Rozdíly mezi filtry

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od puschpull »

Raději se tu zeptám zkušenějších: je nějaký zásadnější rozdíl ve výsledné kávě při použití filtr Hario pro V60-02

Kód: Vybrat vše

http://www.cooperstore.cz/dripper/papirove-filtry-hario-pro-v60-02-100ks
a při použití například filtr na kávu Alufix - č. 2

Kód: Vybrat vše

http://filtry-do-kavovaru.heureka.cz/filtry-na-kavu-alufix-c-2-100-ks/
Nebo je ten rozdíl jen v ceně. Dát 30,- nebo 140,- je rozdíl.
Děkuji
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od hedge »

Rozdíl vidím ve tvaru filtrů. Jestli se nepletu, filtry Hario jsou dole do špičky, zatímco ty Alufixy jsou dole "useknuté". Takže nevím, jak by pasovaly do Hario dripperu.

Jinak obecně filtry na proces přípravy vliv mají - jednak se některé snadněji ucpou, a jednak z některých tu papírovou "vůni" nedostane ani litr vroucí vody. Konkrétně Alufixy jsem nikdy nezkusil.

Sám tedy nepoužívám Hario dripper, vycházím ze zkušeností s Clever dripperem.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od Effe »

Nedávno jsem na ebay koupil plastový Hario V60-01 v domění ,že kupuji za dobrou cenu keramický :-)
Na fotce vypadal jako keramický a popis chyběl,no nic moje chyba.Možná je to dobře,používám ho v práci a už mi spadl takže by asi nepřežil.
Zatím používám něco podobného jako je výše zmiňovaný filtr Alufix,jen jsem je koupil v Albertu.
Při troše šikovnosti se dají natlačit ,aby doléhaly na stěny a když se nůžkami zkrátí tak se ani nemusí ohýbat přes okraj.
Zatím nepociťuji žádné případné pachy z papíru,ale je fakt,že jsem originál Hario filtry ještě neměl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od generator »

Přidám vody do mlýna:

Běžně jsem kupoval papírové filtry v nejbližší drogérii. Absence bílých filtrů v běžné české distribuci mě netrápila. Až do té doby, než jsem v německém Realu koupil akční balení bílých filtrů Melita za směšnou cenu.
Rozdíl v chuti jsem cítil okamžitě. Stejně tak absenci papírové pachuti, kterou levné "recyklované" filtry z Čech většinou mívají a proplachem se jí nezbavíte.
Schválně jsem dělal testy, že jsem prolil filtr jenom vodou a pak vodu ochutnal. Jakmile byla cítit papírovinou letěly filtry do kamen.

Teď před vánoci jsem našel v regálu Realu značně rozšířenou nabídku filtrů Melitta. V jedné sérii mají tři úrovně filtrace. V popisu tvrdí, že použitý papír propustí více olejů. Vizuálně v papíře (tmavém) nepoznám rozdíl. Jsou v něm však vysekány taková malá esíčka. Schválně jsem pořídil ten s "nejsilnější" slibovanou chutí. A opět jsem byl překvapený rozdílem v chuti. Byla opravdu intenzivnější, než z bílého Melitta filtru. Použitá stejná káva/teplota/množství. Pravdou je, že mi ta káva tolik nechutnala, tak jsem snížil teplotu a už to bylo v pořádku.

Inspirace pro experimentátory:

Kód: Vybrat vše

https://www.melitta.de/de/Melitta-Gourmet-Filtertueten-839.html
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od puschpull »

Koupil jsem ještě před vánoci nakonec originální filtry Hario (100ks) To mi stačí tak na 2-3 roky. Přeci jen, je to alternativní příprava kávy a nepočítám, že bych ji dělal častěji než 2-4 do měsíce.
Uživatelský avatar
fanat1c
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 04. pro 2014 12:27:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od fanat1c »

no ja jedu origo hario a sice je to alternativa, ale mam tak 3-4 do tydne
jinak teda KONE je vcelku fajn, ale co napriklad latkove filtry? ktere jdou snadno vyplachnout
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Rozdíly mezi filtry

Příspěvek od generator »

O snadnosti vyplachování látkových filtrů od kávy, bych docela pochyboval. Zvlášť, když v testech praček, je vyprání kávových skvrn jedna disciplína :)
Aby si po dvou měsících používání nedělal slabší kávu pouze proplachem filtru :)

Myslím, že z tkaniny pouhým proplachem pod vodou nedostaneš všechen kávový bordel. Prach a oleje se dostanou hluboko do vláken, začne to tam žluknout a pak pomůže už jenom ariel/persil/savo.

To je spíš zajímavý GOLD FILTER

Kód: Vybrat vše

http://www.amazon.com/Frieling-Cilio-Coffee-Filter-Plated/dp/B005Z48Y0Y
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Odpovědět

Zpět na „Dripper ( obyčejná česká překapávaná káva)“