Rocket espresso R58

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
richard.kuska
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05. úno 2011 16:25:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Rocket espresso R58

Příspěvek od richard.kuska »

Tak jsem se podvou letech zdokonalování se Sivií rozhodl pokročit o level výše a pořídil si Rocket Espresso R58. Vlajková loď italské "stáje" Rocket s připojitelným PIDem mě lákala již delší dobu, ale ty finance... Ufff...
Klasická E61 se dvěma bojlery, rotačním čerpadlem a možností přímého napojení na vodu a odpad mě nadchla už po rozbalení krabice. Nádherný vyleštěný stroj s hmotností 29 kg dával tušení krásného kávového zážitku. Myslím, že jsem se na Sylvii docela naučil, proto jsem neočekával žádný diametrální rozdíl ve kvalitě připravené kávy, což se také potvrdilo. Ale ta příprava... Žádné vrrrrrčení vibračního čerpadla jako u Silvie, jenom klidné vrnění rotačního. Ten tichý chod mě vskutku překvapil. A pak také okamžitá možnost pěnění mléka s dostatečnou silou. U Silvie jsem to měl vychytané, že nejlepší pára byla k dispozici 60-70 sekund po zapnutí spínače páy, ale to čekání tady tak nějak odpadá.
Zatím jsem na R58 uvařil tak 15 káv, takže nic víc zatím nedokážu ocenit. Přímé napojení na vodu a odpad budu teprve dodělávat, takže to ocením až později. Ale jinak je to krásný kousek do kuchyně. V pátek jsem ochutnal kávu z LM GS/3 a myslím, že nevidím žádný rozdíl. Pokud se tedy bavíme o domácím použití a cca 10 kávách denně.
Takže skutečně děkuji Silvii za úvod do světa kvalitní domácí kávy, byla jako první láska, skvělá, ale taky nevydržela... :-)
Je čas jít dál, ale spíš ke komfortu obsluhy, než ke kvalitnější kávě. Tu s trouchou cviku a kvalitní surovinou dokážete na Silvince taky.
Další zkušenosti se pokusím přidávat...

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_PVtP1NRcKE

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WqBSfikYp7U
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od traktorista »

gratulujem, co hovoris na dobu nahrievania?
vyzera to ze to je uz vrchol domaceho espressa :)
Uživatelský avatar
richard.kuska
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05. úno 2011 16:25:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od richard.kuska »

Děkuji... :-)
Aha, doba nahřívání, to jsem nenapsal. Výrobce udává 11 -12 minut. Což je pravda, ale pak musíte pákou prohnat horkou vodu, aby se prohřála.
Ale za 20 minut je kávovar kompletně připravený... Takže blesk, dle mého názoru a zkušenosti.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od elwoodblues »

Gratuluju taky, 1) ke krásnému stroji a 2) k objektivitě. Silvie opravdu takovou parádu neudělá, to je bez debat. Až ji opustím, bude to taky kvůli krásnější mašince, ne kvůli lepšímu kafi a doufám, že si to taky pak dokážu přiznat. Mléko skoro nedělám, to by byl jinak jasný důvod.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od danst »

Konečně taky někdo napsal, že od úrovně Silvie výše jde jen o vzhled, kvalitu provedení, trvanlivost, komfort, koncepci vzhledem k zamýšlenému použití, peníze a osobní zalíbení..... s kvalitou espressa to už moc společného nemá, tam je důležitější káva, mlýnek a ruce (a ty dokážou opravdu hodně, zkuste si koupit nahou páku a nebudete se stačit divit... pokud nejste opravdu špičkoví baristi).
Než doufat, že dražší stroj uvaří lepší kafe, to je lépe si projít vše, co uceleně píše Matt Perger ve svých "hustles" a zlepšit svoje how-know a techniku, rozhodně se to vyplatí...
myslím si, že od Pergera je ta nejjednodušší espresso kuchařka na nejvyšší úrovni, na pokračování a samozřejmě v angličtině , ale je taky nutno se na jeho stránkách trochu zorientovat
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od fantozzi »

richard.kuska píše:Děkuji... :-)
Aha, doba nahřívání, to jsem nenapsal. Výrobce udává 11 -12 minut. Což je pravda, ale pak musíte pákou prohnat horkou vodu, aby se prohřála.
Ale za 20 minut je kávovar kompletně připravený... Takže blesk, dle mého názoru a zkušenosti.
Lze to brat tak, ze DB stroj je pripraven drive nez HX stroj u ktereho se udava 30-45 minut? Diky :-)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od danst »

Gratuluji ke krásnému kusu kovu... je to tak, jak popsáno úvodním příspěvku. Pokud někdo očekává zázraky, ty se opravdu nedějí.
Oproti Silvii, ano, rotační čerpadlo a ten klid... Volba teploty PIDem, okamžitá, téměř neomezená pára... Preinfuze... E61..
A tím to končí. Dostanete to, za co zaplatíte, zde kvalitu zpracování a relativně komfortní použití . Taky je to za cenu velikosti a váhy..
Když se vrátím k dotazu k nahřívání, vliv DB nebo HX není žádný. Ohřívá termosifon, a ten bere vodu buď z 0,58l bojleru zde, nebo z výměníku velkého bojleru u HX. Je to úplně jedno. Rozhoduje standardní E61 4kg hlava. A nahřívá se tak dlouho, jako u všech ostatních obdobných kávovarů. To znamená tak dlouho, kdy řeknu, že je nahřátá. Nebo musím měřit a to je trochu složitější. Je ale vyzkoušeno, že to trvá zhruba 30-45min. Odpouštění vody všechno urychluje. Hraje roli okolní teplota.

Pro porovnání, odmyslete si druhý bojler pro páru a dostáváte v podstatě k Unice s bojlerem o 80ml větším (to je jen dobře) a rovnou izolovaným a s vibračním Č. Co se týče espressa, stejný princip, kvalita atd... Rozdíl je jen v koncepci, tzn. čerpadlo a bojler pro páru. U každého kávovaru jsou jinak řešeny některé detaily, je to bižuterie, ale může výrazně rozhodovat o spokojenosti s užitím.
Množství provedení kávovarů vykrývá pouze poptávku spotřebitelů. V zásadě je jedno, jestli je Rocket HX nebo DB. Oba mají přiměřenou teplotní stabilitu, ne vynikající (to ani s 0,58l bojlerem ani s HX nejde). Řeší to pouze aktivní vyhřívání hlavy. Jako u GS3. Ovšem věřím, že káva z GS3 může být úplně stejná jako z R58. Rozdíl je opět v ceně a za tu u GS3 dostanete :
velký bojler 1,5l pro kávu a saturovanou hlavu, a to dělá teplotní stabilitu. Obří bojler pro páru a veškerou elektroniku a ostatní kvalitní bižuterii.
Je to něco na úplně jiném levlu. Ale :
Mnohem důležitější než teplotní stabilita 0,2 či 2 stupně je káva, práce s ní a pákou a komfort obsluhy.
Je potřeba otevřít oči, nebrat vážně reklamní kecy firem a zvolit co chci, všechny stroje mají svá + i - a porovnat to s tím, co chci za to dát. Vlastní spokojenost je důležitá. Je jedno jestli s SB,DB nebo HX, či si koupím kávové Ferrari.
Gratuluji richardovi k tomu, že už nemusí nic řešit, mnohem hůře jsou na tom ti s rozpočtem 2-10.000, těm volbu nezávidím.

Ani já nejsem úplně spokojený. Mám sice teplotně velmi stabilní kávovar, velmi rychlý, ale stejně má jen 1 páku. Když náhodou musím dělat 6 káv pro hosty, tak si ženské představují, že káva se servíruje najednou, ale to je bohužel neprůchodné.
Každý má na svém stupni spokojenosti vždy nějaké ale a hlavička může pořád dál vzdychat co by, kdyby...
Mohl bych si repasovat a předělat dvoupákovku na něco pořádného, jen nevím jestli se mi chce, ale červík hlodá...naštěstí mám teď jiné věci na práci.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od kubad »

dovolím si svůj poznatek,
ano ze Silvie jde dostat v podstatě stejně dobré espreso, ale vyžaduje to hodně šamanských tanečků, a je to velký boj udržet stejnou kvalitu, u stroje této třídy prostě zapnu a po 30 minutách to jde :D
nehlídám nice neřeším jen si člověk užívá.
Za tento luxus se mě ten příplatek vyplatil. a ano asi větší rozdíl v kvalitě udělala výměna Rockyho za F4Nano.
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Rocket espresso R58

Příspěvek od wladas »

Silvia robi uz dobre espressa o tom nieje pochyb. Ale podla mna kavovary na vyssom levely (E61, HX) vedia z konkretnej kavy ukazat jej specificku chut a clovek potom vie lepsie rozoznavat jednotlive druhy.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Odpovědět

Zpět na „Rocket“