DeLonghi EAM 4300

Domácí kávovar automat DeLonghi
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od petja »

Tento konkrétní tip (EAM 4300) není běžně v nabídce, koupeno do firmy v akci v Electroworldu. Vybráno hlavně pro příznivou cenu (9.999 Kč vč. DPH) s očekáváním parametrů srovnatelných s tipy v běžné sítí (jejichž cena je okolo 15 tis.). V něměcku dává DeLonghi dokonce 3 roky záruku takže by mělo jít o solidní značku. Vzhledem vypadá stejně jak zřejmě novější ESAM 4200
Obrázek
- při srovnání parametrů dle http://www.kavovary-online.cz/domaci-ka ... 0-314.html narazíme na několik odlišností. Podle kavovary-online jsou systémy ESAM na rozdíl od EAM vybaveny tišším mlýnkem s větším rozsahem nastavení. EAM 4300 má 7 stupňů nastavení mletí:
Obrázek,
ESAM jich má prý 13 nicméně nastavovátko tam předpokládám vypadá takto:
Obrázek
tj. velký rozdíl v tom nevidím. Po otevření prostoru na kávu na nás vypadnul papír s extra upozorněním (je i v návodu) že se nesmí mletí nastavovat moc jemně (nejjemnější je 1, nejhrubší 7) aby nedošlo k tomu, že káva jen prokapává. No já tedy nevím ten náš i při nastavení na 3 zřejmě mele pořád moc na hrubo, cca 50ml presso vyrobil po pravděpodobně předpaření za 10s (!). Video ZDE.
Na krabici je napsáno že má 2 bojlery a velké heslo C.R.F. - o čemž pravděpodobně ani sám výrobce neví co to vyjadřuje (na německých stránkách to znamená Cafe Richtig Fresch, na anglických Compact Reliable Fresh, což asi bude přesnější neb sami italové jako CRF označují velmi kompaktní spařovací grupu, která jde pro účely vyčištění celá vyjmout, ps
české zastoupení je typicky česky sdílné nejméně: CRF vysvětluje jako "využívá CRF technologii, která zaručuje, že výsledkem přípravy je vždy perfektní espresso" :roll: ). My jsme grupu ještě nevydělávali, ale mělo by to vypadat nějak takto:
Obrázek
Možnost jejího "domácího" pročištění považuji za plus.
Bohužel dalším a již poněkud nemilým rozdílem oproti ESAM 4200 je to, že dle návodu dojde k zastavení a požadavku na vyprázdnění zásobníku po 14 a nikoli 20 jak aspoň uvádějí kavovary-online - na druhou stranu tento obchod taky uvádí u ESAM4200 kapacitu zásobníku kávy 200g i když mnohde jinde píší 120g, bohužel nemáme v práci váhu tak nevím kolik doopravdy má ten náš EAM 4300, vešel se tam plný 0,4 l hrnek zrnek a ještě by se asi trochu vešlo.
Jak vypadala výroba dvou větších káv (cca 100ml - knoflík volby objemu přesně uprostřed) je vidět Na tomto videu - použitý hrnek je kávový IKEA 365+ s objemem 2dcl a horním průměrem 9cmObrázek - toto je limitní hranice velikosti kdy lze ještě použít 2 hrnky a jak je vidět je potřeba je umístit dost na přesno jinak káva poteče vedle. Káva použitá ve videích je cca 2-3 týdny otevřená Lavazza (modrá kilovka super crema), při nastavení "síly kávy" do poloviny knoflíku se mi zdála káva poněkud silnější než jsem zvyklý, kolik g to skutečně nadávkovalo nevím a puky vysušovat nebudu :) , ale možná je to jednak větší porcí (i když ale zase nateklo docela rychle) anebo tím že káva už není nejčerstvější - tomu přikládám i to, že pěna není bůhvíco ale to asi nejde v podobném hrnku ani čekat jinak (v decovce na prvním videu je to lepší).
Jinak co tak ještě říci o stroji - zásobník na vodu je vcelku vyndavací, takže nějaké nalití mimo nehrozí, výška trysek se dá upravit jejich posunem (nepříliš velký rozsah, tipuju tak cca 5cm), je tam možnost použít i mletou kávu (kdyby třeba nějaké dámy chtěli bezkofeinovou). Vyrábět páru jsem ještě nezkoušel.
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

Ahoj též jsem o tomto typu uvažoval a je mi hezký na pohled :lol: a jak dopadlo kafíčko? dělá hustou pěnu na espressu? a co našlehávání mléka?
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od petja »

No je to doufám vidět na těch videích ne? ( odkazy výše nebo http://petjablog.vox.com/library/videos/ ) - zvlášť to s průhlednou deciskleničkou myslím vypadá velmi dobře.
K mlíku jsem se ještě nedostal ale páry to dělá že jsem se málem opařil. Dle krabice by to mělo mít dva bojlery takže by neměl být problém dělat za sebou víc kapučín.
Co se kávy týká tak jak píši - ve větším hrnku crema nic moc - sotva vydrží přenesení z kuchyňky do kanclu, ale to může být i použitou kávou - stejně tak co se chuti týká, buď jsem už v pauze zapomněl jak chutnala dřív (z prvního kávovaru) nebo ještě nemám vyladěnou kombinaci kolečka síly kávy a hrubosti mletí, každopádně se mi zdá hořká trochu víc než bych chtěl a to přestože extrakce probíhá dost rychle (bohužel nemám dostatečné zkušenosti abych posoudil jestli je to hořká odrůda, příliš dlouho zrnka v kontaktu se vzduchem, nebo je hořká chuť dána třebas vysokou teplotou apod.), takže v závěru ohledně chuti bych počkal až koupíme novou kávu (jen co dojedeme zásoby bude nakázano kupovat u primacafe :) ), pak dám vědět.
K mašině ještě doplním že plotna pro vyhřívání šálku zřejmě bude aktivní - fakt hřeje, a že po zapnutí a vypnutí stroje dělá proplach (což mně osobně spíš vadí - pokud ji nenecháváte pořád zaplou je na to třeba buď pamatovat nebo bude brzy plnej odkapávač). Nicméně toto dělá i nové AEG takže to bude asi pomalu standard :|
Co se designu a povrchové úpravy týká, podle mého vkusu je teda úplně perfektní, zblízka snad vypadá ještě líp než na fotce. Jen ta technická drobnost, že trysky jsou v čele dost utopené takže dva větší hrnky se tam blbě dávají, no ale presoo nemá být o obřích hrncích že ;)
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od petja »

Tak jsem přidal nové video: stále ta Lavazza, ale mlýnek nastaven na 1 (nejjemnější) (pozor přenastavovat se musí během mletí), je tam vidět i odebírání zrnek kávovarem a trochu i vnitřek automatu. Subjektivně mi při tomto nastavení káva chutná více (paradoxně se mi už nezdá tak hořká).

Video ZDE

A i při nastavení síly na max a požadavku na dvojkávu nelze říct že by káva jen těžce prokapávala takže to asi takto nechám.

PS: Videa dělám mobilem tak omluvte kvalitu, jak se říká lepší už to nebude :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od David »

Teče to několikanásobně rychleji, než by mělo a pěna je příliš světlá.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od hnup »

xjurasek píše:Cafe jsem si už koupil u promacafe a je to konkrétně H-presso, a příští měsíc si koupím tuto mašinku a uvidíme :grin:
Ty si si kúpil kávu mesiac dopredu?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od David »

Pravada - a ta crema, to je horší, než když někdo bouchne hasičák ... :geek:
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

jj koupil protože jsem myslel že si kávovar objednám hned ale příšla finanční krize tak se musí měsíc počkat :grin: Kafe šupnu do mražáku a budu doufat že se mu nic nestane. a na kafe je cedulka je má záruku až do ledna tak snad mu nic nebude.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od primacafe »

Je to v zrnku, tak to bude i po měsíci stále lepší jak z obchodu. Do mrazáku, ale ještě do sáčku PP nebo PE. A když je čím, tak nejlepší je zavařit (ten sáček).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od arny71 »

David píše:Teče to několikanásobně rychleji, než by mělo a pěna je příliš světlá.
Měřil jsem to: 10 sec.

Zajímalo by mě, v čem je problém. U nás máme v práci Saeco Royal Digital a teče to taky rychle jak blázen (i s předehřevem cca 15 sec), i když nastavím nejjemnější mletí. Káva je značky Gullo, není nejhorší. Zkoušel jsem z ní doma pomlet zkušební vzorek a mělo to přijatelnou chuť i cremu, tu jsem doma měl o 3-4 mm vyšší, než dalo Saeco v práci. Takže si myslím, že u těch kancelářských mašin máme blbě nastavený mlýnek. Co s tím, když máme taky mletí nastavené na 1? Jsem z té kancl mašiny (23 000 Kč) mírně rozčarovaný - i když chuťově to kafe není nejhorší, mohlo by to být mnohem lepší.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od David »

No,co ... málo jemný kafe.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

já jsem to nechal v tom obalu v jakém mi to zaslal p. Konečný jen jsem to vyndal z toho papíru s adresou :D ale jina obal jsem neotvíral
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od primacafe »

Nebudeme zabředávat do detailů, ale sáček navrch, by tomu rozhodně neublížil. Spíš naopak.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

Tak jsem se konečně po hodně dlouhém rozhodování rozhodnul, že si tento přístroj nakonec koupím. Tak jsem ho už objednal a příští týden by mi měl přijít tak vám dám vědět jaké bude moje nadšení :grin:
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

Tak mi dnes přišel tento kávovar domů.
Měl jsem před měsícem objednanou kávu z Prima café v mražáku tak jsem ji nasypal do kávovaru a mlýnek jsem nastavil na nejjemnější mletí a sílu kávu asi na půlku. Crema nebyla skoro žádná jen malá tak jsem zkusil nastavit množství kávy na 3/4 a crema už byla hustá a hezká, ale bohužel mi zase káva vytékala po kapkách. Tak jsem nastvil mlýnek na 3,5 z možných 7 poloh a už to teče líp a crema je pořád hezká. Chce si to jen s tím pohrát.

Podle návodu jsem si nastavil i hlášení o odvápňovaní podle přiloženého proužku.
asi po 3 kávách jsem se díval na puk a byl vlhký a rozpadlý takže to je asi známka že je něco špatně :?: i když jsem dal jemnější mletí tak byl pořád vlhký :( nevím čím to může byt. Jinak káva je chuťove moc dobrá, zkoušel jsem i našlehat mléko a zdá se mi že pěna není nejhorší jen si musím koupit nerezovou konvičku. Myslím že 300ml by měla stačit. Teď mám keramickou ale je zbytečně velká a těžká a špatně se s ní pracuje takže ji dám pryč a koupím si nerezovou. Takže se mi nějaký podivná obrazec na kávě objevil :grin: pokoušel jsme se o latte art ale tak hezké jak jsem viděl u jiných to teda rozhodně nebylo, mám se jěště co učit :grin: .
Celkový dojem je dobrý, mašinka je hezká a pro mě i plus že proplachuje po vypnutí kávovar.
Myslím si že pro milovníky dobré kávy, je to dobrý automat.
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od primacafe »

Co je potřeba k tomu aby se to dalo přehrát? Co je to za formát?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

bohužel jsem to fotil foťákem a je to ve formátu MOV :cry: na přehrání je quick time

http://www.stahuj.centrum.cz/multimedia ... =7.50.61.0

zde je odkaz na stažení programu kdo ho nemáte

moc se omlouvám
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

tak já to jdu převést :grin:
delonghi_x.avi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi EAM 4300

Příspěvek od xjurasek »

a co říkáte na tu kávu? já myslím že to dělá celkem slušené kafe jen mi přijde silnější takže jsem musel dát sílu na 3/4 a mlýnek nastavit na 3 stupeň ze 7 aby byla hezká pěna
Odpovědět

Zpět na „DELONGHI“