nový kávovar do 20 tisíc

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
duklák
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. říj 2017 21:34:45
bydliště: vysočina
kávovar: frensh press, chemex
mlýnek: hario

nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od duklák »

Zdravím,

mohl bych poprosit o radu a zkušenosti s koupí nového kávovaru. Osobně bych radši chtěl domů páku, ale vzhledem k domu, že přítelkyně není moc na to si mlet a pěchovat sama, navíc malá roční příšerka nedává moc času :pardon: si hrát s kávou a další na cestě - došli jsme ke kompromisu, že koupíme automat, ale pokud možno nějaký lepší už.
pročetl jsem různé recenze a tak nějak jsem protřídil na siemens eq6.s300, Delongi ECAM 510.55M, Lamanti Casa 1604, ještě jsem viděl nějaký krups ale přišlo mi u nich divný že mají kovový mlýnek a ne keramiku tak jsem je vyřadil...

Automat by dělal doma cca do 10 káv denně, nejlíp aby uměl všechny druhy a aspoň dva šálky naráz zvládl..děkuji za rady
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od mab »

Piju naprosto stejné zrno z automatu i z pákového a je to vážně propastný rozdíl. Hrušková voda vs espresso. Je to dané mletím a dalším zpracováním, prostě z toho zrna nedostanete co potřebujete.
Samozřejmě si občas dám tu hruškovou vodu, ale to je když fakt spěchám a chci aspoň to :-)

A k otázce automatu, je to asi jako koupě pračky najděte si něco co se bude líbit drahé polovičce se servisem v dosahu a pravidelně servisujte.
Hlavně do toho kupte kvalitní kávu, třeba z místní pražírny je vynikající.
Uživatelský avatar
duklák
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. říj 2017 21:34:45
bydliště: vysočina
kávovar: frensh press, chemex
mlýnek: hario

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od duklák »

Tak já bych byl pro páku,ale zase drahou chápu,s tím malým gremlinem to není úplně sranda časově :grin:

Jinak teda myslíte že když se podívám do té kategorie za 20tis není mezi přístroji už rozdíl? Přímo ve městě je prodejna a servis lamanti, ale asi bych se víc klonil k tomu Siemenu

Kávu mám zajištěnou od místního pražiče naštěstí
mila001
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: úte 19. srp 2008 22:29:25
bydliště: Roudnice n.Labem
kávovar: Vibiemme Domobar,Lelit PL 41TEM, Gaggia Baby Class
mlýnek: Ascaso I-Steel,Nemox

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od mila001 »

V kategorii do 20tis mezi automaty není větší rozdíl, ale kvalita udělané kávy mezi pákou a automatem je propastná.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Knightey- »

Když už to musí být automat, tak pokud se ti poštěstí, koukni po značce automatů Jura.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Sam »

mila001 píše: pon 05. říj 2020 23:44:10 V kategorii do 20tis mezi automaty není větší rozdíl, ale kvalita udělané kávy mezi pákou a automatem je propastná.
Tak nějaké rozdíly přece jen ano. Pokud to už musí být automat a s mlékem tak je rozdíl jestli musím čistit karafu, nebo jen strkám hadici do krabice s mlékem.
Dalo by se o tom povídat ze široka, proto se pokusím stručně.

Delonghi ECAM obecně - nelze vyměnit mlecí kameny, né že by nešly, ale je to neexistující náhradní díl, pouze celý mlýnek. Trochu benefit je možnost vyndání poloviny spařovací jednotky.

Siemens eq to je technika alá Saeco, Supresso zase Melita. Keramické kameny za mě nebrat, jsou 2x dražší a stejně o moc déle nevydrží a jakmile je kamínek v kávě je po nich. Pak už nemelou ale trhají. Dávají se do nižší cenové kategorie (kompaktnější mlýnek). Benefit je možnost vyndání kompletní spařovací jednotky. Ale výstup kávy se nedá srovnat s Melitou, Jurou, a rodinou Kalerm (Lamanti, Philci Hendi... a kdoví co ještě)

Lamanti, to je kapitola. Vyrábí to čínský Kalerm. Zákazník si to u nich konfiguruje včetně loga. Takže tu máme Lamanti, Philco, Hendi a kdoví co se ještě objeví. Je to velmi velmi povedená kopie Jury a s odstupem času i celkem vychytané mouchy. Vaří opravdu dobře, nedá se srovnat se Saecem, Delonghi je na tom o něco lépe, ale ne tak jako Lamanti a Jura. Má to háček ve spotřebě kávy je prostě vyšší, pokud má být dobrý výsledek vaří z 10-12g kávy.

Samozřejmě Jura je dražší a dotažená, ale poměr výkon cena je na tom rodina Kalerm lépe, má i rozumné možnsoti ladění a výsledek překvapí. Není to espresso to samozřejmě, ale opravdu překvapí. Nelze ale vyjmout spařovací jednotku, uživatel je odkázaný na čištění detergentem.

Podobně jako Jura a rodina Kalerm je na tom s výsledkem Melita s tím že jde vyndat spařovací jednotka.

Obecně platí, že dobrý výsledek bude jen s kávovarem v bezvadném stavu, tzn. řešit vodu a čistit. I tak jednou ročně nechat odborně vyčistit, hlavně stroje bez možnosti vyjmutí kompletní spařovací jednotky.

Krups (Rowenta) hlavně série EA,XP. Nebrat, vyhozené peníze x důvodů proč.

V médiích nás masírují, tak, že chápu, že udělat si názor je problém. Zkušenosti uživatele a jeho recenze pokud užívá jen jeden stroj a nemá to jak srovnat je také zkreslená. Např. u Delonghi má stroj za 10000,- stejnou spařovací jednotku včetně mlýnku jako stroj za 45000,- jen ten za 45000,- má druhý okruh a obrovský display, bt, wifi ap.

určitě stojí za zvážení Melita Solo, poměr výkon cena, Nebo to zmiňované Lamanti. Ale počítejte s pravidelnými údržbami v servisu. Bez nich to také nějakou dobu jde, ale pak je ten servis dražší. Pokud to má dva okruhy tedy i mléčný, je to dražší a poruchovější, výsledek je různý. Mléko lze našlehat rozumněji i mimo kávovar akumulátorovou metličkou z ikea za 20kč nebo jinými způsoby a nemusíte řešit čištění mléčného okruhu.
Uživatelský avatar
blackwhit
Příspěvky: 7
Registrován: stř 06. kvě 2020 0:35:12
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od blackwhit »

Sliboval jsem manzelce superautomat, taky nechtela pripravovat kavu a mame male dite (sice 3lete, ale torpedo). Nakonec jsem si prosadil svoji a mame Rancilio Silivii s Rocky mlynkem. Cela akce mela nekolik fazi:

1) kdyz jsem to prinesl, šla psát inzerát na prodej :-)
2) je to hnusne zařízení, ale kafe teda dělá dobrý, nicméně já to dělat neumím, takže si necháme i nespresso
3) udělala si nespresso ráno a odpoledne, když jsem přišel z práce tam ještě bylo, protože to nemohla vypít
4) mele, pěchuje a dělá si kafe sama a neumí si představit nic jiného a nespresso šlo do sklepa

takže tak...;-)

A kdyby bylo teda nejhůř, taky bych se klonil k Melitě (původně jsem vybíral superautomat)...
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

To: Sam
No a co takhle automat Nivona.🤔 Pouzívá kvalitní elektroniku a mlýnky ala Jura, k tomu vlastni profilace.. Neni to lepsí volba než ta Melitta nebo Lamanti?
Naposledy upravil(a) Dabass dne stř 29. bře 2023 21:24:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od danst »

Syn si koupil Melittu Ci Touch a docela to jde. Když se nastaví mlýnek a použije dobrá káva, tak je to rozhodně pitelné. Lepší než moje zkušnosti s Delonghi.
Akorát jsem to musel "rozebrat" a namazat spařovací jednotku, zřejmě to leželo dlouho u prodejce a tuk vyschl, stašně skučela při dotlačení puku.
Teď to běhá už skoro rok naprosto bez problémů.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

No právě. Německá práce se mi zdá rozhodně kvalitnější. Vlastně to moje Delonghi nedělali ani v Číně, ale někde v Rumunsku a odflákli základní kompletaci kamenů v mlýnku. Po seštelování dobrý, ale stále napěchovaná vymetací komora a taky průměr, jako mají kořenky, to mě děsí pořád. Neměl jsem to vidět. :hnup: Už bych chtěl výhradně něco německýho. NIvona, nebo možná i Melitta...
Naposledy upravil(a) Dabass dne stř 02. úno 2022 9:47:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od danst »

Melitta má "problém" v tom, že záruční opravna je akorát v Praze... další potom samozřejmě kdekoli.
Uživatelský avatar
tomikn
Příspěvky: 19
Registrován: pon 15. srp 2016 11:31:46
bydliště: Pardubice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: DF64, Rancilio Rocky Doserless

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od tomikn »

Koupil jsem dceři Nivonu 630 a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Úrovně páky to sice nedosahuje, ale zase tak špatný to není. V práci máme Juru a z Nivony mi připadá (stejné zrno) káva lepší.
Tomáš
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Knightey- »

Ten rozdíl může dělat teplota vody a jiná voda hlavně :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

Vliv na chuť u automatů není až tak zásadní. Jinak - stejná voda, stejný kafe, stejný tlak - pokaždé z různých automatú jiný kafe.
Trochu jiná pravidla jsou pro pákovky a externí mlýnky s plochými kameny. Tam to lze pohlídat přímo mikrosensoricky.
MLÝNKY - u automatů jsou velmi různé a tady bych asi viděl problém. Stačí, aby kužely měli jiný úhel a extrahovaná káva je pokaždé jiná.
Na vyzkoušení této teorie stačí do automatu vložit do násypky porci kávy, co prošla mlýnkem s plochými kameny.
Chuť espressa z automatu se mi ve své podstatě daří nejsnáze ovlivnit objemem vody přes právě extrahovanou kávu. Hodně malý kafe je kyselý, hodně velký kafe je hořký. Řízení mletím je u automatů problematické, výsledek nastavení je znát až tak po čtvrtém mletí (retence), než se do spařovačky dostane káva z nového nastavení. Což tedy neplatí u špiček, například u Quick Mill Super Cappuccino.
Samozřejmě u těch lepších automatů lze ovlivnit chuť espressa i delší nebo kratší dobou extrakce při shodném objemu espressa. Patří mezi ně (co jsem zatím zjistil) Nivona a Melitta, trochu i JURA.
Naposledy upravil(a) Dabass dne stř 29. bře 2023 21:37:53, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

Nyní se už vážněji rozhoduju mezi Nivona a Melitta - vše německá výroba.
Melitta nemá českou lokalizaci a málo pokrytý servis a náhradní díly ke koupi. Taky technický popis nabídky mi připadá značně komerční, což je velká škoda, protože Melitta umí určitě víc. Jen zákazník se toho moc nedoví. Například mlýnek v automatu s minimální retencí můžou ostatní jen tiše závidět.
Zajímá mě i NIVONA a to z těchto důvodů: Plně česká lokalizace i s manuálem, dostupné hlavní náhradní díly a servis, nastavitelná profilace extrakce. Zaujaly mne modely řady NICR 8xx.

Mými hlavními favority jsou nyní Nivona NICR 842 a taky Melitta Ci Touch.

.
Naposledy upravil(a) Dabass dne stř 29. bře 2023 21:39:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

Přibyl ještě nový adept: Philips Series 5400 LatteGo. Má mlýnek s plochými kameny a unikátní výrobník husté pěny :hnup:
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Knightey- »

Jsem zvědavý u čeho pak skončíš nakonec :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

To: Knightey
Tak mám Nivona NICR 842 a mám dojem že jsem neskončil... Komponenty Švýcarsko, technologie Německo, výroba Portugalsko...

Teď nevim, možná bych text měl asi přesunout někam jinam...
Nivona šupajdila hned za týden do servisu, protože: Při doporučeném nastavení byla káva přeextrahovaná. Při nastavení síly kávy na nejnižší stupeň měl puk váhu 15g (po vysušení). Při extrakci kávy vznikal zvukový projev připomínající channelling za přítomnosti vzduchu. Spařovací jednotka je již po zhotovení dvou káv na více místech silně znečištěna namletou kávou (v porovnání s Delonghi a Philips).

V servisu závady vyřešili vyměnou mlýnku... jinak je prý vše vpořádku.

No v pořádku se mi to ale nezdá, tak bych se rád zde poradil se zkušenými mistry:
Při mletí čerstvé Arabiky a nastavení hrubosti mletí na střední hodnotu se zobrazuje v průběhu mletí hláška: Doplňte kávové zrno, i když je zásobník kávy plný. Kávu nezhotoví. Namletí, potažmo vzniklý odpad, je zdá se mi příliš jemné. Vlastní závěr: el. proud přes motor mlýnku je asi nedostatečný a automatika tak "chybně" vyhodnotí jako nedostatek kávy. Při nastavení na nejhrubší mletí čerstvé Arabiky se hláška: Doplňte kávové zrno již neobjevuje. Toto nastavení bohužel ale neumožňuje jinou volbu hrubosti mletí. Komerční směs Arabika-Robusta naopak vyžaduje nastavení na nejjemnější mletí. Toto nastavení bohužel ale také neumožňuje jinou volbu hrubosti mletí. Znamená to tedy, že si na kávovaru za 20.000 nemohu vybrat kávu podle chuti?
IMG_2.jpg
2.jpg
V příloze je foto bordelu ve spařovačce. Spařovací jednotka je již po zhotovení dvou káv na více místech silně znečištěna namletou kávou. V pohotovostní poloze na dně prázdné komory spařovačky stojí voda, do které pak padá čerstvě namletá káva pro další kávu (beru porovnání s pohotovostním stavem spařovaček Delonghi a Philips). Kovové sítko a plastový věnec kolem sítka ve spařovačce je značně znečistěno kávou. Vrchní část puku v odpadní misce je jako Himalaje, protože zbytek kávy z puku stále visí na sítku. To jsem zatím taky u žádné spařovačky neviděl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Dabass dne stř 29. bře 2023 21:47:46, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
tomikn
Příspěvky: 19
Registrován: pon 15. srp 2016 11:31:46
bydliště: Pardubice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: DF64, Rancilio Rocky Doserless

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od tomikn »

Tak to určitě není v pořádku. U Niviony 630 (kterou jsem zde zmínil) puk odpovídá jiným automatům a bordel ve spařovačce není. Nezbývá než reklamovat.
Tomáš
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: nový kávovar do 20 tisíc

Příspěvek od Dabass »

Díky Tome, jsi asi pravdě nejblíže a já se taky s tvým názorem ztotožňuji.
Jsem se ale v odpovědi na dotaz ve dvou specializovaných a nejmenovaných servisech dozvěděl, že si můžu za to pravděpodobně sám.
Sdělení prvního servisu: Doporučujeme změnit zrnkovou kávu za jiný zcela odlišný druh.
Zrnková káva se v mlýnku může vlivem statické elektřiny v místě spadu více rozptylovat. Jde o standardní jev, který ovlivníte jen druhem kávy a suchostí vnitřních částí kávovaru. Chyba může také být na nastavení hrubosti mletí, nebo uložení mlýnku.

Sdělení druhého servisu: (Zde proběhla první fyzická kontrola kávovaru.) Závada stálého předávkování kávy pro shot z části odstraněna výměnou mlýnku. Dále sdělili - Každá káva se chová trochu jinak. Někdy stačí jiná sklizeň a objeví se problém, který původně nebyl. Doporučujeme snížit hrubost mletí na jemnější, můžete také zkusit snížit množství pomleté kávy. Případně také jinou kávu. To by mohlo problém odstranit.
Změna kávy zkušebně sice malinko pomohla, ale na sítku spařovačky je stále po zhotovení bordel. V pomleté kávě jsou prachové částice kávy, které lepí kávu na sítko. U Delonghi problém znečistění nebyl a případná změna kávy nebyla problémem ani u Philipse.
Naposledy upravil(a) Dabass dne ned 24. črc 2022 11:59:35, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“