čištění kávovaru Gaggie

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

Bavil jsem se se servisákem a ten mi řekl že:
1. u Gaggie lze bez problémů provádět čištění hlavy slepou miskou a detergentem na kávu. Pustit na nějakou sekundu, zastavit, pustit kávu, zastavit. Párkrát opakovat. Nemělo by nic hrozit ani u třícestného ventilu.

2. Čištění od vodního kamene - do nádržky na vodu nalít dekalcifikátor (nasypat, rozpustit) a pustit ne přes hlavu ale přes horkou vodu. Napustit asi deci, počkat - nechat působit, pustit, nechat působit. Pak protáhnout prázdnou nádržku.
Výhoda bodu 2 - čístý stroj
nevýhoda - při častém použití může hrozit poškození hliníkových čístí boileru/termobloku. Doporučuje tak 2-3x ročně.
Nepouštět přes hlavu, mohlo by dojít k poškození sítka.
Pak ale nevím, jak se provede dekacifikace hlavy, nebo to se nemusí?

Vím, že na toto téma je toho napsaná hromada, ale toto mám TEĎ čerstvou ucelenou zprávu od technika. Máte stejný názor?
Děkuji.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

Dekalcifikáciu robím aj cez trysku aj cez hlavu. Ale predtým odmontujem sitko a aj disk pod ním.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od ian »

fajn, to se hodí, teprve mě první taková operace čeká. Jak píše Redmann, někde jsem četl, možná v manuálu, že se pri dekalcifikaci má odmontovat sítko, možná i disk pod ním, který je také z hliníku. Už jsem na fotce viděl, co udělá takový přípravek se sítkem - sprchou, myslím že na vlákně k Baby Twinu.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

Pokud se použije vhodný (ověřený) dekalcifikační prostředek, tak to s hliníkem neudělá vůbec nic.
Dekalcifikace se dělá tímto: http://shop.primacafe.cz/doplnky/41-dc- ... ikace.html

Pokud se budeme bavit o čistění přes hlavu slepou miskou, tak tam detergent použít nelze. Právě pro přítomnost hliníkových dílů a možnosti poškození těchto dílů.
Čistění slepou miskou přes hlavu se dělá tímto: http://shop.primacafe.cz/doplnky/42-det ... -100g.html
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

Takže pri použití detergentu a slepej misky tiež treba vymontovať sitko a disk, tak?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

Já bych to takle detergentem nečistil. Vyměňte disk a sitko za nerezové (pokud je hliníkové).
Podstatně lepší bych viděl, jestli už někdo potřebuje něco na kávovaru čistit. tak ho jednou za rok rozdělat a vyprat v odmašťovací lázni.

Gaggia Baby Twin má elektroventil?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

Sitko myslím nie je hliníkové a väčšinou ho spolu s miskami a pákou pridávam do nádoby s detergentom.
Disk mi odporučil (ak sa dobre pamätám) dávať preč Hňup, pretože je hliníkový.

Do celkovej rozborky sa radšej púšťať nebudem, na to si moc netrúfam. :-)
Či má elektroventil neviem, spätný ventil má.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

Do kontaktu s detergentem nesmí přijít nic co je z hliníku. Základem detergentu bude pravděpodobně nějaký hydroxid. Tak při čistění přemýšlejte.
Zvažte jak často a jak intenzivně potřebujete kávovar čistit. Někdy méně, znamená více.
Tím chcu říct, že i častým čistěním si mužete nadělat problémy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

Tak jsem dnes v Hraspu koupil slepou misku. Dle rady servisáka provedl krátký backflush (i bez detergentu, jen vodou) tak, že pustil na 2 sekundy, zastavil, pustil, zastavil, celkem asi 4x. Pak jsem pustil trvale a pákou šiboval (povoloval, utahoval), takže voda protékala přes okraj páky a očistila gumové těsnění hlavy. Přestože ho čistím štětečkem, tak jsem se divil, že od tama tekla "kávová voda".
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

Provedl jsem dekalcifikaci roztokem Saeco/Gaggia - zcela OK, vše dopadlo dobře, nic se neloupe, vše je OK.

Provedl jsem backflush se slepou miskou a tabletou Saeco, kterou jsem vložil do misky, natlakoval asi 10s a pak asi po 2-3 sekundách, celkem asi 5x.
Pak už do odpadní misky tekla jen čistá voda. Se zbytkem jsem při zapnuté extrakci pošiboval a tak očistil i gumové těsnění hlavy. Nakonec propláchl jen tak a přes misku. Opět vše OK.

Tak jsem rád, že to takhle funguje.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

Mám půl roku Gaggiu Evolution a ještě jsem ji nijak nečistil/neodvápňoval. Důvod je, že nevím ani pořádně čím. Které prostředky používáte vy? Nerad bych koupil něco, co mi sežere půl kávovaru.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od rastino7 »

Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

Tyhle jsou tedy vyzkoušené? Přecejen to nejsou origo výtobky, ale ty jsem snad nikde neviděl. Podle toho, co tu ale čtu, tak detergent raději pro tenhle typ kávovaru nebrat? Jinak co se týče odvápňování - odvápňujete jen když je potřeba nebo i "preventivně"?
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od kika »

Detergent je na čistenie od kávových zbytkov, nečistôt a olejov, dekalcifikátor na odvápňenie.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

Já vím, spíš mi šlo o to, jak se ten detergend snese se sprchou, protože netuším (teď se nemůžu jen podívat), z jakého materiálu je (ale vzhledem k tomu, že je bojler z hliníku...).
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od kika »

Ak je sitko nerezové, tak detergent je bez problémov, ak je z Al, tak by som to len rozobrala a očistila v jarovej vode. Ale prebehnite si toto fórum, je toho tu k tejto téme už dosť napísaného aj od skúsenejších používateľov.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

Ten odvápňovač v odkazu hliník nepoškodí. A stajně odvápňuješ přes parní trysku. Odvápňovat se musi pravidelně podle tvrdosti vody. Pokud budeš čekat na chvíli až ti z toho nepoteče voda, tak to už je hodně pozdě.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

Jasně. Bydlím v Ostravě, kde voda není moc tvrdá (soudě podle rychlovarné konvice), ale už by to asi i tak chtělo. Na detergent zatím prdím, sprcha zatím není tak špinavá, stačí ji jen něčím otřít a propláchnout. Díky za rady.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

Já to dovápňuju každé 3 měsíce. Sítko ve sprše čistím často. Já osobně ho mám z nerezu, takže troška vřelé vody a octu a za pár minut je to OK. A kdyby k něčemu došlo, tka nové stojí 90,-.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od ian »

Tu sprchu určitě rozeber, pokud jsi to ještě neudělal a jen otíráš zvenku. Je to jen jeden šroubek a pak dva imbusy v disku, ten je potřeba taky sundat. Usazeniny se časem připečou a můžou jít blbě dolů. S detergentem z tohoto obchodu to je ok. Disk je z Al, tak ho vymáchám jen na chvíli a vydrbu. Do lázně hoď taky porafilter, budeš překvapenej, jak se bude zevnitř zase lesknout :)
Jak už bylo napsáno výše, raději dekalcifikuj a detergentuj preventivně (třeba 1x za 4 měsíce) než pak řešit nějaký problém se zanesením. Na fóru je případů dost.

btw, nevíte jestli je sprchové sítko u Gaggie Classic (2012) z nerezu nebo to je nějaký pochromovaný Al?
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“