Saeco Talea touch - chyba při startu - "dispatching failed"

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
mmks
Příspěvky: 6
Registrován: pát 07. úno 2014 18:39:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Saeco Talea touch - chyba při startu - "dispatching failed"

Příspěvek od mmks »

Mám výše uvedený kávovar, pravidelně servisovaný čištění. Před odjezdem na dovolenou (11dní) fungoval naprosto bez problému. Bohužel jsem si před cestou udělali ještě kávu a kávovar pak nebyl čas už vyčistit. Po dovolené jsem nastartovali a objevilo se hned chybové hlášení s hláškou o restartu. To se občas stávalo, když byla spařovací jednotka špinavá. Hláška ale naskakuje stále, občas se objeví hlášení "dispatching failed". Podle toho jsem myslel, že může být chyba doopravdy ve spařovací jednotce, takže jsem ji raději znovu rozdělal vyčistil, namazal atd. ale stále nic. Pokud se dá pára do jiné polohy než zavřeno, tak se ozývají zvuky, jako by šli ozubená kola, ale pak opět naskočí ta chyba.
Takže zapnu přístroj - přesýpací hodiny - uplné ticho - naskočí buď za a) hláška "restart" a nebo b) dispatching failed a pak přes to za chvíli "restart".
Než to zase budu dávat do servisu (nemám moc kladné zkušenostni) může někdo poradit?
Uživatelský avatar
mmks
Příspěvky: 6
Registrován: pát 07. úno 2014 18:39:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea touch - chyba při startu - "dispatching fail

Příspěvek od mmks »

takže nejdřív jsem se dostal do servisního menu a tam jsem zjistil, že v položce bu-switch mám furt OFF. Pokud to dobře chápu, to je to nějaké čidlo na spařovací jednotku (na její přítomnost je tam ještě jedno a to funguje). Pak jsem zjistil jak vyvolat obrazovku chyb a tam jsem zjistil, že mě to hlásí chybu, že je spařovací jednotka zaseklá v poloze "home" = v poloze na startu, kdy čeká na umletou kávu. Když jsem i v servisním menu zkusil obejít čidlo přítomnosti jednotky, stejně se mě přes menu nepodařilo otočit spařovací jednotku do druhé pracovní polohy. Prostě ten motor vůbec nereaguje na povely ať tam ta jednotka fyzicky je nebo ne (zkoušel jsem variantu, že by byla nějaká seklá a motor to nezvládl protočit).
Takže to je fakt dotaz spíš pro profíka.
Uživatelský avatar
mmks
Příspěvky: 6
Registrován: pát 07. úno 2014 18:39:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

VYŘEŠENO! -Saeco Talea touch "dispatching failed"

Příspěvek od mmks »

Takže hotovo. Popíšu postup, třeba se to bude někomu hodit.
Závada byla v tom, že oska motorku, který otáčí varnou jednotkou (dále už jen BU -brew unit) byla po době neužívání zatuhlá.
Na závadu jsem přišel tak, že podle návodu jsem nejdřív vyvolal servisní menu na displayi. Toto menu se vyvoláná ihned po startu a musí se stihnout v době kdy svítí přesýpací hodiny. Mačkají se rohy displaye v pořadí LH (levý horní), PD, PH, LD. To vyvolá servisní testovací menu, kde se dají otestovat jednotlivé funkce. Hned v druhém okně jsem zjistil, že spínač BU - označený BU-switch hlásí pořád polohu OFF. Tento spínač se nachází za ozubeným kolem a je ovládán polohou kola. V tomto okně je i možnost zkusit ovládání jednotky a to do polohy HOME - základní poloha, polohy WORK - poloha kdy je píst stlačen a STOP, kdy máte možnost polohu zastavit. Na toto ale motor vůbec nereagoval. Dále jsou v menu kontrolovány ostatní kontrolní senzory - senzor přítomnosti BU, zavřených dveří a misky na odpad - dále viz video - https://www.youtube.com/watch?v=Ci7yCxih-xk.

Dál jsem zjistil, že 4hmatem, opět po startu ale teď LH, PH, LD, PD - vyvolá menu závad. Tam je výpis závad a podle toho jsem zjistil, že závada je celkem pravdivě označena - jako "BU blokována v pozici HOME".

Dál jsem se podle návodu dostal k tomu senzoru u ozubených kol ( video https://www.youtube.com/watch?v=1lR2RbJadP4 ). Zjistil jsem, že mám verzi s jedním spínačem (ve videu popsané, má "dobrou" angličtinu, takže jde krásně rozumnět, prostě jsou dvě verze podle ozubených kol, s jedním nebo dvěma spínači) a spínač funguje (BU- switch ON/OF). I když byl (měl být) kávovar servisován a vyčištěn, zjistil jsem, že šnek motoru je v takovém sajrajtu jako rozpuštěná čokoláda (mazivo + kávový olej). Motor jde jednoduše vysunout, je tam jen nasunut, není přišroubován. Osa motoru je držena takovýma dvěma měděnýma půlměsíčkama a ten vnější byl zarezlý a zatuhlý, že nešel protočit ani rukou. Takže jsem ho kleštěma rozhýbal a sundal z osy, vše očistil lihem a znovu promazal lékařskou vazelínou. Jen jsem měl strach, jestli se motor neustálým zkoušení nespálil. Po montáží jsem zjistil, že se mě asi pohnula trochu ozubená kola a nešla nasadit BU. Stačilo při startu obejít senzor přítomnosti BU - zastrčí se tam papírek, ta je schovaná za plastovým krytem v horní části, jde dobře vidět, a přístroj po startu sám nastaví správnou polohu.
Vše funguje a já se konečně dočkal svojí kávy. Snad to někomu pomůže
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Saeco Talea touch - chyba při startu - "dispatching fail

Příspěvek od robertSVK »

Výborný post. Takých už dnes veľa nie je. Nielen tu. Fakt pochvala.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“