ale u mě se projevuje jen to kapání a to tak, že během přípravy espressa ukápne 1 - 2 kapky, někdy vůbec a vždycky na to pomohla dekalcifikace. Těsnění zatím těsní, páka se nevytáčí a osobně si myslím, že to má hodně dočinění s údržbou a čištěním kávovaru.
Jinak jako alternativu kolem 7k bych hodně přemýšlel o Gaggii Classic, třeba z espressocoffeeshop.it, to už je "trochu" lepší stroj..
Šťastnou ruku při výběru
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od thesilentman »

Diky moc, napadlo mi, ze by som Classic objednal priamo z Talianska a tak sa vosiel do limitu. Ak teda ten cenovy rozdiel za to naozaj stoji, rad do toho pojdem. :)
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od FANDA »

Zkus se podívat na tohle

Kód: Vybrat vše

http://aukro.cz/gaggia-classic-expresso-nova-i1624531714.html
je to sice expresso, ale kávu to uvaří :grin:


Na Aukru je i color za 2700,- Kč v záruce.
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od thesilentman »

Diky. Classic je uz objednany. :tany:
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“