Ascaso Dream

Domácí pákové kávovary Ascaso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Upgrade hlavy sprchy a nepřetlakové misky pořízeny a úspěšně nainstalováno. Nakonec nejvýhodněji, s nějakou slevou, vyšel tento zdroj:

Kód: Vybrat vše

http://www.jlhufford.com/ProductDetails.asp?ProductCode=ascaso-non-pressurized-kit
Přikládám pár narychlo udělaných fotek (nic moc kvalita, bylo to makro s bleskem):
ascason4.jpg
ascason3.jpg
ascason2.jpg
První zkušenosti jsou skvělé - chuťově jsem poznal změnu (rozhodně nejsem žádný profesionální ochutnávač - když si občas čtu o chutích, co někdo v kávě najde, tak žasnu :) ), distribuce vody bude už od pohledu o dost lepší a na výsledek to má znatelný efekt. Co mě ale dostalo nejvíce byl hned na první pokus úžasný puk - to bláto bez toho upgradu se s tím nedá srovnávat. Snad pokaždé se mi zatím s novou hlavou sprchy a nepřetlakovou miskou povedlo vyklepnout krásný puk, téměř vždy vcelku. Krása :)
Na starou napěňovací trysku jsem si sice už zvykl (ten válcový nástavec lze sundat lehce a viděl jsem i video, kde šlo pěnit mléko úspěšně bez něj) - ale když už jsem objednával upgrady, tak jsem vzal i novou verzi nástavce, která má blíže k pokročilejším tryskám:
ascason1.jpg
S tím se tedy zatím učím :)

Celkově mám z upgradu radost, ale mám i jeden menší problém - nějak se mi zatím nedaří ideální nastavení, aby mi vyšla dobrá crema a správné množství. Asi to bude v hrubosti mletí, i když mám pocit, že už mleji jemněji než dříve pro napěňovací misky. S každým další pokusem to snižuji - ale pořád mám asi 50 ml (a více), které mi mi natečou za 20 vteřin (resp. 2x50 ml, používám double). Celkově mi přijde, že když pustím kávovar na prázno - bez kávy, tak teče poměrně velké množství vody, více než dříve. Nějak nemohu ale příjít na důvod - k té původní hlavě jsem vlastně přidal další části, takže bych to měl spíš zpomalit a pokud bych při montáži něco poškodil, tak bych očekával spíše úbytek vody než nárůst. No budu dále zkoušet a až budou hezčí výsledky, tak nasdílím i nějaké video ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od primacafe »

Skoro bych řekl že by to mohlo pasovat i na Gaggiu. To těsnění do halvy má čtvercový průřez? Škoda že už se nedají změřit jeho rozměry. I rozměry disku sprchy by byly zajímavé.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Těsnění má kruhový průřez. Popravdě jsem ho ani neměnil - to nové (z upgrade balíčku) je úplně stejné jako původní, které se za ten měsíc a kousek používání neopotřebovalo. Rozměry můžu změřit, není problém.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

Ještě jednou Vám moc děkuji, balíček s upgradem dorazil už včera. :tany:

Ihned po montáži jsem zkusil něco vykouzlit ze starší kávy v jednoporcový misce. Teklo mi to taky rychleji, náznak pěny tam byl, ale hlavně ta chuť byla úplně jinde. Ty napěňovací misky sem schoval na místo, kam skoro nechodím. :)
Puk je krásně pevný.
K tomu množství vody na prázdno - jestli budu mít čas, zkusím změřit za třeba 30s množství vody, pak to zkusím bez upgradu. Mě se ale spíš zdálo že to teklo (na prázdno) srovnatelně, to že nateklo víc kávy přisuzuji těm miskám, mletí, množství, asi to chce začít od začátku s laděním... Uvidíme

Rozměry bych změřil, ale nemám u sebe posuvku, zítra ji vezmu z práce...

Takže teď to bude chtít vyměnit mlýnek TEMP od lodosu a objednat kávu!
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Tak to jsem rád, že upgrade potěšil ;)

Možná jsem se s tím množstvím vody trochu unáhlil - asi v naštvání, že se mi zase nepovedla pořádná pěna. Dnes jsem zkusil na ruční Kyoceře jít o stupínek níž s hrubostí (myslím, že to vychází i o jeden méně než jsem měl pro ty napěňovací misky) a povedl se mi krásný "shot" - objem cca ideální (od oka) 25-30ml/25s, pěna ucházející - dokonce i trochu tygrovaná :) (káva byla Colombia Supremo pražená 24.9.). Takže už jsem klidnější a spokojenější :)

Pravda, šupleru tu taky nemám - těsnění má průměr 5cm (měřeno pravítkem, takže plus mínus nějaklý ten mm). Disk sprchy je zrovna horký, takže do toho se montovat teď nebudu.

No mě tu leží ještě mlýnek Tramp 3, v největší nouzi taky posloužil, ale souhlasím, že tam by to chtělo taky upgrade. Jednoporcovou misku jsem zatím vzdal - jeden pokus jsem udělal a vrátil se k dvojité, tam mám lepší výsledky ;)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

tak sem slíbil měření, ale skutek utek, už 14 dní sem nebyl v práci :tany: a když sem tam byl, tak vzpomenout si byl nadlidský úkol... tak snad se dočkáte...

Otázka na Bouncera: co používáte k dekalcifikaci?

Jinak, na lepším mlýnku se pracuje, šetří :) Na druhou stranu se mi podařilo pohrád si se starým mlýnkem a dokonce se mi povedla pěna s náznakem tygrování :tany:
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Tak já se přiznám, že mě to měření úplně vypadlo z hlavy a to jsem nedávno hlavu sprchy rozdělával - za prvé cvičně, abych to příště mohl rozmontovat a za druhé jsem to chtěl vyčistit. No ono stejně to měřit pravítkem je o ničem a doma nic lepšího po ruce nemám...

K dekalcifikaci? U přístroje jsem měl dva balíčky přípravku od výrobce. Ještě jsem to ale nedělal. Zrovna včera jsem si říkal, že už byl mohl být čas, i když vodu tu máme dobrou.

No já po delších operacích s nastavením hrubosti na mlýnku jsem dospěl k uspokojivým i víc než uspokojivým výsledkům :-) Dalo by se říct, že se mi konečně povedlo si udělat doma lepší kávu než jsem kdy pil v restauracích, kavárnách či barech (a to i Italských). Ale musím chudáka Kyoceru trápit mletím skoro na prach, aby se to povedlo :-)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

tak pro oživení videjko. Je to směs PrimaPresso, tři týdny zrála v mrazáku :pardon:
Nevím, proč mi to dělá ty "bublinky".... škoda že nemám lepší nádobí - sklo...

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=iUmGIC1Zt-w
P.S: zítra bude šuplérka :grin:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od hnup »

Mne to stačí vidieť a už mi tečie slina... Prečo sú bublinky, ťažko povedať. Možno tvar "dzindzíku" (vemínka), možno príliš čerstvá káva. Hlavné je, či chutí. A ja myslím, že hej.
se mi konečně povedlo si udělat doma lepší kávu než jsem kdy pil v restauracích, kavárnách či barech (a to i Italských). - že tí taliani nie sú až také hviezdy, čo?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Seky: Krásné video, alespoň mám porovnání. Koukám, že už se tam v pozadí vyhřívá nějaký Hario mlýnek (pokud koukám dobře) a ten výsledek je fakt slušný. Ty bublinky nevím - někdy mi to taky dělá, někdy ne.
Jinak video jsem taky chtěl natočit, ale vždycky jsem se na to v té touze dát si rychle kávu zapoměl. Jinak když se chci podívat na výsledek (jaká je pěna), tak používám skleněné panáky (za pár korun z Ikea).

hnup: Hviezdy asi ne, ale v porovnání s českými pseudo-baristy ve většině podniků to pořád jsou profíci :-)

Celkově ale musím říct, že jsem z Ascasa stále hodně nadšený a už si málokde na kávě pochutnám. U rodičů je starší Electrolux EEA150, což je příšerná mašinka (když jsem se naposledy snažil udělat na ní pořádné presso, tak prasklo těsnění), v práci střídám moka konvičku s french pressem, což jsou dobré způsoby přípravy, ale i tak se těším vždycky domů :-) No a co jsem naposledy dostal ve čtyřhvězdičkovém hotelu za kávu...od té doby už si nikde radši neobjednávám :-( Ascaso byl dobrý kup.
Do I like my coffee black? There are other colors?
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od pedro13 »

Teď když tak koukám na to video,tak jsem si uvědomil,že mi to někdy bublinkuje taky,jen mě zatím nikdy nenapadlo se tím zabývat.Taky by mě to zajímalo :-) Čerstvost kávy?nevím,někdy dělám kafe i pár hodin po vypražení a nezaregistroval jsem že by to dělalo ve větší míře.Spíš mě napadá že by to mohla způsobovat horká voda,ale zase na druhou stranu,tohle pokaždé kontroluji a případně odpouštím z bojléru...možná tam bude nějaká spojitost s použitým druhem kávy,respektive s odlišnou "cremovitostí" jednotlivých druhů.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

disk sprchy :

Jinak nevím, jestli by to šlo i jinam, montuje se to na tu starou - vybranou pro PODy - takže jsou potřeba i hlubší misky...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

Bouncer: ano, mlýnek je to Hario Mini Mill, mele perfektně (viz video co tu někde je), ještě líp se z něj dávkuje, na nádobu s kávou nasadím misku a otočím. Káva alespoň není všude kolem :)
Po nějakým skleněným panáku se musím kouknout... Včera sem viděl krásný tlustostěný (cca 5mm) kalíšek na čajovou svíčku, tak o něm přemýšlím :D, ale má rovné dno...
Ty bublinky - říkám si, jestli to není třeba dávkou kávy, jestli se tam třeba nedělá nějaký podtlak... nevím, ale dělá to s čerstvou, i hodně starou kávou. Tak mě napadá jak psal Hnup že by to mohli být ty "vemínka" :) ... Chtělo by to jednoramenný... Teplotou to taky není (asi), zkoušel sem 80° i 110° - podle teploměru na Ascasu.
Jinak zkušenost s italskou kávou nemám, pouze s chorvatskou, ale ta byla tak úžasná, že sám nevím. No a káva u nás... Mají super stroje, ale ta obsluha to prostě mrví...
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od bouncer »

Přesně to se mi na těch japonských mlýncích líbí - namelu, odšroubuju, otočím do misky, zatlačím tamperem a jde se dělat káva :-) Elekrický mlýnek s dávkovačem je asi trochu pohodlnější v prvním kroku (mletí), ale taky minimálně pětkrát dražší...

V teplotě by důvod být neviděl. Spíše bych to viděl na ty dvě ramena páky, u bottomless páky to asi člověk nezažije. Případně nějaký vzduch co se vytlačí bůhvíodkud. Ale neviděl bych to jako nějaký handicap.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od primacafe »

bouncer píše:......... u bottomless páky to asi člověk nezažije.........
U bottomless páky, člověk zažije úplně jiný věci a mnohdy výrazně horší.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
malagelo
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08. úno 2011 12:36:59
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od malagelo »

Ahoj, prosím o trochu pomoci pro totálního laika.

Mám Ascaso, nechtěla jsem automat a tak jsem si vybrala tohoto retro fešáka.
Když dělám víc kafí za sebou, tak se mi stane, že jsou studená. Nahříváte samotnou páku nebo páku s kafem? Jak dlouho?
Jak dlouho presujete? 20 sek? Co dělat, když návštěvy (starší ročníky :-)) chtějí kýbl kafe a na malý hrníček koukají, jakože jim nechci dopřát?
Víc jak 2 latté najednou se asi nedá udělat, že?
Prootže strašně dlouho trvá než kávovar vychladne po napěňování mléka a když si nadělám kafe dopředu, tak mi klesne pěna a stydne....

Dík moc za polopatické rady. Netajím se tím, že jsem totální blb-laik :-)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

tak na toto moc odpovědět nedokážu...
moc kafí za sebou nedělám, max 4 (2+2), s teplotou nemám problém, kávovar zapínám před příchodem případné návštěvy (cca 30min.) nebo při příchodu. Chce to nechat ho nahřát, jako skoro všechny... Páku nahřívám bez kávy, ale s miskou.
Espresso dělám jako espresso, když chce někdo český preso jako v hospodě, klidně mu tam tu vodu nechám protéct :blee: (i tací jsou)
nebo lungo (espresso + horká voda).
Latte nedělám
Uživatelský avatar
malagelo
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08. úno 2011 12:36:59
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od malagelo »

A jak dlouho děláš preso? Stopuješ si to nějak? Je to těch 20sek? Nebo se to dá nějak odhadnout dle barvy vytékané kávy?
Jinak jsem si pročetla příspěvky a děkuji za tip na mlýnek, právě jsem si ho pořídila. Čerstvě namletá káva se asi s koupenou mletou nedá srovnat, že?
A mléko si do espressa napěnuješ?
Díky
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od Seky »

Nejsem příznivec laboratorních testů a měření, mám spoustu jiné práce :grin:
Prostě sem se už nějak naučil nasypat tolik kávy, kolik potřebuji, mám nastavený mletí, který sem otestoval... A ono to tak nějak teče... ;)
Mléko sem párkrát pěnil ze začátku. Zase platí to, že je potřeba pořádně nahřát strojek. Třeba jestli se tu objeví bouncer, poradí líp.
Jinak doporučuji pročíst fórum, spousta věcí (příprava, káva,...) je u všech kávovarů stejná.

Můžu vědět jaký má Váš kávovar tvar sprchy? Pokud by to byl ten tip (na pody se sprchou "prohnutou dovnitř" a přetlakovými miskami), co sem koupil já i bouncer, doporučuji výměnu - upgrade hlavy sprchy - viz výše. Jinak nemá cenu moc laborovat...
Uživatelský avatar
malagelo
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08. úno 2011 12:36:59
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Ascaso Dream

Příspěvek od malagelo »

Promiňte tykám a vy vykáte :-) síla zvyku z jiných diskusí.

Mám ho tři roky klasicky koupený v obchodě a jakou má výbavu - sprchu fakt nevím. Jsem absolutně netechnický typ.
Dá se to někde vyčíst?

Celou dobu to tak nějak šudlám a řekla jsem si, že je na čase se trochu vzdělat. Měla jsem oslavu a dělala asi 12 kafí naráz přičemž
půlka byla studená, no trapas. Asi za dva dny další várka oslavy, tak jsem si už dala pozor a nahřívala, jak páku, tak hrnky a prostě museli počkat. Při takových příležitostech si říkám proč jsem si nekoupila automat. Ale zase si odpovím, že jsem chtěla něco vymazleného a pracnějšího než jen zmáčknout knoflík.

Uvažuji, že si dopřeji k narozkám nějaký kurz kávy :-)

Jak jste spokojen vy? A jakou značku kávy preferujete není-li to tajné :-)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Ascaso“