LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsalis
Příspěvky: 4
Registrován: sob 10. dub 2010 14:55:32
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od marsalis »

Tak jsem zakoupil Lelit PL 41 EM a zatím nelituji. I když začátky jsou těžké. Měl jsem předtím DeLonghi EC 190 a potom automat Krups 8050, takže jsem nezískal mnoho ideálních návyků. Nicméně nějaké ty kávy už jsem udělal, takže úplný začátečník nejsem. Základní info si může každý najít na netu, obdobný přístroj je také popisovaný v jiném příspěvku v této sekci. Já přidávám několik prvních praktických zkušeností, mám ho ovšem první den, mnoho jich proto nebude.
Takže 1.) vypadá luxusně, 2.) během pár minut je mašina nahřátá, chvilku po zapnutí jsem se o ní spálil, 3.) páka jde ztuha, musím vyvinout dost síly k utažení, už mám za sebou i dvoje prskání kolem hlavy, nicméně pomalinku se to zlepšuje, asi je to jen neochozené, 4.) neumím s tím správně našlehat mléko, dělám obrovské bubliny, je to ale jistě věc cviku, budu to zkoušet znovu a znovu (na 500 ml konvičku má dost krátkou trysku, nedosáhne až ke dnu).
Nejlepší na tom všem je, že jsem kávovar měl doma od objednání druhý den, prodejce si každý může nalézt pomocí google. Kdyby měl někdo zájem o další mé postřehy, rád se o ně podělím. Myslím, že na našem trhu momentálně není v této kategorii nic podobného, alespoň jsem při svém pátrání nic nenalezl (Rancilio je o třetinu dražší a musí se koupit v cizině, La Pavoni Puccino PCL stojí dvakrát tolik).
Uživatelský avatar
marsalis
Příspěvky: 4
Registrován: sob 10. dub 2010 14:55:32
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od marsalis »

Tak pro všechny zájemce o tuhle značku přidávám další zkušenosti po téměř měsíčním používání. Těsnění si sedá, voda kolem hlavy prakticky už neuniká, samozřejmě pokud je káva správně namletá. To je úkol pro správný mlýnek, po přečtení recenzí a hlavně kvůli designu (shodnému s kávovarem) jsem si vybral opět Lelit, v nejbližší době ho hodlám pořídit. Kávu odebírám od různých pražíren, v Praze jsou pro mne dostupné dvě, když jsem u nich ochutnal kávu z přístroje za 150.000,- Kč a tu samou si koupil domů, nepoznal jsem rozdíl. Tudíž spokojenost. Pokud jde o pěnění mléka, je to pořád problém, zkusil jsem vše zde popisované. Už jsem uvažoval o zakoupení elektrického pěniče mléka, ale objevil jsem naprosto ideální způsob (pro mne je ideální, možná některý fajnšmekr bude mít námitky, ale to je jeho problém) pěnění. Na netu jsem našel ruční pěnič od Bodum asi za 650,- Kč, uvažoval a zkoumal způsob, kterým mléko pění a a potom jsem se rozhodl použít to, co mám doma. Před časem jsem v IKEA koupil frenchpress za asi 150 Kč, chvíli mi sloužil, potom jsem zjistil, že se to stahuje z oběhu, neboť údajně praská. Takže ležel doma, případně jsem ho chtěl vrátit. A najednou se hodil. Napěním mléko v nerez konvičce na správnou teplotu (jak jsem uvedl výše, mikropěna to není ani náhodou), potom dám porci na šálek capuccina do frenchpressu a tak 5 - 8x zašťouchám. A je to, jemné opravdové mikrobublinky, když to naleju do šálku, táhne se jako smetana, zase nepoznám vizuální a chuťový rozdíl oproti tomu, co mi servírují v lepších kavárnách (kávu z běžné restaurace nesrovnávám, tam ji připravit neumějí). Třeba tohle někomu pomůže, protože jsem otázku pěnění mléka na podobných přístrojích řešil s několika lidmi (včetně prodejce) a prakticky všichni měli podobné problémy. Tímhle se to pro mne řeší a tudíž je již jediným (překonatelným) problémem odpovídající mlecí zařízení.
pimaho
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14. zář 2011 8:43:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od pimaho »

Jak jsi po delším užívání spokojený s kávovarem?
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

Připojuji se s dotazem :)

Pt
Uživatelský avatar
journey
Příspěvky: 3
Registrován: pon 30. led 2012 17:31:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od journey »

Ozvi sa aké máš s ním skúsenosti ?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ondrada »

Škoda, vypadá to na dalšího který je spokojený že vyřešil co potřeboval, vaří slušný kafe, a fórum ho přestalo bavit, což by byla velká škoda. A nebo se mu kávovar pokazil a nechce to tu přiznat, což by byla ještě větší škoda. A nebo ho kafe přestalo bavit úplně - a to by byla úplně největší škoda.

Holt bude muset tento kávovar koupit ještě někdo další, a snad se podělí... A tak nadějně to vypadalo... Poradit chtějí všichni, pokud možno jasně, levně, jednoduše a hned = všichni všeho nechat, já mám problém. Ale kde se furt ti rádci maj brát, a eště k tomu zadarmo? To už si ti, kteří se ptají, často moc neuvědomujou...
Uživatelský avatar
Doktor56
Příspěvky: 1
Registrován: pon 15. srp 2011 22:40:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Doktor56 »

Po mnohých hodinách strávených na tomto fóre, som sa nakoniec rozhodol: Lelit PL41 TEM. Neviem, či tento typ priradiť práve sem, lebo má aj PID. Považujem sa za začiatočníka a info zbieram na fórach. Doteraz som používal Rowenta Adagio a v práci Zelmer, čo teda nebolo žiadne víťazstvo. PID som volil preto, lebo sa mi nechce triafať sa do teploty a ani si na to netrúfam. Prvé skúsenosti zatiaľ dobré, postupne som sa triafal do množstva kávy a snažím sa dosiahnuť 25/25. Bez poriadneho mlynčeka to stále nie je celkom ono, takže asi budem musieť zbaviť Krups-a a skúsim asi Lelit (cena, design a hádam aj kvalita). Stále maturujem s napeňovaním mlieka a zatiaľ som veľmi nepokročil.
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

Zdravím vespolek...

Tak jsem dalším majitelem modelu 41EM :) Byl jsem jeho majitelem sice už na Vánoce, nicméně kousek, který mi přišel, byl zřejmě vyroben ve fabrice v pátek či po flámu v pondělí. Tzn. hodně špatné zpracování - kávovar nelícoval, houpal se na rovné podložce, spařovací jednotka byla na křivo, na stěně byla drobná promáčklinka, mezi plechy mezery, horní kryt nedoléhal. Za tuto cenu jsem se nestačil divit.

Bratru za tu cenu jsem se s tím ale nespokojil a požadoval výměnu, což bylo přijato okamžitě prodejcem a vyšl mi vstříc. Bohužel, v Itálii v Lelitu začali pracovat až 15.1., pak se zásilka s mým novým kusem ztratila atd... Prodejce se k tomu nicméně postavil zcela profesionálně a dnes mi přišel přístroj nový. Tento je už zpracován precizně... Až se mi nechce věřit, jak byl zpracován původní kus.

Obecně - poctivý kus železa, který vypadá moc pěkně... Problém bude s leštěním toho kovu, ale co už :)

Bohužel - momentálně nemám mlýnek, kterým pomelu kávu... Čekám na Hario Mini, který momentálně není v ČR skladem. Mám tu sice mlýnek "po babičce", ale to je spíše tragedie, než se s ním pokoušet o namletí do tohoto strojku.

Takže zatím asi moc nepřispěju :)))

Pt
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

Takže po dvou dnech používání...

Včera měl premiéru a myslím, že na to, co jsem do něj nasypal, a na to, že jsem takhle nikdy kávu nepřipravoval, obstál hodně slušně (a já taky :D ).

Jak už jsem psal, nemám mlýnek, tudíž nemám na čem umlít čerstvou kávu. Z Itálie jsem si dovezl nějakou 100 pro Arabiku (Pellini), tak jsem to prubnul a ... Crema nějaká byla, ale rozhodně ne bůhvíjaká. Extrakce +- 25/25 vyšla napoprvé (tlakoměr ukazoval mezi 11-12ti bary), což jsem se sám divil. Problém nastal při snaze udělat ve větším sítku (misce) 2 espressa najednou... Tam se mi nezadařilo a teklo to pomaleji.

Jinak během 20ti minut přístroj perfektně nahřátý, páka jde trochu ztuha, ale po nahřátí (těsnění malinko povolí teplem) už to relativně šlo... Každopádně se to musí vychodit. Žádné prskání kolem hlavy či protékání vody se ale nekonalo.

Poslední pokus byl s napěňováním mléka - makrobublin hafo, mikro žádné... Na druhou stranu, mám obyč polotučné mléko, asi 3 dny otevřené, takže žádný předpoklad k úspěchu :) Napěňovací bazmek jsem hned sundal. Tady asi budu laborovat :) Ale to předpokládám každý s tímto druhem přístroje.

Hm a ještě takový postřeh - poznámka na dnešní závěr... Barbarsky jsem napěnil mléko, šoupnul do něj jednu dávku espressa a chutnalo to mnohem lépe než to, co v 90ti procentech dostanu v české restauraci... Ve výsledku tedy budu asi spokojen :D

Kdyby někoho něco zajímalo, klidně se ptejte...

Pt
Uživatelský avatar
radcmi
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. čer 2012 12:58:10
bydliště: Hradec Kralove
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od radcmi »

uvažuji o koupi LELIT PL 41 EM anebo Gaggia Classic,

chtěl bych se zeptat, jestli byste mi byl ochoten změřit jak vysoký hrneček můžu dát pod páku.
Díky
Uživatelský avatar
duplo
Příspěvky: 1
Registrován: úte 05. čer 2012 20:38:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od duplo »

Na mojom lelite je to 82 mm
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od David »

Nějaké nové zkušenosti? Také po něm koukám.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
radcmi
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. čer 2012 12:58:10
bydliště: Hradec Kralove
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od radcmi »

zdravím, nakonec se nákup neuskutečnil. Manželka mě překvapila a koupila nam domu: GUZZANTI GZ 23
ale, až nám jednoho dne pojde, tak asi LELIT bude první volba.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od pecan »

tak to je pech
Uživatelský avatar
timi.m
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 07. čer 2010 16:28:29
bydliště: Praha 10
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od timi.m »

Dost se mi líbí PL41PLUS. Více než RS, který si plánuji po Vánocích pořídit. Nepodařilo se mi v internetu najít recenzi, porovnání ani mnoho zkušeností s tímto přístrojem. Koukal jsem, že je malinko dražší než RS. Našel jsem porovnání přechozího modelu Lelitu a Silvie a tam vycházela RS lépe. Nejspíš bude poměrně nový? Víte o něm někdo něco?
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od David »

NJ, letošní novinka. 300 ml bojler a 58 mm páka. Ale esli má ten o fous větší bojler nějakej smysl ...
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Rodom »

Docela bych tu rád našel více zkušeností s těmito celokovovými strojky. Najdou se další majitelé Lelitů?
Lelit sice není firma s kávovou historií, ale žehličkovou (nerez a pára ......), nicméně její vzhledově jednoduché strojky s mosaznými bojlery vypadají celkem dobře, jde o to jak fungují. Našel jsem slovenské oficiální zastoupení, a dokonce se zástupcem pro ČR. To je častou bolestí, že tu firmy nemají zastoupení a servis. Na webu

Kód: Vybrat vše

http://www.lelit.cz
jsou i strojky s PID a ceny nevypadají špatně. Testnul jsem jejich e-shop malou objednávkou, tak uvidím jak funguje.
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

mám objednaný kávovar Lelit PL042TEMD u lelitespresso.sk, je to prodejce a zároveň provádí servis a hlavně ho mám 20 km od baráku, měl by dorazit každým dnem, prošel jsem na youtube videa a tam jim to fachalo pěkně
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

Tak dnes dorazil, :tany: a vypadá jako na obrázku nerez je dost v lesku, mohl být i méně, zatím jsem jej propláchl vodou aby vyvětral a vyzkoušel jsem pár kousků, ale zatím jen zkouším hrubost mletí, nastavení PIDu, takže na nějaké hodnocení je brzy, ale žádné protékání kolem páky se nekonalo(jak někdo psal výše), hry s mlékem jsem nezkoušel.

Přikoupil jsem i tamper s dřevěnou rukojetí. Během Vánoc budu zkoušet a zkusím napsat nějaké hodnocení, jinak cena byla dost výhodná. Kávu jsem vzal prima presso aby bylo hodnocení objektivní. Po svátcích se ozvu s nějakým výsledkem mých pokusů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Rodom »

Jsem zvědavý na první dojmy z káviček, cenově to fakt nevypadá špatně. Jak se u toho mlýnku šteluje hrubost?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“