LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

Pozdravujem druhov, milovníkov chutí a vône kávy. Tiež mi včera doniesli strojček.....Lelit PL 41 LEM + mlynček Lelit PL 043 MM + originaálny tamper ako píše Dudyn. (objednané taktiež u lelitespresso.sk ) Zatiaľ je to len vybalené a odskúšané základné funkcie. Funkčné, pekné... Verím že sa mi podarí z neho vykúzliť aj výborné espresso... čas zrejme na to bude len cez víkend.... Vzhľadom na to že začinam "od nuly" ( úplný začiatočník s pákovkou) takže nastavenie a zoznámenie sa bude trvať istý čas....
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Rodom »

Myslím, že ten čas zkoušení, trápení se a nacházení je na kávovém koníčku nejen nutný, ale i příjemný a během něj se utužuje vztah k těm voňavým zrnkům....
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

Tak štelování hrubosti se provádí otočným mechanismem na boku přístroje, je to mikroposun, žádné skokové nastavení, na obrázku je to po odejmutí násypky na kávu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

trošku som sa natrápil s tým nastavením mlynčeka ale nakoniec spokojnosť.....
asi na 15 krát sa mi podarilo vykúzliť z Lelitu takú kávu akú som pil snáď len v Taliansku.....čo sa týka chute....samozrejme ešte 25 na 30 ml....ešte to nie je.....to ešte bude maturita..... celkovo so súpravou ( kávovar a mlynček) som spokojný.....tiež trošku tesnejšie išlo utiahnutie páky tak ako píslai kolegovia vyššie.....ale myslím že to zasadne a bude to lepšie.....na to že som zatiaľ "blbeček" s pákovkami.. zdá sa mi obsluha celkom logická.... toľko asi na prvé dojmy...
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

Zdravím všechny uživatele strojků Lelit...

Sám vlastním PL 41 EM už rok a jsem s ním spokojen...

Zde je pár zkušeností s ním a s mou přípravou kávičky obecně...

Co se produkce kávičky týče, je to z této mašinky lepší než 95 procent českých restauračních zařízení, které jsem navštívil. Je však pravda, že kávu kupuji vždy čerstvě praženou a každou dávku si melu vždy čerstvou (používám mlýnek Hario Mini Mill - mele naprosto v pohodě). Kávu uchovávám v lednici v uzaviratelné utěsněné lahvi z IEKA. Od té doby, co si připravuji kávu doma, odmítám si dávat již kávy na návštěvách, v restauracích apod. :) To je trochu nevýhoda :D Předtím jsem měl Rowentu Adagio a s tímto se to absolutně nedá srovnávat - je to úplně jiná liga...

Ke strojku samotnému ... Těsnění pod hlavou už si docela sedlo, ale i tak musím vyvíjet velkou sílu, abych páku vždy dotáhl na fest. Kolem těsnení mi zatím nikdy voda netekla. Single miska je na 7gr espresso docela velká (viz zkušenost níže). Mléko se mi napěnit někdy podaří napoprvé, jindy vůbec - souvislost jsem zatím nevypozoroval. Někdy mám kvalitní mléko a říkám si, že teď to musí jít a ono nic. Jindy mám obyč polotučné z krabice otevřené klidně 4-5 dnů, vytáhnu ho, napěním a ejhle - parádní mikropěna z celé dávky...

Co jsem sám na sobě vypozoroval, že už nějak neřeším "laboroání" kolem přípravy kávy. Prostě jsem si navykl na nějaký postup a neřeším to, kolik má voda při extrakci zrovna teplotu, jaký je přesný objem kávy v hrníčku (samozřejmě myslím odchylku v řádech mililitrů). Mašinku zapnu, naleju do zsobníku čerstvou vodu, nechám cca 15 min nahřát, mezitím si pomelu dávku kávy, odpustím si do hrníčku vodu na ohřátí hrníčku, vytáhnu páku, vytřu o sucha, nasypu kávu, utampuju, nasadím, dotáhnu, vysuším hrneček a šup na extrakci... +-25-30s a je to :) Vždy s cremou, vždy chutné...

Nevýhodou je čištění - kávovar vypadá sice nádherně (myslím celoplechové provedeníú, ale to čištění je vážně někdy opruz... :) Ale beru to jako součást rituálu, takže už jsem si zvykl.

Jen, vrtá mi hlavou ještě pár věcí:

1) single miska je na 7gr kávy opravdu příliš velká... Při tomto množství kávy se káva nedotkne ani sprchy a extrakce je příliš rychlá. Chce to min. 10gr, ne-li více... Dávám obvykle vrchovatou násypku, která byla přibalena ke kávovaru.
2) správný tlak by se měl při extrakci pohybovat v rozmezí 9-10 bar... To se mi ještě nepovedlo, ani při laborování s hrubostí kávy, ani s tampingem... Vždy tak 11-12 bar... Jakou máte zkušenost tady???
3) pořád zvažuji přechod na el. mlýnek, ale nevím, jestli si nějak výrazně pomohu... I když, toto je spíše na jiný thread.

Co Vy a Vaše zkušenosti?

Pt Ostravak
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od David »

Imho je ten tlak 11-12 nastaven standardně. Někde jsem na to narazil na nějakém fóru.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

pre -PT-
tiež nevážim kávu podľa gramáže...nemám váhu...ani to nejak neriešim...neviem koľko tam toho ide podľa váhy.....
ku 1, používam taktiež tu pribalenú odmerku ..ale dávam lyžičku aj štvrť alebo lyž. a pol.... naoko....riadim sa zhruba podľa toho aby "utampovaná" káva v miske bola nižšie cca o 4 mm od okraja...
ku 2, tlak, čo som si všimol tiež mám kolo 11 - 12 bar pri shote...... čo sa týka čistenia kávovaru, beriem to tiež ako súčasť celého rituálu robenia espressa.. a nepovažujem to za nevýhodu.. :)
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

Tak přidám několik postřehů z krátkého provozu kávovaru Lelit PL042TEMD.

Základní info: voda z Brity, zrnková káva PRIMA Presso, PID na 94 stupňů

Pokusů bylo průměrně 5 denně, nejprve jsem zkoušel v double misce, ale nemám jak zvážit množství kávy a ani neznám obsah misek, ale bral jsem to dle videí na youtebe, kde dávají kávy plnou misku a pak tampují, kolik je to gramů nevím. Kávu dávám chvíli před přípravou do násypky a uchovávám ji v lednici. Melu na stupnici 4,5-5 a teče 25/25, pěkná emulze, crema s náznakem tygrování,drží několik minut, puk tuhý. Chuťově se mi ale zdá káva dost silná a podle odhadu do double misky vejde cca +-20 gramů kávy. Žádná nepříjemná kyselost, chuť po čokoládě.

Dnes jsem zkusil single misku, taktéž plnou, vejdou do ní zhruba 2 odměrky a to samé jako u double. Chuťově mi připadá káva lahodnější. Tlak na ukazateli je pořád 11 bar, páka jde utáhnout max. na 5 hodin. Mléko jsem zkusil asi 3 krát a spíše to připomínalo bublifuk.

Prosím kolegy, jestli někdo zná jakou mají misky gramáž, zatím jsem to nikde neobjevil, kolik kávy do které vejde a majitelé mlýnků od Lelitu, jak hrubě melete kávu (já 4,5-5 dle rysky), když dám méně, tak to teče velmi pomalu a 25 ml by teklo tak minutu.

Zatím spokojenost :grin: a rád přivítám rady od zkušenějších kolegů
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od David »

Dudyn píše:Tak štelování hrubosti se provádí otočným mechanismem na boku přístroje, je to mikroposun, žádné skokové nastavení, na obrázku je to po odejmutí násypky na kávu.
Příjde mi to jako střeva z Ascasa.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od dape »

jj, je to podobné jako v Ascasu, ale verzi i-2, t.j. s kónickými kameny a plastovým obložením (to černé zubaté nahoře). I-1 má ploché kameny a kovové obložení.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Rodom »

Kolega Dudyn píše, že nemá jak vážit kávu. Na Aukru je fůra nabídek na velmi levné tzv.zlatnické digiváhy do 500g. Malá krabička s podsvětleným displejem, váží to odstupňovaně po 0,1-0,2g. Dá se tam i nastavit systém, kdy si nejdřív zvážíte nádobku do které kávu melete, a tu váhu nádobky nastavíte jako nulu - pak cokoli do nádobky namelete, už je čistá váha kávy.
A hlavně - cena z kategorie takřka zadara - já to koupil asi za stovku plus poštovné...od té doby kávu vážím jako součást obřadu :)
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od historik »

Dudyn píše:Melu na stupnici 4,5-5 a teče 25/25, pěkná emulze, crema s náznakem tygrování,drží několik minut, puk tuhý. Chuťově se mi ale zdá káva dost silná a podle odhadu do double misky vejde cca +-20 gramů kávy.
Jasne že je tuhá, z double misky by ti malo natiecť za tých 25-30s/50-60 ml. Skús hrubšie mletie a trafiť ho tak aby ti to takto vyšlo. Tých 25 ml je na 7-10g kávy.
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

pro Rodom - tak ty váhy z aukra jsou ok, to mě nenapadlo, za 100,- se to dá :idea:

pro historik - jsem se blbě vyjádřil, z double misky jde do 2 hrníčků
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

pre Dudyn :
ako si nastavoval mlynček?
ja mal trošku problém pri nastavovaní východzej pozície....
stupnica je na násypke a tá sa nasadzuje voľne...to znamená že som nastavil najjemnejšie mletie a to som považoval určil ako hodnotu mletia podľa stupnice na jedničku.....(v takej pozícii som nasadil objímku s vyznačenou stupnicou na hodnotu 1) ... dúfam že som bol dosť zrozumiteľný.
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

pro ventil83 - na mém mlýnku jsou na vrchním černém ozubeném kolečku přišroubované 2 šroubky s podložkama a ty určují stupnici 0-max. posunem jsem vytočil až nadoraz a nasadil násypku na začátek stupnice a zkoušel mletí, teď melu na 5tku.
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

pre Dudyn:
presne tak som to spravil aj ja ale ja som ten východzí bod dal (určil) za jedničku na stupnici...ďakujem za odpoveď
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

Opět přidám několik poznatků.
Váha ještě nedorazila, takže nevím kolik gramů kávy dávám do double misky, ale káva teče tak jak má a puky by bral i Jágr.
Dnes jsem připravoval mléko, a po předchozích nezdarech jsem zhlédnul videa na youtube a hlavně hodně dobré video Petry Veselé a na první šup se povedla plná konvička nádherné a hladké mléčné pěny (mléko 3,5% Kunín), takže jde to i s Lelitem.
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

znova som sa niečo naučil...trochu som sa zľakol že mi tečie kávovar pod misku z umelej hmoty, kde padá odkvapova voda....potom som vybral nádržku na vodu a zistil som, že je tam aj tretia (dve hadice idú do nádržky s vodou) hadica ktorá je vyvedená do odkvapovej plastovej nádržky....tak tú som znova nasadil do otvoru..kde sa ma vyviesť, do tej odkvapovej nádržky....zrejme pri čistení som to vytiahol a tak mi voda kvapala voľne pod tácku...inak som naďalej spokojný
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

to ventil: jak sa ti daří napěnit mléko? Mě to zpočátku moc nešlo, ale po zhlédnutí videí na youtube už to jde perfektně :tany:
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

sa priznávam bez mučenia, ešte som to ani neskúšal..... zatiaľ moje okolie pijeme klasické presso takže nebolo "kedy ".. ale už myšlienka je...dokonca už som si zakupil aj konvičku na to....
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“