DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Rujir »

Urcite ano, len je otazne, ci kazdy, kto sa zatula na toto forum, je pripraveny a ochotny minut tisice korun na to, aby si vychutnal skutocne espresso. Co si budeme klamat - vacsina ludi si pod tym pojmom aj tak predstavuje nieco uplne ine.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od primacafe »

Jemže jen málo kdo to pochopil a nechal si poradit. Ti další si myslí, že to přece nemůže být tak zásadní rozdíl a že jim to třeba bude stačit. I když ten levný kávovar koupí a nesetkají se osobně s přípravou kávy na kvalitnějším stroji, tak to nepochopí. Taky velmi záleží co od kávy čekají, jak kvalitní kávu chcou pít. Pokud jim stačí "nějaký kafe" který je do večera tlačí v žaludku a přijde jim to normální, potom těžko někoho takového přesvědčovat.

Než jsem sesmolil svůj příspěvek, tak se mě tam vecpal Rujir. Myšlenku jsme však měli totožnou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Rujir »

primacafe píše: Taky velmi záleží co od kávy čekají, jak kvalitní kávu chcou pít. Pokud jim stačí "nějaký kafe" který je do večera tlačí v žaludku a přijde jim to normální, potom těžko někoho takového přesvědčovat.
A presne o tom to je, a preto sa stretavame pravidelne s tak odmietavou reakciou.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od hedonista »

Rujir píše:len je otazne, ci kazdy, kto sa zatula na toto forum, je pripraveny a ochotny minut tisice korun na to, aby si vychutnal skutocne espresso
V kávovarech snad problém není... Horší je to s mlýnkem. Toto je prostě fakt.
Bohužel většina lidí stále žije v omylu, že bude pít espresso, když si koupí levný "presovač" a značkovou italskou kávu. Je to i o změně postoje a myšlení. Kvalitní kávovar a mlýnek stojí nějaké peníze, ale je to určitá forma investice s relativně nízkou amortizací, která mi dělá radost každý den a navíc je ozdobou kuchyně.

2 primacafe: Pánbůh zaplať za to, že fórum vypadá tak, jak vypadá!!!
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Redmann »

Raz som to tu už v podobnej debate písal. Cesta k espressu pre bežného konzumenta, ktorý nechce za hardware na kávu zaplatiť vyššiu sumu peňazí (ako som bol aj ja), proste vedie tadeto - káva doma (kapučino z pytlíku, turek, neska, iná neska, hnusná neska, ...), "preso s mliekom" v kaviarni, lacný presovač domov, s ktorým sa dá spraviť lepšia káva ako vo väčšine kaviarní/reštaurácií. Schválne píšem káva, nie espresso.
Niekde pred tým lacným strojom objaví Prima stránky, kde ho presviedčajú nejakí (snobskí, namyslení, ...) fanatici, že to čo pije doma vlastne nie je dobré, aj keď je to lepšie ako v reštaurácii. Samozrejme neuverí (ako ja), kým neochutná to, čo sa dá spraviť na kvalitnom HW so správnym SW.
Proste niet nad osobnú skúsenosť. :-) Môžeme radiť, presviedčať, ale málokto uverí (aj keď tu takí boli a myslím, že sú spokojní) a aj tak si spraví po svojom. Alebo proste financie nič iné nedovolia. Ale možno to je dobre, aspoň človek vyskúša toho viac a potom si aj viac vychutná to prvé, pravé espresso. A zistí, že tí (snobskí, namyslení, ...) fanatici mali vlastne pravdu a mohli mu ušetriť spústu času a peňazí. A následne možno objaví, že nielen espresso je káva, ale existujú aj iné metódy, ktoré z kávy spravia zasa iný nápoj. No nie je to nádhera? :-)

V každom prípade vy (snobskí, namyslení, ...) fanatici v tom, prosím, pokračujte, každá pomoc je potrebná, aj keď na prvý pohľad nie vždy vítaná. Aspoň za seba ďakujem. :ucta:
Uživatelský avatar
merci
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. bře 2009 18:30:23
bydliště: Žillina
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od merci »

to Redmann :už len mať tú kvalitnú surovinu...., z tej nesky nás doma rozbolela hlava, ak to nie je tým počasím :(
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Redmann »

Och, ako som mohol zabudnúť! :oops:
Samozrejme, nielen to zariadenie, ale aj káva je dôležitá. Tiež mi kedysi stačilo a chutilo Segafredo v čierno - červenej plechovke... Teraz by som už asi nezvladol...
Uživatelský avatar
Medcin
Příspěvky: 9
Registrován: ned 21. bře 2010 19:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Medcin »

hedonista píše:… Ale smyslem poradit začínajícímu nebo nezkušenému by asi mělo být, tuto časovou a finanční ztrátu přeskočit a vyvést jej z omylu, že budou pít nebo pijí espresso.…
Když dáš českému kafaři perfektně udělané espresso ze 100% arabicy - jsem si jist, že mu nebude chutnat, protože bude strašně kyselá. Prostě se k tomu musí postupně propít a prachy utratit za postupné upgade mašinek a mlýnků a kávy.

Já si například KRUPSe nemůžu vynachválit. Tak dlouho jsem se na něm snažil připravit kvalitní capucino, až jsem si zaplatil školení u Petry Veselé. Tam jsem pochopil, proč 15 barů je míň, než předepsaných 9 barů. Proč nikdy neudělám mikropěnu. A hlavně to, že i kdybych si koupil automat za 30 kolíků, tak stejně z něho espresso nebo capucino nedostanu.

A takto smířen si dál vystačím s KRUPSem, ušetřiv za drahý automat. To, co z něho teče sice není espresso, ale je to 100x lepší než ta culifinda zvaná presíčko, co vám přinesou v každé, bohužel i prvotřídní restauraci.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od ringo »

Medcin píše:Když dáš českému kafaři perfektně udělané espresso ze 100% arabicy - jsem si jist, že mu nebude chutnat, protože bude strašně kyselá.
Pojem 100% arabica je velmi gumový. Při použití kvalitní čerstvé kávy by espresso nemělo být kyselé, a to ani pro laika. Největší problém bývá že kvalitní káva má tělo, což český (slovenský) konzument v podstatě nezná.
Je to podobný šok, jakoby mu dali do párků maso.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od hedonista »

Medcin píše:Když dáš českému kafaři perfektně udělané espresso ze 100% arabicy - jsem si jist, že mu nebude chutnat, protože bude strašně kyselá
Tak například primacafe má v nabídce několik arabic, které kyselé nejsou. To že někomu "perfektní espresso" nemusí chutnat je možné. Je pravdou, že jsem se stím u návštěvy už setkal. Dá se to však vyřešit vodou.
Samozřejmě pokud se k tomu někdo chce propíjet budiž. Moje peníze a chutˇové buňky to nejsou.
Medcin píše:až jsem si zaplatil školení u Petry Veselé
školení u P. Veselé s Krupsem považuji za vyhozené peníze. Použil bych je raději na mlýnek.
Medcin píše:A hlavně to, že i kdybych si koupil automat za 30 kolíků, tak stejně z něho espresso nebo capucino nedostanu

To ne, ale za 30t. lze koupit špičková mašinka-pákovka a mlýnek a stím už půjdou dělat velké věci.
Medcin píše:To, co z něho teče sice není espresso, ale je to 100x lepší než ta culifinda zvaná presíčko, co vám přinesou v každé, bohužel i prvotřídní restauraci.
Nevím do jakých prvotřídních restaurací chodíš, ale toto bych si rozhodně nedovolil tvrdit.
Pokud jsi po tom školení došel k uvedeným závěrům, bylo by dobré požadovat školné zpět!
Ale jinak Krupse a spol nikomu neberu. Když to někomu vyhovuje...
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Jožin »

Také se mi stalo, že než jsem sesmolil svůj příspěvek tak je debata mnohem dál. Přesto ho sem vložím. Jestli opakuji to co napsal někdo jiný tak se omlouvám.
Musím souhlasit, že je asi cílem tohoto fóra pomáhat a budovat jakousi kávovou kulturu. Bylo by asi zajímavé zjistit kolik tazatelů se nechalo přesvědčit a zakoupilo si kvalitní kávovar a mlýnek hned na první pokus. Lidé, kteří nemusí hledět na korunu si hned koupí automat za třicet tisíc a pijí decovou kávu v domění, že pijí espresso. Takový sem patrně nepíše. Ta druhá skupina počítá, a pokud nejsou přesvědčeni o tom co jim tady ostatní radí tak prostě ty peníze do toho nedá. Myslím, že by si tímto obdobím měl každý projít, aby sám zjistil, že chce jít dál a pít lepší kávu. Není to celé jenom o kávovaru a mlýnku, musí být také ochoten ty peníze za kávu zaplatit. Jestliže se v běžné domácnosti vypije denně kolem pěti káv, tak to je za měsíc 1300g. kávy. To máte klidně tisíc kaček každý měsíc. Když někoho přesvědčíte do kvalitního kávovaru, nikdy si zároveň nekoupí i mlýnek za stejné, možná i větší peníze. Tak má doma kávovar a nemá správnou kávu, zajde do obchodu a koupí 250g. kávy za 120Kč. Bude to patrně nejdražší káva jakou mají, jak se bude tvářit až tu tmavou vodu bude pít? Možná to překoná nakonec tomu propadne, ale je mnohem pravděpodobnější, že se dočteme na fóru jak někdo koupil na Aukru bezvadný téměř nepoužitý kávovar. Pochybuji, že takový na nás bude vzpomínat v dobrém.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od hnup »

Medcin píše:Když dáš českému kafaři perfektně udělané espresso ze 100% arabicy - jsem si jist, že mu nebude chutnat, protože bude strašně kyselá.
Ty si asi nepil espresso z PRIMAcafé, čo? Teraz si strelil pekne vedľa...
Medcin píše:Já si například KRUPSe nemůžu vynachválit. Tak dlouho jsem se na něm snažil připravit kvalitní capucino, až jsem si zaplatil školení u Petry Veselé. Tam jsem pochopil, proč 15 barů je míň, než předepsaných 9 barů. Proč nikdy neudělám mikropěnu.
15bar je vždy viac, ako 9bar. Ale keďže to nebolo matematické školenie, tak hádam nevadí. A ak neurobíš mikropenu, tak je to len v rukách. Pozri si napr. toto:

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=ODq6GNohsm0
http://www.youtube.com/watch?v=Mzm5IrQQOO8
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
JohnMetsn
Příspěvky: 21
Registrován: pon 03. kvě 2010 21:14:04
bydliště: Praha/Nagasaki
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od JohnMetsn »

Ja jsem v "presovani" uplny novacek a s kazdym shotem se vzdy priucim neco noveho. I tak uz by mne docela zajimalo, zda bych dokazal napriklad z takove Baby class ci Silvie dostat neco vice nez z me levne masinky. Zrovna dnes mi dosla z Primacafe cerstva zasilka a naplnil jsem za 25s cremou z India Malabar AA Monsooned 25ml espresso sklenicku...ah jaka to krasa :) No az budu mit trochu casu a jeste se toho naucim trochu vic, planuji udelat nejake to video a vy mi zkritizujete co delam spatne a jaka hruza mi z toho tece a at zacnu setrit na nejakou vetsi masinu :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od primacafe »

JohnMetsn píše: ......zda bych dokazal napriklad z takove Baby class ci Silvie dostat neco vice nez z me levne masinky......
A co máte za levnou mašinku, to co píšete ve svém uživatelském panelu? Jestli ano, tak buďte rád že jste ji koupil levně. Gaggia je Gaggia (ikdyž jsou mezi nimi rozdíly). Já tvrdím od samého začátku těchto stránek, že dobré espresso jde udělat i levným kávovarem. Takže nevidím problém, proč by z vašeho kávovaru neměl být dobré espresso. Pokud zajistíte vhodný tlak, správnou teplotu vody a použijete vhodnou surovinu (kávu).
Ale asi to mělo být v jiném tématu pokud se bavíme o Gaggii.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
JohnMetsn
Příspěvky: 21
Registrován: pon 03. kvě 2010 21:14:04
bydliště: Praha/Nagasaki
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od JohnMetsn »

Tak to jsem rad. Stale jsem si trochu rikal, zda me usilovani o perfektni shot neni s mym hw trochu boj s vetrnymi mlyny. Jinak v tom pripade nakup zminovanych nechapu...koupil jsem svou masinku primo od dovozce o tisicovku draz nez ten Krups zde...coz vzhledem k tomu, jak ten Krups vsichni hani je rozdil nevelky. Prislo mi vhodne zminit tento pristroj zde mezi ostatnimi levnejsimi kusy. Sve pripadne dalsi zkusenosti s Gaggia jiz zaradim tam kam patri :ucta:
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Redmann »

JohnMetsn píše:koupil jsem svou masinku primo od dovozce o tisicovku draz nez ten Krups zde...coz vzhledem k tomu, jak ten Krups vsichni hani je rozdil nevelky.
Presne toto ma vždy napadne, keď si tu ľudia vyberajú medzi kávovarmi v cene 3500 korun a viac.
Uživatelský avatar
vitus
Příspěvky: 5
Registrován: pon 17. kvě 2010 11:08:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od vitus »

takže jak to nakonec funguje?... koupil sem v hypernově lavazza 100% arabica asi za stovku a výsledek je myslim docela dobrej, resp. káva chutná asi jako z průměrný kavárny, což mi stačí. příště ale zkusim ESE tablety. Co sem čet tak by měli bejt namletý nějak standardně dobře pro všechny ESE kávovary...
Uživatelský avatar
Jeremy
více pokročilý
Příspěvky: 171
Registrován: ned 16. kvě 2010 16:03:35
bydliště: Zlín
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Jeremy »

:ucta: Měl jsem více druhů mleté kávy zn. Lavazza, ale ta kyselost se nedala snést, jedině s mlékem ve formě Capuccina nebo Latte. Při rádoby espressu doba trvání extrakce 30ml/15s !! Na chatě jsem našel klasický starý ruční mlýnek stáří odhaduji cca 40 let, vyčistil jsem ho, maticí jsem nastavil nej jemnější mletí a nasypal vzorek této kávy.

Kód: Vybrat vše

http://www.vitcafe.cz/produkty/Kava/Vitcafe/Vitcafe-Espresso-1kg/88#
Dvakrát přemlel... už jen ta vůně čerstvě namleté kávy byl pro mě nový zážitek :roll: A výsledek: doba extrakce 30ml/20s (příště zkusím 3x přemlet a více upěchovat), Chuť: ŽÁDNÁ KYSELOST takže je to mé první rádoby espresso které jsem vypil až do konce. Nyní sháním nepřetlakové sítka, zatím bez úspěchu.

Pro Vituse: Kdyby se vám káva Lavazza zdála moc kyselá a nyní už víte, že budete kupovat již namletou kávu z marketu tak za zkoušku stojí Carte Noir, není tak kyselá a balení má jednosměrný ventilek přez který vytlačítě přebytečný vzduch po otevření balení.
Boiler je bojler
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od hnup »

Carte Noire bola jedna z najhorších káv, čo prešli mojím kávovarom.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC155 v DELONGHI ECO 310 v KRUPS XP 522030

Příspěvek od Jožin »

O tom, že se někomu podařilo v normálním mlýnku přemlet kávu čtu poprvé. V tříštivém to ano, Mám za to, že by se mlýnek měl ucpat. Zajděte do Lídla, tam to vyjde levněji a chuť bude téměř stejná.
Zamčeno

Zpět na „Sháním levný kávovar“