Mikropěna v celém objemu

Nedaří se napěnit mléko? Zde je Váš prostor.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Spectre »

Redmann píše:Takúto rozetku keď raz spravím
Nie je to taká hrozná vec. Ja som sa jedného dňa naštval že musím to už natrénovať, v Lídli nakúpil asi 5l mlieka a rozetkoval... Keď človek príde na princíp, tak je to už len o ladení detailov :)
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od satchieee »

Mna tiez inspirovalo jedno fajn video, kde typek povedal, ze zakladom je udrziavanie staleho prudu, ked mlieko nalievas. Tj, ked uz zacinas kolisat konvickou do stran (ked si asi v polke salky) musis sa snazit stale udrziavat rovnaky prud mlieka. Skusil som sa na to zamerat a skutocne to islo.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od papun »

Ten princip šlehání o kterém jsem zde psal stále funguje. Celkem se daří stabilně dělat slušnou pěnu. Malování zkouším, ale to mi zatím vůbec nejde.... taky bych za takový výtvor byl moc rád:) Ale nevzdávám se.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od tomas.vlk »

Tak jsem vyměnil stroj a zakoupil Baby Twin.
Jestli někdo má tak možná mu toto video trošku pomůže k dosažení mikropěny.
http://www.youtube.com/watch?v=ocjpPcMApNI
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Redmann »

Panarello daj z trysky dole a nechaj tam iba čierny sosák, ktorý je pod tým. A tak sa nauč napeňovať. S panarellom mikropenu nespravíš.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od tomas.vlk »

Na Baby Twin (nerez tryska) je ta dírka tak mikro... že nenasává téměř žádný vzduch...takže s ní musím ze začátku párkrát přisát u hladiny a pak po chvíli ponořit a nechat rozbíjet proudem na malý bublinky až do mikra.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Redmann »

Veď práve o to ide. :-)
Pozri si tu na fóre, ako sa má peniť mlieko, je tu toho habadej.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od tomas.vlk »

Vím vím. Nedávno jsem tady řešil u mého ex EC155 ten černý klobouček...uvažoval jsem o všemožném tuningu dokonce i o té trisce ze Silvie.. Nakonec to vyřešila tavná pistole na lepidlo..zalepil jsem obě nasávací dírky ve zvonečku a bylo...mikro pěna snadno a rychle na levném kávovaru i se zvonečkem. Samozřejmě...chce to grif...ale ten se dá lehce pak už natrénovat na 5 kávičkách...
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od papun »

Jsou dny kdy to jde samo a někdy se prostě nedaří - může to být i mlékem. Každopádně to chce zkoušet a zkoušet. Mě se osvědčila metoda penit nadvakrát ciz nahoře. Dnes už tam byl i náznak latte art, ale ještě mě čeká dlouhá cesta:)
Uživatelský avatar
Dadan
Příspěvky: 45
Registrován: ned 21. dub 2013 12:30:15
bydliště: Nová Ves-TR
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Dadan »

Nemá někdo tip co zkusit když většinou mlíko přešlehám, přitom ne v celém oběmu (na dně zůstane nenapěněnené)? Může být i druhem mlíka? Toto jsem zatím nijak neřešil a používám co kupujem...
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od morseee1 »

skus ku koncu slahania posunut trysku do stredu .. aby sa prave to mlieko s penou lepsie premiesalo ...
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od tomas.vlk »

Já zkoušel všechny možné značky plnotučných mlék i přímo dělaný na kapučíno, ale nic extra nebo obrovské rozdíly v kvalitě nebyly. pouze v ceně. proto používám Euroshoper Plnotučné z Alberta za 17,90Kč a čerstvé pění nádherně. Mikro pěna není žádný problém. (na mém Baby Twinu). Když se ale nechá déle otevřený i když ho mám ve flašce s víčkem na závit, tak po třech dnech se dá napěnit pouze opravdu úžasná čepice, ale mikro ani za nic. Takže základem je čerstvé mléko...pak už je to o šikovnosti a trysce.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od morseee1 »

Ja si chodim pre mlieko na miestne RD .. :-) priamo od zdroja :-)
Uživatelský avatar
Dadan
Příspěvky: 45
Registrován: ned 21. dub 2013 12:30:15
bydliště: Nová Ves-TR
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od Dadan »

Trošku jsem laboroval a je fakt že čerstvé se dělá líp...u staršího to dělá čepici a velký bubliny, mikropěna je někde podtím :). Zkoušel jsem na radu Morseeho mikropěnu v průběhu šlehání roztáhnout a výsledky řekl bych lepší... Zítra jdu pro mlíko přímo ke zdroji (krávě) tak uvidím. Chce to pořádně trénovat což je problém, protože sám piju jen espresso případně ristretto :D
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od generator »

Jestli ti zdroj (kráva) dá mléko nepasterované a nehomogenizované, takzvaně surové, zažiješ velké zklamání. Jednak surové mléko má svůj specifický pach a druhak je moc tučné na to, aby udrželo bublinky vzduchu.
Tchýně dostala šlehač Guzzanti a rozpovídala se o tom, jak chtěla z čerstvého surového mléka udělat parádu na kafe. Začal jsem se smát hned jsk zmínila to mléko, ale nechal jsem jí domluvit. Výsledek = ohřáté mléko s milimetrem pěny na hladině a specifický odér.
Když jsem měl lokální zdroj čerstvého surového mléka, také jsem to zkusil napěnit. ANI PRD! :) :pardon:
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od generator »

Někde dělají speciální 2% mléko na pěnění. Pravda je, že naše 3% nebo 3,5% jde napěnit hůř, ale když se to povede, tak je to jak šlehačka.

Kód: Vybrat vše

http://coffeegeek.com/guides/frothingguide/steamguide
Non-Fat Milk will be the easiest to foam. It will not however be as decadent a combination with your coffee and for this reason I don’t ever really like to use non-fat milk.
2% Milk will foam quite easily and is a nice balance between ease of foaming and some fat in the milk making for a creamy and tasty drink
Whole Milk is going to be the most challenging to create foam with. It will however be some kind of tasty when combined with coffee. The extra fat in the milk makes your latte or cappuccino a special treat.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od RedAce »

Taky sem zažil velké zklamání, když jsem chtěl našlehat "Mléko z farmy" (takové to z toho bučícího auta :) ), které je sice pasterované ale hodně tučné a není homogenizované. Chutná báječně, tak jsem se těšil na to úžasné latté, ale místo mikropěny to byla spíš makrobída :)
Nejlepší poměr chuť/šlehatelnost nacházím u plnotučné trvanlivé Madety.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od David »

No, určitě nebude výrazně tučnější, než plnotučná madeta, bo na farmě, ze které mléko pochází, mají standardní holštýnky.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od RedAce »

Madeta má "standartních" 3,5%, tohle mléko z farmy má psaných tuším "minimálně 4%" nebo něco takového. Ale když se nechá stát den v lednici, na povrchu a na stěnách se usazují vyloženě kusy smetany. Nevím, jestli celkově je výrazně tučnější, ale problém je právě ta nehomogenita, kdy místy to má chutí i konzistencí blíže k 12% smetaně.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Mikropěna v celém objemu

Příspěvek od David »

Pokud to nemá homogenozované, tak se není co divit, že mu z toho vypadává kusová smetana. Osobně to považuji spíše za otravnou vlastnost, bo když to člověk pije, tak se tím kusem smetany div nezadusí.

Mléka z krámu jsou standardizovaná (co do obsahu tuku), aby zákazník věděl, za co platí. Co se týče mléka bez standardizace, je třeba vzít v úvahu, že vlastnosti mléka se mění s ročním obdobím, fází laktace atd.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět

Zpět na „k napěnění mléka“