Kávovar Electrolux EBA 60000x

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

Dobrý den všichni. Nedávno jsem se nastěhovala do bytu, ve kterém jsem "zdědila" i kávovar Electrolux EBA 60000x. Podařilo se mi ho s menšími problémy zprovoznit (ucpané hadičky, káva rozsypaná všude uvnitř stroje...), ale nedaří se mi z něj vymámit cokoliv pitelného. Máte někdo s tímto modelem zkušenosti? Má cenu se v tom vrtat? N internetu jsem žádné recenze nenašla, pouze cenu, která se pohybovala vždy nad 30000.

Předem děkuji za všechny rady a odpovědi. :)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od pulec7 »

Co přesně znamená pitelné to je subjektivní nevíme na co jste zvyklá. Je potřeba brát v úvahu, že je to automat = slabá hodně vodnatá káva s nekvalitní creamou. Samozřejmě někdy lepší někdy horší od přístroje vzhledem k cenové hladině přístroje by ale něco co se vypít dá měl udělat.

Nenašel sem moc informací o tomto kávovaru, popravdě vestavěný kávovar vidím poprvé :). Pokud byl evidentně neudržován jak píšete bude se jednat o zavápění, v mlýnku budou žluklé oleje na mlecích kamenech a zřejmě spařovací jednotka zanesená kávovou sedlinou. Máte u toho nějaký návod kde by byli doporučené nějaké prostředky na čistění?

Začal bych odvápněním následoval odstraněním kávových sedlin, každý výrobce má nato své prostředky, není nutné je použít ale použití výrobcem doporučené je 100% jistota bez laborování ale bohužel většinou vysoká cena těchto prostředků.

Co se týče mlýnku tak lze ho čistit tabletami GRINDZ běžně to u automatů dělám, mám na firmě 3 Saeca small a doma Saeco Xelsis a všude to pravidelně čistím a bez problému, ale je potřeba dát pozor pokud nemá kávovar vyndavací spařovací jednotku je to velké riziko, většinou nejde zapnout jen mletí a nebo dostatečně včas zastavit proces spaření aby se to ve spařovací jednotce neslepilo a neucpalo jí.

Otázky:

Máte návod?

Jaké tam dáváte kafe?

Kávovar má mít několik režimů a to ala espresso, pak nějaká velká káva a podobně co používáte?

Lze vyndavat spařovací jednotku? Tedy jednotku co kam se kafe mele a protéká jí voda?

Co je podle vás na kávě špatně proč nechutná?
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

Návod mi tu naštěstí nechali. Jsem zvyklá dělat si kávu v chemexu nebo french pressu, tudíž jsem tam zatím na zkoušku dala čerstvou Columbii z Gill´s café, kterou jsem měla doma.
Režimy má dva - espresso 30 cm3 a normální káva 80 cm3. Dá se naprogramovat i větší množství kávy (dá se vrátit na tovární nastavení) a také vetší či menší množství mleté kávy, které na tovární nastavení vrátit nejde. Bude to chtít si s tím trochu pohrát, předchozí uživatel asi pil "zabijáky". Mám ráda silnou kávu, ale v rámci mezí :)
Spařovací jednotka zřejmě vyndat nejde, jedině s větším zásahem pomocí šroubováku apod. Na to si netroufnu.

Káva chutná hodně kysele a cremu nemá žádnou.

Na odvápnění jsem použila kyselinu citronovou, jak bylo uvedeno v návodu. Žádné jiné popisy čištění tam uvedeny nejsou. Otázka je jak tedy vyčistit tu spařovací jednotku a mlýnek.

Osobně jsou mi sympatičtější pákové kávovary, ale když mi tu tenhle zůstal, chci mu dát šanci :)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od pulec7 »

No pokud není vyndavací tak bych se do toho úplně nepouštěl, mno těžko radit. Kyselost může být způsobena nedostatečným proplachem po odvápnění, částečně i kávou pokud je světle pražená, ono pokud jste zvyklá na Chemex s kvalitní kávou tak to bude trochu boj :) s tímto strojem :).

Ale nezdá se mi, že by skutečně kávovar neměl nějaký program na čistění krom odvápnění ale možné to je. Určitě nastavujte to nejmenší množství jaké lze tedy max. 30ml, dávku kávy bych dával někam na prostředek většinou to bývá plus mínus těch 7g.

Vzhledem k popisu na Gills: Svěží sladká káva s jiskrnou aciditou, v chuti jablečný džus, citrusy, nugát. Se skutečně obávám, že něco co má jiskrnou acidu bude prostě kyselé :) což v chemexu nevadí, tam bude chutnat výborně. Mám podobnou zkušenost se světle praženým Hondurasem v automatu, to se opravdu nedalo pít, je to spojení světlého pražení a poměrně nízké teploty a výsledek může být káva s vysokou aciditou, když mě někdo napíše, že je v kávě jablečný džus a citrusy tak osobně dostávám kopřivku.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

Myslím, že jsem ho propláchla dosatečně. Zkusím koupit ještě jinou kávu a poptat se případně v Electrolux servisu na vyčištění té jednotky.
Hodně mě mrzí ta crema, když už si dělat espresso, tak aby to nějak vypadalo, že :)

Přijde mi divné, že nikde nejsou žádné recenze, těžko si pak člověk udělá obrázek o kvalitě stroje.

Každopádně moc děkuji za rady ;)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od pulec7 »

Taky sem nic kloudného nenašel, no ono není divu dobrovolně není moc lidí co by si to vestavěné monstrum pořídilo :).
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

No říkám si, jestli to spíš nezabírá místo. Akorát nevím, kdo by si to ode mne koupil, abych si mohla pořídit třeba Gaggiu classic :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od ondrada »

Ve sběrných surovinách by možná měli zájem... ;-)
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

OT:
Nemyslím to zle, ale tu na fóre som sa naučil Gaggiu classic sa už nevyrába. Niečo vynovili, ale viac toho pokazili.
Tu je viac-menej nový a vyladený Rancilio Silvia skoro za cenu Classicu http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =90&t=2947 a to sme určite minimálne o triedu vyššie :)
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

ondrada píše:Ve sběrných surovinách by možná měli zájem... ;-)

:DDD
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od primacafe »

Haniuli píše:.........Přijde mi divné, že nikde nejsou žádné recenze, těžko si pak člověk udělá obrázek o kvalitě stroje. .....
to snad vypovídá dost jasně
kdysi se vestavěný automat probíral tady: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 3%BD#p7723
vestavěný automat a to ještě od výrobce který vyrábí kde-co, nebude určitě to pravé ořechové
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od lubono »

Pitelné kávové nápoje to asi neumí vyrobit ale zato nadruhou stranu je to napohled zajimavá dekorace v kuchyni :blee:
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od PavelN »

Ahoj je to docela robusní mašina s klasickým bojlerem pro páru a thermoblock pro kávu, popravdě tyto kávovary na servis často nechodily, , doseřízení spařovačky a drobnosti, kolem zavápnění. Info o počtu prodaných ks nevím. těžko hodnotit.
Uživatelský avatar
Haniuli
Příspěvky: 9
Registrován: ned 08. úno 2015 17:54:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar Electrolux EBA 60000x

Příspěvek od Haniuli »

Děkuji všem moc za reakce. Sama bych si takovou mašinu nekoupila, jen jsem se snažila zjistit, jestli je to co k čemu. Myslím, že na jeho místě bude krásná polička a já si pořídím něco pořádného. Jen vymyslet co s ním.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“