LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od lukyn »

Pokud k tomu nevedou jiné důvody (např. extra výhodná cena komba), tak určitě mlýnek zvlášť ... ne kvůli tomu, že by se měl pokazit, ale jak bylo řečeno, není to žádná výhra a samostatný mlýnek ti umožní buď rovnou koupit jiný model nebo v budoucnu vyměnit .... zvaž to, mlýnek je základ a v tomto případě by byl spíše slabinou celé sestavy.
Zvaž kolik ti zbývá peněz na mlýnek, mrkni do fora, dost se to tu dokola řeší .... já bych k tomu doporučoval Rancilio Rocky SD. Teprve nyní jsem měl možnost si ho "osahat" a v dané cenové kategorii by to pro mě byla jednoznačná volba.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od MakeLove »

Tiez si myslim, ze zvlast mlyncek bude lepsi. Ja som to chcel spolu aj kvoli zene, zvlast mlyncek neviem ci by predychala :D. Ale zas podla mna vyhodou je vacsia plocha na salky a vacsia hmotnost.
Uživatelský avatar
Tendejv
Příspěvky: 7
Registrován: úte 17. lis 2015 9:07:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Tendejv »

Díky za názory, jsem tam kde jsem byl :-) Samo mám omezeny rozpočet, tak mozna koupím PL 41 EM a ruční mlýnek a az našetřím, dokoupím dobrý el. mlýnek. Zatim popíjím jen z mocakonvičky a mám tříštivy mlynek, ale s nim prý presso neudělám.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od wladas »

Na tvojom mieste by som najprv kupil ele.mlyncek k mokakonvicke a az neskor kavovar. Ak by si s rucnym mlyncekom nemal problem tak by si ho aj teraz pouzival :) Mixer nieje vhodny ani na moka.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Tendejv
Příspěvky: 7
Registrován: úte 17. lis 2015 9:07:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Tendejv »

Cetl jsem a cetl az mi doma malem nadavali a jdu do mlynku Gaggia MDF a Lelit 41 EM. Forum je fakt dobry, kazdej si tu podle me najde co potrebuje. Podle meho na start vyborne.
Uživatelský avatar
Aleš29
Příspěvky: 18
Registrován: úte 02. úno 2016 7:35:18
bydliště: Jihomoravský
kávovar: zatím žádný
mlýnek: zatím žádný

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Aleš29 »

Tak chci poděkovat všem, co mi tu poradili. Nakonec jsem pořídil kombinaci Lelit 41 EM a Gaggia MDF. Vypadá to na poctivý kus nerezu. Zatím jsem bojoval se 3 kávami, které jsem doma měl od moky. Lavaza, Carla a Arabica z Penny. Kupodivu ta Carla má dokonce pěnu a nechutná vůbec špatně. No každopádně už se těším na kávu z pražírny.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od puschpull »

Ta káva z nějaké dobré (!) pražírny - to bude úplně jiná liga. Uvidíš.
Uživatelský avatar
Aleš29
Příspěvky: 18
Registrován: úte 02. úno 2016 7:35:18
bydliště: Jihomoravský
kávovar: zatím žádný
mlýnek: zatím žádný

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Aleš29 »

Zatím bojuji s pěněním mléka - i po přečtení všeho tady a návodů s jarem apod. na youtube.

Proto se chci zeptat, zda pěníte na tomto Lelitu s holou parní tryskou nebo na ní máte i tu koncovku?
Uživatelský avatar
Meryl
Příspěvky: 7
Registrován: pon 21. bře 2016 22:38:47
bydliště: Brno-venkov
kávovar: Lelit PL 41 EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Meryl »

Zdravím majitele Lelitů i ostatní.
Děkuji za vaše příspěvky, moc mi vše pomohlo - chystám se objednat právě Lelit PL 41 EM. Ještě před týdnem jsem nevěděla nic a chtěla kupovat kávovar s pákou DeLonghi. :? Vaše fórum mě zachránilo. Vybrala jsem Lelit kvůli příznivé ceně a rozměrům, a taky se mi dle fotek hodně líbí. Chtěla jsem zjistit co nejvíce informací, např. jak se má čistit, udržovat atd. Šla jsem na stránky výrobce, a bylo to zajímavé: nejdřív jsem byla zmatená a nemohla PL41EM najít. Pak jsem pochopila, že se jmenuje ANNA :) Stáhla jsem si návod, který má jen asi 3 strany. O odvápnění tam není vůbec nic, ale dočetla jsem se, že nemám kávovar ponořovat do vody. :roll: No nic, zase mi pomohlo fórum, pročetla jsem příslušné téma a už mám aspoň nějakou představu...
Mlýnek máme zatím ruční Lodos ovál, ale myslím, že mletí nebude dost jemné. To ale vyzkoušíme a koupíme kdyžtak jiný.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od MakeLove »

Ahoj, drzim palce pri zaciatkoch s kavovarom, snad budes spokojna :).
Interval udrzby zavisi najma od poctu kav, ja robim cca 4 denne.
Tak priblizne raz za tyzden-dva robim backflush s puly cisticom: http://www.ekavickar.sk/udrzba-kavovaro ... wder-570g/
odporucam ti preto pri objednavani Lelitu dokupit k nemu slepu misku: http://lelit.cz/eshop/?35,slepe-sitko-p ... 5mm-modely
Co sa tyka odvapnovania, tak robim ho cca raz za 3-4 mesiace, kedze mame velmi tvrdu vodu (pouzivam aj filtracnu konvicu). Na odvapnenie pouzivam tiez prostriedok Puly: http://www.ekavickar.sk/udrzba-kavovaro ... ac-10x30g/
Uživatelský avatar
Meryl
Příspěvky: 7
Registrován: pon 21. bře 2016 22:38:47
bydliště: Brno-venkov
kávovar: Lelit PL 41 EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Meryl »

Tak, už je Lelitek objednaný :tany:
..i slepá miska, děkuji za radu.
Uživatelský avatar
Meryl
Příspěvky: 7
Registrován: pon 21. bře 2016 22:38:47
bydliště: Brno-venkov
kávovar: Lelit PL 41 EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Meryl »

To je neuvěřitelné, jak jsou dneska eshopy rychlé. Kávovar už je doma!
No naše začátky jsou naprosto tristní. Tušila jsem, že Lodos mele hrubě, ale že až tolik... při prvním pokusu voda profrčela za 5s a tlak nebyl ani 3 bary :grin: Crema nikde, to ani nemusím psát.
Pro výukové účely jsem koupila mletou v supermarketu, ale jsou to vyhozené peníze. Tedy doba extrakce se zvýšila na 8s a objevil se první náznak něčeho jako pěny. Ovšem chuťově je to tak hnusné, že jen zkouším vařit a vylívám.
Zítra se stavíme v kavárně a koupíme čersvě pomletou, ať máme s čím experimentovat o Velikonocích. A jdu pročítat sekci Mlýnky.

Jo a co se odvápnění píše, tak prý nemám dělat vůbec, když mám konvici Brita, to mi napsal dodavatel. Výrobce to prý nedoporučuje. Proto to není ani v návodu.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od hunt01 »

protože při kombinaci tvrdá voda a jednou za delší dobu odvápnění se ulomky vapniku dostanou do 3cestneho ventilu a hotovka, lepší je prostě lít vodu z brity, popř. Dát větší patronu pod dřez na baterii a jednou za 3 roky to dat na servis na kontrolu.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

To s tím odvápněním je podle mě debilita. Pokud ti teče doma voda v rozumné tvrdosti, tak po prohnání Britou či jiným podobným se to ještě trošku změkčí a bude to asi OK. Ale i přesto to nebude asi úplně měkká voda a tím pádem se nějaký kámen tvořit bude. Pokud se to s nějakou pravidelností bude odvápňovat tak se bude odstraňovat jen povlak a neměly by to být šupiny.

Ovšem pokud máš doma tvrdší vodu, tak ti stejně žádná Brita nepomůže. Já jsem tu kdysi dávno i dával výsledky mého měření po přefiltrování.

Chce k tomu přistupovat s citem a znalosti vlastní vody. Krásný příklad je varná konvice. Kde se dá velmi hezky sledovat tvorba kamene.

A v případě nevhodné vody z kohoutku můžeš přejít na balenou. Já to tak dělám celou dobu a nestěžuju si. I když samozřejmě raději bych čepoval kvalitní vodu z kohoutku, ale bohužel si nelze vybrat že....
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od primacafe »

Výrobce pravděpodobně vychází ze zkušenosti, že jsou uživatelé kávovarů kteří odvápňují kde čím. Už jsem se setkal s tím, že někdo odvápňoval Cilitem na odstranění vápence v záchodě. Potom je pro kávovar určitě vhodnější ho neodvápňovat a používat ho dokud jede a pak až přestane fungovat, tak použít servis.
Zrovna tak ocet velice často oblíbená chemikálie na odvápňování konvic, se používá na kávovary kde to není zrovna 2x vhodné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Meryl
Příspěvky: 7
Registrován: pon 21. bře 2016 22:38:47
bydliště: Brno-venkov
kávovar: Lelit PL 41 EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Meryl »

Děkuji za názory, taky mi to připadlo, že je to spíš opatrnost výrobce. Budu odvápňovat s vhodným prostředkem.
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od tomqw »

Dobrý den,
mám doma Lelit PL 41EM cca 2,5 roku a jsem s ním spokojený. Narazil jsem na jediný problém odešlo mi těsnění mezi pákou a kávovaru. Náhradní díl nebyl žádný problém. Výměna by byla jednoduchá pokud by šroub uprostřed sprchy šel povolit. Nakonec jsem to musel odvrtat. Výrobce je si tohoto problému zřejmě vědom, protože bez problémů zaslal těsnění (2ks jedno u páky a jedno je ještě uvnitř hlavy pod mosazným blokem) a zároveň jiný šroub (hvězdičku ta by měla jít příště povolit:-)) a novou sprchu.

Chtěl jsem se zeptat měl jste někdo stejný problém? Čím namazat ten šroub který drží sprchu (to se bude týkat i jiných kávovarů)? Mazivo by mělo být teplotně odolné a zároveň zdravotně nezávadné. Na netu jsem našel nějaké silikonové vazelíny do 200°C. Otázka je jestli je silikonová vazelína k tomuhle účelu vhodná? Předem dík Tomáš
Uživatelský avatar
mrtvej
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. úno 2016 9:20:09
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41EM PID
mlýnek: Carimali M1

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od mrtvej »

mazivo bych asi nepoužíval, všechno ti postupně steče do kafe, zrovna jsem nedávno kupoval měď ve spreji ta by možná fungovala, kdyby se to pořádně propláchlo, ale já bych asi použil jenom jednu vrstvu teflonový pásky :ucta:
no a pak jednoduchej recept pravidelně čistit sprchu :smoke:
kávovar : Eta 0179, Lelit PL41EM PID
mlýnek : Istanbul, Porlex mini, Carimali M1
Uživatelský avatar
Aleš29
Příspěvky: 18
Registrován: úte 02. úno 2016 7:35:18
bydliště: Jihomoravský
kávovar: zatím žádný
mlýnek: zatím žádný

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Aleš29 »

Tak po půl roce používání můžu tento jednoduchý kávovar všem začátečníkům vřele doporučit. Nahřívá se opravdu rychle a když má člověk trochu trpělivosti a vstupní surovinu, tak dělá lepší espresso než ve většině restaurací a kaváren. Skoro bych se nebál říct, že když mi přijde čerstvě pražená Santoska, tak na tom jsem kvalitativně stejně jako v místní pražírně, kde mají mašinu za x desítek tisíc.

Latte není také problém, vše po prvních neúspěších vyřešilo čerstvé plnotučné mléko z Lidlu, na něm jsem se to naučil a teď už si člověk udělá pěnu a jen podle teploměru hlídá správnou teplotu.

Dnes mi přijdou směsi z primacafe standard,H a X, tak jsem zvědavý. Kvalitní kávě zdar:)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od j.bill »

Také používám do Latté čerstvé plnotučné mléko z Lidlu, ale trochu jsem se trápil s tím, že to nebylo ono (jako z kavárny). Pak jsem tam vzal ještě 12% čerstvou smetanu, smíchal s mlékem v poměru cca 1:4 a napěnil a bylo to. Teď chodí návštěvy na Latte jako vosy na bonbóny... :lol:
Doporučuji vyzkoušet!
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“