Příběh kávomilce (rada do začátků)

Jak jste začínali a co Vám to dalo.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Už to tu bylo tolikrát, až by člověk čekal, že není potřeba se k tématu vyjadřovat, ale budete se divit, je to potřeba. Protože se tu stále dokola objevují lidé, kteří i přes rady zdejších "domorodců" uvažují o koupi levného kávovaru a právě pro ně je určený tento článek, kde Vám přiblížím, jak jsem postupoval já. A to už se blížím k jádru pudla, postupoval, to je to slovo, které bych vlastně vůbec nemusel používat, protože mít dost informací, tak by se nejednalo o postup, ale rovnou o skok do světa kávy. Takhle se stalo to, že se u nás doma objevila Rowenta Prelude a k ní mlýnek Krups GVX 242, prvotní nadšení z koupě vystřídalo úmorné zkoušení a testování, protože káva pořád nebyla dobrá, crema na ní chyběla a prostě nějak to nesplňovalo moje představy i přes používání kávy Lavazza, o které jsem si myslel, že si s ní budu vyloženě pusu rozmazlovat, opak byl pravdou, je kyselá jak pes. Po nějaké době jsem se rozhoupal a objednal "zdejší" kávu od Primacafé (zde bych chtěl upozornit, že na první pohled se může jednat o reklamu, ale není tomu tak, přeji každému, aby vyzkoušel to kávové procitnutí a s řevem běhal po kuchyni, protože "to je zázrak a najednou to jde"). Ano, je to tak, největší podíl na chuti nemá kávovar a mlýnek (pokud jsou alespoň trochu použitelné), ale káva samotná, to všechno jsem si mohl sám vyzkoušet, protože mlýnek sice nebyl z ideálních a podával dosti nekonzistentní výkon, který se projevoval hrubšími částečkami v případě jemného nastavení a naopak nevyhnutelné přítomnosti jemných částeček při hrubém nastavení, protože kávu částečně mlel a částečně vysokými otáčkami mixoval na prach. Přesto byla chuť kávy opravdu skvělá a to i s kávovarem, který zase sem tam lehce protékal, poprvé "až" po 28 dnech musel na reklamaci, to když voda tekla úplně všude a nakonec se po necelém roce odporoučel definitivně, tedy já čekal, že se opravený normálně vrátí zpátky, protože opět "jenom" tekla voda všude, ale servis byl zřejmě jiného názoru a vlastně to dopadlo nejlépe jak mohlo. Nejednou jsem měl totiž v ruce celou částku za kávovar a v hlavě nezodpovězenou otázku - který to bude teď. Mlýnek jsem již pár měsíců před skonem Rowenty vyměnil za model Nemox Lux, který do dnešního dne plně vyhovuje mým potřebám. Zbývalo tedy pouze vybrat kávovar, po Gaggiovém období, kdy jsem postupně vyšplhal od levnějších modelů až prakticky k nejdražšímu, jsem najednou začal pokukovat po slečně Silvii a že je to slečna fortelná, netrvalo dlouho a bylo rozhodnuto. Po troše dopisování s Italy, jsem se jí zhruba po měsíci konečně dočkal, cena sice přesáhla původně zamýšlenou hranici, ale nelituji jediné koruny, která na ní padla. Provedení je odolné jak tank, nikde žádná zbytečná elektronika, všechno pracuje jak má a když člověk neošidí přípravu kávy, tak si pochutná, jak v málo kde jinde. Když to všechno shrnu, musím pouze opakovat slova, která se tu všude opakují, levný kávovar většinou nemá dlouhého trvání, pokud už totiž náhodou přežije, tak dost často svého majitele zklame výsledky (hlavně ve spojení s "kvalitní" kávou), které podává a následuje odklizení do komory nebo jiného příslušného úložného prostoru. Pro začínající mám jednu nepříjemnou zprávu, levný kávovar totiž nestojí 2000 Kč, ale začíná na nějakých 5000 Kč, k tomu bych měl navíc ještě doporučit mlýnek za další tisíce, ale neudělám to, protože tu máme pana Konečného a ten Vám v počátcích může mlýnek celkem dobře nahradit, ne že by objížděl domácnosti a v estrádním čísle předváděl přežvykování kávových zrn, ale je vybavený potřebnou technologií a je více než ochotný, takže Vám namele kávu přímo „na míru“. Pro začátek Vám to umožní vychutnat to, co s kávou z krámu nezažijete a ušetří peníze, ale věřte mi, že pokud Vás láska ke kávě neopustí, tak na mlýnek stejně nakonec dojde, protože ta smršť vůní při mletí čerstvě upražené kávy je až nelidsky příjemná a následný tekutý produkt ještě lepší. Pokud po přečtení byť jen jediný člověk změní názor a upustí od koupě kávovaru levnějšího než levného, pak jsem tu zbytečně nezabral prostor fóra a dotyčný si určitě bude svůj kávový obřad užívat tak, jako si ho užívám já. ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od primacafe »

Chtěl jsem jít spát (prý dnes snad dřív). Začetl jsem se do příspěvku a před skvělou slohovou prací SMEKÁM :dik: .
Mám však (po zkušenostech z fóra) obavy, že to co se v příspěvku píše, chápeme zase jen my snobové z vyšších vrstev postižení schizofrenií. :)
Obávám se, že u začínající kávičkářů, nedopadne myšlenka dobrého úmyslu varovat, na úrodnou půdu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Možná rada padne na úrodnou půdu, možná ne, každopádně semínko bylo zaseto a až si budou dotyční drbat hlavu nad novým kávovarem, pak nám, kávou postiženým (nechci říkat snobům, lepší by bylo používat gurmánům :grin: ), snad dají za pravdu.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od primacafe »

Použil jsem jen termíny, kterými jsme byli při rozdávání rad zatím označeni (snoby, těmi z vyšších vrstev a posledně schizofreniky). Kdo ví čeho se ještě dočkáme :pardon: . Jem mě mrzí, že je velmi málo těch, kteří si dovedli nasypat popel na hlavu až zjistili, že naše rady byli myšlené v dobrém duchu a bez vedlejších úmyslů rozšiřovat řady snobů . Ti kteří dovedli přiznat a ocenit, zůstali věrni fóru a většinou na toto fórum často přispívají.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Celkem tuhle situaci chápu, typicky čecháčské chování. Bohužel to pozoruji i ve svém okolí. Spousta lidí nechce slyšet, že vybraný výrobek je šunt, oni si ho vybrali a nehodlají za takovou "pitominu" dát víc peněz, přišli si jenom nechat potvrdit, že se opravdu jedná o správnou volbu a v tom se tu zjeví garda chytráků, která jim to rozmlouvá. Možná se to s časem lepší, ale pořád je spousta lidí, která si prostě neumí nechat poradit nebo je pevně rozhodnutá, že víc peněz nedá a i přes odrazování si výrobek koupí.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od David »

Já bych se ohradil proti pojmu "typické čecháčkovství". Stejné chování jsem pozoroval všude na světě.
Ale jinak je to popsáno velmi dobře. Nicméně, ne každý je kávový nadšenec a stačí mu, když to má aspoň nahoře pěnu :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Jo, jo, pěna, to je pro hodně lidí alfa a omega při nákupu kávovaru, bohužel nemají často ani tucha, jak vlastně taková pěna vzniká a tak jdou na dračku kávovary s přetlakovými sítky a dalšími "vymoženostmi" pro tvorbu pěny, dneska jsem měl tu čest a poprvé jednu takovou kávu ochutnal, byla nečekaně lehká a nadýchaná :lol:
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Jožin »

Myslím, že se tento stav časem vyřeší sám, tak jako se vyřešil s vínem. (výraz již zde na fóru byl použit)Až přibude restaurací které budou dělat dobré espresso, tak hodně lidí bude vědět jak vlastně chutná a vypadá dobrá káva. Přece ten kdo vaří kávu z Jihlavanky a pak si koupí nějaký levný kávovar má kávu stejnou na jakou je zvyklý. Tak proč by měl kupovat drahé espresso a mlýnek? Když jeho káva je přece dobrá, a s kávovarem má dokonce pěnu. Myslíte, že běžmý kafař ví. že na espressu není pěna? Jak to má vědět když stále většina restaurací dělá kávu stále stejnou, většinou dost nechutnou. Osobně jsem vždycky dával přednost kávě z automatu na chodbě. Všechno chce jenom čas, tady žádná dobrá rada nemá cenu. Protože dokud lidé nebudou vědět o čem je řeč, budou stále hledat pressovary za dva tisíce.
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Účelem článku není způsobit revoluci v kávové kultuře, ale má pomoci k tomu, aby se nerozhodnutí lidé dali správným směrem. Lidská paměť je krátká a tak je třeba stále připomínat to, co už řekl někdo jiný...
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od ringo »

Vasequ, souhlasím s tím, co jsi napsal. Nemyslím, že bys svým článkem lámal věci přes koleno.
Také si myslím, že lidé jsou nepoučitelní, a že si spousta z nich najde cestu je kávě přes "dvoutisícové varianty," a jediné, co s tím člověk unavený stále stejnými dotazy může udělat, je ignorovat to (což myslím není tvůj případ - zatím :-) ).
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Redmann »

Ja si osobne myslím, že tá cesta je dôležitá. A keď si ňou prejde od začiatku, ako ja, može to priniesť dôležité skúsenosti a prežitky. Ja som si "cestu ku káve" prešiel od "pytlíkových kapučín", cez Nescafe, cez cappuccina v kaviarni s 3 (!!) cukrami, cez maďarské espresso-kotyogo (nádherný strojček, nafotím a nahodím sem), cez Krups 4000 až ku Gaggia Baby Twin. A neľutujem ani jedno. O to viac si vážim každý ďalší krok. Veď ako povedal klasik (neviem kto) "Dôležitá je cesta, nie cieľ" (možno to bolo inak, ja si to pamatam takto). :-)
A preto sa dokážem vžiť do kože tých, čo si kupujú lacný kávovar a nenechajú a nenechajú si poradiť. A neodsudzujem ich, veď oni sa raz tiež dostanú ďalej. A ak nie, tak asi ísť ďalej nepotrebujú.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od mill »

To, že cesta je cíl, je staré zen-budhistické moudro. Tihle pánové přišli s tím, že je důležitější proces poznávání a učení, než konec samotný. U nás to asi nejvíc zpopularizoval Oldřich Janota v písni "I cesta může být cíl", kterou po něm převzali daleko známější Mňága a Žďorp.
Kéž by jednou v každé hospodě dělali FAKt Espresso nebo jiné smysluplné kávové nápoje. A zakázali přetlakové misky. Když ono je to ale tak jednoduché, s nimi pracovat, a učit a porozumět problému se chce málokomu. Zaplaťpánbůh za Primacafe Fórum. Mnozí kávoví osvětáři už to vzdali, ale "jednou budem dál". Možná.....? :?:
Naposledy upravil(a) mill dne stř 25. lis 2009 0:35:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
LittleHappiness
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 19. lis 2009 21:38:45
bydliště: Leuven
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od LittleHappiness »

Jestli Vás to potěší, tak já jsem po dvou nocích strávených na tomhle fóru upustila od koupě levných kávovarů a i když je do mojí studentské kapsy hluboko raděj našetřím a koupím něco (snad) kvalitního :) teď jen co to bude ....
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od mill »

Potěší!!!! :grin: :grin: :grin:
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

Potěšilo, mělo to smysl... :)

S ostatními si dovolím částečně nesouhlasit, že je cesta cíl, to je sice hezká filozofie, ale proč má člověk, který v ruce obrací 2000 Kč na kávovar, po krátké době zjistit, že si koupil nekvalitní stroj. Není lepším řešením našetřit na něco pořádnýho a pak se zaměřit už jenom na samotný postup přípravy kávy? Pokud má člověk šťastnou ruku, tak vybere alespoň typ bez napěňovacích pomůcek, v opačném případě záhy narazí, protože třeba v případě přetlakových sítek se dá asi těžko nějak výrazně experimentovat. Je každého věc, jaký kávovar si koupí, ale pokud už ty informace hledá a dostane se na zdejší fórum, pak by se tu měl taky něco dozvědět.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od ringo »

Vaseq píše:... ale proč má člověk, který v ruce obrací 2000 Kč na kávovar, po krátké době zjistit, že si koupil nekvalitní stroj...
Na druhou stranu: Proč se vysilovat někým, kdo si to opakovaně nedá vymluvit?
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od primacafe »

Jestliže se bavíme o jedinci, potom žádné opakovaně není. Buď koupí nebo nekoupí a dál není co řešit.
Jestli bereme v úvahu celek (nově příchozí), potom je to opravdu opakovaně.
Když má někdo pocit, že ho to vysiluje a zbytečně dráždí (aspoň jsem to tak z některých projevů vycítil) a mnohdy se ani nedivím, vystrkal jsem příspěvky ohledně levných kávovarů do samostatného fora. Aby se soustředily na jedno místo (ještě to všechno není přemístěno, nenašel jsem všechny). Tak ten unavený se této části fora může vyhnout.
Jenomže s přestěhováním příspěvků se sem přestěhovali i všichni ti kteří do fora přispívají.
Domníval jsem se, že se zde vytvoří určitý prostor pro úplně začínající, kteří si své poznatky budou mít kde vyměňovat. Jestli sem žádný z nic nic nenapíše (jako je zatím běžným pravidlem), tak se toho asi moc nedozví.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Vaseq
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 31. bře 2008 19:18:41
bydliště: Severní Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Vaseq »

ringo píše:Na druhou stranu: Proč se vysilovat někým, kdo si to opakovaně nedá vymluvit?
Nemám potřebu vymlouvat koupi dotyčným lidem, svou energii jsem investoval do sepsání článku a je už na každém, aby s ním naložil podle sebe.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od ringo »

Vasequ, napsal jste to velmi dobře, jak obsahem, tak i formou, líbí se mi to, souhlasím s tím, a myslím pro nově tápající to může napovědět.

Snažil jsem se říct, že stále bude existovat velká skupina lidí, kteří si poradit nenechají. Lámáním přes koleno jsem měl na mysli horoucné přesvědočvání, které se tu občas deje, nikoliv váš článek.

Snad už je to trochu srozumitelné.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
zaxon
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: úte 08. zář 2009 16:22:27
bydliště: Orlová
kávovar:
mlýnek:

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od zaxon »

Zdravím.Takže můj příběh.Pomoc tohoto fóra přišla už pozdě,protože už bylo po.Delší dobu jsem hledal nějaký pressovač,samozřejmě co nej (levnější).Tak jsem narazil na přistroj značky Bifinett (De Longhi 190) made in China za 1250kč :tany: Po zakoupení kávy Segafredo presso,jsem začal s pokusy a zároveň pídit po nějakých informacích,takže díky tomu přístroji jsem narazil na toto fórum.Hned jsem si objednal namletou kávu u pana Konečného a díky jemu jsem se dozvěděl že existuje nějaká tlaková miska a hned jsem pochopil,že s tou krémou co mám v hrnku to nebude jen tak.Po dalších informacích co jsem tady našel,jsem přístroj předal synovi (on je stejně takový kávový barbar)a zakoupil Gagia Color.V obchodě kde prodávají tyto přístroje,jsem si zakoupil i namletou kávu,v domění že to bude káva jako z Primacafé.Ani omylem.Káva vypadala jako utlučená kladivem a nešla ani upěchovat.Tak zase mletou odsud,ale créma nebyla žádná.Jen v udělátku od Gagie a to přeci není ono.Tak nakonec jsem si objednal nemletou.Po umletí kávy v ručním mlýnku,jsem nevěril co mi nateklo.Prostě něco super. Takže mé zkušenosti potvrzují co se tady pořád omílá.
(Rada pro ty co si nedají poradit a chtějí dělat kávu s nějakou pěnou v levném přístroji s napěňovacím bazmekem.Nekupujte nic,stačí ohřát v mikrovlnce vodu a zalít Nescafe a ubudete mít taky na kávičce krásnou pěnu. :pardon: )
Odpovědět

Zpět na „Moje začátky s levným kávovarem“