Od turka k espressu.

Jak jste začínali a co Vám to dalo.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od ian »

:lol: U nás to samé, hrnkům se věnuje náležitá péče a jednou mi je žena dala bez mého vědomí do myčky, od té doby jsou v moji ruční péči :) Hrnky s ouškem jsem si taky objednal, to byla akce taky na několik hodin a druhý a další den přehodnocování. Nakonec jsem vybral porcelánové zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.ancap.cz/CS/component/jeshopcr8/categories/998
(Palermo, ale teď se mi víc líbí Torino).
Díky za odkaz, Bodum tam mají, zázrak. Pěkně sis vybral. Podobné máme vysoké na latte. Neměl bys někde fotku toho malého hrnku? Líbí se mi.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

pro ian: děkuji za pochvalu. K té skleničce. Obsah má po horní okraj 35ml. Měřil jsem to přes stříkačku co mají mé děti na sirup. Možná to jen zkresluje fotka. Je to byčejný malý panák (cca 30 let starý vydyndaný na rodičích)

tady jsem ti našel hodně podobný skleničky co se ti líbí. Je to v Electroworldu http://www.electroworld.cz/product/kuch ... u-espresso a v tý ceně jsou počítány 2ks.

pro Rodom: děkuji za typ na pěkné skleněné šálky. asi tam něco objednám
Manželka když vidí, jak si hrnky mazlím a jak si nerez podšálky leštím, tak se zapřísáhla, že je umývat a dávat do dřezu nebude, aby neposlouchala kritiku, jestli mi je neodřela ...
je to u nás to samé. já ji říkám, když tě něco chytne tak to musíš dělat pořádně a s láskou a i ta pusa hrnečku není naškodu :lol:
Naposledy upravil(a) tomba123 dne pát 04. led 2013 14:28:40, celkem upraveno 1 x.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od Rodom »

Vyfotil jsem to rovnou jako Ježíškův letošní set (asi jsem byl doma hodný). Potěšilo všechno, byť jsem samozřejmě musel manželku navést na ty správné e-shopy a výrobky. Nerez tamper, zlatnická váha z Aukra za stovku...
Super je i ta tampovací stanice Motta , všude jsem ji našel nad 1100 Kč, ale tady byla cena o stovky níž, až jsem nevěřil jestli to přijde a jestli je to nové.

Už mi z těhle doplňků zbývá jen Motta nádoba na vyklepávání puků, a pak tradááá - přecházím na náročnější, bolestivější a hlavně dlouhodobější fázi - šetření na příští stroj :!:
Jak se ale u nás říká - "do roka a do dne..." 8-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od ian »

tomba123: tak beru zpět, podle fotky ta sklenička fakt vypadá na větší objem. Díky za odkaz, tyhle se mi taky líbí, už jsem si je i osahával, pak jsem ale narazil na ty Bodum.
U Rodomů byl bohatý Ježíšek :) Tu tampovací stanici fakt závidím. Původně jsem ji chtěl taky, zatím dám přednost Motta konvičče. Pěkný knock box mám vyhlédnutý tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/prislusenstvi.php?page=knock-box#menu
. Jen pořád nevím jestli do něj jít nebo ne. Je to s tím určitě větší pohoda, ale otázka je, jak moc se to musí čistit, protože lógr už druhý den je dost cítit. Aby s tím ve finále nebylo víc práce než vyklepávat do koše, to je hned. Na druhou stranu zase - je to další pěkná hračka na tom našem pískovišti :)
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od elwoodblues »

Problémy s tím, že by knock box smrděl jsem nikdy nezaznamenal. Toho bych se fakt nebál. Vysypu ho, když je plný a stydím se napsat, jak často ho (ne)čistím. A páka se do něj vyklepne určitě líp, než do koše. Klidně si udělejte radost.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

Dobrý večer, tak bych Vás přátelé dobré kávy chtěl zas poinformovat, jak se mi daří. Ale nejdříve trošku povídání, aby to nebylo jen tak strohé (2 věty a nějaká fotka :lol:). Holt už jsem takovej.

Dnešní den jsem měl v kalendáři zvýrazněn a to hnědou barvou (pro bystřejší barva kávy), protože mě včera pan Konečný informoval, že mi odeslal mou objednávku a to směs standart a Hpresso. Večír mi poslal ještě číslo balíku, takže jsem hned vyzkoušel sránky České pošty a ono opravdu to bylo posláno. Takže jsem šel v klidu spát (asi ve 2 ráno ani nevím). Ráno v cca 7 hodin jsem kontroloval kde se má vytoužená objednávka nachází, ale bylo napsáno to samí co včera. Takže jsem si říkal, že zas pošta to nezvládá jako před Vánoci (určitě každý z Vás má nějakou zkušenost, nám už jde třeba z Ostravy 20 dní balík, ale to je na jiné povídání). Pak jsem musel s malou odjet a přijel jsem okolo 12. Hned jsem šel kontrolovat moji "kávovou bombu" a ejhle a ona se už nacházela u nás na poště. Mezitím jsem informoval p. Konečného, že zásilka je u nás ve vesnici. Psal mi, že si šel kontrolovat dodávky, takže jako super. Balíky nám rozváží, tak mezi 12 až 13 , takže jsem netrpělivě vyhlížel. A pořád nic. Začal jsem být trochu nervózní, protože jsem potřeboval jet k truhlářovi. Asi ve 2 jsem se vypravil na poštu a tam mi oznámili, že mi to právě teď vezou, ale že toho maj víc. Takže mám jet domu. No doma už mezitím byli a nechali mi tam lístek, takže zas zpátky na poštu a chvilku čekání než se paní pošťačka vrátí. Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká (ale já se holt tak těšil, že to nešlo vydržet).

S pošty jsem jel hned k truhláři a po něm jsme se ještě stavěli u známých. Myslel jsem, že budu doma tak okolo 7, ale jak to znáte, trošku jsme se zapovídali. Též došlo na kávu, ale nabídli nám buď instantní kávu Jacobs a nebo Jihlavanku na turka. Já jsem odmítl (z důvodu všem určitě známých), protože tohle opravdu ne. Přeci si nebudu kazit chuť, když mám v autě poklad. Žena si nakonec dala tu instatní kávu s mlékem a nestačila se divit, jaký je rozdíl, když jí připravím cappuccino přes kávovovar. Domu jsme přijeli až okolo 10. Velikánská paráda, celou dobu jsem pořád myslel na to jak to bude asi vonět, chutnat a jestli se mi podaří pěkné espresso a pak Vám hlavou jede takový ten film a jeho program je jemnost, gramáž, tampování,atd.. Děti hned šli spát a manželka též. A já měl volné pole působnosti. Takže jsem šel na věc. A teď jdem konečně na to co všechny zajímá.

Balíčky s kávou jsou v pěkném obalu. Šel jsem tedy k jejím rozbalování. Nejprve jsem otevřel směs standart zavřel oči a přivoněl (v tu chvíli jsem cítil vůni kávy, nevím jak to popsat, ale taková jakoby tvrdá vůně plné kávy, viděl jsem před sebou trhače kávy jak ji pro nás sbírají, ale ta vůně je božská, ještě jsem to zopakoval asi 5x a až poté jsem se podíval na zrnka. Zrnka jsou krásně tmavá (hořká čokoláda) a jedno jak druhé. Oči byli též spokojené. A vrhnul jsem se na Hpresso a zopakoval jsem to samé, otevřel a aniž bych se podíval jsem si přičichl (ta vůně je tak jemná, smyslná až vyvolává snění a úplně se vidím jak ji popíjím někde u moře. je to úplně něco jiného než standart, přirovnal bych to k pohlazení od krásného něžného stvoření (čti ženy)).A též jsem to zopakoval několikrát za sebou. Poté jsem se podíval na zrnka a ty jsou méně tmavá (mléčně čokoládová), úplně sednou k téhle kávě. Zrnka jsou také jedno jak druhé a bez poškození.

Už jsem se nemohl dočkat, že to proženu mlýnkem a dám si jeden shot. Šel jsem tedy na to, ponechal jsem nastavení mlýnku z předešlé kávy (Brazil Santos - která mi chutnala a voněla, ale proti těmto směsím je o třídu níž, je to ta káva co jsem dostal od kamaráda co mi otevřel oči). Vybral jsem si směs standart a šel na to. Při mletí jsem neustále nasával vůni. Po umletí se její vůně ještě více znásobila a nebál bych se říci, že to byla symphonie na mé čichové vnímání. Prostě plná tvrdá vůně kávy. Nandal do jednoporcové misky, upěchoval dal do kávovaru a čekal co nám z toho vyleze. Po 3s to začalo téct jako když se protrne přehrada za 10s nateklo cca 35ml a tak jsem se trošku zarazil. A co teď inženýre, jsem si řekl. Ochutnal jsem, cítil jsem tam kyselost, ale když to přirovnán k té Santos, tak bych řekl plichta a to jak chutově, tak i esteticky. Tady je fotka toho mého výtvoru.
opt_100_3632.JPG
Přemýšlel jsem. Co už jsem se všechno dočetl, troška mé zkušenosti (14 dní ;) ) a vyšlo mi jedině to jemněji namlít, protože si myslím, že gramáž je v pořádku, protože mi to udělalo obtisk hlavy a puk byl relativně suchý a pevný (myslím, že tohle už mám vychytaný). Pošteloval jsem svůj ruční mlýnek Temp na jemnější mletí (otočil jsem šroubkem o 360°) zopakoval jsem gramáž, upěchování a modlil jsme se ke kávovému bohu. Nezačalo to téci hned po 3s, ale tak po cca 6s a hned bylo vidět, krásná tmavá barva, která přecházela k čokoládové barvě. Takže jsem byl u vytržení. Protože to začalo mít tu barvu jakou vidím u Vás všech a nebo na youtube. Nateklo za cca 25s 30ml, takže ještě to není naprostý ideál, ale zítra je taky den. Crema byla pro mě fantastická, začal jsem skákat radostí. Umyl jsem si nářadíčko, kávovar a pořád jsme se kochal cremou. A málem jsem se napil, ale pak jsem si uvědomil, že jsem si to ještě nevyfotil. Takže fotka je cca 4min po natečení do šálku. Po nafocení jsem se pustil do pití. Už jenom ta vůně byla trošku někde jinde, než jsem měl doteď zkušenost. A pak přišlo můj nejhezčí, nejkrásnější a nejpříjemnější první lok espressa (ano, nebojím se říct,že tohle už se dá srovnat s espressem, rezerva je tam určitě ještě veliká, ale zas jsem, myslím o kousek dál), který jsem pil v mé dlouhé kávové historii :grin: (nechci ani domýšlet pokud se sejde špičkový stroj, mlýnek a pořádná čerstvá vypražená káva, co to musí být za chuťové orgie). Necítil jsem žádnou kyselost, ale opravdou chuť kávy v jejím plném vyznání. Teď už tu smolím asi cca hodinu tohle povídání a pořád se mi v ústech odehrává jakoby zápas v tenise (jak si spodní patro s horním patrem vyměnují míčky (čti nádhernou doznívající chuť téhle smyslné symphonie)). Ten kdo zná můj vývoj musí uznat, že je to má nejlepší crema (espresso). Zde je důkaz.
opt_100_3635.JPG
A teď to přijde. Neboj te se, už vás nebude dál zatěžovat, ale chci poděkovat, ne to si zaslouží velkými písmeny. DĚKUJI za krásně prožitou chvilku při pití kávy.
P. Konečný a p. Konečná DĚKUJI za tu péči co tomu věnujete a opravdu jde poznat rozdíl i v pražených kávách. SMEKÁM, SMEKÁM a ještě jednou SMEKÁM.

P.S. na další kávu (Hpresso) se vrhnu asi zítra, ale myslím, ne teď už vím, že bude stačit ctrl+c a ctrl+v

P.S. Zas se musím omluvit, že se tak rozepisuju, ale nějak mi to bez toho nejde. Děkuju za pochopení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) tomba123 dne sob 05. led 2013 18:17:16, celkem upraveno 1 x.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od Rodom »

Krásný popis kávového orgasmu!...příběh, který v podobných variantách zažila většina zdejších nadšenců, vyvolávající (aspoň u mne) vlídný a chápavý úsměv na tváři a chuť vylézt z peřiny a běžet si namlít kávičku....a přesně takto vzniká kávová závislost...jsou tu i tací, u kterých to došlo až do vědecké fáze a umísťují sem různé grafy a skoroEinsteinovy vzorce :ugeek:

Obávám se však, že po pár měsících nadšení testování různých druhů káviček a radosti z pití skvělé kávy vás (i nás :lol: ) čekají příběhy na téma "nutně potřebuji lepší kávovar, ale jaký vybrat a kde na něj vzít?"

Pište dál :tany:
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od David »

Já teda úplně čerstvě vypraženou moc nemusím, bo tam cítím takový kovově tvrdý tón, který překrývá všechny ty jemnější chutě. Za tejden až čtrnáct ní je to ideální. :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od elwoodblues »

Jsem rád, že se vám to daří.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
lubosw
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26. pro 2012 16:55:45
bydliště: Trenčianske Teplice
kávovar: Nuova Simonelli Oscar
mlýnek: Mazzer Super Jolly Electronic

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od lubosw »

Neviem ako ďaleko je Benešov nad Černov, ale mám chuť hodiť moju mašinu do kufra a doniesť Vám ju aspoň na mesiac domov! V pivnici odpočíva Delongi tak by som to dáko prežil. Vy si fakt zaslúžite poriadny hardvér!!! Verím že by ste sa uživil aj ako spisovateľ. Váš fanúšik :ucta:
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

pro Rodom: Děkuji za pochvalu. Jsem rád, že jsem Vás donutil vstát a jít si udělat kávu. Hřeje mě to u srdce. A s tím kávovarem máte pravdu. Už včera bylo pozdě na výměnu kávovaru. Nejhorší je, že přestavuju barák, takže je horší vyšetřit peníze na nějaký lepší kávovar (když potřebujete koupit troje vnitřní dveře, celou horní koupelnu, fasádu na barák, atd.). Ale asi si založím nějaké konto "tomba potřebuje kávovar" a nebo manželce politicky vysvětlím, že se obejdeme bez dveřích . Teď, ale vážně. Přemýšlím, že si začnu dávat měsíčně nějakou korunu stranou a uvidí se. Líbila by se mi Gaggia Classic, Twin a nebo RS .
Budu se snažit psát dál, pokud bude co a o čem, ale abych pak nezpychnul :lol: .

pro David: Asi máte pravdu, i pan Konečný mi psal, že nebude pořádně odvětraná, ale co naděláte s takovým bláznem jako jsem já. Za prvý mi došla ta káva od kamaráda a za druhý, když to tak pěkně voní.

pro elwoodblues: A já jsem zas rád, že vy jste rád, že mně se daří. Děkuji.

pro lubosw (můj první fanúšik): A to já zas vím, jak daleko jsou Trenčianske Teplice. Je to bratru 403km, ale kolik je to opačně, tak to se mě neptejte ;) . S tou zamýšlenou "ponukou" si toho nesmírně vážím. Bylo by to fajn. Ale asi bych tu mašinku nerad vracel, protože na lepší si vždy lépe zvyká. A pak co by na to řekla moje "plastová holka", že ji chci hned vyměnit za jinou. Já byl doma vždy veden k věrnosti a loajalitě. K tomu hardvéru viz. o něco výše, ale kdy, jak, kdo, proč to sám ještě nevím. S tím spisovatel jste to trošku přepískl ( vy snad chcete, aby se muselo za tyhle stránky platit? protože, jako každýmu spisovateli by mi měl náležet honorář :lol: ). Budu to muset probrat z PC. Jak už jsme několikrát psal, děkuji za kladné ohlasy a dodává mi to sílu do další práce. Zdravím na Slovensko.

P.S. Mám takovou prosbu, dotaz a přání v jednom. Není někdo v mém okolí, kdo by byl ochotnej mi předvést a nebo ošahat vaší (už vidím, jak někteří myslíte na něco jiného než máte) holku (čti kávovar). Taková Gaggia Classic a nebo Rancilio Silvia by se mi páčila. Ne, že bych nechtěl vidět nějaké jiné, ale po proštudování tohohle fóra, mi vycházejí, jako nejlépe hodnocené (má je spousta uživatelú, což také dosti znamená) a i s pohledu poměr cena/výkon. Hlavně už ne žádný plast. Děkuji a snad jsem tím nikoho nenaštval a nevytočil. Případně se dopředu omlouvám.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

Dobrý den, rád bych Vás seznámil s mojí malou nedělní "kavárničkou" u nás doma.


Jak už jsem psal dříve, tak se na víkend pozvala kamarádka i s manželem. Nakonec se z toho vyklubalo nedělní odpoledne. Takže jsem v sobotu, ale hlavně v neděli ráno piloval nastavení mletí mlýnku, gramáže, tampování a dělání mikropěny,aby vše bylo tak jak má být a já si neutrhl ostudu. Po dobrým obídku (kachna,zelí a domácí knedlik) jsem nám s manželkou šel udělat jedno espresso a jedno cappuccino.

Vše vyštelováno, takže pohodička, ale co se nestalo. Už při natýkání do šálků z kávovaru se mi to nezdálo. Teklo to nějak pomalu. Po 30s jsem to vypnul. Nateklo cca 15ml. Vyndám páku a koukám na puk jako puk, prože puk žádný, ale krásné bahénko. Tohle jsem přesně potřeboval. Za cca 2 hodiny návštěva a já jsem začal být v malé agónii. No nic. Šel jsem dělat pěnu manželce do cappuccina, ale jak jsem byl vytočenej, tak jsem zapomněl, že nemám dávat trysce plnej plyn (z důvodu odundání plastového bazmeku s parní trysky a ponechání jenom té jedné části) a proto mi vylétla do konvičky s mlékem. To už žena zpozorněla a věděla, že je zle. Protože, začaly padat nadávky na plastovej "zázrak". Z konvičky jsem trysku vyndal a znovu nasadil. Poté už jsem nějakým způsobem dojel tu pěnu. Já do sebe hodil ristretto. Chuťově to nebylo špatný, ale obsahově bída. Manželce cappuccino chutnalo též, ale začala si mě dobírat. Nemám radši odvolat "předváděcí akci". Říkám ne a šel jsem zkoumat a důmat co bylo příčinou. Vyšlo mi jediný, buď mletí a nebo málo kávy. Očistil jsem sprchu, protože po bahénkové lázni byla celá špinavá a i její okolí. Upravil jsem mletí (zase se mi o kousek pootočil aretační šroubek, proto možná to bahénko) na větší hrubost a přidal také více gramáže a šel to prubnout. Žena ta ani nedutala, protože věděla, že když se to nepodaří, tak se může taky klidně stát, že budem bez kávovaru. A jako už po několikáté při mě stál bůh kávy(a při kávovaru též a u toho hlavně) a nateklo to jak mělo. Já dal opět espresso a manželka si dala espresso macchiato (musím říct, že to není špatný, je to defacto poměr 1:1 a to mléko nepřebíjí tak chuť kávy jako u cappuccina a nebo latte). Umyl jsme si vercajk, šálky a šel si chvilku zagaučovat než přijde návštěva.

Ale co čert nechtěl, přišli k nám na návštěvu rodiče. Že jsou na procházce a tak si řekli, stavíme se u mladých a dáme kafe. Usadili se a v tom přišla ohlášená návštěva. Říkám si paráda a teď určitě všici budou chtít kafe naráz. Taky dobrý. Opatrně jsem se tedy zeptal a už to jelo. Tak se nám předveď a ty "keci" okolo. Jeden, že chce espresso, další cappuccino, latte macchiato. Říkam a prrr. Musíme v tom udělat systém. Za prvý tolik porcí za sebou jsem ještě nedělal, mám ruční mlýnek a plastovej zázrak, u kterýho nevím co může odpadnout. Tím jsem se samozřejmě trošku dotknul rodičů manželky, ale hned jsem to uvedl na pravou míru. Za druhý jsem si chtěl udělat alibi, kdyby náhodou něco nevyšlo.

Pustil jsem se tedy do mletí kávy. Ruka mě bolí ještě teď, ale dalo se to přežít. Začal jsem espressem. To jsem si dal já a kamarád .Ostatní chtěli něco s mlékem. Vše jsem dělal ze standart směsi. Kamarád si pochvaloval. Říkal, že maj v práci nějakej ten bazmek (Dolce Gusto, Bosch, sám že neví, ale je to na kapsle) a tohle někde trošku jinde. Říkám mu, tak mi popiš tu chuť a nevěděl jak. Prostě, že je to dobrý a že necítí žádnou kyselost a nebo tvrdou hořkost. Mezitím už jsem zas mlel kávu a v lednici nechal chladit mléko s konvičkama. Udělal jsem espresso a šel jsem pěnit. Mezitím jsem se stačil pochlubit pevným a suchým pukem, ale že bych zasloužil obdiv to ne. Nějak je to moc nezajímalo. Samozřejmě jsem jim při tom všem ještě vyprávěl všechno možný o kávě a přípravě. Museli mít z toho pěknej guláš. Ale když ty informace člověk má, tak se rád pochlubí (určitě to znáte). No hlavně už chtěli pít cappuccino. Pěna (mikropěna) se mi povedla a něco na způsob latte art tam taky proběhlolaugh .Hlavně, že byli spokojeni a chutnalo. Rovnou jsem zakázal cukr, protože pak by si nevychutnali nádhernou chuť kávy, i když trošku přebytou mlékem. Pak jsem se pustil do macchiata a ten měl největší úspěch, díky oddělení vrstev. Toto pití je prostě pro něžné pohlaví. Ale musím ještě napsat poznámku, když jsem šel dělat pěnu na macchiato, tak jsem musel asi 3 minuty čekat, protože mašina přestala dávat páru (neboli ji došla síla). Já abych se přiznal, jsem toho měl taky dost, protože jsem šel udělat ještě 4x espresso macchiato (děkuji tím manželce, protože všem řekla, že je to bomba). Poté jsme ještě chvilku poseděli a nechal jsem se samozřejmě vychvalovat (to mi dělalo obzvlášť dobře).

Když to celé schrnu. Musím říct, že na to, jak to ze začátku vypadalo, byl výsledek dobrý (pro konzumenty), ale...
Pro mě to byla hrůza, protože až když člověk dělá vícekrát espresso, napěňuje mléko a musí ručně mlít, tak zjistí, že to bez pořádné výbavy nepůjde. Minimálně ten mlýnek budu muset co nejdřív obstarat. Protože s tím co mám, není hrubost namletí pořád stejné (což považuji za nejlavnější část v přípravě kávy) a hlavně bolí ruce.

P.S. V jednu chvíli jsem si i představoval, že mám svoji kavárničku. Docela si myslím, že by mě to bavilo. Ale nechme snění a vrať mě se do reality.

P.S. A je ještě jedna věc, o kterou se musím s vámi podělit. Pořád bádám nad tím, jestli se mají tyhle směsi a jednodruhovky z PC ředit mlékem (čti cappuccino, latte,atd). Přijde mi to jako znevažování práce jiných, protože to mléko ty vůně a chutě totálně rozbije. Ještě jsem ochotnej uvažovat o espesso macchiato, ale dál už nejede vlak. Přijde mi na ty kravinky s mlékem, jako vhodnější nějaká "značková" káva (Lavazza, Sagafredo,atd.) než "noname" PRIMAcafé. Třeba mám na to špatný názor a úhel pohledu.

Tak děkuji za pozornost a zas někdy nashledanou
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od Fox_25 »

Jste na hosty moc hodný. Taky jsem to zažil a udělal jsem to tak že stálí hosté si dělají espresso sami. Napěňovací bazmek na mléko mi pro jistotu nefunguje a ani jej nechci opravovat protože mám strach o topnou spirálu, mléko si musí našlehat v konvici na french press. A když mě někdo naštve mohl by dostat ruční mlýnek :)

Můj názor je že mléko do kávy nepatří, zvlášť mléko běžně prodávané v obchodech, jediné s čím souhlasím je cukr. Na druhou stranu opravdu kvalitní vysoko procentní smetana v malém množství kávě neublíží. Pro někoho je chuť espressa nebo nedejbože ristreta opravdu ostrá a silná. I mě trvalo delší dobu než jsem přišel na to že nej. je pro mě čistá emulze s minimem vody. Jenže kolik lidí je zvyklých kávu opravdu usrkávat a převalovat na jazyku. A kdybych se ristreta napil stejně jako turka tak by nechutnalo ani mě. A tohle právě řeší kapučíno, mačiáto, atd.

A do jednodruhové kávy za 1000/kg bych se mléko styděl dát.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od David »

Každý ať si pije tak, jak uzná za vhodné, jak mu to dělá dobře a na co má chuť. Já piju poměrně často s mlékem (kapučíno) bo mi čistý kafe dráždí žaludek. Espresso si dám nanejvýše po obědě (zákusku), kdy má žaludek nějaký "futr". A když mám chuť, tak si dám do espressa mléko i cukr, abych měl kávový bonbon.

Dovolil bych si varovat před záchvatem ortodoxního espressionismu, ono to totiž časem přejde, ale mezitím bude jeden za cvoka :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

pro Davida: Přikládám dnešní cappuccino a espresso macchiato, abych mu teda spravil trošičku chuť. Děláno před půl hodinkou. Z toho espressa už sem upil a pak jsem si vzpomněl na tebe a musel jsem ti to vyfotit.
opt_100_3655.JPG
opt_100_3658.JPG
A tady ze včerejška manželky vypité cappuccino, které nechalo krásně zpěněný šálek od vrchu až po dno. V reálu to vypadalo ještě o něco lépe.
opt_100_3643.JPG
P.S. Samozřejmně máš pravdu, že každý ať pije co je mu lahodno (viz moje manželka) a o tom to je. Jenom jsem tak polemizoval. Znáš to. Je tu (čti moje maličkost) týden i s cestou a už by tu chtěl školit starý kávomilce.

pro Fox_25: Plně s tebou souhlasím, ale i ten cukr už nedávám. Ale jak psal David, třeba se přeespressuju a pak budu pít kávu jenom s mlékem. A k té spirále, taky jsem měl strach, ale když se na to koukneš z druhé stránky a pokud by to chtělo opravdu odejít, tak by zas mohl být nový kávovar (nebo z druhé ruky jak jsi mi psal). A přikládám též fotky, ale čistého espressa (stáří též cca 30 minut), které bylo uděláno z Aquapresso směsi. Řekl bych, že jsou nádherné, ale hlavně, jak krásně to chutnalo.
opt_100_3647.JPG
opt_100_3648.JPG
Takže, když to celé uzavřu. Máme pravdu všicí a opět musím poděkovat PC :ucta:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) tomba123 dne úte 08. led 2013 23:03:35, celkem upraveno 1 x.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od David »

No pěkné, pěkné ...
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od ian »

a hned to má lepší barvu, než na předchozí straně :)
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od Redmann »

No, tak toto už vyzerá lepšie, len tak ďalej.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od Fox_25 »

S tou spirálou to nebude tak jednoduché, můj kávovar by sice měl být OEM rancilio sylvia, jenže to nikdo neví na 100%. A to že je nerezový s jeklovým rámem mnoho nepomůže. Na internetu jsem o něm nenašel zhola nic a servisák kávovarů který na něj koukal jen ví že ho viděl před 15 lety asi za 20000.

Pokud by jste jej měl bylo by vám sakra líto shánět jiný kvůli spirále byť design předku je "zvláštní" a je úplně jedno že stál 1000 korun.

Tohle poznáte až budete mít doma něco podobného, je to sice jen věc, ale člověk má tendenci mít "citový" vztah k takovým věcem, zvlášť když se jedná o raritu.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Od turka k espressu.

Příspěvek od tomba123 »

Dobré dopoledne, mám zas nějakou tu fotku pro vás. Dnes ráno jsem manželce dělal kapučínko. A zvolil jsem zas jinou metodu na vytváření mikropěny a ono se podařilo. Předtím to také nebylo špatné, ale s touto metodou je opravdu mikropěna jak mám být. Takže už nic nebrání latte art. Už je to opravdu jenom v rukách, co člověk vytvoří (u mě to bude obtížnější, protože jsem na takové věci levej, ale učenej z nebe nespad). Posuďte sami, jestli se mi už začalo dařit "latte art".
opt_100_3663.JPG
opt_100_3664.JPG
opt_100_3665.JPG
A tady můj dnešní ranní puk
opt_100_3669.JPG
Tuto metodu jsem přidal uživatel Sinpa a tímto mu mockrát děkuji a odkaz je zde

Kód: Vybrat vše

http://silviaschool.com/?q=node/9
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) tomba123 dne stř 09. led 2013 23:46:05, celkem upraveno 1 x.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Odpovědět

Zpět na „Moje začátky s levným kávovarem“