Jura Impressa c 55 , kolik kofeinu

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Speedhack
kávovar: Jura Impressa C55
mlýnek: ne, mám v kávovaru

Jura Impressa c 55 , kolik kofeinu

Příspěvekod Speedhack » Stř 11. Zář 2019 22:44:37

Zdravím,
máme doma tento automat Jura Impressa C55 již přes 10 let a chtěl bych se zeptat.
Poslední dobou si dělám ledovou kávu s espressa s mlékem.
Zajímalo by mě jak je to s tím, když třeba nastavím 150 ml espressa tak kolik si to vezme gramů kávy zhruba a jak to funguje? Nějak vím, že espresso má 30ml a mělo by tam být 7g kávy. Jak je to u tohodle?
Matka pije 150ml každé ráno, tak by mě to zajímalo kolik tam je třeba kofeinu. Četl jsem, že na gram kávy je tak 13.5mg
A když tak ještě, když si koupím aromatizované zrna třeba Arašídová sušenka, bude to tak aspoň trochu chutnat? Mám pocit, že jsem si jednou koupil vanilkové a trochu to tak chutnalo :D

Díky .)

johneer
více pokročilý
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, Porlex Tall

Re: Jura Impressa c 55 , kolik kofeinu

Příspěvekod johneer » Čt 12. Zář 2019 15:25:25

Množství kofeinu závisí na surovině (obecně Arabica mívá méně než Robusta), množství dávky (u automatu o dávce obvykle rozhoduje nastavení "síly") a doba louhování (říká se, že kofein se uvolňuje až po 11s, což bych bral s velkou rezervou, ale rozhodně platí, že čím déle se káva louhuje, tím víc ho tam je). Takže když dáte arabiku do automatu, ze kterého vyteče decka za 10s, je celkem slušná šance, že tam skoro žádný nebude :). Obecně espresso je s ohledem na množství kofeinu asi nejslabší možná varianta, protože příprava je krátká. Tolik ke kofeinu.

Pokud jde o espresso, tak když čtu "nastavím 150ml espressa", tak se mi trochu ježí vlasy při představě té chuti :). Espresso je jen jedno. Jak správně píšete, espresso má cca. 30 ml, extrahuje se cca. 30 s a je z cca. 7-10g kávy. Pokud Vám ze stroje vyteče 150ml, znamená to, že stroj procpal přes kávu 150ml vody. Odhadem posledních 100 ml je v podstatě "druhák". Zkuste si to rozfázovat, vezměte víc šálků a těch 150ml si rozdělit třeba po 30ml. Pak je ochutnejte. Schválně, který z nich jste ještě ochoten pít? Větší káva se z espressa dělá dolitím espressa horkou vodou, rozhodně ne procpáním většího množství vody přes kávu, která to dobré ze sebe už vydala. To, že to automaty umí, neznamená, že je to správně.

Aromatizovaná káva mne trochu děsí, raději bych zkusil najít nějaké jiné řešení, třeba kávové sirupy.

Speedhack
kávovar: Jura Impressa C55
mlýnek: ne, mám v kávovaru

Příspěvekod Speedhack » Ne 15. Zář 2019 15:44:58

Díky moc a ještě bych se chtěl zeptat jak je to s údržbou, tento Jura kávovar nebyl nikdy na údržbě a je starý tak 10+ let a káva se v něm dělala 1x denně tak no :D. Asi už na to bude špatně co?

Vyčistit na něm nic nejde se dá říct jakoby kdybych ho rozdělal, jako šlo by to ale an...

johneer
více pokročilý
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, Porlex Tall

Příspěvekod johneer » Út 17. Zář 2019 10:48:34

Postup na čištění bych hledal v návodu nebo bych se ptal výrobce. Určitě vygooglíte i něco online a někdo tu možná poradí. U automatů se každopádně dělá jednou za čas odvápňování (stroj si o to obvykle řekne sám). Také bych občas čistil spařovací jednotku od zbytků kávy a mlýnek s nánosy staré kávy taky asi nebude moc lákavá věc. Existují speciální přípravky, stačí hledat. Sám automat nemám, tak se neodvážím pustit se do detailů.

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Vrátit se na “ke kávovaru - automatu”