Lelit PL 41 TEM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Kufor
Příspěvky: 4
Registrován: stř 26. pro 2018 14:05:19
bydliště: BA
kávovar: Lelit PL41TEM
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od Kufor »

Ak sa podarí, skúsim pootravovať kolegov. Moc sa mi síce nechce s kávovarom behať cez pol Bratislavy a v súčasnom byte nebývam dlho, tak som ešte nestihol nadviazať kontakty so susedmi (a asi by ma pri prosbe o vyskúšanie skratujúceho spotrebiča hnali kade ľahšie), ale aspoň budem vedieť kde je pes zakopaný.

Ak by som sa nakoniec dostal k reklamácii, asi by som to riešil objednaním nového kusu a vrátením pôvodného v 14-dňovej lehote. Ako hovoríš, škoda byť zas ďalší mesiac bez stroja, na tú kávu z neho sa ľahko zvyká :-)

Každopádne, kontaktoval som aj predajcu, uvidíme, čo na to povie ten.
Uživatelský avatar
martin_s
Příspěvky: 17
Registrován: ned 04. říj 2015 19:31:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od martin_s »

Môžeš ho skúsiť aj u mňa :)
Uživatelský avatar
romankegl
Příspěvky: 31
Registrován: pon 24. pro 2018 0:55:34
bydliště: Podivín
kávovar: LM Micra
mlýnek: DF 83

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od romankegl »

Zdravím přátelé, mám zhruba 14dní Lelit 41 Temp a pořád laboruji s nastavením, chtěl bych se zeptat na nazor tohoto prutoku

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=TCIuc8AluNE
Uživatelský avatar
martin_s
Příspěvky: 17
Registrován: ned 04. říj 2015 19:31:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od martin_s »

Rychlost prietoku mala trosku vacsi nabeh. No ak ti kava chuti, neries ... (: Moze to byt sposobene mensim nedostatkom kavy, alebo hrubkou mletia... inac by som povedal, ze to vyzera na lepsi priemer co sa mi doma dari robit... Osobne preferujem dlhsiu fazu jemneho prudu tmavej kavy.
Uživatelský avatar
romankegl
Příspěvky: 31
Registrován: pon 24. pro 2018 0:55:34
bydliště: Podivín
kávovar: LM Micra
mlýnek: DF 83

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od romankegl »

Zkousel jsem vice utampovat pripadne zjemnit mleti, teklo to predpisove ale chutove to nebylo tak dobry, poznavam ze je to celkem veda :) Vyplati se pripadne naha paka a podle ni nastavovat?
Uživatelský avatar
martin_s
Příspěvky: 17
Registrován: ned 04. říj 2015 19:31:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od martin_s »

nahu paku ti neviem poradit... az taky profik niesom (: .. ak ti chuti to co tece, uzivaj si vysledky (:
Uživatelský avatar
Kufor
Příspěvky: 4
Registrován: stř 26. pro 2018 14:05:19
bydliště: BA
kávovar: Lelit PL41TEM
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od Kufor »

Pred týždňom som tu písal o tom, ako mi úplne nový Lelit vyhadzuje prúdový chránič. Ďakujem tuná martinovi_s za jeho ochotu pri vyskúšaní kávovaru uňho doma, no nakoniec som kávovar vyskúšať nebol, nič moc by sa tým nevyriešilo. S predajcom som sa teda dohodol, že mu kávovar pošlem a po skúške buď ho reklamujem (podľa vyjadrenia technika Lelit mohlo ísť o vadnú špirálu, s čím sa však u nového prístroja ešte nestretli), a to tak, že súčiastku okamžite vymenia a obratom pošlú späť, alebo, ak by sa závada neprejavila, tak proste odstúpim od zmluvy v zákonnej 14-dňovej lehote.

V utorok si mal pre kávovar prísť kuriér. V pondelok večer som sa ho teda chystal zabaliť, no ešte som ho naposledy vyskúšal a ľaľa ho, kávovar zázračne fungoval a funguje doteraz bez najmenšieho problému :)

Kde bola teda skutočne chyba, to netuším a len dúfam, že sa to už nebude opakovať. Každopádne klobúk dolu pred oficiálnym slovenským distribútorom Lelit, prístup, aký v tejto veci mal, sa žiaľ často nevidí.

Takže sa ďalej s kávovarom zoznamujem, káva z toho lezie bohovská už teraz, tak si neviem predstaviť tú slasť, keď vychytám všetky muchy :) Už aj pena sa začína dariť, ale aj tam je stále ešte veľká rezerva na zlepšenie... Chce to ešte tréning a pár litrov praxe :)
Uživatelský avatar
romankegl
Příspěvky: 31
Registrován: pon 24. pro 2018 0:55:34
bydliště: Podivín
kávovar: LM Micra
mlýnek: DF 83

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od romankegl »

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=gXh9F889vwg
Tak už to de lépe :)
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od fazolejh »

Zdravím,
také jsem čerstvým majitelem, asi 3 dny. Espresso je si poslední mojí metou, doteď jsem střídal překapávač, mocca konvičku, aeropress a vacuum pot. K tomu všemu jsem používal mlýnek Graef, co mám v podpisu. Jen na to espresso to moc nejde. Udělal jsem rozborku a sborku, vyčistil ho, dal na nejjemnější mletí a pokusil se o jeden shot. S maximálním tampingem jsem se dostal na 18/30 ml. Teda to se mi povedlo jednou, jinak je to spíše 16 sec.
Tak jsem narychlo koupil namletou espresso kávu z Lidlu :-D. To bylo ještě horší. Pak jsem to zkusil na mlýnku Porlex Mini, namlít to na prach – až o sebe skoro vrzali kameny. A taky nic, to bylo časově skoro stejně, jako z graefu. A přitom ta namletá káva vypadala o dost jemnější. Tak už nevím, myslel jsem, že nouzově to ten Porlex dá a dostanu se alespoň přes 20 sec. Misku plním tak, aby po tampování bylo kafe cca 4 mm pod okrajem misky – aby se to dalo utáhnout a nebylo to na sprše. Někdo to tu tak doporučoval.

Co se týče chuti, tak J.Hornig Special mi chutná, i když to je jen +-17/30 ml. Akorát bych se chtěl dostat na 25/25, abych z toho kafe dostal chuťové maximum. :-)
Nějaké nápady co s tím?

No a ještě jeden dotaz k Lelitu – kontrolka nahřívání. Jak poznám, že to je nahřáté? V návodu píšou, že kontrolka přestane blikat a bude svítit, a tady na fóru někdo zmínil, že je nahřáto, když zhasne. No a taky jsem z toho návodu moc nepochopil, co mi ten PID vlastně říká – buď displej svítí a nebliká, nebo bliká jak teplota, tak tečka za ní a nebo bliká jen ta tečka za teplotou. Co znamená co? :-D
Uživatelský avatar
martin_s
Příspěvky: 17
Registrován: ned 04. říj 2015 19:31:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od martin_s »

Ak je teplota na PID-e stabilna, je nahriaty... (: pockaj 10 min . a mas tutovku ... mlete kavy uz nekupuj :D skus si odvazit kavu v miske... budes to mat presnejsie... z mlyncekmi nepomozem :( .. no odporucam skontaktovat nejakeho kavoveho maga v prahe urcite poradi aj osobne a predvedie nejaku masinu a porovna.. aky tlak mas na budiku pre extrakcii , ako vyzera pramen kavy? hod foto (:
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od fazolejh »

No ty mleté to byla taková nouze, abych porovnával hrubosti s mým mlýnkem. Ale zase takové rozdíly v časech extrakcí nebyly, i přesto, že pohledově se hrubosti lišily. Co se mi nejlíp povedlo a už jsem nedokázal zopakovat, tak bylo z double misky 18/30 ml a byl jsem na 9-10 barech. Když to jede jen 10-12 sec (včera jsem zase zkoušel, ale single misky), tak jsem 8-9 barů. Pramen kávy neumím popsat, ale rozhodně se tak pěkně "netáhne", jako mi dnes ráno dělal profík v Kavárně na kolech. Dokonce jsem mu to měřil a měl vše perfektní. No můj pramen je sice tmavej, nebledne nijak moc, ale je hodně širokej – není to tec úzkej čirůček. Prostě má velkej průtok. :-)

Jo a včera jsem zkoušel další nouzovku – zašel jsem do prodejny Tchiba kde i melou a nechal si namlít tu nejlevnější arabicu jako vzorek. Paní se mým zkušenostem divila a tvrdila mi, že na preso se úplně najemno nemele a že lidem to mele na stupeň 5 pro páky. Tož nevím co má za mašinu, ale prdítko to nebylo. Bylo to velký, základnu to mělo asi průměr 30 cm. Namlela mi na tom kafe ještě o stupeň níž, než je zvyklá. A já to doma večer zkusil. No a zase nic.

Takže shrnu dosavadní pokusy a postřehy s dvoumiskou, PID na 94 st.:
Graef – maximální jemnost, robusta J.Hornig – 16/30 ml (jako cappucino docela pitné), puk sušší, hezky se vyklepnul
Porlex - taky max jemné, taky Hornig – 12-15/25 ml (namletá káva se zdála jemnější než z Graefu, crema, co za minutu zmizela), puk taky ok
Kupovaná Lidl – 10-11/25 ml (namletí jak z graefu), to šlo do dřezu (to kafe je hnusný snad ze včeho :-D), puk nevím, asi taky v poho
Tchibo arabica Milano – jemný prach, asi víc než porlex – 10-12/25 ml (podextrahovaný = kyselý, hořký a tak, ale krásná crema, co vydržela snad 5 minut, než jsem to vylil), puk bláto a dvakrát i zůstal nalepený na sprše.

A drobná poznámka, můj tamper, co jsem koupil se strojem má celkem vůli v misce. Asi 1 mm. Porovnával jsem to s jinou pákou u toho profíka a tam to bylo pěkně natěsno. Vím, že bych měl mít 57,5 mm. Teda origo kovovej Lelit takovej je. Šupleru nemám, abych to přeměřil přesně.

Dneska zkusím natočit video, jak to šudlám. Třeba tam bude nějaká zásadní chyba.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od jhf »

Mlýnek, mlýnek, mlýnek :-)
Kupované mleté kávy nemají vůbec smysl, zrnkové nesmí být moc staré, ale na nastavení mletí stačí. "Paní v Tchibu" to lidem určitě mele do přetlakových misek, kde je jedno, jak je to pomleto. Nechej si namlet na stupeň 2 a vyzkoušej, jestli to i pak poteče rychle.
Náhřev: nechej tak 20-25 minut. Pak střídavě bliká červená kontrolka a tečka u teploty na PIDu. Znamená to, že zrovna na okamžik sepnul dohřev. Já mám nastaveno na 95 (tovární nastavení), někdy 96°C. Tlak při extrakci mám většinou 10-11.
Ať se daří!
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od fazolejh »

Podle všech rad a i podle logiky je to samozřejmě mlýnkem. Jen jsem čekal větší rozdíly v časech u jednotlivých mletích. Každopádně jsem domluvený s tím pánem z kavárny, že až půjdu z práce, že mi namele to, co dává do páky on = takže to bude muset být už stopro dobře. Pokud se dostanu přes 20 sec, tak začnu shánět mlýnek a uleví se mi, že je to "jen" mlýnkem. :-)

JHF: Díky za vysvětlení toho mletí v tchibu, netušil jsem, že existuje něco jako přetlaková miska... půjdu si to vygooglovat. ;-) To s tím ohřevem jsem včera zkoumal, spolu s návodem. Ten je jinak moc vtipnej a AJ je dost kostrbatě přeložený z IT. Ale i tak tam doslova píšou, že pokud to ukazuje nastavenou teplotu a zároveň ta oranžová kontrolka plynule svítí, tak se může dělat. Pokud kontrolka bliká, tak to nahřívá. Takže je to i tak, jak píšeš, pokud to jen problikává (jinak než standardní blikání, dá se to rozeznat), tak to "udržuje" tu nahřátou teplotu a je připraveno. A taky jsem zjistil, že oranžová kontrolka = tečka u teploty PIDu. Bliká to stejně, ve stejné časy a tak. A nakonec jsem i kontroloval italy, zda to mají nastavené podle návodu – přes 108 st. by měla PID teplota začít celá blikat = upozornění, že to není dobré na espresso. To mi taky ukazije přesně. No a poslední věc k PID, v návodu jsem se nedočetl, na kolik je nastavená ta fixní teplota na páru. A vlastně ani nevím, jestli všechny stroje na kávu mají stejnou teplotu páry, a nebo to má každý jinak.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od jhf »

Teplota na páru opravdu není nastavená. Dělám páru málo, ale jestli si to dobře pamatuji, tak kontrolka bliká a bojler se nahřívá. Při určité teplotě přestane blikat (tzn. pára je připravená), ale teplota stále stoupá. Nechal jsem vždycky o nějakých 5-10°C vystoupat, aby bylo páry víc, a pak pěnil mléko.
Jinak k nastavení PIDu ještě http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =85&t=4696
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od fazolejh »

Ahoj. Tak ano, bylo to mlýnkem. :-D Ta jemnost, co musí být, tak už je fakt tak jemná, že jsem nepoznal okem rozdíl. Kávu mi namlel pán z Kafě na kolech. Velice ochotný, dokonce si zkusil i to moje trapný Tchibo a teklo mu taky rychle. Jeho káva a jemnost mletí, byla perfektní. Napoprvé 50/25 z dvojmisky a pak jsem ještě zkusil jednomisku (klasickou, ne na ty pody, jak jsem někde četl) a taky 25/25. Samozřejmě to tak precizně neměřím váhama (výsledné ml), ale myslím, že jsem byl +- na 1 ml a 1 sec přesný. Na dvojmisku jsem použil 15 g a na jednomisku 7 g kávy.
Výsledek z dvojmisky jsem pak naředil pokusem o vyšlehané mléko a bylo to dost dobrý. :-)
Výsledek z jednomisky jsem vypil bez ničeho a zdálo se mi, že je výsledek lehce kyselý (ale ne tak moc, jako při předchozím podextrahování v předchozích dnech). Dneska si dám ten samý singl shot u toho pána a budu vědět, jestli to tak nemá být.

Každopádně jdu hledat mlýnek, ale tím tu obtěžovat nebudu. ;-)

No a k té páře, včera jsem to sledoval a PID a kontrolka to ukazuje jinak, než když se nahřívá na espresso:
– Dohřívání na přednastavenou teplotu pro espresso: Kontrolka + tečka na PID bliká, po nahřátí zhasne
– Dohřívání na přednastavenou teplotu na páru: Kontrolka nesvítí vůbec + celý PID začne po 108 st. blikat (upozornění na vysokou teplotu kvůli espressu) a bliká pořád, po dosažení 125 st. se kontrolka rozsvítí, ale teplota jede dál, výš... Otázka je, zda je to setrvačnost a nebo to hřeje schválně dál? Tak do hloubky jsem to zase nezkoumal. Ani nevím, jaká by měla být ideální teplota páry pro napěňování.
Uživatelský avatar
macostr
Příspěvky: 1
Registrován: pon 03. čer 2019 9:27:41
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41TEM; Delonghi EC680
mlýnek: Delonghi KG89

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od macostr »

Zdravim komunitu, uz 2 mesiace mam aj ja tento kavovar, vcera mi prisiel aj mlyncek Lelit PL043MMI. Celkovo som s kavovarom spokojny, myslim ze aj espresso sa mi uz dari dost dobre, postupne sa zlepsujem v latte art. Speaking of, pomerne casto si doma robim latte alebo espresso.

Otazka: Aky je podla vas najvhodnejsi sposob na ochladenie bojlera, v pripade ze po napeneni mlieka potrebujem urobit dalsie espresso ?
Ja: Ked dokoncim penenie, teplota v bojleri je stale okolo 130-135 stupnov. Robim to tak ze pomaly vypustam paru, ked klesne teplota cca na 120 tak prepnem vypinac z "pary" na "horucu vodu" a zapnem cerpadlo. V tom momente zacina z trysky silnym prudom vytekat vriaca voda, ale teplota v bojleri celkom efektivne a rychlo klesa. Z trysky pritom vytecie tak 100-150ml vody. Akonahle teplota dosiahne 96 tak vypinam cerpadlo a zavriem parny ventil.

Mozte sa mi prosim k tomu vyjadrit ? Riskujem ze mi nieco odide ked takto rychlo vypustam 130°vodu z bojlera cez parnu trysku ?

Dakujem.
Uživatelský avatar
Monco
Příspěvky: 37
Registrován: pon 25. čer 2018 8:20:16
bydliště: Bludov
kávovar: Lelit PL41PLUST, Faema Smart A1
mlýnek: GAGGIA MDF, Casadio Instantaneo

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od Monco »

Pokud vím, výrobce sám doporučuje takto proplachovat trysku. Má sklon dost sát mléko a vzhledem k nízkému výkonu páry nemusí malé "syknutí" uplně stačit. Takže hned na začátku přepnout na vodu, dát nádobu pustit páru a pumpu, dokud se neochladí. Jen to sežere nějakou tu vodu navíc.
Uživatelský avatar
GhostSK
Příspěvky: 10
Registrován: pát 06. říj 2017 0:27:14
bydliště: https://t.me/pump_upp
kávovar: Lelit PL41TEM
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od GhostSK »

Vsade citam 9barov tlak ked extrahuju espresso ja mam stale cca 12 to je asi dost zle ze? Kavovar mam z bazaru ci niekto sa hral z OVP neviem len ma to trosku zaujima a dost serie inak kava pohoda je dobra.
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
jahodovypudink
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 10. zář 2020 18:15:35
bydliště: Třemošnice
kávovar: Lelit PL41TEM, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio, Porlex

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od jahodovypudink »

OPV lze nastavit. Je pod vratnou hadičkou do nádrže. Stačí plochý šroubovák a pro snížení tlaku opatrně trochu povolit.
Zde je to hezky zdokumentováno: https://youtu.be/bcJgDIjumxo
Uživatelský avatar
mode
Příspěvky: 8
Registrován: úte 20. črc 2021 7:59:18
bydliště: Slovensko
kávovar: lelit
mlýnek: tchibo

Re: Lelit PL 41 TEM

Příspěvek od mode »

Závidím vám vaše tlaky... :souhlas:
Ja mám problém že najemno naletú kávu napechujem ako vládzem a cez 4bary sa nedostanem, neviem kde robím chybu... :hnup: :hnup:
je to jemnosťou namletia kávy??
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“