Lelit pl042

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Dobrý den. Jsem rozhodnutý koupit nový stroj od firmy Lelit. A to stroj pl042. Jsem úplný začátečník a ke koupi sem se odhodlal po několik dnech pročítání zdejšího fóra. Ale mám otázku jestli vybírat základní model nebo model s PID. Nevím jestli mi to někdy k něčemu bude a jeatli to stojí za cca 3000 kč a k cemu to vlastně slouží? Děkuji Petr
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Lelit pl042

Příspěvek od rogerer »

Řešil jsem to samý před měsícem akorát u Lelitu PL41 a vzal nakonec s PID (na zdejší doporučení) !!! Časem by ti to možná chybělo a pak je složitější to dodělávat (i dražší). Vidíš tam aktuální teplotu vody, takže můžeš čekat na tu správnou a hlavně si můžeš dle své vůle nastavit výchozí... teplotou lze ovlivnit chuť a vzhled výsledného espressa...já zatím rozdíl zaznamenal u jedné brazilské kávy kdy na 92st. byla hodně kyselá, na 96 st. výborná....jinak to mám nastavené na těch cca 92...... Takže pokud 3tis navíc máš, rozhodně bych neváhal a nebudeš řešit nějaké to surfování či jak se tomu říká..... Ukazuje i teplotu páry... Znalejší poradí víc, přeci jsem jen začátečník :-)
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Díky za radu! No sem na sebe zvědavej.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Jo a ještě drobnost. Kde koupit? Našel sem pár eshopů ale ještě nemám vybráno.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Lelit pl042

Příspěvek od MakeLove »

Ja som moj kupoval tuto http://lelit.cz/eshop/?2,lelit-pl042temd
Neviem ako su na tom teraz cenovo inde, ale co sa tyka pristupu, tak na jednotku :).
Uživatelský avatar
777mimo
Příspěvky: 19
Registrován: pon 02. úno 2015 9:16:05
bydliště: Trenčín SK
kávovar: Rocket Giotto type V
mlýnek: Eureka Zenith 65 E HS

Re: Lelit pl042

Příspěvek od 777mimo »

PID ako taký znamená presnejšie regulovanie a menšie rozkmitanie teploty ako pri klasickom bimetale kde je odchýlka relatívne veľká. To že si vieš nastaviť rôznu teplotu je už v podstate iba také plus. Teda v čase sa teplota vody mení v ráde pár stupňov celsia (z toho plynúca väčšia teplotná stabilita), kdežto bez PID to sú desiatky stupňov.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Lelit pl042

Příspěvek od rogerer »

taky jsem kupoval na lelit.cz , ale teda moc spokojený jsem nebyl, pán tak nějak nekomunikoval, napsal pouze že skladem budou až za týden a pak pošlou, měl jsem zvoleno PPL ale přišlo to českou poštou (což nakonec bylo asi lepší že mě kurýr nikde nenaháněl), ani neinformoval o tom že to odesílá, takže jsem byl překvapen že mám najednou balík na poště, a po dodání jsem se ještě dotazoval na nějaké info ohledně údržby apod. ale to už ani neodpověděl.... Takže nic moc. Nebyl ani český manuál (ono taky tam ale není moc co překládat)

Pak je ještě lelitespresso.sk (mají i českou verzi eshopu), tam zase pán komunikoval před koupí rychle a ochotně, dokonce to bylo o pár stovek levnější, ale pak jsem to nějak objednal z českého kvůli bližšímu servisu a větší nabídce příslušenství v eshopu....

Zato mlýnek (ascaso isteel) jsem objednával s hraspo.cz a to tady palec nahoru ve všem...vč. přiložené dokumentace, návodů, dárku apod....

edit: jo a jako ostatni, tak i ja bych ti urcite doporucil koupit spis kavovar zvlast a mlynek zvlast....
cenově má kombinace - kávovar s Lelit PID (12940) + mlýnek s plochými kameny a mikrometrickým nastavením - ascaso isteel (6703) = 19643 CZK. Lelit PL042TEM vč. mlýnku 16.690, ale budeš pak mít větší možnost kombinace, když třeba budeš chtít lepší kávovar nebo lepší mlýnek a i ty ploché kameny jsou prý lepší než kónické i to nastovávní hrubosti, ale prd tomu rozumím jen jsem řešil to samý na začátku prosince :-)
(takhle krásně to spolu pak vypadá)

Kód: Vybrat vše

http://www.imgup.cz/images/2016/12/23/IMG_7118.jpg
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Díky za postřehy. Těch 16900 je i tak strašně hodně, ale nechci pochybit. Ted mám doma kapslovej sráč z tchiba a už to nemůžu ani cejtit. Stál v akci 1000kč, to se to kupovalo jednodušeji.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Lelit pl042

Příspěvek od puschpull »

Ještě se dá koupit v bazaru Gaggia Classic ( cca tak 5-7 tisíc) a slušný mlýnek (okolo 4-6 tisíc).
Ta Gaggia pak má páku a misky, které se dají daleko snadněji dokupovat (58 mm) a celé to udržovat. Nevím zda je to pravé kupovat kávovar s integrovaným mlýnkem. Samotný mlýnek Lelit má tuším 11 stupňů hrubosti mletí. U mé Gaggia MDF bylo asi 36 stupňů hrubosti a i to bylo málo. Vyřešil jsem to až pořízením bazarového Fiorenzato.
Ale rozhodně patří Lelit mezi slušné nákupy pokud chce člověk něco nového a dostupného. Problém je že časem to nebude stačit ...
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Lelit pl042

Příspěvek od rogerer »

PetrP: ja jsem pocital s investici 4000 za pákovku DeLonghi a 1000 za rucni mlynek a skoncil jsem na dvaceti jak jsem psal (potom co jsem nahodou narazil na toto forum)...kdyz uz tak uz, a furt si rikam ze kdyby me to prestalo bavit tak se to proda...nicmene jsem ted dopil šálek brazilský Cerrado a nic prodavat nehodlam :-)
Doma jsme meli Dolce Gusto :-)

Ohledne mlynku, ja nemuzu vynachvalit ten Ascaso isteel to ani nema stupne mleti, proste si to clovek nastavi tak jak chce:-)a cenove asi jeste ok...
Ohledne tech 58mm je to asi pravda nicméně Gaggia Classic (nePlus) se da sehnat uz jen bazarovka a hlavne zas nekomu treba jde i o vzhled a mne se fakt nelibi :-)

edit: nejhorsi je ze to tim nekonci....postupne porcelan, poradnej tamper, odmerka, váhy, konvicka, teď cekam na dozu air scape, casem nejaka ta chemie na cisteni...
Jo a rovnou si k tomu objednej i slepou misku na backflush (na lelit.cz ji maji)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Lelit pl042

Příspěvek od puschpull »

... a tampovací stanici, a teploměr, a...
A hlavně za dobrou kávu odhadem tak 10-12 tisíc ročně! :-)
... při skrovně spotřebě nějakých 2-3 dvojitých espress denně.
Každopádně vyšší počáteční rozumná investice ušetří pozdější zklamání a další výdaje.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Lelit pl042

Příspěvek od MakeLove »

puschpull píše:Ještě se dá koupit v bazaru Gaggia Classic ( cca tak 5-7 tisíc) a slušný mlýnek (okolo 4-6 tisíc).
Ta Gaggia pak má páku a misky, které se dají daleko snadněji dokupovat (58 mm) a celé to udržovat. Nevím zda je to pravé kupovat kávovar s integrovaným mlýnkem. Samotný mlýnek Lelit má tuším 11 stupňů hrubosti mletí. U mé Gaggia MDF bylo asi 36 stupňů hrubosti a i to bylo málo. Vyřešil jsem to až pořízením bazarového Fiorenzato.
Ale rozhodně patří Lelit mezi slušné nákupy pokud chce člověk něco nového a dostupného. Problém je že časem to nebude stačit ...
Lelit ma stepless mlyncek
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

rogerer: Já toužil po Catleru. Pak jsem přečetl nějaký komerční testy a šel jsem objednat DeLonghi 680, natřel to i Catleru 8013. Byl jsem přesvědčenej, že to bude bomba. No a pak sem narazil na primacafe a je to v háji. 14 dní jen vymýšlím co a jak. Hledám alternativu na co nejlepší kup. Koukam na tu vědu přípravy na youtube každou volnou chvíli. Hrůza. A to jsem ještě nic nekoupil.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Makelove:
Co to je steplees mlýnek
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Lelit pl042

Příspěvek od j.bill »

step - krok
lees - bez

čili mlýnek bez krokové (skokové) regulace mletí. (neboli s plynulou regulací hrubosti mletí)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

j.bill
A to je dobrě?
Logicky bych řekl že ano.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Lelit pl042

Příspěvek od rogerer »

jojo to má právě i ten ascaso i steel.

Jinak jsme na tom byli stejne, taky jsem sjel celý youtube :-) Proste jestli ty penize mas tak vem dvacku a kup to :-)
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 19
Registrován: úte 10. led 2017 11:37:14
bydliště: Praha 10
kávovar: LELIT PL 042 EM
mlýnek: Nemám

Re: Lelit pl042

Příspěvek od PetrP »

Jen se trápim kvůli tomu PID nějak nejsem přesvědčenej že mi to k něčemu bude. Do teď jsem pil evidentně jen močku :rofl: . Ten rozdíl je přesně 4500kč. To je třetina ceny toho přístroje bez PID
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Lelit pl042

Příspěvek od j.bill »

PetrP píše:j.bill
A to je dobrě?
Logicky bych řekl že ano.
Jak se to vezme. Pro střídání káv nebo pro střídání různých forem přípravy kávy (džezva, espresso, moka konvice, frenchpress, turek...) je vhodnější kroková regulace mletí, ale musí být dostatečně jemná. Každé pozici odpovídá obvykle nějaké číslo a mlýnek lze rychle nastavit. Některé mlýnky mají ale krok dost hrubý. Pokud se druh kávy nebo způsob přípravy často nestřídá, je dobrá plynulá regulace, která je asi vždy lepší než hrubá skoková. Hrubost se na ní dá nastavit přesně, ale prvotní nastavení může být zdlouhavější...
Kvůli PIDu se netrap. Jestli na něj máš, tak ho kup. Jestli ne, tak došetři nebo dodělej časem svépomocí... ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Lelit pl042

Příspěvek od MakeLove »

Alebo pockaj 6 tyzdnov, ja budem predavat moj s PIDom, dvoma pakami, tamperom :D
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“