Saeco Odea Giro

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
lukis01
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. led 2012 19:34:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Saeco Odea Giro

Příspěvek od lukis01 »

Dobrý večer, chtěl bych poprosit znalce o diskuzi k možné příčině tvorby rozmočených a rozpadajících se "puků" po zpracování kávy. Koupil jsem staší mašinku Odea Giro, kávu teda připraví, ale to se děje v odpadní nádržce mne docela děsí. V práci mám stejný stroj a kafe je z něj perfektní (pudy tvrdé, kompaktní a s minimální vlhkostí). Díky všem za případné rady.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od primacafe »

Zvednout gramáž kávy. Pravděpodobně to bude volba síla kávy (pokud tam je)
A káva má stejnou chuť jako v práci?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od dapr »

Odea Giro (ne GO) má volbu gramáže, je to tlačítko se symboly tří zrnek, dávkování 7-10,5g. Eventuálně nastavit mlýnek na jemnější mletí.

Toto bych nastavil v první řadě a) větší dávku a za b) jemnější mletí a nechat udělat několik káv, protože změna se projeví až po několika výdejích. Může se stát, že dojde k vyhození dávky (namele ale nespaří, kávu vyhodí, blikají dvě kontrolky - horní a dolní) a tím se stroj sám přenastaví na nějakou optimální hodnotu (to se stává i při změně druhu kávy (čerstvější, starší), protože každá má jiné vlastnosti. Taky je otázka co za kávu je ve stroji používáno.

Pak možná přenastavit mlýnek, ale to znamená sundat násypku a přenastavit - viz zde: zde.

Pokud je to starší verze (V1), tak by mělo fungovat přidání času (zvýšení počtu impulsů) v servisním módu, aby mlýnek mlel trochu déle. Ale je nutno přistupovat k tomu opatrně s mírou, raději po menších krocích.

Nicméně toto jsou kroky, které by mohly teoreticky poškodit automat, pokud uživatel neví co dělá.
Uživatelský avatar
lukis01
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. led 2012 19:34:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od lukis01 »

ok,zkusim pridat 1 zrnko - zatim pouzivam zlaty stred :) btw ta hrubost mlynku se nastavuje jak? v manualu je docela spatna fotka, tak nevim, kam ten sestihran otocit.. no a kafe je takove..ponekud mdlee...
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od dapr »

Přidal bych klidně na tři zrnka.

mlýnek - hrubost mletí:
Přiložíme plastový nástavec na trn v násypce, zmačkneme a pootočíme:
proti směru hodinových ručiček - jemnější mletí
ve směru hod.ručiček - hrubší mletí

Nekroutit trnem bez zmačknutí, je aretován. Rozsah otáčení je dost malý, snad jen nějakých 90 st. spíš méně), tak pozor na překroucení aby ten trn neprasknul.

Nejsou tam vyloženě cítit jednotlivé polohy, raději pootočit o kousek, nechat umlít dávku, pak zase pootočit. Klidně až k dorazu. On ten automat je stejně nastaven celkově na hrubší mletí, aby byla jistota že to namele a spaří takřka jakoukoliv kávu co se do toho nasype, tím se minimalizuje riziko ucpání.

Nicméně pozorovatelná změna bude až po několika dávkách, asi tak po 5. Takže zkoušet. Pak uvidíme co dál.
Uživatelský avatar
katerina.flasarova
Příspěvky: 2
Registrován: pát 10. úno 2012 20:09:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od katerina.flasarova »

Dobrý den,
před pár dny jsem si koupila Saeco Odea Go Black a mám ten samý problém, který tady zmiňujete. Když si dělám kávu, tak kapsle jsou rozmočené (nedrží žádný tvar jak by měly) a káva je mdlá-vodová. Zřejmě je problém tedy v dávkování kávy. Hrubost mletí mám nastavenou na střed (zkoušela jsem i na nejjemnější), ale dávka se mi nedaří nastavit. Zkoušela jsem návod na nastavení dávky (tady na fóru), ale bohužel mám asi verzi2-smolíka, při které když se snažím nastavit dávku, tak kontrolky neblikají, takže jsem se k nastavení ani nedostala. Prosím, poradíte mi někdo?
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od dapr »

Chybí několik základních informací:

1) stroj je nový nebo použitý
2) jakou používáte kávu - běžnou kupovanou a nebo z nějaké menší pražírny
3) jak je káva stará (po vypražení)

Píšete, že jsou puky rozmočené, jak je káva v nich moc hrubá?

V první řadě bych zkusil nějakou pořádnou kávu, třeba zdejší primacafé. Pak bych klidně nastavil nejjemnější mletí, tedy na krajní polohu co to dovoluje zarážka, nezlepší-li se to po několika šálcích (pozor, změna mletí, resp. druhu kávy se projeví po několika šálcích, ne okamžitě v následujícím šálku, na to upozorňuje i návod), tak pak bych použil postup přenastavení mlýnku (je nutné odmontovat násypku, podrobnosti jsou v tématu kde jsem popisoval, snad jste četla), zde ale pozor na případnou záruku na stroj.
Problém ale bude v nastavení dávkování, čili v množství, je-li to skutečně V2, tak asi jen servis. Zatím jsem nevykoumal jestli zde lze něco přenastavit uživatelsky. Ono je to vlastně pochopitelné, výrobce se sichruje před námi, "tvořivějšími" uživateli, kteří to pak "rozrejpají" a stroj se může poškodit, a nebo nedělá to co má.

Ještě bych se podíval na spařovací jednotku, předpokládám, že ji umíte vyndat (budete muset, protože ji je třeba často oplachovat), jestli jsou její části řádně promazány, jde o to, aby při stlačování píst dávku co nejvíce stlačil, na druhou stranu když bude spař.jednotka klást větší odpor, tak dojde nejspíš k vyhození dávky.

****

Protože se zatím neví jestli je stroj nový nebo použitý, tak skutečně těžko radit. U nového kdyžtak vyzkoušet skutečně kvalitní kávu, nezlepší-li se to tak třeba to omlátit dodavateli o hlavu. U použitého to je otázka, stroj může být opotřebený.
Mé zkušenosti vycházejí ze tří strojů, z toho jeden nový ostatní použité. Problém vodnaté kávy jsem zažil se všemi (tohle signalizuje taková divná hodně světlá pěna, crema tomu říkat nebudu ani náhodou), víceméně se mi jej podařilo eliminovat, ale nebudu tvrdit, že na 100%. U modelu Odea Giro jsem pouze přenastavil mlýnek (postup s odendáním násypky) a zřejmě bude ještě potřebovat další přenastavení, víc už asi neudělám (mám V2). U modelu Odea Go (V1) jsem mohl i přidat impuls na prodloužení mletí, subjektivně mám zde nejlepší výsledek, otázkou je ale jak dlouho vydrží spař.jednotka, resp., její pohon, zde je třeba skutečně dbát na pravidelnou očistu spař. jednotky a promazávání. Třetí stroj je Magic Comfort, a to je jiná kategorie.
Uživatelský avatar
katerina.flasarova
Příspěvky: 2
Registrován: pát 10. úno 2012 20:09:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od katerina.flasarova »

Stroj je úplně nový, káva je právě koupená v Oxalis (čaj a káva na váhu), to měla být káva na zkoušku... až teď jsem si koupila Gapu.
Asi jsem zapomněla uvest ještě jeden zásadní problém. Káva je rozmočená a je jí tam minimum... táta má Odea Giro a jeho kapsle jsou o dvě třetiny větší než mé. Takže opravdu je to dávkováním kávy :(
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od dapr »

To je skutečně nějaké divné. Jak dlouho mlýnek pracuje, myslím, jak dlouho mele, třeba ve srovnání s tím druhým automatem. Je doba mletí stejná nebo kratší? A když mlýnek mele, je v násypce vidět jak káva "mizí", pokud vezmu své automaty, tak je to na celou dobu co mlýnek mele, docela znatelný úbytek.
Nedostala se do mlýnku voda, nebo nepoužívala jste "aromatizovanou" kávu, takovou tu s příchutí (to mne napadlo, když jste psala o Oxalisu), pokud jo tak to může být ten problém, ale i něco dalšího.

Pokud vím, tak mlýnek je nastaven na nějakou dobu mletí, která odpovídá určitému množství kávy, doba by neměla být příliš krátká = málo kávy, ani příliš dlouhá= mnoho kávy=problém s upěchováním, stroj nedokončí cyklus a kávu vyhodí (a taky pěkně zaneřádí spař.jednotku). Ona by tam ještě měla být funkce, která sama nastavuje dávku kávy tak aby byla káva optimální (fuj, napsal jsem to jak marketingový kec), vtip je ale v tom, že ta funkce se aktivuje sama, většinou po změně druhu kávy, ideálně z horší na lepší apod., to se projeví tak, že stroj kávu namele, zkusí upěchovat a cyklus nedokončí (bliká kontrolka odpadu a spirály), může se to opakovat znovu po sobě (mně se to stalo 4x za sebou). Je to tím, že každý druh kávy se při stejném nastavení mlýnku chová jinak, tzn., že se jí namele více nebo méně, dále záleží na čerstvosti apod. Ale asi mohu doporučit v tomto případě, spař. jednotku vymýt, protože se netvoří puk, ale namletá káva jde do odpadu a taky spařovací jednotku a prostor okolo zaneřádí.

A ještě - kávová zrníčka v tom puku (Vy říkáte kapsle), jsou hrubá nebo jemná?.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od primacafe »

Nezapomeňte hlavně spařovací jednotku po vymytí (nejlépe sprchou a celou), pořádně nechat oschnout. Nemůžete ji mokrou vložit do kávovaru a dělat kávu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od dapr »

Jo, osušit, to je pravda, na to upozorňuje i návod (ani jsem netušil, že to tam je :tany: )

Nicméně ozkoušeno je vložení řádně "okapané" ale ještě vlhké spař.jednotky a nepozoroval jsem žádný problém. Za problematičtější bych viděl spíš nedostatečné čištění jednotky a nebo neočištění po výhozu suché kávy, to je káva vysloveně všude a hlavně v drahách kudy se pohybují výstupky pohyblivého mechanismu a tam kde je napatlané mazivo. Každopádně není problém po poslední kávě stroj vyčistit (vč.jednotky) a nechat otevřená servisní dvířka (třeba přes noc).

Nechtěl jsem v žádném případě polemizovat, jen to berte spíš jako sdělení nějaké zkušenosti...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od primacafe »

Je možné, že názor změníte když se na vlhkých částech vložené jednotky přilepí namletá káva a kávovar se začne chovat divně.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
miromarcelka
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25. kvě 2012 14:44:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od miromarcelka »

Dobry den, mam saeco odea giro, ked ho zapnem a robí preplachnutie stroja tak zvlaštne píska,ako nejaké zadreté ložisko. Ked nalieva kávu tak píska slabšie . No čerpadlo som vymenil a žiadna zmena, inač funguje normálne. Dakujem za pomoc
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

Ak sa nemýlim, tak ten pískavý zvuk by mohla spôsobovať voda unikajúca cez pretlakový ventil do odpadu. Funkcii kávovaru by to nemalo vadiť.

Ešte chcem k predchádzajúcim príspevkom podotknúť, že čistenie kávovaru sa mi ďaleko najlepšie osvedčilo pomocou vysávača s tenkou, úzkou hubicou a to predovšetkým vtedy keď z rôznych dôvodov neprebehne celý cyklus ale stroj vysype pomletú kávu zo sparovacej jednotky do odpadu.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od hnup »

zavi píše:Ak sa nemýlim, tak ten pískavý zvuk by mohla spôsobovať voda unikajúca cez pretlakový ventil do odpadu.
Pri preplachu??? To hádam nie.
Taktiež pochybujem, že prebytočná voda z pretlakového ventilu odteká do odpadu, to by nebolo možné naprogramovať objem výsledného espressa.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od zavi »

a kde teda odteká?
Rád sa nechám poučiť.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od pedro13 »

A nemůže to pískání být od nějakého spínaného zdroje? Předpokládám,že automat obsahuje nějakou elektroniku a nějaké spínané zdroje tam budou...
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od pedro13 »

zavi píše:a kde teda odteká?
Rád sa nechám poučiť.
Zpátky do nádoby s vodou?

PS: ale to jen tipuji,přinejmenším některé kávovary to tak mají.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
miromarcelka
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25. kvě 2012 14:44:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od miromarcelka »

Kávovar funguje super, presné dávkovanie kávy aj vody. Našiel som video kde kávovar počut pískat, mňe to píska slabšie. http://www.youtube.com/watch?v=GiYElcjn ... re=related
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Odea Giro

Příspěvek od vilose »

2zavi+pedro13:
Pokiaľ je už tlak obmedzovaný pretlakovým ventilom, tak tlak neuniká do odpadu ale dozadu za čerpadlo, teda do nádoby s vodou.
Do odpadu je prepustený až uvoľnený tlak spred sparovacej jednotky po ukončení extrakcie.
Spínaný zdroj v tomto automate nebude, je tam klasický zdroj s transformátorom a integrovaným stabilizátorom.

2miromarcelka:
neviem, či je to možné, ten zvuk z videa mi pripadá akoby ten zvuk vydávala turbínka z prietokomeru.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“