Hrubost mletí na moka

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Hrubost mletí na moka

Příspěvek od papun »

Dneska jsem si pořídil moka konvičku - Tescoma Paloma 1 šálek. Tak testuju. Káva CMS a chci se trošku poradit jak s mletím. Poprvé jsem měl pocit, že to musí byýt hrubě nanmleté, tak jsem nadělal ,,písek,, a to nebylo to pravé ořechové. Tak jsem začal studovat a píšou, že se má mlet zhruba jako na espresso. Tak jsem to tak zkusil, ale chuť je taková zvláštní - nesladím.

Vím, že je to asi těžko radit, ale zkuste to prosím popsat zhruba ve vztahu k hrubosti na ideální espresso 25/25. Prostě říct - melu stejně, o něco hruběji.....

Jo a jak plníte sítko - píše se, že to má jen zarovnat, ale přijde mi, že tam vleze té kávy málo.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od morseee1 »

treba mliet hrubsie ako na espreso. Problem malych mokka konviciek a divnej chuti moze byt aj v tom, ze ta tvoja mini konvicka sa rychlo zohreje a kava sa ako keby pripali a tak sa to premietne do chute. Mam aj ja malu dvojku a robim to tak, ze rovno namiesto studenej vody a zohrievania na plameni nalejem vriacu vodu do zasobniku a na plameni to uz je iba kratko ... mierne to tu pripalenu chut mokka zmierni, ale taky ten zavan tam stale je...
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od papun »

S tou horkou vodou jsem to četl u Bialetky - jako, že se tam nalije rovnou horká. Jsem v začátku s moka, tak proto jsem rád za každý postřeh. Ale stejně asi už teď vím, že espresso to nepokoří:). Ale změna je občas třeba.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od Effe »

taky tam liju horkou vodu z rychlovarné konvice,ale přiznám se ,že rozdíl nepoznám :-)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od morseee1 »

to papun... presne tak.. ak sa mi dostane do ruky novy druh kavy vyskusam postupne mokka, french press a espresso ... je zaujimave sledovat ako ta ista kava dava ine chute roznymi sposobmi pripravy. samozrejme najviac preferovane je espresso :-) ostatne je take doplnekove na ochutnanie a zmenu
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od papun »

Dneska další pokus. Espresso melu na 11 stupeň (mé stupně berte velmi z rezervou - 0 již dávno není nulovou pozicí kamenů) a moka jsem mlel na 15ku. Vlezlo mi tam cca 6 gramů a to jsem to velmi lehce umáčknul. Do spodní části jsme nalil vřelou vodu - pak se to výborně sešroubovávalo, ale poctivého nepálí. (poctivý asi nejsem - utěrka to vyřešila). Pak jsem to nechal již standartně přetéct a výsledek je určite lepsí jako včera. Ale je to takové lehké pitíčko. Jsem zvyklí na koncentrované espresso:). Ale tak hned po ránu by to šlo.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od papun »

Ješte jedna věc mě zajímá. Při čištění konvičky vylévám ze spodní nádobky trochu vody. Je to normální? Nebo by to mělo protéct všechno.
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od Icewind »

Voda tam ostane, to je normálne. Konvička by sa mala umývať len čistou vodou bez saponátu.
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od papun »

Jj jen teplou vodou ji umývám:)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od Effe »

Taky mi tam občas trochu vody zůstane,pokud nepočkám na takové to chrchlání nebo když na konvičku zapomenu :-)
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od Icewind »

S tým prirovnaním nesúhlasím. To je úplne o niečom inom.
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od RedAce »

Říká se tomu kávová patina, což je u moka konvičky věc vyhledávaná. Nevím jak u nerezové - to není klasická moka konvička, ale nějaká úlitba moderním potřebám a indukčním deskám. Takže tam mi to skutečně žíly netrhá.
Pokud od svých pánviček neočekáváš něco naprosto odlišného od běžných uživatelů, tak je to srovnání zcela mimo...
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Hrubost mletí na moka

Příspěvek od RedAce »

U mě doma a v mém okolí se pohybuje několik moka konviček - od 40 let staré šestišálkové, přes dvouletou tříšálkovou Bialettku, po zcela novou jednošálkovou TopMoka konvičku. Každá z nich má své specifické aroma, ale současně z každé z nich chutnají různé kávy zcela odlišně a samozřejmě jsou i rozdíly v chuti odvislé od hrubosti mletí, druhu zdroje tepla,...

Buď jste tak dobrý, že na konvičkách dosahujete naprosto konzistentních výsledků, nebo je něco špatně...
Odpovědět

Zpět na „caffettiera (moka konvička)“