LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od lukyn »

pánové, zkoušejte, testujte a pište prosím své poznatky pro ostatní. O Lelitech je relativně málo referencí, přitom se jedná o dobrý kompromis mezi G.Classic a R.Silvia.
díky
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

Zdravím...

Mám jeden dotaz ohledně misek. Single miska u Lelitu je origo zhruba na 11-12g kávy. Existuje nějaká "menší" na těch +- 7g kávy?

A ještě druhý dotaz - jak jste na tom s tlakem při extrakci? Dostal se někdo pod 10 bar s tím, že extrakce proběhla +- 25/25? Prodejce mi tvrdil, že to je možné, ale mi se to ještě nepodařilo.

Jinak co se napěnění mléka týče, někdy se podaří, jindy ne... :) Na youtube jsem viděl "training video" s mýdlovou vodou, kdy můžete trénovat a trénovat bez mléka. Nicméně je jasné, že tato mašinka toho schopná je.

Pt
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od kuck »

Lelit nemám, ale předpokládám, že situace je dost podobná jako u gaggie, kde se do single misky taky vejde víc (zhruba těch 12g). To ale neznamená, že se tam těch 12g musí dávat. Zkuste zjemnit mletí a dát 7g. Já to tak dělám a funguje to.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ondrada »

Když to teče 25/25 při vyšším tlaku, a je potřeba (i když moc nechápu proč) se dostat pod 10 barů při správně naplněné misce, je potřeba o něco hrubší mletí a hnout s nastavením OPV (neradno dělat když člověk neví co a jak, což podle otázky úplně nepředpokládám). Jiná možnost asi není...
Naposledy upravil(a) ondrada dne ned 27. led 2013 15:41:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od dinoo3 »

Koľko dáva pri použití blindovacej miske? Nastaviť OPV podľa potreby.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

kuck: Zkusím, díky... Dám vědět.

.... Btw. nezkoušel už někdo s Lelitem? Jak plníte Vy???

ondrada: "(i když moc nechápu proč)" - spíše mi šlo o to, jestli už těch 11-12 barů není moc... Všude se píše, že by to mělo být méně - okolo 9ti barů. Proto tento můj teoretický dotaz :) Ale jestli by to mělo znamenat hrát si s ventilem tlaku v mašině, tak do toho se mi moc nechce. Spíše jsem myslel, jestli toho snížení tlaku nejde dosáhnout nějakým poměrem namletí a tampingu...

Pt
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ondrada »

Já bych to neřešil. Každopádně jinak toho dosáhnout nejde, než regulací tlaku. Změna tampingu/mletí změní odpor který klade káva vodě, a tím se změní i tlak. Ale ruku v ruce se s tím změní i průtok, takže to poteče rychlejc/pomalejc. Prostě jediná možnost která mi je známa je seřídit OPV a AŽ POTOM upravit mletí/tamping (změnou nastavení OPV se změní tlak takže bude nutné mlet nebo tampovat jinak)
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od -Pt- »

ondrada: Právěže s tím mletím a tampingem jsem to zkoušel, a s tlakem to hlo vždy tak max. o 1 bar... Ale jak říkáš, teklo to při různých kombinacích rychleji/pomaleji, ale málokdy jsem se trefil. Ale hned první Tvá věta asi dávala smysl nějvětší :) Takže to řešit nebudu... Kdo ví, nakolik precizní je ten tlakoměr na Lelitu a než abych laboroval s vnitřnostma, to raději dále budu spokojeným uživatelem :))))

Díky za zastavení Pt
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

dělám to takhle: tlak se pohybuje 10-11 barů stabilně, co se týká misek (přiznám se :oops: ) v misce na PODy dělám 1 presso , kávy se vejde 10 gramů (váženo) 25/25ml, PID 93°, 2 pressa dělám v single misce 16,5 gramu,25/2x25ml, a v double misce s 19 gramy dělám kávu na cappucino a late macchiato, 30/2x30ml, mletí nastavuji na každou misku,tampuji stále stejným tlakem (snažím se stejným), mléko je asi otázka cviku, zpočátku to moc nešlo, teď perfektní mikropěna, odstavuji při 55° .
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

presne ako píše Dudyn.... tiež skušam ,menšiu misku výrobcom určené na Pod-y s cca 10 g.... do jednoporcovej mi vôjde taktiež cca 12-14 g ( ako Dudynovi )....do dvojporcovej vôjde aj mne 18-19 g....tiež mám odvážene.... najlepšie sa mi darí s jednoporcovou.... v malej na Pody neviem nejak dobre trafiť mletie tamping a správne množstvo....
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od lukyn »

když sem zkoumal Lelit podrobněji, někde sem se dočetl že OPV nelze seřizovat, alespoň ne u PL 41 E/EM ....
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

to ventil: v PODové misce mám přesně 10 gramů kávy a mlýnek 3,1 na stupnici a teče 25/25, tampuju všechny misky stejně.
Uživatelský avatar
ventil83
Příspěvky: 11
Registrován: pon 19. lis 2012 22:30:13
bydliště: Kráľovský Chlmec
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ventil83 »

pre Dudyn : ďakujem, vyskúšal som aj keď sa mi nepodarilo na prvý raz ale celkom si bol presný...len neviem ako nastavuješ mlynček na 3,1.....to som triafal len približne
Uživatelský avatar
janparl
Příspěvky: 1
Registrován: pon 28. led 2013 15:44:36
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od janparl »

Ahoj, mám Lelit PL41EM asi měsíc, zatím zkouším a učím se. První zjištění, že můj stávající mlýnek DeLonghi můžu věnovat na charitu, i nejjemnější mletí je příliš hrubé na espresso. Zatím tedy kupuji namletou kávu, ale čerstvou z pražírny. Jinak vesměs samé pozitiva.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Wayne »

janparl píše:Ahoj, mám Lelit PL41EM asi měsíc. Jinak vesměs samé pozitiva.
To věřím, i mě osobně je Lelit sympatický a je fajn, že je prodávaný i kamenou prodejnou v ČR, která tedy může zaručit servis, pokud se nepletu, navíc je to Italie, což je téměř záruka kvality + rozumná cena...Až bude kvalitní mlýnek a nebude jen čestvě vypraženo, ale především čerstvě pomleto, tak to bude teprve špička...Přeji s tímto strojem hodně radosti
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

janparl píše:Ahoj, mám Lelit PL41EM asi měsíc. První zjištění, že můj stávající mlýnek DeLonghi můžu věnovat na charitu, i nejjemnější mletí je příliš hrubé na espresso.
Vítej mezi námi Leliťáky :yes: s tím mlýnkem to je fakt, že pro správnou extrakci je potřeba namlet úplně přesně, Lelit ale i ostatní výrobci mají mlýnky s mikroposunem. Napiš hodnocení, jak přístroj funguje, každý rozum dobrý.
Uživatelský avatar
richardkov
Příspěvky: 6
Registrován: sob 15. zář 2012 21:37:56
bydliště: Čeladná
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od richardkov »

Zdravím všechny Leliťáky, mám PL41EM cca měsíc, první pokusy byly s kávama z marketu illy černá a červená (dost nakyslé, crema nic moc), zrnkové Tchibo (bez komentáře), apod, aspoň jsem se procvičil v hrubosti mletí (Graef CM 95), dávkování kávy, pěchování, apod.
Před týdnem mi došla moje první káva z Primacafe Zimbabwe AA, pro mě top, zatím nemám s čím srovnat (bez kyselosti, krásná crema, po hořké čokoládě), jen mě to utvrdilo v tom, že fakt dobrou kávu v jakémkoliv hypermarketu zřejmě nekoupím.
Takže s kávovarem naprostá spokojenost, množství kávy v jednoporcové misce cca 10g, hrubost mletí mám myslím taky vyladěnu (st.10) i když zpočátku to bylo něco se s mlýnkem vůbec domluvit. To samé pára, zpočátku porod, ale po shlédnutí videí a přečtení příspěvků na foru si myslím že je to velmi dobré, krásně jemná pěna v celém objemu (při pěnění doporučuji sundat trubičkový nástavec).
Tuhé těsnění nad hlavou taky pomalu povoluje.
Teď už jen pozitiva:)
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Dudyn »

Vítej v naší malé skupince :grin: s tou kávou máš recht, z obchodu to není ono, zato z PC jsou moc dobré, mě chutná primapresso, jinak jak budeš mít nějaký poznatek z provozu napiš, je nás tu několik "nových" majitelů těchto přístrojů, a každá rada se hodí.
Uživatelský avatar
chetah
Příspěvky: 10
Registrován: sob 02. bře 2013 8:25:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od chetah »

Zdravím, chtěl bych se zeptat na vestavěný mlýnek. Při nahřátí přístroje je mlýnek studený nebo se taky ohřívá a tím ohřívá i kávu uvnitř zásobníku. Je možné vestavěný mlýnek srovnávat s jinými mlýnky samostatnými?
Vše máme ve svých rukách
Uživatelský avatar
chetah
Příspěvky: 10
Registrován: sob 02. bře 2013 8:25:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od chetah »

Ještě jeden dotaz, dá se mlýnek rozebrat pro čištění, nebo je tam nějak natvrdo nalisovaný. Zkoušeli ste ho někdo vyčistit?
Vše máme ve svých rukách
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“