Gaggia Evolution

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

To potom ano, v tom případě je to velice užitečná funkce a má své opodstatnění.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od David »

Mě to tedy vyhovuje. Zacvaknu páku, pustím kafe a než to nateče, tak si najdu ve skříni sušenky, nebo tak něco :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pedro13 »

Mě než to nateče,tak se kochám pohledem. tany
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Mě než to nateče,tak musím bojovať s dcérou (2r.), ktorá mi kradne šálky, tanieriky, lyžičky, kávu... Jednoducho všetko, čo vidí :-)
Ale vážne - tiež pozerám, ako to z kávovaru lezie, kvôli prípadným korekciám v mletí, alebo ak som nedajbože náhodou dal do páky menej kávy, aby som to mohol doliať mliekom a dať manželke :-)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od David »

No, já tu sušenku často taky lovin kvůli dceři (1,5 r.) Byste nevěřili, co takový dítě za půl minuty všechno dokáže provést.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

Gaggia je moc fajn hracka a hlavne za fajn penize...samozrejme, ze si clovek muze domu koupit 'domaci' LM GS3 za 100tis, ale to pak neni takova sranda:)

Dotaz pro vsechny, jak bojujete s teplotou? Mate nejake vlastni techniky na 'surfovani'? Podelte se...

...a jedno espresso z rana:)

J.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Tie fotky sú z Evoution Red? Pekné, pekné veru...
A tú páku si kúpil, alebo si vyrábal?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

jojo cervena...paku jsem si udelal, nez za to utracet:)

koupil jsem ji pred rokem rodicum, aby si mohli taky doma udelat slusny kafe...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Tak to bolo určite Tvoje video na YouTube, kde si "vyrábal" rozetu.
Môžeš popísať výrobu páky? Bol to spôsob vŕtačka a brúska? Možno by to chcelo založiť novú tému sem.

A ako si to myslel s tou teplotou a surfovaním? Ja mám práve teplotu 38,2 a surf nemám :-)
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pedro13 »

2-czech píše: Dotaz pro vsechny, jak bojujete s teplotou? Mate nejake vlastni techniky na 'surfovani'? Podelte se...
Popravdě,zatím jsem tomu nepřikládal tak velký význam,abych se tomu cíleně věnoval.Přeci jen,neživí mě to ;) .Ale je fakt,že nespouštím extrakci bez odpuštění části vody z bojléru,pokud je mašina delší dobu zapnutá,to mi pak příliš přehřívá vodu.Takže to dělám tak,že vždy nejdřív naplním tryskou šálek (kvůli předehřátí hrnku),poté provedu proplach sprchy,mezitím mi bojlér začne dohřívat vodu a poté co má dohřáto teprve spouštím extrakci.Dělám to tak nějak intuitivně a řídím se podle vzhledu a zvuku vody chrlící se ze sprchy během proplachování sprchy.


Mě spíš víc trápí občasný nenadálý "channelling" a následný "sink shot" :?: :evil: :lol:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

hnup: jojo, to uz je davno:) prvni pokusy v latte art...

pedro: delam to stejne...odpustim vodu do te doby nez zhasne svetlo, pak na 5 sekund zapnu paru, pak teprve poustim shot...uz dlouhou dobu koukam po SCACE, musim prekecat sefa, aby mi tu hracku koupil, pak muzem udelat nejaky teplotni testy na Gaggii:)

musim rict ze chanelling nemam absolutne zadny! (mlynek MDF) Zkus pouzit techniku WDT (http://www.home-barista.com/weiss-distr ... nique.html) dela to strasne moc na kvalitu shotu...i kdyz s Anfimem Gold by to nemelo byt potreba, haha
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pedro13 »

Nevím jestli by mi nějak WDT pomohlo,Anfim mi kafe nehrudkuje.Používám během cvakání kafe do páky,takovou upravenou verzi (vnější hranu malíčku) "stockfleths move",no a když to uspěchám,tak se mi to vrátí :(
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Dostal se mě do ruky kávovar Gaggia Evolution. První seznámení: jednoznačně teplota vody je větší než by bylo pro PRIMAcafe potřeba. Hovořím o tomto kávovaru který mám v rukách, u jiných to může být jiné (taky nemusí). Tím se stává to, že pěna je jiná a ve výsledku nižší než by měla být. Potom je také chuť kávy někde jinde, než je našim záměrem. Místo toho aby byla kulatá - plná, mění se tím v ostrou hořkou. Káva je skoro až strhaná (moc tomu nechybí).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

...no a prave proto je u Gaggie strasne dulezity temperature surfing...nase kava je taky uzasna pri urcity teplote a nevyrazna pri jine...videl jsem maniky co delaj PID i na takhle levnym kavovaru, to me ale prijde prehnany...(dokonce je na to expertka nejaka zenska na Coffeegeeku, ted jeji posty ale nenajdu)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Spíš by asi stačilo vyměnit termostat a je po problému.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

nerozumime si...PID je moznost meneni teploty na jednotce kavovaru s presnosti na desetinu stupne. Do kavovaru zabudujete KIT, ktery se sklada z teplotni sondy a digitalniho ovladace. Vymenite standardni thermostat a tim padem mate stabilnejsi teplotni profily s moznosti vizualni kontroly/nastaveni...takze vase Gaggia za 5 tis ma ted stejnou regulaci teploty jako LM Linea nebo Dalla Corte Super Mini...tahle sranda stoji cca 4 tis Kc v USA...Myslim si ze je to ale na Gaggiu zbytecne. Takova Rancillia Silvia mozna...
A jak vsichni dobre vime, 1C dokaze s espressem udelat divy...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Nevím jestli si rozumíme úplně přesně, ale PID je Proporcionální, Integrační, Derivační. Připomíná mě to šílence z dob totality, kteří si koupili Trabanta mysleli si, že je to auto a všemožnýma šílenýma úpravama se z něho snažili udělat Mercedes. Určitě se teplotní regulace u malých kávovarů dá vyřešit (pokud se v tom někdo chce šťourat) výrazně levněji, s dostatečnou přesností regulace a elegantněji. Než přidělávat vedle kávovaru šílenou bednu s PID regulátorem, určeným k regulaci vytápění paneláku. Je potřeba rozeznat jestli systém regulace má pro danou aplikaci opodstatnění. Třeba Cimbali M25 Leader, žádnou takovou regulací nedisponuje, a nehrozí u něj přehřátí vody ani po několika hodinách bez odběru.

Domnívám se, že bysme si měli při úpravách kávovarů zachovat zdravý rozum.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od 2-czech »

ja to vidim tak, ze nekdo hold ma na to vysolit spoustu penez za GS3 nebo jiny kavovar s regulovatelnou teplotou a nekdo ne. Pak je resenim urcite kutilstvi, ktere muze z 5tis Gaggie udelat spickovou masinu...to myslim je celkem logicke:)
A hlavne je to taky sranda, hobby...kazdy den pracuju s kavovarem, ktery si muzu napojit na notebook nebo ovladat pres GSM modul. Nekdo rekne ze je to preci blba espresso masina, proc takovy vymozenosti, ale to samy ja muzu rict o mobilu, telce atd...
Jo uz jste nekdo zkusil predelat MFD na stepless a doserless? Videl jsem nekde podrobny navod :mrgreen:

ps: jak chcete vyresit regulaci teplot u malych masin elegantneji nez pomoci PID Kitu?

...zas tak strasne to taky nevypada:

Obrázek
Obrázek
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pedro13 »

2 2-czech:
nakousl jsi tu latté art,měl bych na tebe pls pár lama dotazů,dám to tady.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Ten PID - OK, je to fajn, keď si môžem nastaviť teplotu s presnosťou na 0,5-1 stupeň, možno aj jemnejšie. Ale nevyzerá to dobre :-) Ešte ten prvý obrázok celkom ujde, ale to ostatné (s primacafé sme to riešili asi pred týždňom - no hrozné veci sme našli na sieti). Určite jednoduchšie a lacnejšie riešenie je nový termostat nakalibrovaný na správnu teplotu - síce prichádzame o možnosť nastavenia požadovanej teploty (ibaže by sme menili zakaždým iný termostat :-) ), ale väčšinou stačí dať raz ten správny a je po probléme.
A dovolím si tvrdiť, že 95% ľudí ten spomínaný jednostupňový teplotný rozdiel v chuti kávy aj tak nemá šancu zistiť.

Stále rozmýšlam - načo je dobré ovládanie kávovaru cez GSM modul? Teda okrem ohúrenia návštevy - tam je úspech určite zaručený :-)
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“