Saeco Odea Giro

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
miromarcelka
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25. kvě 2012 14:44:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od miromarcelka »

Mal som aj prietokomer rozobratý, žiadna špina ani závada.Vrtulka sa ľahko toči. Zaujímave je že keď púšťam vodu cez trisku tak to nepiští.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od hnup »

vilose píše:2zavi+pedro13:
Pokiaľ je už tlak obmedzovaný pretlakovým ventilom, tak tlak neuniká do odpadu ale dozadu za čerpadlo, teda do nádoby s vodou.
Keď už sme pri tom, ak sa nemýlim, tak Odea má OPV vo funkcii bezpečnostného ventilu a nastavený tuším na 20 bar. Ten ventil by v normálnej prevádze nemal prepúšťať vôbec, keďže čerpadlo taký tlak ani nevyvinie.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od vilose »

2miromarcelka:
To je pravda, že by to asi pišťalo aj pri odpúšťaní vody.

2hnup:
Ja by som tam mal mať čerpadlo Ulka EX5.
Úmyselne som teraz zomlel a nadávkoval kávu tak, aby mi natieklo 25ml za cca 60 sekúnd.
Určite v tomto prípade voda nepretiekla do odpadu. To že by OPV ventil bol nie na reguláciu, iba ako bezpečnostný ventil je dôvod na vyskúšanie.
Tiež ma zaujíma, pod akým tlakom sa vôbec pripravuje káva.
Teoreticky to možné je, že správny tlak zaisťuje len nadimenzovanie čerpadla.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

Tak som si pozrel Odeu Giro a ospravedlňujem sa, zistil som, že som čiastočne mýlil.
Ten pískavý zvuk zrejme naozaj spôsobuje pretekajúca voda, ale nenapísal som celkom správne, že pretlaková voda ide do odpadu.

Je to tak, že tlaková voda vo ventile pred vstupom do sparovacej jednotky môže pri pretlaku ísť okrem odpadu aj do hadičky smerujúcej do parného ventilu, z ktorého je pri jeho kľudovej polohe odvedená do zásobnej nádržky čistej vody. Pri prepnutí parného ventilu do polohy „para“ sa tento odvod uzavrie. Okrem toho, výstup z pretlakového ventilu do odpadu je umožnený len pri zapnutom elektromagnete na tomto ventile.

Javí sa logické, že by to malo byť tak, ako píše vilose, že je elektromagnet je zapnutý len po ukončení extrakcie a teda vtedy uvoľní tlak vody do odpadu.
Ale asi to v praxi bude troška inak, lebo jednak mne sa marí že som kedysi sledoval na odkrytovanom kávovare (Odea alebo Talea) výtok do odpadu aj počas extrakcie a tiež by nebolo možné to, čo v ktorejsi inej téme niekto napísal, že sa mu po urobení jednej kávy dostane do odpadovej nádobky 2 dl vody.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

miromarcelka píše:Mal som aj prietokomer rozobratý, žiadna špina ani závada.Vrtulka sa ľahko toči. Zaujímave je že keď púšťam vodu cez trisku tak to nepiští.
To naznačuje že pravdepodobný zdroj pískania je parný ventil a piští to okolo tesniacej gumičky na strane výtoku do zásobníka.
Pri otvorení parného ventilu sa totiž zablokuje výtok do zásobníka s vodou tade nie je žiaden prietok a otvorí sa plný prietok vody do trysky.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od vilose »

Ešte existuje možnosť, že máte všetci pravdu. Taká ktorá by vysvetlovala aj tie dva decilitre do odpadu pri každej káve.
Nie som si istý, kde končí tá hadička z pretlakového ventilu, to sa musím pozrieť rovno do stroja.
Pokiaľ je to tak, ako píše hnup, že OPV ventil je iba bezpečnostný na 20 barrov,
a hadička z OPV ventilu končí v odpadnej nádobe tak, ako píše zavi, tak pri chybnej funkcii toho OPV ventilu by sa voda objavila naozaj v odpadnej nádobe.
Navyše, pokiaľ by pri tom obmedzovaní tlaku vydával vadný OPV ventil taký piskľavý zvuk, tak by to bola odpoveď aj na to pískanie.
Uživatelský avatar
miromarcelka
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25. kvě 2012 14:44:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od miromarcelka »

Dakujem všetkým že ste sa zapojili do vyriešenia problému. Našiel som schemu okruhu vody tak prikladám.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od vilose »

2zavi:
odea giro nemá žiaden OPV
synthia a incanto majú OPV ako bezpečnostný na tlak 16 barr
incanto deluxe a gaggia titanium majú kompenzačný a bezpečnostný OPV na 16 barr.

Čerpado dosiahne 15 barr pri nulovom prietoku.

Kde končí hadička ani nehľadaj. Určite to bude do odpadu.
Nerozumiem úplne, prečo ho niekedy montujú. Jedine snáď pre prípad poruchy čerpadla, ktoré by krátkodobo mohlo dávať zvýšený výkon.
Ja som žil v omyle, že nadbytočný tlak ide naspäť, nakoľko sa mi voda neobjavila v odpade. Iba som pokusne pripravoval kávu pri 13 barroch.

Hnup má v tomto pravdu.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od vilose »

Ten zvuk vydáva krema ventil na sparovacej jednotke.

Teda okrem zvukového efektu žiadna závada.
Ja by som sa pokúsil vyradiť tento napeňovací bazmek úplne a mlel by som jemnejšie. Aj keď na externom mlynčeku.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

No neviem.
Má to logiku, ale práve dnes ráno kávovar na 2-3 sekundy zapišťal a javilo sa mi, že to išlo pri pohľade spredu z ľavého horného rohu, t.j. z miesta kde je zaústená parná tryska. Sparovacia jednotka je na pravej strane zboku.
Už si nepamätám, ako tam je vyhotovený ten parný ventil, keď to budem mať najbližšie rozobraté, budem to musieť riadne popozerať.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

vilose píše:Ten zvuk vydáva krema ventil na sparovacej jednotke.
Je to tak.
Sledoval som to počas urobenia viacerých káv na odkrytovanom kávovare a keď krátko zapišťalo, išlo to zvrchu sparovacej jednotky.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“