LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Vlad »

Mlieko a smotana musi byt viac nez dobra kombinacia.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od MakeLove »

Ja penim vzdy Rajo barista a dokonala mikropena sa podari tak v 95%-tach. Vzdy penim len na jedno capuccino, takze s vykonom pary nemam problem.
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Vlad »

Iste iste. Ja som len dostal chut na mlieko so smotanou:)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od wladas »

Citim tu sarkazmus :grin:
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Vlad »

Vobec nie. Prave naopak, treba citit cukraren:)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od j.bill »

MakeLove píše:Ja penim vzdy Rajo barista a dokonala mikropena sa podari tak v 95%-tach. Vzdy penim len na jedno capuccino, takze s vykonom pary nemam problem.
Měl jsem na mysli chuť, taková ta lahodnost, nikoliv vzhled. :grin: S mikropěnou problém nebyl....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
zlababa
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 13. říj 2016 9:58:56
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Lelit PL41EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od zlababa »

Ahoj, stal jsem se dalším majitelem lelitu pl41 em. Stroj je designově velice povedený, působí bytelně skoro až luxusně. Jen se trochu bojím údržby toho leštěného povrchu. Trochu fórově na mě působí nádrž na vodu která je tam jen volně vložená a do níž se ručně zasouvají hadičky. Součástí balení jsou dvě misky, ale obě mi přijdou velikostně téměř stejné, rozhodně do ní nenacpu dvojnásobnou dávku.
Po prvním espresu jsem zjistil že bude nutné vyměnit i mlýnek, protože i na nejjemnější mletí trvala extrakce maximálně 10 sekund při tlaku 4 bary a výsledek byla obarvená voda. Na druhý pokus jsem koupil Kuba Serrano a v obchodě jsem si ho nechal namlít pro pro přípravu espresa. Výsledek v podstatě stejny, opět obarvená voda.
To už jsem ze zoufalství koupil na doporučení nějaké velmi jemně mleté vakuované tchibo a huraaa, extrakce konečně proběhla jak měla. Crema samozřejmě nebyla vůbec a chuť odpovídala surovině ale aspoň něco.
Takze momentálně sháním mlýnek který zvládne tak jemné mletí a popíjím tchibo:-)
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od rogerer »

Ahoj. Na doporučení zdejších členů jsem se propracoval k tomuto kávovaru, který je cenově pro mě ještě přijatelný a asi i dobrý, v rámci možností. Zvažuji koupi a mám na zkušené uživatele tohoto kávovaru pár zásadních otázek, jelikož jsem naprostý začátečník ale chtěl bych se tomu zkusit věnovat....

1. Bude stačit do začátku kvalitnější ruční mlýnek? (Porlex Tall nebo Hario Skerton) ?
2. opravdu jsou rozměry šxh pouze 22,5 x26
3. tělo kávovaru je celé horké po zahřátí? Někdo tu psal že se spálil?
4. Dokáže na takovémto kávovaru udělat pitelnou kávu (záměrně nepíšu espresso) i naprostý neznalec (moje žena) pokud dostane namletý materiál? tzn. naložit a upěchovat sítko, zadělat páku, pustit, vypnout a vypít ne vylít? :-)
5. Má smysl investovat jako začátečník do verze PL41 TEM obsahující i PID (rozdíl 3300kč tj. o 30% dražší než základní verze)

Děkuji :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

Nejsme mejitel tohoto kávovaru ale pár otázek dokážu zodpovědět.

1. Bude, ale bude to otrava, výsledky nebudou moc dobré. Když už tak Porlex. Skerton má nastavení hrubosti po moc vlekém kroku. Přesněji řečeno na jedno nastavení to teče moc rychle a na o stupeň jemnější to už kávovar neprotlačí - tak jsem to měl já. Navíc ty mlýnky při častém používání získávají vůli v uložení a pak jsou stejně do kouta a kupují se elektrické. Takže doporučuji tuto útratu přeskočit a koupit rovnou elektrický.
3. Předpokládá, že se dá spálit o nasazenou a prohřátou páku a o hlavu kávovaru. Šasí bude teplé.
4. Mlet kávu dopředu je dost zásadní problém. Poteče to špatně a nebude to dobré. Je třeba ženu naučit používat i mlýnek)
5. Ano PID mohu doporučit. Měl jsme jiný kávovar bez PIDu a po jeho nainstalování jsem měl podstatně kvalitněší výsledky.
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od gekonko »

Alebo rovno kupiť verziu so zabudovaným mlynčekom LELIT PL 042 EM.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od rogerer »

ten už je právě moc velký, jinak díky za postřehy
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od rogerer »

objednával jste to někdo z toho slovenského obchodu? Vychází tam nejlépe jen ta doprava mě trochu děsí....

Kód: Vybrat vše

http://www.lelitespresso.cz/e-shop/espresso-kavovary/bez-zabudovaneho-mlynku
Mlýnek bych uvažoval Gaggia MDF nebo pak dražší Ascaso I-steel (ploché kameny) , ten Lelit 043MMI nemá moc dobré reference...
Uživatelský avatar
Meryl
Příspěvky: 7
Registrován: pon 21. bře 2016 22:38:47
bydliště: Brno-venkov
kávovar: Lelit PL 41 EM
mlýnek: Ascaso I-steel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Meryl »

Koupili jsme LELIT PL 41 EM právě díky tomuto fóru. Máme ho 8 měsíců a jsme s ním moc spokojení. Před tím jsme vystřídali několik hodně levných pákových kávovarů. Měla jsem trochu obavy z údržby, a taky že bude trvat, než se s Lelitem naučíme dělat obstojnou kávu. Mile nás překvapilo, že se espresso celkem daří. I když není vždy perfektní, tak je to mnohem chutnější, než z levného pákového kávovaru s napěňovací pákou (při použití stejné kávy).

rogerer:
Kupovali jsme právě přes tento obchod, vše bylo OK, akorát přehlédli platbu převodem a poslali to na dobírku. Jinak komunikace s obchodem byla bezvadná, rychlá, všechny dotazy mi předem zodpověděli, zásilku doručila česká PPL, doprava byla zdarma.

A ještě k těm předchozím dotazům:
1. Měli jsme ruční mlýnek Lodos, naprosto nestačil, hned jsme koupili Ascaso I-steel.
2. Rozměry jsou: š 21 - v 34 - h 26,5 cm. Je to sympatická mašinka, vejde se pod zavěšené skříňky v kuchyni tak, že se dá nádržka na vodu vyndat.
3. Horká je páka a hlava, ale ne tak, že by to bylo nebezpečné.
4. Kávu umí udělat i můj 6tiletý syn :) bohužel ho prvotní zápal přešel a už si na baristu hrát nechce, přece jen je s tím trochu práce. A o to jde, spousta lidí by raději zmáčkla tlačítko na automatu. Je třeba manželku nadchnout, aby nebyla otrávená, když se to občas nepovede. A raději používat čerstvě pomletou, jak už tady zaznělo.
5. Kdybych kupovala Lelit teď, tak asi zainvestuju do verze s PID. Ale jestli máte omezený rozpočet, tak kupte raději ten el. mlýnek.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od rogerer »

Díky, budu nakonec asi opravdu objednávat 041 s PID :-) k čemu je dobrá bottomless páka? Mají ji tam k dokoupení... pořídím k tomu rovnou i tu slepou misku a origo tamper. El. mlýnky jsem studoval a než kupovat za 5K Gaggia MDF nebo Lelit, tak radši koupím za sedmičku ten Ascaso I-steel (ploché kameny) jen přemýšlím jestli je dobrý ten časovač nebo bez.
Jsem naprostý amatér, doteď jedu na dolce gusto nebo automatu Jura v práci :-) Tak snad mě to bude bavit a bude to stát za to jinak vám to tady prodám:-)
Česká verze slovenského eshopu nějak zlobí tak koupím od Lelit.cz, jdu jim napsat jeste nejake dotazy:-)
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Vlad »

Bottomless paka - hladat na fore, zaciatok tazky, casom vyborny vysledny produkt, urcite to nevzdavat
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od j.bill »

rogerer píše:.... k čemu je dobrá bottomless páka? Mají ji tam k dokoupení...
Používá se na kontrolu průběhu extrakce. Zjistíš tak, jestli je káva v misce dobře rozhrnutá (distribuce) a utlačená (tampování), jestli se nedělají kanálky a nestříká to z nějakého otvoru sítka tenkým "špricem", zjistíš, kdy začíná pramen extrahované kávy blednout (blonding), jak je tok rovnoměrný atd atd... Používám už jen "bezednou" páku, je všechno krásně vidět a dobře se udržuje v čistotě :grin: (dělám single shoty)
Pro normální fungování a používání není ale nezbytně nutná....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

Bottomless je na začátek zbytečná. Pokud řešíš peníze, tak určitě nekupuj. Já ji nemám dodnes a asi ji ani pořizovat nebudu. Ale machrovinka to je to zase jo....

Mlýnek kup určitě s pluchým kamenem a bez časovače.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od rogerer »

Díky všem za rady a díky tomuhle fóru, sice jsem musel více než zdvojnásobit rozpočet ale právě jsem objednal Lelit PL41 TEM (s PID) a k tomu tedy mlýnek Ascaso i-Steel bez časovače s plochými kameny. Tak příští týden touhle dobou snad už budu kafovat :-)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od RedAce »

papun píše:Bottomless je na začátek zbytečná. Pokud řešíš peníze, tak určitě nekupuj. Já ji nemám dodnes a asi ji ani pořizovat nebudu. Ale machrovinka to je to zase jo....

Mlýnek kup určitě s pluchým kamenem a bez časovače.
Mohl bys prosím rozvést svoji myšlenku, že bezedná páka je pro začátek zbytečná machrovinka?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Vlad »

Ze sa super kava da urobit aj s klasickou pakou;) bottomless je na zistovanie svojich nedostatkov s naslednym zameranim sa (pozorovanim extrakcie) na ich odstranenie. Ak to dovoluje rozpocet ja som za nahu paku od zaciatku, aby sa predislo nespravnym navykom. Ak nie tak sa absolutne nic zle nestane
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“