automaty Saeco

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Díky za odpovědi, kávovar je to ten co je na návodu http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... ncanto-led. I když jsem nastavil množství kávy na maximum tak to mělo na čas minimální vliv, připadá mi to jako chyba seřízení mlýnku, který mám daný na nejemnější mletí, ale stále je to nejspíš moc hrubé. Pěchování se u spařovací jednotky nedá ovlivnit nebo jsem na to alespoň zatím nepřišel a tak je asi jediná cesta v jemnějším mletí. Zkusím někde sehnat namletou kávu na jemno a pak bych se asi vrhnul do nastavování mlýnku (pokud to půjde). Nevíte někdo jak se dá správně seřídit případně nějaké jiné možnosti řešení?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: automaty Saeco

Příspěvek od primacafe »

Incanto má možnost použít i mletou kávu? Při použití už namleté kávy buďte dost opatrný. Pokud bude káva jemnější neš je potřeba, můžete ucpcat sprařovací jednotku.
Pěchování se nijak nastavovat nedá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Jo, jo, možnost použít namletou kávu je (plnicí otvor je hned před zásobníkem zrnkové kávy a padá to přímo do spařovací jednotky jen se odblokuje tlačítkem mlýnek). Ve spařovací jednotce je jen jedno sítko (destička s otvory) a to už jsem párkrát čistil tak bych to případně zopakoval. Jiné řešení které by ovlivnilo dobu extrakce než hrubost mletí mě nenapadá.

Je možné od PRIMAcafé objednat kávu namletou přibližně v hrubosti co by ještě šlo pro tento automat použít?
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: automaty Saeco

Příspěvek od vilose »

Musím iba potvrdiť, že zomlieť kávu na externom mlynčeku je správna cesta, ako vyskúšať správnu hrubosť. Samozrejme, že je tu riziko upchatia stroja, ale s tým treba rátať.
V mojom prípade sú nastavenia hrubosti pre automat a pre pákový stroj veľmi-veľmi podobné, ak nie totožné. Nieje problém nastaviť hrubosť tak, aby pol šálky natieklo za 25 sekúnd, buďme spokojní už pri 15 sec.
Je tiež výhodné mať v zásobníku mlynčeka na automate jeden druh kávy a pri požiadavke na inú chuť použiť inde pomletú kávu iného druhu.
Tiež môžem potvrdiť, že na strojoch nastavených z výroby sa taká jemnosť nedá dosiahnuť.
Riešil som to u dvoch strojov Gaggia Titanium Plus (kópie Saeco Incanto Deluxe). Ihneď na druhý deň po kúpe som ale požadoval od predajcu, aby stroj vedel pripraviť espresso a nie kávovú vodu.
A to v nemčine. Našťastie (alebo nenešťastie ) najjemnejšia hrubosť bola asi ako kryštáľový cukor.
Okrem tohto mám ešte podozrenie, že na strojoch z výroby nebýva správne nastavená teplota.
Mám možnosť porovnávať dva totožné automaty a ten čo mám doma, robí kávu oveľa lepšie, myslím že pri vyššej teplote. Ale to budem tvrdiť až po dôkladnejšom premeraní. Tiež sa to prejavuje ako vedľajší dôsledok tak, že v šuplíku na preplachovú vodu sa zhromažďuje množstvo mastnôt. U toho automatu čo robí horšiu kávu je tam pomerne čistá voda.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: automaty Saeco

Příspěvek od primacafe »

Termit píše:........Je možné od PRIMAcafé objednat kávu namletou přibližně v hrubosti co by ještě šlo pro tento automat použít?
Není možné se trefit mletím do neznámého kávovaru, tím hůř do automatu kde hrozí právě nebezpečí ucpání. Automaty stejně mají v cestě kávy nějaký napěňovací vynález, takže je to do jisté míry jedno.
Do automatů meleme hruběji právě proto abychom nebezpečí ucpání předešli. Velmi nerad bych řešil ucpaný kávovar díky naší kávě.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Ucpání se nebojím, protože vyndat sítko ze spař. jed. je otázka minuty za sítkem už je jen hadička a zpětný ventil (kulička se slabou tlačnou pružinkou - zabraňuje nasátí kávy zpět do spař. jednotky při vyhazování puku kávy a částečně by to mohlo plnit funkci napěňovacího bazmeku). Takže případné vyčištění sítka není problem. Jediný problem je tedy kde sehnat tu namletou kávu, protože v mém okolí nemá nikdo použitelný mlýnek.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: automaty Saeco

Příspěvek od vilose »

Nechcel by som, aby hocijaký príspevok vyznel ako návod na rozoberanie a úprava prístrojov podomácku. V tom sú možnosti vylepšovania pomerne obmedzené. Každý, kto sa chystá prečítané informácie využiť by to mal robiť s čiastočným rizikom poškodenia, straty záruky a na vlastnú zodpovednosť.
Na druhej strane považujem za dôležité získať vlastné skúsenosti so zmenou jednotlivých parametrov do krajných rozsahov a ich prejavení sa na chuti.
Moje skúsenosti sú kávovarom, čo má SBS systém. Ten sa dá vyradiť z činnosti natočením gombíka do ľavej polovice rozsahu. Predpokladám že menované Incanto má inú sparovaciu jednotku ako Saeco Incanto Deluxe. Tak ako Gaggia Titanium má inú jednotku, ako Gaggia Titanium Plus. Menovaný stroj to bude mať napevno nastavené.
Nechať si namlieť kávu dopredu je zbytočná vec. To čo je dnes akurát, to po pár dňoch nebude platiť. Na pokus skús použiť kávu z papierového POD-u , roztrhaj a obsah vysyp do stroja. Alebo popros pani barmanku, čo varí dobrú kávu, nech Ti kávu iba zomelie a nevarí.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: automaty Saeco

Příspěvek od primacafe »

Termit píše:Ucpání se nebojím, ......
Tak potom objednejte. Asi by to chtělo rovnou namlet pro test dvě hrubosti. Proto objednejte něco a 2x.
Ve starých automatech žádná kulička s pružinkou nebyla. Podle mě tam žádné nasátí kávy zpět nehrozí. Pružinka s kuličkou je napěňovací bazmek.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Když budu objednávat tak jak to mám specifikovat? Jako 2 různé hrubosti např. espresso a ristretto nebo se mám odkázat na toto vlákno ve fóru?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: automaty Saeco

Příspěvek od primacafe »

Objednejte hlavně mletí na espresso a zbytek můžete napsat do poznámky v objednávce, nebo zpráva se to snad jmenuje. Nevím přesně, ale okno pro možnost dopsat k objednávce poznámku tam je. Hlavně uveďte všechno v objednávce. Ne později v nějakém samostatném mailu. Takové věci se potom těžko dohledávají.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Ještě jednou diky za odpovědi, káva objednána tak až dorazí hned vyzkouším a dám vědět.
Termit
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. úno 2012 20:57:09
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od Termit »

Tak jsem provedl test s namletou kávou, která mi dorazila od PRIMAcafé. Vzorky po 100 gramech Espresso mletí 4 a 5. Prvně testován vzorek mletí 5 a čas extrakce se lehce prodloužil ale nijak závratně po 25 vteřinách nateklo 90 ml kávy. U vzorku s mletím 4 za 25 vteřin nateklo 35-45 ml podle toho jak se mi povedlo naplnit odměrku kávy. Tenhle výsledek už mi přijde na automat celkem slušný a použitelný. Výsledná káva má cca 2 více crémy (odhadem 3-4 mm) a barva je oproti původní světlounce hnědé tmavší (oříšková), chuť výraznější.

Sítko ve spařovací jednotce se nijak nezanáší ani nenastal jiný problém s kávovarem. Testy jsem provedl během 4 dní a postupně se lehce zvětšuje množství kávy, která za stejný čas vyteče (dnes už je to zhruba o 10 ml za 25 vteřin více než v úterý kdy káva dorazila (asi postupně vysychá). Ještě uvažuji o testu kávy na mletí 3, která by mohla být ještě použitelná.

PS.: Nepovedlo se mi bohužel editovat můj poslední příspěvek chybělo tlačítko UPRAV.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: automaty Saeco

Příspěvek od vilose »

dapr píše:...jsem viděl jiné automaty "votuněné", ale je to asi na hraně nebo spíš za ní...
Je to tak. Na "votuněném" som musel riešiť prvú závadu v elektronike po 5 rokoch a 5tis.espressách. Na "nevotuněném" s iba prestaveným mlynčekom po 4 rokoch a 12 tis. kávach.
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: automaty Saeco

Příspěvek od dapr »

Jestli mohu vědět v čem konkrétně v elektronice? U obou - votuněnýho i normálního :-) Jestli odešla celá deska, nebo třeba napájecí zdroj, nebo přímo ovládání pohonu spařovací jednotky, nebo něco jiného skutečně mne to zajímá.
Já bych očekával problémy mechanického rázu - počínaje ucpáním z příliš jemné kávy a pak hlavně z problematického chodu jednotky - zaneřádění napadanou kávou v drahách pohyblivých dílů až po samotné poškození dílů, prasknutí, ulomení apod. Případně problémy vyplývající z chybné funkce všech těch čidel, mikrospínačů apod. a případně chybné vyhodnocení jednotlivých stavů elektronikou.

***

Já jsem teď nedávno opravoval Magic Comfort+, odešlo napájecí trafo (zkrat na primáru), naštěstí jsem sehnal odpovídající náhradu z gme a mašinka šlape vesele dál. Je to ale starý stroj, koupil jsem jej loni jako použitý, najeto měl cca 40tisíc porcí, mně to umřelo po cca 1000 porcích. Takže jen jsem odpájel trafo z dps a připájel nové a desku zpátky připojil do automatu, s wiring diagramem nebyl problém nastrkat jednotlivé konektory tam kam patří (měl jsem to ještě pro sichr nafocené).

Pochopitelně nevím jestli ten kdo to měl přede mnou s tím něco mimořádného dělal, ale asi ne, podle toho co jsem viděl byl vyměněn bojler/termoblok nebo jak to nazvat a ohřev páry, vše vč. hadiček. Jinak všechno vypadalo relativně původní (asi) a všude pěknej bordel. Já jsem jenom po opravě seřídil mlýnek více do jemna (tenhle automat jsem jinak dál netunil). Jediné co mne ještě čeká vyměnit spařovací jednotku, je dost vyběhaná, jednak vypadlo pérko "škrabátka" co odhazuje puk a pak je menší netěsnost přímo v hlavě. Naštěstí nic neřešitelného.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: automaty Saeco

Příspěvek od vilose »

Nič vážneho, v podstate len obyčajné starnutie niektorých elektrických súčiastok na doske. A batéria na doske. Dnes som preventívne vymenil všetky ostatné, stavané na vyššiu teplotu (spolu 6kusov) a možno bude pokoj ďalších 5 rokov. Inak žiadna iná závada. To upchávanie nastane iba v extrémnom prípade, vtedy okamžite treba vyčistiť, povyplachovať.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“