čištění kávovaru Gaggie

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

Doplním slepou misku (venkovní průměr 60mm, vnitřní 58mm) do sortimentu obchodu. Nějak mě to uniklo, ve starém obchodě slepá miska byla.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Pokud je Vaše single miska stejná jako "standart 6g" z Hraspa a doplnil byste ještě double misku, bylo by to uplně ideální. Tím bych mohl Hraspo zcela vynechat a vše objednat rovnou i s kávou :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

Dvouporcovou misku do nabídky dávat nebudu. Každému vyhovuje jiná.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

Jen taková zajímavost - teď odvápňuju Classica a zjistil jsme, že díky odvápňovači se snížil o něco bod varu. Při puštění vody jde chvilku pára.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Neuvěřitelné. Papun snížil bod varu vody. Jaká je nová hodnota? Ať si to přepíšeme v chemicko-fyzikálních tabulkách z té trapné stovky ;)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

Bude se o mě ve škole vyprávět. Ne teď fakt:) - mám PID nastavený na 98 st. už asi 3 měsíce a za celou dobu mi z hlavy pára nešla a najedno tam přidám odvápňovač a ono napřed jde pára a až potom voda. Nevím čím to přesně je, ale jestli se nepletu, tka třeba sůl zase zvyšuje bod varu ne?

No každopádně to není asi ani moc podstatné, ale jen mě tak napadlo, že se podělím o poznatek:)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Aby to skutečně změnilo bod varu, tak by tam té látky muselo být docela dost. Každopádně by to znamenalo, že ti z toho doteď teklo nebo teď teče nějaké svinstvo, které toho má s pitnou vodou společného jen málo. ;) Spíš bych to viděl tak, že se jen nějak změnila situace mezi vodou, boilerem a sondou, takže to teď snímá trošku jinou teplotu. Logicky by mi vycházel opačný stav - zmizí vodní kámen, přenos tepla se zlepší a rozdíl teploty vody a sondy se zmenší - ale kdoví co se tam mohlo stát.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

No zase tak zasrané by to být nemělo a hlavně po vypuštění odvápňovače už se to chová zase normálně:). Chtělo by to nějakého fyzika či chemika.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Jo takhle, já myslel, že ta pára jde po kompletním odvápnění. S odvápňovačem ve vodě se to tak asi klidně chovat může. Mimochodem, nedoporučuje se (zvlášť u hliníkových boilerů) kávovar při odvápňování na provozní teplotu vůbec nezahřívat?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

ano, kávovar při odvápňování pokud možno co nejméně zahřívat. Popustit vodu přes trysku (s odvápňovačem) a hned vypnout, počkat, zapnout, popustit, vypnout. Psal jsem to kdesi tady.
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Rety »

Raději se zeptám. Můžu Classica vyčistit Durgol Swiss Espresso? Nebude to mít násladky na hliníkový bojler? Leju tam vodu skrz filtrační konvici, ale pro jistotu chci jednou za pár měsíců vyčistit. Na dekalcifikaci nepotřebuju sundávat žádné součástky ne?
A jak dále čistit? Občas rozdělám sprchu a vyjmu hlavu a tu očistím. Ještě nějak víc čistit?
Díky za rady
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

už to tady bylo psáno vícekrát jak postupovat.
1. dle návodu (kávovaru a odvápňovače)
2. I zde se píše, že občas má někdo s Durgolem problém. Já osobně bych ho nepoužil. Stačí si pročíst fórum.
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od traktorista »

tak tak, ja som uz 4x odvapnil Durgolom a ziadny problem som nezaznamenal, ale odporucam prejst na bud na Ascor DC alebo Puly Descaler.
Je to vyrazne lacnejsie a pokial viem nikto s tym nema problem narozdiel od Durgolu.
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Rety »

OK, já jsem to jen dostal s kávovarem, tak jestli raději nekoupit zrovna něco lepšího nebo stačí tohle. Potom koupím určitě něco lepšího, ale jestli nenadělám víc škody jak užitku
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od tomas.vlk »

Prosím o radu, chci provést odvápění twinu a mám zakoupenu 250ml Saeco roztoku, jen nevím kolik se ho má dát do nádrže na vodu. Celý? a v navodu pro Twin píšou, že se provadí tato dekalcifikace jen přes výdej horké vody- trysku, takže odvápnění přes hlavu se nemá vůbec provádět?

Díky za info
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Zizass »

Ředění přípravku na odvápnění udělej,tak jak je uvedeno u toho přípravku.Celkem potřebuješ min 250ml-500ml roztoku.Abys měl čím proplachovat.
Rozpustit a načerpat do trubek,musíš pročistit obě cesty ,jak termoblok( horkovodní/parní tryska),tak bojler a druhou cestu přes hlavu kávovaru.
Prostě projet část přípravku a kávovar vypnout .Po10-15 min znovu část přípravku projet mašinou a takhle znovu .Doba odvápnění závisí na koncetraci ,ale neměla by překročit
45min.Kdby to nebyl hliník,tak by to tam mohlo být i déle.
Odvápnění přes hlavu je stejně ne-li více důležité než přes trysku.
Když se stane ,že nelze odvápnit,pomůže trochu ohřát kávovar,nebo mírně zvýšit koncetraci,ale bacha na to ,bojler je z hliníku. ;)

Tady je odkaz z návodem,ono to ředění závisí na výroci odvápňovače:
http://shop.primacafe.cz/doplnky/41-dc- ... ikace.html
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

v tomto vlákně jsem to podrobně popsal. Nalít 1/2 roztoku do nádržky oddělat panarelo, sítko a disk, zapnout, pustit horkou vodu přes trysku asi 100ml, hned vypnout, po 20 minutách opakovat v 3 minutovým intervalu střídavě tryska (horká voda) a ihned vypnout, 3 minuty, zapnout, hlava, vypnout, .. celou nádržku. Pak to protáhnout přes hlavu a trysku asi 3 nádržky čistou vodou.

V podstatě jedeš dle návodu s tím, že děláš i hlavu (bez sítka a disku).
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od ondrada »

Těch 100ml na začátku fakt stačí? Naplní se vůbec boiler roztokem, natož celá vodní cesta? A vymění se roztok v celý vodní cestě po odpuštění dalších 100ml? Zdá se mi to nějak málo :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

OK, tak možná trochu víc - nic se nestane, když to bude třeba 200 - 300 ml. Je to napsané na té flašce s roztokem - shodný popis je i v manuálu (ale anglickém!!!! ke Gaggii. V českém je to nějak zkrácené a neodpovídá to. Nemám ji tady. Tam jd ehlavně o to, natáhnout ten roztok do bojleru a termobloku přes vodní trysku. pak to ihned vypnot, aby se bojler a temroblok více nezahříval. NEchat 20 minut a pak postupně odpouštět vždy s mezivypnutím.
Když si vezmeš anglickej návod, tak tam to je, jen k tomu přidáš pouštění přes hlavu (bez sítka a disku)
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Zizass »

Ono ty minuty nehrají až takovou roli,důležité je to nechat dostatečnou dobu,aby bylo dobře odvápněno a následně pořádně vypláchnout..
Já třeba ani sítko ani disk nesundávám a nic se tomu nestalo.Pravdou je,že je to za minutku dole.
Pozor na Durgol-ten žere sítko :)
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“