horka kava z kavovaru?

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

Ahoj, přečetl jsem pár příspevku tu na foru, ale nenarazil jsem na to, jestli se da z nejakeho levneho kavovaru dosahnout dobre kavy, ale zaroven kavy horke. Momentalne pouzivame doma kavovar Rowenta Adagio, ale u toho je problem, ze vysledna kava je vlazna. Horke dosahnu jedine opakovanym nahratim vody, toznamena ze musim kavu udelat na 3x anebo pouzit paru.
Nove bych si chtel poridit kavovar Rowenta Prelude. Je u tohoto typu stejny problem?
Popripade prosim o doporuceni jineho typu do cca 5.000 Kč.
Vrele diky a omlouvam se pokud tu nekde jiz podobny prispevek objevil.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od primacafe »

Co to je horká káva. Kolik stupňů v hrníčku?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

primacafe píše:Co to je horká káva. Kolik stupňů v hrníčku?
Možná jsem laik a možná se presso horké ani nedělá, ale přítelkyně je zvyklá na turka a to se rovná vroucí vodou zalité kafé a pak si to tak posrkává. Když jsem ji udělal kafe z již zmiňované Rowenty Adagio, říkala, že to není ono, že je to "studené". Chci ji odnaučit pít turky, ale s vlažným presso to zřejmě nepůjde, proto se ptám viz výše.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od pedro13 »

A není to tím,že se snažíte naplnit tím kafem půllitrový hrnek? :o
V tom případě by to logicky studené teklo...
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od hnup »

Adagio nemá náhodou David? Mám taký vodojem, že sa sťažoval skôr na vysokú teplotu ako na nízku. Ale možno sa mýlim (a nechce sa mi použiť funkciu Hľadať :-) ).
Pred použitím treba nechať mašinku dostatočne dlho nahriať vrátane páky (cca. 10 minút a viac), treba dostatočne predhriať šálky (najlepšie horúcou vodou z kávovaru), a problém môže byť aj v objeme kávy, ako už spomenul trinásty pedro. Espresso má mať 30ml, to by mal kávovar zvládnuť, no na 250ml táto Rowenta stavaná nie je.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

No je pravda, že to není zrovna náprstek :), ale taky žádný půllitřák. Přesně 200 ml. A jak to prosím Vás myslíte, nahřát deset minut dopředu? Dam knoflík do pozice 1, svítí dvě diody, jakmile jedna zhasne, voda je nahřátá a můžu dát do pozice 2. Problém je v tom, že vyteče asi 20 ml a dioda se opět rozsvítí, takže musím vrátit zpět a počkat než zase zhasne. Mno asi to bude na již zmiňovaných 30 ml :shock:
Zajímalo by mě, jestli Rowenta Prelude funguje stejně a pokud ne, tak jestli vlastně vůbec existuje strojek, který mě dá 200 ml horké kávy (pressa? :? )
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od hnup »

Na 200ml kávu nie je espresso určené, namiesto toho si mal radšej kúpiť french press a bolo by po probléme. Tieto malé domáce prístroje majú bojler od cca. 120ml po 300ml, takže dodať 200ml horúcej nie je reálne v ich silách, ani na to nie sú určené.
A čo sa týka kontrolky teploty - tá len signalizuje teplotu na povrchu bojlera (alebo termobloku v tomto prípade), no predhriať sa musí celá cesta, ktorou bude prechádzať voda - hlava (ak tam vôbec nejaký kov je), páka s miskou, šálky, ... Preto tých min. 10 minút (záleží od prístroja).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od David »

Adagio dává studenější vodu (račte do příslušného topicu, tam je popsáno horem dolem) a má termoblok. Ale zdaleka to nejni taková m***a jako prelude, která se ostatně už neprodává. Volit mezi těmito dvěma strojky je z bláta do louže.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od VeruSKa »

hmmmmmm pokud chcete i nadále dělat 200ml kafe, tak si radši kupte místo nové Rowenty pořádný french press, a budete asi nejspokojenější...teplota bude OK a způsob přípravy také...a ne nepodobný turkovi...a nebo překapávač...nebo moka konvičku...presso není nápoj kterého by se mělo dělat 200ml...pokud to i přes to budete praktikovat tak nečekejte horký nápoj, na to ty mašiny nejsou stavěné
VeruSKa
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od Kytka »

A nebo pokud chcete 200 ml kafe z espresso mašiny, je to také snadné - do hrnku dáme 170 ml horké vody, hrnek postavíme pod páku kávovaru a uděláme do něj espresso. Rowenta adagio mi pro tento úkol přijde naprosto dostatečnej stroj, náhrada jiným potřeba nebude. Pokud by i tak byl problém s teplotou, nechal bych nejdřív chvilku protékat horkou vodu prázdnou pákou a až poté bych do páky dal kafe.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od VeruSKa »

to jo no ale jak to kafe asi bude chutnat a vypadat že?? 200ml už je hodně, lungo (americano) by se mělo myslím vlézt do 100ml (aby to mělo smysl)
hlavně by se měl člověk vyhnou tomu aby jednu dávky kávy extrahoval minutu nebo i dýl...prostě 1 dávka kávy v páce = max půl minuty extrakce...
VeruSKa
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od hnup »

Kytka píše:...do hrnku dáme 170 ml horké vody...
Ak mám vodu nahrievať niekde v rýchlovarnej kanvici a potom dolievať kávou z pressovača, tak sa mi zdá jednoduchšie už rovno zaliať kávu vo french press, je to jednoduchšie, lacnejšie (netreba pressovač), o chuti už povedala VeruSKa.
Nebolo by jednoduchšie (keď už je mašina doma) robiť espresso tak, ako sa má? Možno budete prekvapení, že to chutí úplne inak ako 200ml lavóro.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

Dekuju všem za rady. Jen podotknu, že Adagio mám teď doma a hodlám kupovat jiný nový strojek, tak rozmýšlím jaký. Káva z french pressu není to co zrovna hledám. Káva, kterou dává Adagio je dobrá, ale holt vlažná. Většinou když si dám v restauraci kávu, donesou mě ji v cca 100-150 ml hrníčku a je horká (ne horká, ale rozhodně ne vlažná jako z Adagia) a chutná "pressově" (ne jako z French pressu). Toužím po takové kávě i doma, ale to bych, jak jsem se dočetl, musel zřejmě investovat trošku více. Ale přece jenom se ještě jednou zeptám, dá se pořídit takový strojček do cca pěti? Který?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od primacafe »

Jestli je ta voda opravdu studená, co tak mrknout na termostat popř. ho vyměnit. Může být vadný.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

Já už bych to Adagio neřešil, použil jsem ho jen jako názornou ukázku toho co nechci. Momentálně je pro mě priorita co bude ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od primacafe »

Mohlo by se dojít k nějakému závěru a třeba by to pomohlo při řešení obdobného případu u někoho dalšího.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
ohlavac
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. led 2009 14:41:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od ohlavac »

kudykam píše:Dekuju všem za rady. Jen podotknu, že Adagio mám teď doma a hodlám kupovat jiný nový strojek, tak rozmýšlím jaký. Káva z french pressu není to co zrovna hledám. Káva, kterou dává Adagio je dobrá, ale holt vlažná. Většinou když si dám v restauraci kávu, donesou mě ji v cca 100-150 ml hrníčku a je horká (ne horká, ale rozhodně ne vlažná jako z Adagia) a chutná "pressově" (ne jako z French pressu). Toužím po takové kávě i doma, ale to bych, jak jsem se dočetl, musel zřejmě investovat trošku více. Ale přece jenom se ještě jednou zeptám, dá se pořídit takový strojček do cca pěti? Který?
Já nakonec zvážil všechna pro a proti a pro začátek jsem ustoupil od stroje za 10kKč a půjdu do levnějšího, který však má možnost jak regulace objemu tak teploty vody. Zatím je objednaný a jsem moc zvědavý, jak to nakonec s tím výrobkem dopadne. Určitě dám vědět sem na fórum :-)
Uživatelský avatar
kudykam
Příspěvky: 6
Registrován: ned 25. led 2009 11:09:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od kudykam »

Tak napiš, který je ten vyvolený!
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od hnup »

kudykam píše:Většinou když si dám v restauraci kávu, donesou mě ji v cca 100-150 ml hrníčku a je horká
Profesionálne prevádzkové kávovary majú bojler o objeme udávanom v litroch, u tých naozaj nie je problém udržať teplotu ani pri väčšom výdaji.
Domáce kávovary sú na tom inak (napr. Gaggia má bojler o objeme 120ml), jednoducho nie sú stavané na taký veľký jednorázový výdaj vody.

Pokúsim sa doma odmerať teplotu vody v plnej šálke z Gaggie, uvidíme, koľko to bude.

Doplnené: Odmerané, 200ml vody (kávu na to neobetujem) malo v predhriatej šálke 62°C.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
ohlavac
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. led 2009 14:41:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: horka kava z kavovaru?

Příspěvek od ohlavac »

kudykam píše:Tak napiš, který je ten vyvolený!
Kenwood ES 630. Pokud by pak admin souhlasil a vytvořil Kenwood sekci v hodnocení kávovarů, tak bych se s vámi podělil o zkušenosti :-)

Thermoblok, cremawerk, jak se mi podařilo vyluštit ...
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Sháním levný kávovar“