Saeco Incanto Deluxe - hodně a slabá káva

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Saeco Incanto Deluxe - hodně a slabá káva

Příspěvek od Spectre »

Dobrý deň,
už nejaký ten deň čítam Vaše fórum, kávová mánia sa u mňa rozvinula odkedy som pil u kamaráta takú "lepšiu" kávu z jeho automatu. Nesky alebo nedajbože turka pripravené zo surovín dostupných v samoobsluhe nemusím. V rámci experimentovania sa ku mne dostal do dočasnej opatery uvedený automat s tým, že "blbne". Problém s blbnutím sa odstránil kompletným vyčistením a údržbou podľa výrobcu. Kúpil som skúšobne balíček zicaffé, chuťovo je to niekde úplne inde ako to, čo som poznal doteraz. Mašinku sa mi teda podarilo rozchodiť a keďže ju budem musieť jedného dňa vrátiť pomaly prechádzam toto fórum a špekulujem nad zakúpením niečoho.

Toľko na úvod, ospravedlňujem sa za táranie, prejdem k veci :)

Mašina má displej a tri tlačítka na výdaj kávy (malá, stredná, veľká). Okrem hrubosti mletia sa pre každý typ kávy dá ešte nastaviť "sila" v trochu stupňoch. Problém je v tom, že pri "malej" káve, kedy očakávam espresso to zo seba vypľuje cca. deci kávy. Stredná káva vrchovato naplní klasický 2,5dcl čajový hrnček. Veľká káva vyhodí ani neviem koľko, taký megahrnček nevlastním...

Po štúdiu tohto fóra som si vytvoril hypotézu, že dávkovanie kávy riadi nejaký elektronický časovač. Nastavil som teda najjemnejšie mletie, nastavil najväčšiu dávku kávy. Z potvory to pri takom vyladení netieklo, ale ledva kvapkalo. Stále mi však miesto espressa vyrobil lungo :( Rovnaké množstvo pretlačí aj keď nastavím predmletú kávu a nechám cez neho pretiecť len vodu (bez kávy), takže si to dávkuje asi podľa objemu, avšak blbo :roll:

Je to "bug" alebo "feature"? Dá sa nejako mrcha prinútiť k tomu, aby robila klasické maličké espresso?

Moja ďalšia otázka smeruje k systému SDS - na tryskách cez ktoré vyteká káva je gombíček, s ktorým sa tento zázrak nastavuje. Návod k tomu mám len prefotený a nejako som z neho nepochopil, načo je táto vec dobrá. Jediný efekt je, že pri pootočení na max. doprava káva vyteká pomalšie (nie je tam od toho nastavovanie hrúbky mletia?)

Tým, ktorí dočítali až sem vopred ďakujem za odpovede! :D
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od primacafe »

V kávovaru je průtokoměr a odměřuje nastavené množství vody. Není to podle času. Ale určitě se dá spuštěný proces zase talčítkem zastavit. Takže jak nateče žádané množství, tak stopnout. Většinou to jde tím tlačítkem které se stisklo pro přípravu espressa.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od Spectre »

Ďakujem za radu! Funguje to presne tak, ako ste napísali, po opätovnom stlačení tlačítka sa proces čapovania kávy preruší.

( Len škoda, že si to mašina nezapamätala, pri ďalšom spustení to vylialo opäť deci :(, holt automatika..... )
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od eXp10it »

Taky jsem to tak dělával. Mimochodem třeba u mnou tolik proklínaného krupse 4050 to fungovalo tak že stačilo podržet tlačítko pro výdej kávy delší dobu, to se rozblikalo a zároveň začala extrakce. Poté dalším stiskem se ukončila extrakce a navíc se zapamatovalo i právě zvolené množství...
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od primacafe »

Nastavení množství hotové kávy tam musí být. Nepomohl by návod na Incanto s ledkama. Nastavení kávy (množství vody) by mohlo být stejné. http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... ry/1-navod
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

Moja Gaggia Titanim plus je totožný stroj s jediným rozdielom - mlynček má oceľové kónické kamene. Množstvo vydanej kávy sa programuje stlačením a podržaním jedného z troch tlačidiel pre výdaj. Uvoľnením tlačítka sa uloží naprogramované množstvo. Teda stlačiť, počkať než natečie povedzme 25ml a pustiť. Ďalšia šálka natečie tak ako táto.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od primacafe »

Starší typy kávovarů Saeco se taky tak programují. U nových však nevím, nechtěl jsem rozdávat matoucí rady.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od dapr »

Jestli mohu s troškou do mlýna, napadlo mne že to bude podobné jako u Magic Comfort+ a dalších, čili mělo by stačit podržet, tzn. stisknout a držet tlačítko pro výdej kávy tak dlouho dokud do hrnečku nenateče požadovaná dávka.

Asi takhle: jestli si to pamatuju dobře - stisknu a držím - mašina mele kávu (furt držím), mašina pěchuje kávu (furt držím), předspaření, teda jestli je aktivováno (furt držím), káva začne vytékat (furt držím), až nateče požadované množství, tak tlačítko pustím a mašina ukončí výdej. Takto si naprogramuju všechny tři knoflíky.

Nicméně jsem našel návod multijazyčný bez češtiny, ale angličtina postačí (link na pdfko)

Kód: Vybrat vše

http://www.partsguru.com/user/IncantoDeluxe_Manual%20(distilled)[1].pdf
kdyby nešel link přímo na stažení, tak ještě na stránky odkud to lze stáhnout:

Kód: Vybrat vše

http://www.partsguru.com/IncantoDeluxe.html
Je to popisováno na str.27 AJ návodu, a píší tam asi toto (volný překlad):

Množství kávy v šálcích:
- Umístěte šálek pod výtok spař.jednotky, stiskněte tlačítko odpovídající požadovanému množství kávy a držte jej stisknuté po dobu výdeje kávy. Jakmile je šálek naplněn na požadovanou úroveň, uvolněte stisk tlačítka. Nyní je množství kávy v hrnečku naprogramováno.

Tolik výňatek z návodu.
Takže ve stejném duchu co píši výše.

Já bych jen doplnil, že tímto se nastavuje kolik vody se použije pro extrakci a tedy kolik ji nateče do hrnečku. Další možnosti se pak týkají nastavení síly kávy, čili množství umleté kávy (zde v menu jako Aroma), a lze nastavit pro každou předvolbu zvlášť, je to na straně 35 a 36.

Podle mne stačí jít v tom návodu po obrázcích a mělo by to být jasné.

Hodně štěstí.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od Spectre »

Panstvo, ďakujem za rady. Potvrdzujem čo tu napísali predrečníci. Namiesto stlačenia treba príslušné tlačítko držať a čakať celú dobu až kým nenatečie požadované množstvo kávy. Po pustení tlačítka si kávovar množstvo zapamätal.

Takže ešte raz vďaka :ucta:
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

Prajem Ti veľa úspechov pri objavovaní tajomstva prípravy správneho espressa. Píšeš, že ten stroj iba niekomu nastavuješ a sám iba špekuluješ nad zakúpením niečoho. Pri troške úsilia sa Ti podarí pripraviť espresso lepšie ako vo väčšine kaviarní.
Nezabúdaj, že základom je správne nastavená hrubosť mletia. Platí to isté ako u pákových strojov – upravovať hrubosť dovtedy, než natečie 25ml za 25 sekúnd (dva tenučké, tmavé myšacie chvostíky). Zmena hrubosti sa prejaví oneskorene a ustáli sa až po niekoľkých pretlačených šálkach. Pri príliš jemnom namletí sa upchajú otvory v sitku (=miske) na výstupe sparovacej jednotky a bude treba sparovaciu jednotku niekoľkokrát prepláchnuť čistou vodou.
Systém SBS je obdoba napeňovacích prípravkov z lacných pákových strojov. V tomto prípade sa našťastie dá vyradiť z činnosti otočením príslušného knoflíka do ľavej polovice rozsahu. Dôležité je rýchlosť prietoku regulovať iba reguláciou hrubosti mletia. SBS systém (u Gaggie sa volá Plus) použi len ojedinele na napravenie chýb v zomletí (vytvoríš ním správny pretlak v kávovom puku, ktorý si nedokázal vytvoriť odhadom správnej hrubosti). Keďže jeden stupeň rozdielu nastavenia na mlynčeku býva až priveľa, tak výsledkom predchádzajúcich činností býva často buď riedka kyslastá káva alebo upchatý stroj. Človek, ktorý si automat kúpi kvôli pohodliu poväčšine zvolí istotu v tej riedkej kyslastej káve. Nehovoriac o tom, že túto istotu s najväčšou pravdepodobnosťou vnúti už výrobca stroja tým, že mlynčeku neumožní nastavenie jemnejšieho zomletia. Pre neho je to tiež výhodnejšie z hľadiska zaručenia životnosti.
Nakoniec nastav správnu teplotu vody, možnosť vybrať si z piatich stupňov. Pri najvyššej teplote musí byť espresso trpké. Zníž teplotu podľa svojej chuti. Správna teplota pri primeranej miere trpkosti býva pre rôzne odrody a spôsoby praženia kávy iná. V tomto je veľká výhoda tohto stroja. Túto vec musia riešiť majitelia iných strojov hľadaním vhodného termostatu pre svoj stroj.
Je vhodné do zásobníka na kávu dávať len množstvo, ktoré sa v krátkej dobe spotrebuje. Kávové zrná sa totiž časom vysušujú nahrievaním od boilera a od vyhrievacej plochy pre šálky – ak je zapnutá.
Až sa Ti všetko podarí, tak zistíš, že ten, pre koho to robíš si necháva natiecť tak deci kávy. Prípadne si ešte do toho naleje mlieko.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od Spectre »

vilose,
popisované experimenty som už vykonával, 25ml/25sec. je ťažko dosiahnuteľná méta, ale aj pri gombíku SBS pootočenom naľavo sa dá cca. 15-20 sekundové. Rozoberal som mašinu a snažil som sa posunúť mlynček do iného rozsahu - originál to aj pri najjemnejšom mletí tieklo dosť rýchlo. Problém je v tom, že to vyteká z plastového bazmeku, cez ktorý to na jednej strane len kvapoce, na druhej spomínaný "myší chvostík". Ďalší problém bol v tom, že pri príliš jemnom mletí strojček ťahá pomaly, keď dávam ešte na jemnejšie, motorček sa úplne zablokoval - ako keby nemal silu na tak jemné mletie.

Čo sa týka výslednej kávy, mal som zicaffé "antico aroma" - prišla mi chuťovo veľmi vyvážená, s minimálnou kyslosťou a horkosťou. Teraz mám inú zicaffé "crema in tazza" - kúpil som kilový balík, keďže prvý maličký sa na experimenty veľmi rýchlo minul. Chuťovo je ako keby silnejšia, má v sebe viac kávovej horkosti a je mierne do kysla...

Neviem nakoľko sa mi podarilo "trafiť" do ideálneho nastavenia pre espresso, ale kávička sa vyvíja spolu s mojimi skúsenosťami z experimentov s týmto prístrojom. Káva "riedka a kyslastá" rozhodne nie je môj ciel - ako som písal, bežné domáce kávy (neska, resp. turek) mi prišli vždy hnusné, občas som ich konzumoval s veľkou dávkou mlieka ako kofeínovú bombu a preháňadlo v jednom :) Moje espresso-výplody degustujem bez cukru/mlieka, takáto kávička je niečo úplne iné - je silná ale chutí.

O to radšej som, keď som vďaka kolegom nastavil množstvo kávy a nemusím štamprlík trhať spod prúdu kávy :)

Vzhľadom k tomu, že mám mašinku len v dočasnom užívaní a k tomu, že sa rád hrám, neplánujem pre domáce účely kúpu automatu, ale niečoho s pákou (už mám asi aj vybraté, ale to je do inej témy). Navyše, tento stroj sa mi síce páči z praktického hľadiska, ale už som videl ten patent zvnútra a .... proste automat nie :) Menej je niekedy viac.

P.S.: Nemal som zatiaľ tú česť s "pravou" kaviarňou, ale myslím že lepšia variácia na espresso sa mi už podarila, už len z toho titulu že výsledok bol pitný aj bez dochucovania (moja posadnutosť zašla tak ďaleko, že som si začal pre porovnanie dávať espresso v podnikoch kde chodím jesť a bol som často nemilo prekvapený - zázrak je už len to, keď sa ma opýtajú či chcem "pikolo" alebo "to veľké", káva býva väčšinou príliš horká, niekedy aj kyslá, čo mne osobne nevyhovuje)
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

Týmto si vlastne potvrdil, že kvalitné espresso je možné pripraviť aj na automate. Len pri tom množstve potrebného úsilia a zásahov dosiahneš s pákovým strojom lepšie výsledky. Vitaj v Klube Postihnutých.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od hnup »

vilose píše:...nastav správnu teplotu vody, možnosť vybrať si z piatich stupňov. ... V tomto je veľká výhoda tohto stroja. Túto vec musia riešiť majitelia iných strojov hľadaním vhodného termostatu pre svoj stroj.
Obávam sa, že v tomto je práve najväčšia nevýhoda asi všetkých automatov - nestabilná teplota. Malý bojler alebo termoblok, navyše pri absencii masívnej grupy, to jednoducho nedokáže.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

Ja osobne pijem kávu z automatu len v prípade, keď mám málo času pre jej prípravu na inom stroji. Myslím, že teplotná stabilita tohto stroja nie je jedinou príčinou , prečo sa dá na pákovom stroji urobiť lepšia káva. Problémy s teplotnou stabilitou má svojim spôsobom aj veľa pákových strojov a každý ju rieši po svojom. Možnosť nastaviť si výstupnú teplotu vody je niečo iné.
Netvrdím, že automat je lepší.
Len to že ten čo chce, môže na vhodnom automate urobiť lepšiu kávu, ako ten čo má pákový stroj a nevie to.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od hnup »

Súhlasím.

Chcel som len povedať, že mi je na dve veci možnosť nastaviť teplotu v x stupňoch, keď aj tak lieta, ako sa jej zachce.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

nastav správnu teplotu vody, možnosť vybrať si z piatich stupňov. Pri najvyššej teplote musí byť espresso trpké
Samozrejme že som tým myslel horké (hořké, bitter). Ale teraz si uvedomujem, že je to čiastočne zavádzajúca informácia pre všeobecné použitie.
Pre istotu som sa pozrel na to ako sú nastavené teploty pre jednotlivé stupne (minimum, nízka, stredná, vysoká, maximum) v stroji nastavenom z fabriky.
To tvrdenie platí iba pre môj stroj, ten ktorý mám doma. Na ňom je nastavený používaný rozsah teplôt značne odlišný (vyšší) od toho továrenského, väčšinou používam stredný stupeň.
Tiež je čiastočný rozdiel v tom, či meliem kávu vo vstavanom mlynčeku, alebo ju zomeliem na veľkom Mazzer Super Jolly.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od Spectre »

Doplním ešte k tým stupňom teploty: Na tomto konkrétnom stroji sa dá teplota nastaviť v troch stupňoch, default je nastavené "medium". Použiteľné sa mi zdá nastavenie low a medium, ale to bude asi závisieť od konkrétneho kusu. Mám pocit, že na automate, s ktorým som sa hral, má oveľa väčší dopad na chuť voľba hrubosti mletia + sila kávy (tiež sa nastavuje v troch stupňoch, pri "low" a "normal" mi prišlo espresso také vodovejšie a pena bola dosť oničom - je ale pravda, že som použil kávu z obchodu, ktovie ako by sa správala čerstvá)
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

To stále sa ale pohybuješ v hodnotách prednastavených výrobcom. Mám možnosť porovnávať, spolu s kolegami používame v Bratislave ešte jeden rovnaký stroj. Na tom je upravené iba nastavenie mlynčeka. Ostatné hodnoty sú nastavené továrensky „na istotu“. Káva z neho je síce chutná, ale výraz „espresso“ by som ešte nepoužil.
Ja som v predchádzajúcom príspevku spomenul to, že na stroji, ktorý mám doma, mám nastavený iný rozsah používaných teplôt.
Môžem iba prezradiť, že teplota nastavená na stupni „minimum“ (používam nemecké menu) je ešte vyššia, ako na stroji nastavenom z výroby pre stupeň „maximum“. Zmena týchto hodnôt je dostupná iba cez servisný a diagnostický mód. Ten, kto sa pre takéto zmeny rozhodne, musí vopred rátať s pravdepodobnosťou častejšieho výskytu porúch, či znížením životnosti a tým zvýšených nákladov za servisné služby. Takto nastavený stroj používam už 5 rokov. Popravde - ešte som na inom automate nepil dobré „espresso“.

Tiež mám možnosť výsledky porovnávať s pákovým strojom, v mojom prípade už ide o úplne iné koncepcie strojov. Je zaujímavé zisťovať, čo všetko okrem správneho tlaku, teploty a časového priebehu sa podieľa na rozdieloch v chuti hotovej kávy. Ak niektorý z týchto hlavných parametrov netrafíš, nebude to espresso. Správny tlak dosiahneš správnym namletím tak, aby si dodržal potrebný časový priebeh. Teplota musí byť dostatočná na to, aby sa z kávy vyextrahovalo dostatočné množstvo tukových a olejnatých látok a pri tom ešte nemala nepríjemnú horkú chuť. Nie každá káva znáša teplotu rovnako. Vysoká pena je nedôležitá vec. Pena sama o sebe ani nie je chutná. Podoba peny je však dobrý nástroj na diagnostiku. Okrem toho je potrebná, aby udržala v káve aromatické látky dovtedy, než sa vypije.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od Spectre »

Ešte jednu vec, neviem či som to spomínal vyššie, ale na mlynčeku som sa rozhodol pre menší tuning... prešteloval som "doraz" na najjemnejšie mletie a z toho vyplýva, že pri jemnejšom motorček mlynčeka ťahá ako štartér na aute so starou baterkou pri -30 :-D

Zaujalo ma to servisné menu, ako "ajťák" mám takéto veci rád :) Dá sa -pod kapotu- dostať len čisto softvérovo podržaním nejakej kombinácie tlačidiel, resp. treba na to nejaký špeciálny hw????
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Saeco Incanto Deluxe

Příspěvek od vilose »

Áno, resp.netreba. Ale nerob to, hlavne pokiaľ to nieje Tvoje. Po niekoľkých rokoch používania sú úplne samozrejmé bežné poruchy v riadiacej a výkonovej elektronike, ale obvinený budeš Ty.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - automatu“