LELIT PL042TEMD

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od wladas »

S najväčšou pravdepodobnosťou to bude tou teplotou.
Ak ale kava chuti tak nema zmysel riesit cremu.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

A teplota je špatně kterým směrem? Předpokládal jsem, že světlou krému způsobuje vysoká teplota, ale vzhledem ke gaggie, u které je právě problém zbytečně vysoká teplota mi 90 stupňů přijde jako ok a lepší varianta.
mila001
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: úte 19. srp 2008 22:29:25
bydliště: Roudnice n.Labem
kávovar: Vibiemme Domobar,Lelit PL 41TEM, Gaggia Baby Class
mlýnek: Ascaso I-Steel,Nemox

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od mila001 »

Zvednout teplotu na 93-94 stupňů.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Z jakého důvodu zvyšovat na 94 stupňů? Nemělo by se spíše snižovat?
Uživatelský avatar
Dawy
Příspěvky: 9
Registrován: pát 23. pro 2016 10:33:30
bydliště: Cheb
kávovar: Lelit PL 41 LEM
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Dawy »

Budete pokračovat v tomhle tématu? Docela mě to zajímá. Tu teplotu řádově okolo 90°C předpokládám ukazuje PID, takže je to teplota boileru?
A zkoušeli jste jak teplá voda vám teče ze sprchy? Ta bude zřejmě podstatně nižší?
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Teplotu vody jsem nezkoušel, teplotu jsem zvedl na 95°C a používám double misku, do které dávám cca 16,5 g kávy a výsledek je velice pěkný, kréma je již tmavší hnědé barvy a chuť je velice jemná s hořkými tóny.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od danst »

A ta teplota není v bojleru, tam je o dost vyšší a mění se.
Uživatelský avatar
exBURN
Příspěvky: 30
Registrován: stř 24. kvě 2017 10:21:21
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Pratika 1GS
mlýnek: Ascaso I-steel I-1

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od exBURN »

Dobrý den.
Zvažuji tento stroj a rád bych se zeptal -
Je tryska na pěnu dostatečná pro kvalitní napěnění 2 lateček? Chápu veškeré omezení jaké jednoboiler má ale když nahřeji páru, napěním tím 3 decky mléka?
Lze vyměnit kameny v mlýnku?
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Dobrý den,

výměnu kamenu jsem zatím neřešil, takže vám neřeknu. Co se týče napěnění 3 decek mléka tak no problém. Dělám v tom běžně pro 3 lidi horkou čokoládu - tedy dovádím tryskou mléko k varu...
Uživatelský avatar
exBURN
Příspěvky: 30
Registrován: stř 24. kvě 2017 10:21:21
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Pratika 1GS
mlýnek: Ascaso I-steel I-1

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od exBURN »

Děkuji moc za odpověď :) ještě prosím jak dlouho zhruba trvá po shotu než se nahřeje pára?
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Myslím si že tak do minuty, ale neměřil jsem to.
Uživatelský avatar
Pavel Cerny
Příspěvky: 3
Registrován: sob 20. dub 2013 18:56:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Pavel Cerny »

Vzhledem k tomu, že jsem spokojeným uživatelem tohoto kávovaru a krému udělám na jakékoliv kávě může být chyba například zde:
- zkuste změnit teplotu na 94%, při přípravě kávy teplota poměrně rychle klesá
- ještě bych vyzkoušel hrubost mletí, spíš na 15 vteřin espresso (zde jsem zezačátku dělal největší chybu já)
- u čerstvých káv může být hrubost větší, u starších menší - já se pohybuji v rozmezí 1,5 - 2,5 na ukazateli mlýnku
- koukněte na tlak, jestli dosahujete adekvátních hodnot
- popřípadě zda nejsou nečistoty ve filtru v hadici v plastové nádobce, nebo není někde skřípnutá

No a samozřejmě nám sem dejte vědět až na to přijdete!

Přeji Vám hodně zdaru a trpělivosti!
Uživatelský avatar
neph04
Příspěvky: 4
Registrován: úte 19. dub 2016 13:11:30
bydliště: Praha
kávovar: Nespresso
mlýnek: nemám

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od neph04 »

Taky mi trvalo, nez sem se s Lelitu prisel na kloub a ted nemam problem docili peknou cremu skoro na kazdy kave...
Teplotu mam na 94C, davam ~18-18,5g kavy a tlak mezi 10-11 (podle druhu).
Pokud sem dal min kavy, delalo mi to presne, co popisuje. Jak vypada puk po konci extrakce? Je suchy? Je tam redina? Droli se sam, nebo drzi jako cihla? To taky muze pomoci...
Uživatelský avatar
D4N
Příspěvky: 5
Registrován: pon 23. dub 2018 14:33:55
bydliště: Brno
kávovar: nemam
mlýnek: nemam

LELIT PL042TEMD nebo PL41TEM a mlýnek zvlášť?

Příspěvek od D4N »

Ještě před pár dny jsem se rozhodoval mezi Gaggia Classic (Plus) nebo Gaggia Carezza nebo....
A nakonec po pročtení tohoto diskuzního fóra jsem došel až k LELIT PL042TEMD. Vím, že chci PID a 27.5 mm portafilter mi nevadí. Ale nevím jistě, jestli chci vestavěný mlýnek. A proto bych se rád zeptal majitelů na zkušenosti s mlýnkem v tomto přístroji.
Díky moc za užitečné informace načerpané z tohoto disk. fóra.
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: LELIT PL042TEMD nebo PL41TEM a mlýnek zvlášť?

Příspěvek od MirekCek »

D4N píše:Ještě před pár dny jsem se rozhodoval mezi Gaggia Classic (Plus) nebo Gaggia Carezza nebo....
A nakonec po pročtení tohoto diskuzního fóra jsem došel až k LELIT PL042TEMD. Vím, že chci PID a 27.5 mm portafilter mi nevadí. Ale nevím jistě, jestli chci vestavěný mlýnek. A proto bych se rád zeptal majitelů na zkušenosti s mlýnkem v tomto přístroji.
Díky moc za užitečné informace načerpané z tohoto disk. fóra.
Mám podobnou verzi PL41TEMP, bez mlýnku a troufám si tvrdit, že u takto konstruovaného stroje, který má navíc mlýnek, je vhodnější si připlatit a koupit si mlýnek externě. Přeci jen se s ním dá více vyhrát, než když je součástí stroje. Ale ta nestandardizace portafilteru je zrádná. Pozor na ní, misky LM třeba neseženeš, respektive nemůžeš sehnat téměř žádné misky, není to klasický rozměr.
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od dandu »

Nemám tenhle stroj ale obecně tyhle kávovary potřebuje nechat prohřát než začneš dělat espreso. Jsou zapnuté několik hodin denně a pak zahřívají i kávu v zásobníku. Tělo je z kovu takže teplo prostoupí spolehlivě celým strojem. Po otevření má být káva ideálně v temnu a chladu aby stárla co nejpomaleji. Což ve vestavěném mlýnku bude přesně naopak. Jediná pomoc bude mlít jednotlivé dávky ale nemyslím si že tento mlýn bude vhodný pro single dosing. Pokud můžeš mlýnek určitě extra. Klidně začít něčím v cenové relaci a kvalitě toho vestavěného mlýnku. Jakmile budeš cítit, že je vhodné mlýnek vylepšit nebudeš řešit, že máš mlýnek vestavěný ve stroji.
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MirekCek »

dandu píše:Nemám tenhle stroj ale obecně tyhle kávovary potřebuje nechat prohřát než začneš dělat espreso. Jsou zapnuté několik hodin denně a pak zahřívají i kávu v zásobníku. Tělo je z kovu takže teplo prostoupí spolehlivě celým strojem. Po otevření má být káva ideálně v temnu a chladu aby stárla co nejpomaleji. Což ve vestavěném mlýnku bude přesně naopak. Jediná pomoc bude mlít jednotlivé dávky ale nemyslím si že tento mlýn bude vhodný pro single dosing. Pokud můžeš mlýnek určitě extra. Klidně začít něčím v cenové relaci a kvalitě toho vestavěného mlýnku. Jakmile budeš cítit, že je vhodné mlýnek vylepšit nebudeš řešit, že máš mlýnek vestavěný ve stroji.
O té kávě v mlýnku.. Ano je to nesmysl tam nechávat. Dobrou praxí je (viz vlákno i zde) dát do boxů či nějakých krabic (nejlépe, kde je možnost vytvořit něco, čemu se říká vaakum - byť je to trochu oxymorón ale to je jedno) a dát do mražáku. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mám takto v mrazáku kávu a na chuti a kvalitě to nijak neuškodí, jednoduše se vždy vytáhne potřebná dávka a káva je fresh.
Uživatelský avatar
D4N
Příspěvky: 5
Registrován: pon 23. dub 2018 14:33:55
bydliště: Brno
kávovar: nemam
mlýnek: nemam

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od D4N »

Mlýnek v tomto kávorvaru by měl být podle prodejce totožný s Lelit PL043 (=základní model od Lelit).
Viz. vlákno zde http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?t=328

Kód: Vybrat vše

[url]http://www.lelit.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=131[/url]
Uživatelský avatar
D4N
Příspěvky: 5
Registrován: pon 23. dub 2018 14:33:55
bydliště: Brno
kávovar: nemam
mlýnek: nemam

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od D4N »

Musím říct, že jsem naprosto spokojený s tímto kávovarem.
2018-05-04_181835xx.jpg
2018-05-04_195639y.jpg

Objednal jsem v neděli na italském Amazonu, kde jsem našel nejlepší cenu. V pondělí byl svátek a až ve středu byl balík odeslán z Milána. V pátek odpoledne ho dovezlo UPS (ikdyž měli v online sledování zásilky jako den dodání až pondělí).
2018-05-04_202908.jpg
Cena 534 EUR (+23 EUR nejlevnější poštovné) je víc než příznivá. Poštovné je uvedeno zdarma..."Spedizione GRATUITA" jako skoro u všech dražších věcí. Před placením u ověřování adresy doručení ale naskočila nejlevnější možnost doručení do CZ za 23 EUR. Zaplaceno kreditkou online. Balík byl na jednom rohu naražený a přelepený, ale kávovaru nic nebylo. Řidič UPS to okomentoval, že to se prostě při přepravě stává.
2018-05-04_195554x.jpg
Po několika zkouškách mám mlýnek nastavený těsně nad 3. Zkoušel jsem na 2,5 ale teče to už moc pomalu. Melete taky na podobné nastavení?
PID je z výroby nastaveno na 95 a zatím jsem s ním neexperimentoval.
Ještě poznámka k tomu vestavěnému mlýnku: Mají to vevnitř odizolované a na omak se nezdá, že by to horko z kávovaru prostupovalo do mlýnku a do nádobky s kávou. Ale stejně tam zrnkovou kávu nechávat nebudu. Je lepší vždy nasypat jen to co se hned pomele.

Na videu je jedna z prvních káviček...není to ještě úplně dokonalé.
https://youtu.be/cU3kUDCZaAA
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MirekCek »

38s exktrakce? To je nejak brutalne moc, ne?...
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“