Mikropěna v celém objemu

Nedaří se napěnit mléko? Zde je Váš prostor.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od papun »

Možná by u té Silvia tryska na Gaggii taky nebylo na škodu ji zacínovat a vrtnout o malinko menší. Zkouško defakto nic nepokazíš.

Tu trysku musíš mít spíš na hladině nebo malinko pod. Musíš přisávat vzduch. Jinak jen ohříváš mléko.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od puschpull »

Ta tryska s jedním otvorem, směrem dolů je správně? Viděl jsem i trysky s více otvory .... Dnes večer byla kvalita zpěněného mléka výrazně lepší, ale pořád to nebylo ono.

P.S. dotaz: píše se, že z té 3,5 dl konvičky se připraví mléko pro jedno cappuccino. A správné cappuccino se připravuje v šálku 1,5dl. Takže mi to vychází spíše že v té 3,5 dl konvičce připravím mléko pro dvě cappuccina. Kdybych dal do konvičky třeba 1dl mléka tak je to málo pro optimální pěnění .... Mám v tom už nějaký zmatek.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od papun »

Něco o velikosti konviček: http://www.baristaservis.cz/content/25- ... cappuccino

Ty tam máš jeden otvor, ale má myšlenka byla ho zacínovat a provrtat o něco menší. Tím pádem by ta pára šla ven pomaleji. Netvrdím, že to pomůže.

Já na své Alfě jsem měl 4 díry a upravilo se to na 3 menší. S původní tryskou se mi těžce nedařilo.
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Daniel.U »

ked sa urobi mensia dierka tak para ide rychlejsie nie pomalsie. Na 4 diery uz treba dobre podkurit na 1,2 baru a tam sice para ide jak z lokomotivy aj cez 4 diery, ale vysoka teplota spaluje kavu na moj vkus. Nejde ani tak o pocet dier ako celkovy svetly priemer dier.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od ondrada »

Není pravda, že nejde o počet děr. O tom právě píšu - pokud mám trysku se čtyřmi dírami, ze který jde pára nikoliv dolů, ale šikmo na všechny strany, je potřeba pěnit jinak, než když mám trysku s jedním otvorem. Mlíko se jinak hýbe, takže je potřeba mít trysku vůči mlíku a konvičce v jiných polohách a nesnažit se o onen "vír", ale o jakýsi "rozbouřený moře". Než jsem na to přišel, taky se mi těžce nedařilo, jen proto, že jsem s tím zacházek jak s tryskou, na kterou jsem byl zvyklej (jednodírkovou). Jenže s tímhe vír prostě udělat nejde (a jestli jde, tak sakra blbě), musí se na to jinak.

Celkový průřez děr a teplota v boileru určijí sílu a množství páry (a tedy i to, jaký množství mlíka se dá našlehat, čím slabší pára - tj. nižší teplota či menší boiler - a menší dírky, tím hůř se bude šlehat velká konev, naopak tím líp se bude pracovat s malou konví - nebude to takovej fofr a chyby se spíš stihnou "spravit"). A počet a směr dírek určuje, co ta pára s mlíkem udělá, tj. jak se s tím musí zacházet.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od ondrada »

Když se udělá menší dírka, pára IMHO rychleji nepůjde - tohle není prstem přiucpaná zahradní hadice, kde se tlak reguluje tím prstem :) Vtip je v tom, že v boileru je tlak v podstatě pořád stejný (pokud vezmeme v úvahu dost velký boiler, ve kterým tlak hned při otevření ventilu nezmizí), takže pára uniká v podstatě pořád pod stejným tlakem ať už větší nebo menší dírkou. Ano, větší díra znamená o něco větší a rychlejší pokles tlaku v boileru, ale: Čím menší dírka, tím míň páry uteče a tím menší celkovou energii k předání do mlíka (za jednotku času) ta pára má. Výsledek je, že mlíko rozhýbá a ohřeje míň a celý proces trvá dýl (je-li okamžitá síla páry aspoň větší než nedostatečná, jinak to samozřejmě nejde vůbec).
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od puschpull »

Takže už máme další "pevný bod" se kterým nyní nic neudělám. Tryska Silvia s jednou dírkou dole (odhaduji průměr tak 1,5 mm).
Platí tedy výše zmíněný návod? (Už jsem si ho stáhnul) :-)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Effe »

Trošku to popíšu z mého pohledu:
mám trysku ze Silvie bez nějakých úprav a konvičku Mota 25cl,která má konický tvar což má údajně podstatný vliv,netvrdím že to s jinou nejde
-když se mi chce , dám konvičku před šleháním na pár minut do mrazáku
-udělám espresso,přepnu na páru, naliju si do zchlazené konvičky mléko(já používám plnotučné v krabici),někdy pozoruju rozdíl jestli je krabice čerstvě otevřená nebo třeba už nějaký den,ale podstané to není
-mléko naliju jen do té spodní části konvičky než začíná ta konusová část(pro zajímavost je to cca 100ml v mé 250 ml konvičce)
-když je připravené pára,odpustím z trysky na páru zkondenzovanou vodu do doby než jde jen pára
-zavřu ventil páry,dám pod trysku rovně konvičku s mlékem ve které mám teploměr(ebay),jde to určitě i bez něj
-trysku strčím doprostřed konvičky a pustím páru úplně naplno
-ze začátku se snažím jak někde popisujou agresivně dělat pěnu,tak že konec trysky mám co nejblíže hladině,ale zároveň tak ,že mléko zůstane v konvičce :-)-dělají se velké bubliny
-když je teplota cca 40st. nebo už jsou bubliny dost vysoko,tak konvičku nakloním šikmo,trysku ponořím hlouběji aby mléko(pěna ) v konvičce rotovala-to lze pozorovat na hladině
-velké bubliny se zmenšily,koukám na teploměr a když se teplota blíží někde k 55 st. tak páru vypnu,aby mi nepřelezla přes 60 st.
-pak s konvičkou zatočím a sklepnu přes hadru,utěrku o stůl aby to kleslo a mám hotovo
Netvrdím ,že je to mikropěna jak má být,každý na to může mít jiný pohled.V klasické konvičce se mi to moc nedařilo,tak jsem koupil Motu 25cl.Je to tak akorát na jedno kapučíno :-) příště bych spíše vzal alespoň 35cl.S časem se vlezu tak do jedné minuty bohatě(pěnění).
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od dwbmb »

Možná to oživím zbytečně, pokud to tu je jinde explicitně vypsané, ale vždy jsem našel jen dokaz na

Kód: Vybrat vše

http://silviaschool.com/node/9
který nefunguje.

Není tu dobrá duše, která by mi byla schopna ten návod třeba z hlavy napsat? Napěňování mléka jsem dosud nikdy moc neřešil, bo mléko nepiju, ale nový člen domácnosti by to uvítal :)
Uživatelský avatar
company
Příspěvky: 7
Registrován: úte 01. srp 2017 23:47:01
bydliště: Bratislava
kávovar: Rancilio Silva
mlýnek: Rocky

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od company »

Pozrite si toto video a uvidíte ako sa robí pena bez držania dzezvy
https://youtu.be/rExr7R8TT_o
"Káva vonia ako Čerstvo pomleté nebo."
 
 Jessi Lane Adams
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od puschpull »

Po takovém videu budu trpět komplexem méněcennosti ! :-))
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Endynko »

Ja za taký čas stihnem tak 2 kapučína :grin:
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od johneer »

Moje čerstvá zkušenost s RS. Je úplně jedno, jaký mlíko použiju (zkoušel jsem UHT polo i plnotučný a čerstvý plnotučný). Jediný rozdíl je v chuti (polotučný je prostě jen polotučný), našlehat jdou všechny stejně. Zásadní je studený mlíko. Na konvičku čekám, takže zatím jedu v normálním keramickým nebo porcelánovým hrnku - cca 3dcl. Pění to úplně parádně, jediný problém je, že na hrnku není poznat teplota, takže se může stát, že to člověk přežene. Hrnek nechladím, je to zbytečné, uvidím, jak s konvičkou.
Nahřeju stroj na 130°C (PID), ještě než to doběhne odpustím trochu vody, aby se udělalo místo na páru. Při těch 130 otevřu, chviličku počkám, až jde jen čistá pára, zavřu, nasadím hrnek na trysku lehce pod hladinu, otevřu (stačí tak na půl, když to otevřu úplně tak mlíko cestuje z hrnku) a trysku povytáhnu, aby se začal přisávat vzduch. Mlíko se točí a nabývá na objemu. Asi za půl minuty mám plnej hrnek. Když mám pocit, že to ještě není dost teplý, tak trysku na chvíli ponořím a dohřeju. Sklepnu (to moc efekt nemá) a kroužím - to je zcela zásadní, aby se pěna vyhladila. Za chvilku se začne lesknout a nalévám na espresso. O latte art se s hrnkem nepokouším, ale těším se na konvičku.
Co teď řeším je, jestli mám připravit espresso a pak žhavit bojler na páru nebo udělat mlíko a dopuštěním bojleru ho schladit. To bude asi rychlejší, ale zase nevím, jak dlouho vydrží pěkná pěna. Ocením radu :).
Díky
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od OndraPod »

Dělám na RS s Buna PIDem cca 3 kapučína denně a vždycky dělám nejdřív kávu(či dvě) a potom teprve šlehám mléko.
Pára je nahřáta na 140°C do 2 minut, to stačím tak akorát vyndat mléko z lednice, nalít ho do konvičky a odpustit zkondenzovanou vodu z trysky.
Kdybych to dělal obráceně, tak budu čekat určitě výrazně déle, bojler se schladí hned, ale hlavě to bude trvat docela dlouho, než se dostane ze 110°C zpátky na 93°C

Jinak se mi mikropěna celkem daří, pára je opravdu super silná a s Motta konvičkou to jde samo, řídím se teplotou a zvukem.
Stačilo zkouknout pár YT videí, je jich spousta ;) i když to samozřejmě chce čas.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od johneer »

Díky za tip, s tou hlavou je to pravda, o tom jsem nepřemýšlel. Schladit bojler dopuštěním vody je ještě rychlejší než ho vytopit na 130. Na druhou stranu mám spíš pocit, že teplota hlavy není tak zásadní a důležité je spíš aby byla teplá a voda se při průtoku neochladila. Nevím, jestli obava z toho, že by se voda při průtoku ohřála je tak zásadní. Teplota hlavy je stejně cca od 10°C nižší než teplota vody. Ale je asi fakt, že mléčná pěna vydrží míň než espresso.
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od OndraPod »

No pokud bys spustil extrakci hned po doplnění studené vody do boileru, kdy má boiler cca 85°C asi by se tím dala kompenzovat hlava ohřátá na 110°C, ale trochu to pak popírá výhody samotného PIDu ;)
Mně ty 2min čekání na páru fakt nepřijdou nijak zásadní :smoke:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od j.bill »

Když jsem dělával dříve Latte na malých jednobojlerech (Gaggia Espresso, Classic, Silvia atd.), tak jsem také nejprve udělal espresso a pak teprve pěnu. Myslím, že je to standardní postup.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od johneer »

No, když schladím bojler ze 130 doplněním vody, tak mi to vyjde akorát na těch 88-90, co používám na espresso, ale je fakt, že opačně to bude přesnější. Díky
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od OndraPod »

johneer píše:... Schladit bojler dopuštěním vody je ještě rychlejší než ho vytopit na 130....
Tak jsem to dneska schválně pozoroval a po našlehání mléka(pára nastavená na 140°C) klesne, po dopuštěni studené vody, teplota v boileru ze 130°C na cca 110°C. Teplota hlavy pak ze 115°C na 105°C, pak už to klesájen pozvolna.
Pak už to lze urychlit jen odpuštěním vody z boileru přes hlavu, což je v mém případě dost neekonomické, používám balenou dobrou vodu.
Takže to asi možné je, ale o moc rychlejší to nebude. :smoke:
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od OndraPod »

A ještě doplnim časy pro nahřátí páry: z 90°C na 130°C 1:15 na 140°C 1:30 ;)
Odpovědět

Zpět na „k napěnění mléka“