LELIT PL60PLUST

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

image.jpg
Krok po koupi....
Znáte to když něco chcete, ale stojí to 3 x vic než jste si ještě před pár měsíci uměli představit ?
A tak jak tydýt čtete měsíc do noci všechny diskuze o tý věci , pouštíte videa, už Vám z toho hrabe,
pořád vám to šrotuje v hlavě, jestli to fakt potřebujete, chcete. Pak přijde pár dní, kdy jako zapomenete,
ale pak se to znovu objeví a vy jste zase tam, kde předtim.
A pak jednou takhle v jednu v noci uz toho mate plný kecky, jsem ho proste objednal.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re:LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Tak jsem se prokousal mletim, šlo to o stupeň na rockym níž, ale až po přestavení OPV z 10.5 na 9.5, jinak to valilo moc rychle a mlel bych uz skoro na pudr (na 2-3).
Napenil jsem i údajně nenapenitelne 1,5% trvanlive mléko, ta pára je pro mě super. Dokonce jsem poprvé vytvořil sice roztřesenou zmrzačenou ale "halfrozetu".
Měl jsem mikroproblem s neukazujicim manometrem páry, v trubičce byl nějaký čurbes, ale už to jede.
Při hledání mleti jsem jel asi 20ks "espress" za sebou, teplota litala na displayi o 1st. To je pro mě potěšující.
Taky preso a pěnění současně super. Jediné co je divné, je doplňování vody, ale jde o zvyk, mama me uz jako malyho
naučila používat trychtýř a věděl jsem dopředu že to tam tak je řešené .

Uvazuju o zaizolovani bojlerů, topí to dovnitř celkem fest a nevěřím ze se to tomu tišťáku od PID líbí.
Nemáte s tím někdo zkušenosti, jestli to nejak neovlivní negativně chod regulace teploty ?

Tak to zatím první dojmy ....

Dneska asi nebudu spát, asi jediná nevýhoda degustace pressa.....hezký večer
Uživatelský avatar
andering
Příspěvky: 3
Registrován: pát 09. led 2015 22:10:46
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od andering »

Robol: díky za info.
1. Jestli se mohu zeptat (chystám se ho objednat),
objednával jsi ho na lelit.cz ?
2. Jak se ti pozdává šasi (to nerezové tělo kávovaru,
na obrázkách mi to příjde jak tenkej nezvhlednej plech :)
3. jaká káva z toho vypadne chuťově, i když chápu že k tomu přispívá více faktorů ? :)
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Objednaval jsem v Brně kopiluwak, měli skladem 1 Ks za starou cenu 25....
Šasi se mi líbí, vypadá v pohodě, tuhý je dost, lesklý design se mi líbil od zacatku, to je ale každého vkus , hlavně je dost tezkej a můžu páku nasadit jednou rukou, aniž bych posouval masinkou po stole.
Kafe ( jsem na zacatku, misky nepoužívám ty jejich, ale VST) mi přijde minimálně stejně po 1 večeru ladění mleti
jako bylo z Gaggia, ale ja řešil i tu páru, už vím jak vypadá suchá....
Projel jsem zatím asi 30 dkg něčeho z Lidlu, kvůli mletí a par kusu místního "prima presso " to bylo uz s cremou
co drží po zatočeni pěkně na stěně a me to chutná, to je ostatně asi to jak dělím zatím produkty, nejsem degustator,
kafem se bavím teprve 2-3 měsíce, takže lajka.
Pokud je předpareni co myslím, ze čerpadlo na chvíli zapne, pak pauzicka a pak se rozjede znovu, tak to tady není.
Vůbec mi to ale nechybí, taky jsem o tom četl a jsou na to myslím dost protichůdný názory, neco mezi "nutné"a ´
"zbytečné". Tady je proste vypínač, zapnu jede, vypnu nejede. A to jsem chtěl , analog. Nasimulovat si predspareni ( pokud je to tak jak píšu výš) ale umím i packou, zapnu, najede, vypnu, počkám, pustím ..... :grin:

Každopádně jsem na zacatku s touhle masinkou i s kavovanim, takže hodnota mých názoru ma váhu asi jako plky u píva.
Ale ja to vidím tak ze bych ho koupil určitě zase, Ascaso nevím jaky typ přesně myslíš, je jich taky kyblik.

:)
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od papun »

Takže to první vedeo:
1. Tempování je hodně divné. Nevím jestli máš LM misku nebo obyč, ale bylo to tam utlačené dosti zhovadile.
2. Teklo ti to asi pomalu. Objem z videa neodhadnu a chuť už vůbec ne

Druhé video:
Zdá se že už to teče lépe. Ale je těžko takto radit. Hlavní je chuť. Dělej to tak jak ti to chutná a klidně můžeš i nějaké pravidlo porušit, když to bude tobě chutnat.

PS: Nemá ten mlýnek trošku divný zvuk? Ve fázi kdy mele na prázdno. Přijde min to jako zaseknutý elektromotor.
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

1.Misky mám LM . Bylo to 10 gr u tohohle kafe toho bylo trochu moc, asi neprofi , ale stalo se�
Asi to teklo pomaleji než teď, ale proste euforie z nový mašinky.
Panak je 50ml až nahoru, tohle bylo tak 25.
2. Mezi prvním a druhým videem par kousku proteklo, neco lip neco hůř, učím se.
Stále nemám tamper na single misku, vychází to tak nejak na tu hranu nahoru, nevim jaky průměr si mám nechat vytočit.
Mlýnek naprázdno jede naprosto tiše, jen kdyz člověk nedrží páku, drnčí na tom opěrným drátu.
Ano chutná , je to jako víno, whiskey, čaje.....neco se prepije, k něčemu se člověk propije. Ja jsem na zacatku, v podstatě to mám ho ženy tak ze mi to chutná nebo ne.

Díky za zpětnou vazbu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od papun »

Jo a taky pěkné PP :D
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Koukám slovnik hodil šotka, ho ženy - hozený :)
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od OndraPod »

Mně to trvalo cca měsíc než jsem to dostal do ruky, takže důležitá je praxe a hlavně se řídit primárně chutí, ostatní příjde samo. Jestli nemáš tamper na single, tak používej radší dvojitou misku, která i odpustí nějakou tu chybku ;)
Tampuj tak aby káva byla v misce rovnoměrně zarovnaná a teklo to stejně z obou výpustí, na síle tampování si myslím že až tak moc nezáleží, taky bych se řídil spíš extrakčním poměrem než kolik ml nateče, ideální mi přijde kolem 50%
Vybavení máš super, teď to chce jen praxi a na nějaký izolování bojleru a podobný vyfikundace bych se zatím vykašlal ;)
Ať se daří!
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Dostal jsem tento dotaz v SZ.

Ahoj,

nezobrazuje se mi odeslaná sz, tak to zkusím jeětě jednou. Mohl by ses prosím podělit o dosavadní zkušenosti s LELIT PL60 Plus T? (odpovědět ve foru) Jedná se mi hlavně o následující:

1. Řídí PID správně teplotu? Je kávovar teplotně stabilní?
2. Jak se pění mléko, menší množství, při absenci otočného regulačního ventilu?
3. Konstrukčně nedotažené doplňování vody do tanku- Máš nějaký trik nebo vychytávku? nebo se na to dá zvyknout?

Je něco dalšího, na co si dát pozor?

Uvažuji o upgradu kávovaru právě kvůli latte a dualboiler se mi zdá jako nejlepší varianta.

Díky Aleš


Tak tedy:
Kafe jsem prolil skrz tuto masinku kolem 6 ti kg. Chutná mi. Nejsem typ co si zapisuje co a jak v čem cítí, mám moc rad hustou tygrovanou pěnu . Piju jen 100 % robustu. Dělám neustále ženě kapucino a sobě někdy taky, někdy espresso.


AD 1.:
Nevim co je správně reguluje, teplota při jednom espressu poklesne z nastavených 100st na cca 98-96 podle toho jak to mám dlouho nazhavene ( doporučení z německého fora, nekdo tam s tím hodně laboroval .... )
Než člověk vyklepe páku, namele na další várku a utampuje, teplota je zpět.

AD 2:
S originální 1 velkou dírkou při peneni na 1 kapucino v 350 ml konvicce mi to hazelo mléko ven. Moc velký fičák. Proto jsem upravoval otvory. viz téma lelit úpravy. Mě to tak vyhovuje, ovládání vypínačem mi vyhovuje. Nic neutíká, nekape, nepodchazi.
Pěním většinou 1.5 trvanlivé mléko, někdy 3.5 čerstvé. I z té 1.5 občas nějaký neumělý obrázek vyčaruju.

Ad3.
Mám v nádobě trvale menší trychtýř, nádobku vyndávám jen pro vymyti. Neřeším to. Prostě piju kafe, který mi chutná víc než kdekoliv jinde. A to mě baví.

Závěr : koupil bych si ho určitě zase. Mám rád poctivý těžký blbuvzdorny věci a tohle je pro mě jedna z nich.
Rob
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od hedonista »

Tento LELIT má určitě potenciál. Ten PID jsi teda přenastavoval nebo pracuje správně již z fabriky? Vím, že u některých modelů byl špatně nastaven a teplota lítala od 90°-110°C...
Jinak gratuluju ke koupi a spokojenosti.

Jo a s robustou to mám, stejně- mám ji rád.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Robol »

Měnil jsem na PID nejaky parametr který určuje jak rychle reaguje topení na pokles. Bylo to prave v ty diskuzi, ze se tim zlepší překmit teploty nahoru. Pokud ho pustím tak doleze na 110 St, pak během minuty dvou sleze na 100 a drží. Samozřejmě je jasné ze se musí počkat az se nahreje i páka . Není teplo není crema:)
Uživatelský avatar
Francek46
nováček
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 02. úno 2017 21:16:15
bydliště: Karlovy Vary/Nová role
kávovar: Lelit PL60 PlusTr1
mlýnek: Iberital Challenge

Re: LELIT PL60PLUST

Příspěvek od Francek46 »

Tak už jsem taky objednal a netrpělivě čekám. Mám pár otázek robol misky jsem taky objednal lm jen jsem si nebyl jistý 21g jestli se vejde do páky nemáš vyzkoušeno ? I když vlastně 7g je nejvyšší ne ? Dále bych měl dotaz jak jsi psal že jsi změnil reakci na spouštění topení můžeš rozepsat ? Četl jsem německé fórum ale překladač to přeložil různě :) dále by mě zajímaly vychytávky a zkušenosti přece jenom už ho máš nějakou dobu. Jinak jsem koukal na úpravy izolace bojleru a hlavně úprava mléčné trysky super děkuji za inspiraci a teď ještě nějaké rady a tipy :)
Hugh Jackman "Pro mě je vůně čerstvé kávy jeden z největších vynálezů

LELITPL60PlusTR1
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“