Backflushing Domobar

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Backflushing Domobar

Příspěvek od Maroslav »

Četnost čištění pomocí zpětného proplachu (backflush) závisí na počtu extrakcí za den. Já dělám denně v průměru 4-6 kafí.
Každý den večer, když "zavírám kavárnu", provádím 2-3 cykly backflushing čistou vodou bez detergentu. Backflushing s detergentem provádím každé 3-4 týdny, přičemž také nechávám v roztoku s detergentem vylouhovat všechny filtry, PF, atd. Před samotným prováděním backflushing s detergentem vždycky nejprve vyjmu a ručně vyčistím sprchu, těsnění, dělič proudu (šroub) a vnitřek hlavy kam se dostanu. Pak vše namontuju zpět a provádím 4-6 cyklů s detergentem (záleží dle potřeby) a na závěr pár cyklů čistou vodou. Tak to bylo velice stručné shrnutí backflushingu.
Na obrázcích je vidět, jak vypadá sprcha a hlava po zhruba 4 týdnech domácího provozu před čištěním detergentem:
pred_backflush1.JPG
pred_backflush2.JPG
Zejména zapečené usazeniny na vnitřku sprchy jsou celkem děsivé, když se takhle vytvoří i navzdory každodennímu provádění backflushingu čistou vodou. Pro ilustraci jsem tentokrát schválně tyto díly nevyčistil, namontoval je zpět, abych zjistil, jak budou vypadat po backflushingu s detergentem:
po_backflush1.JPG
po_backflush2.JPG
Je vidět, že detergent (Urnex Cafiza) opravdu velice dobře funguje, i když jsou tam ještě stále nějaké pozůstatky usazenin, rozdíl je značný. Chci tímto zdůraznit důležitost provádění backflushingu, protože usazeniny se prostě tvoří a negativně ovlivňují nejen chuť espressa, ale z dlouhodobého hlediska také správné fungování kávovaru.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Backflushing Domobar

Příspěvek od mill »

Ahoj, dva dotazy:(vlastně tři)
-jak dlouho necháváš zapnuté čerpadlo při backflushingu?
-kde koupit Urnex Cafiza, v kávovary-online? Je to jediná možnost? To je totiž onen nejmenovaný prodejce, kde se mi chlubili, že Gaggia má skvělé Cremabazmeky (čili proč nakupovat u někoho, kdo cpe lidem s jasnými požadavky něco jiného, než chce)
-dotaz obecný: dá se někde půjčit páka s manometrem? třeba kolem Brna? Máš svou, nebo je od nějakého servisáka (ejhle, to by mohla být cesta).Svrbí mě v ruce klíč a šroubovák, tak proč si trochu nezaměřit a nerozvrtat nastavení z fabriky? Ať je co opravovat :lol:
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Backflushing Domobar

Příspěvek od Maroslav »

-Jak dlouho 1 backflush?...zhruba do dosažení tlaku necelých 10bar dle integrovaného manometru, takže jen pár sekund
-Kde Urnex?...v Evropských shopech bez problému, u nás vím jen o LaBoheme a potažmo ten tebou zmíněný shop
-Páku s manometrem nemám, dá se koupit, ale poměr výkon/cena nic moc...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Backflushing Domobar

Příspěvek od primacafe »

Detergent pro backflushing je také ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jjirkaaa
nováček
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 08. led 2009 15:43:42
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Backflushing Domobar

Příspěvek od jjirkaaa »

Dneska dorazil detergent z primacafe a hned jsem ho vyzkoušel:) Dal jsem do pulitráku 2 lžičky detergentu a zalil téměř vroucí vodou tak zhruma do půlky a do toho dal všechno co šlo z mašiny sundat (Gaggia Classic) a také jsem provedl backflush se slepou miskou a 1 lžičkou detergentu.
Vše parádně čisté a leskne se to jako nové.
Na to samotné namočení by asi stačila i 1 lžičky, ale dal jsem tam tam 250ml vody a s dvěma lžičkami to bylo po chvilce vše jako nové:) Nečekal jsem tak parádní výsledek:)
Odpovědět

Zpět na „Vibiemme“