Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Icewind »

Rety píše:Protože si pořádný mlýnek nemůžu dovolit. Sorry, ale to jsou rady jak prase. Chci si začít dělat dobré kafe, do teďka sem si dělal rozpustné nebo sem si jezdil k rodičům kteří mají docela slušný automat od DeLonghi. Začíná se mi i líbit ten postup přípravy kávy.
Prostě ste tady sdělili že pokud není mlýnek zaméně než 5k tak je vlastně nepoužitelný.
Pokud mi nevyjde ten nákup té K6, tak se budu rozhodovat mezi použitým Graef CM80, Concept 5120, Severin 3873 a možná ještě něco najdu
Sú to rady jak prase ale rady dobré. V konečnom dôsledku Vás to vyjde ešte viac. Pokiaľ sa Vám začal páčiť postup prípravy espressa tak vedzte, že tento postup obnáša aj investície tak ako každé hobby. Ide o to, či vám investícia vyčarí úsmev alebo budete neustále bojovať s nedostatkami a pýtať sa prečo to nefunguje ta k ako by malo.
Je len na Vás či sa zmierite alebo nie s faktom, že postivý použiteľný mlynček pre prípravu espressa začína na úrovni Gaggia MDF. Mne je úplne jedno čosi kúpite, len sa snažím poradiť z vlastnej skúsenosti.
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rety »

Sorry, trošku mě to naštvalo a vypěnil jsem. Řeším rozpočet a hledám jestli se nedá sehnat něco levného, prostě nějaká alternativa a ta odpověď mě naštvala. Zase sem něco načetl, zase vím více a chápu. Je to vlastně klasika. Pokud chci něco slušného co bude fungovat, levné to nebude. Já jen doufám že mi vyjde ten ten K6. To by bylo super i kdybych mu musel vyměnit kameny. Pokud nevyjde ten, tak to nejspíš vyhraje ten Iberital Challange. Snad to klapne vše. Jinak dneska objednána Gaggia Classic a nějaké malé příslušenství k tomu. Teďka nastudovat zbytek fora o tom jak to připravit, jaké kafe, jak namlet, jak vyčistit. Že já si našel zase další drahý koníček....chjo, taky bych někdy něco levného :)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od RedAce »

Cupping neni priprava kavy na piti, ale na ochutnani a posouzeni. Cupping a cesky turek jsou jedine dva druhy pripravy, ktere nejak neresi oddeleni mlete kavy od hotoveho extraktu. I kdyz spravne namletou cerstvou kavu zalijete spravne teplou vodou, tak to nemuze dopadnout dobre. Nejdriv v tom budou plavat zrnicka a pak to bude preextrahovane a hnusne.
V zadnem pripade netvrdim, ze espresso je jedina cesta. Prave naopak a sam jsem stroj na espresso poridil teprve nedavno. Ale nejaky pristroj na nejakou regulerni pripravu kavy proste potreba je. Byt to bude frenchpress za dve stovky. Horka voda duritka proste nestaci...
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od czhawk »

"RedAce" - nevšiml jsem si, že bych ve svém příspěvku psal něco o turkovi. Jestli ho tam někde vidíš ... klidně cituj.
Psal jsem o tom, jakým směrem by se měla ubírat úvaha, pokud chci začít pít dobrou kávu. Sám jsem, jako každý zde nějak začínal, také špatně ... protože jsem nedokázal určit co je priorita na cestě k dobré kávě. Začal jsem kávovarem ze supermarketu a byl jsem odkázán na mletý hnus z téhož zdroje.
Tolik tedy k vysvětlení mého příspěvku ... snažím se navést dotazující ke správnému uvažování. Když chci začít řídit auto, také si nejdu hned auto koupit, začnu asi nejprve řidičákem ... řečeno p-o-l-o-p-a-t-i-c-k-y.
Mimochodem z postupu co jsem uvedl vedou cesty k dobré kávě třeba přes - překapávanou, aeropress, moka, džezva a další skvělé nápoje bez velkých investic ... přičemž espresso může být až později s rozmyslem a okamžikem, kdy již mám dostatečně našetřeno. Tento čas mohu pak také využít ke studiu všech materiálů a vstřebání rad na fórech, což pravděpodobně povede k finálnímu rozhodnutí. Kromě toho, že je tato cesta k výsledku pomalá a poklidná, vyznačuje se aspektem ekonomickým - vynechám totiž prvotní špatné investice a v konečném důsledku vlastně ušetřím :shock: .
:ucta:
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Icewind »

RedAce píše:Cupping neni priprava kavy na piti, ale na ochutnani a posouzeni.
Každy typ prípravy je predsa o chuti a posúdení ;)

RedAce, co je regulerni priprava? Napr. v Etiopii je regulerna príprava upraženie kávových zŕn na panvici a rozdrtenie v drevenom mažiari a následne sa pripravuje káva. Je to ich rituál a pre nich je to regulérna príprava ;) a som presvedčený, že to chutí lepšie ako espresso v našich kaviarňach.
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od RedAce »

Icewind, pokud myslíš vážně, že na přípravu dobré kávy ti stačí sporák a pro každodenní pití si tímto způsobem budeš připravovat kávu na cupping nebo ji dělat po Etiopsku v pánvi, tak z mé strany je to do téhle debaty vše.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rodom »

On jen rozmělňuje debatu od původního tématu směrem k obecnostem a filosofování typu co je to regulerní příprava kávy.

Já bych to vrátil zpět k tématu - je dobře , že Rety šel cestou pořízení slušného kávovaru a jestli to u něj půjde jako u většiny z nás, tak ho čeká nějaký vývoj i u mlýnku. Já třeba kdysi udělal chybu, že jsem podlehl (v touze po ušetření peněz) diskusím jen o ručních mlýncích a nečetl žádné jiné. Postupně jsem vyhodil nemalé peníze za tzv. japonská Haria - Made in China - a espressa jsem z nich vzhledem k nerovnoměrnému mletí nedostal. Pokud jsem chtěl využít investici do slušného kávovaru, pochopil jsem, že bez slušného elektrického mlýnku si kávičku neurobím :)

No, ale na džezvu, co si dělám na chalupě, než se rozmazlím dalším kávovarem a Gaggia se přestěhuje na chalupu, to ruční mletí stačí...
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Icewind »

RedAce píše:Icewind, pokud myslíš vážně, že na přípravu dobré kávy ti stačí sporák a pro každodenní pití si tímto způsobem budeš připravovat kávu na cupping nebo ji dělat po Etiopsku v pánvi, tak z mé strany je to do téhle debaty vše.
Všimol si si, že mi stačí sporák a panvica na prípravu kávy? Mám iné prípravky na prípravu ako ty, pretože s Gaggiou Classic by som sa neuspokojil (Nič proti Gaggii) a dovolím si povedať, že aj viac skúseností ako praktických tak aj teoretických. Denne si urobím 2-3 kávy vo vac-pote v práci a 2 espressa doma a meliem v oboch prípadoch na Mazzeri. Áno na prípravu dobrej kávy mi stačí sporák a 2 sklené banky. Kľudne si ty pripravuj espresso po Ceskoslovensku a premýšľaj prečo z toho nevydoluješ to čo by si chcel, ach jaj ručný mlynček na espresso.
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od primacafe »

Icewind píše:........ a dovolím si povedať, že aj viac skúseností ako praktických tak aj teoretických............
jste prostě borec
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Icewind »

:ucta: to neviem, ale keď to tvrdíte...
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od RedAce »

Icewind píše:........ a dovolím si povedať, že aj viac skúseností ako praktických tak aj teoretických............
Kdybych cítil potřebu srovnávat s Vámi své skúsenosti, povím Vám, že až uvidíte tolik kávy, kolik jí já namlel (na Mazzeru) a uvařil (na La Marzoccu), tak se můžem bavit. Naštěstí tu potřebu nemám a tak jen společně s adminem uznám, že jste prostě borec. :ucta:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od primacafe »

Mohli byste být prosím konstruktívní k danému tématu a ne se furt předhánět kdo co kolik čeho viděl nebo uvařil. Řekl bych, že na to zde na foru není nikdo zvědavej. A poslední dobou mě přijde, že se tady furt někdo předvádí a rozdává rozumy na všechny strany. Smutné je, že i v tématech kdy tomu v podstatě nerozumí. Zbytečně tím zatěžují jak hlavu začínajících s kávou, tak toto forum.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od David »

Admin má pravdu. Jestli si nutně potřebujete poměřit vercajk, udělejte si v pokecu topic a tam se realizujte.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rety »

Snad se tenhle flame nerozpoutal k vůli mě. Asi bych poprosil admina nebo moda aby to promazal nebo přesunul. Mlýnek s omezeným rozpočtem je prostě problém. Jediná možnost je koupit použitý kvalitní, levný dobrý neexistuje.
Já snad budu mít ten Compak K6. Zamluvený je, ale člověk co mi ho má vyzvednout je spolehlivý jak česká pošta. Pokud to vyzvedne, tak bude zítra doma. Fakt se mi pro něj nechce jet 300km.
Dáte mi nějaké rady na co se podívat u použitého mlýnku? Jak poznat opoužívané kameny, opotřebované uložení a další důležité věci.
Dík
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od primacafe »

Důležitý je to, jestli se točí. Kameny není problém pořídit nové nebo nechat nabrousit. Jiné "důležité" věci aby byly v takovém stavu aby byl mlýnek nepoužitelný? To by musel mlet denně 24hod. v kuse od doby kdy byl vyroben. I o tom se dá pochybovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od David »

Já kupoval MDF na ebay. Vyšší poštovné se dá vyřešit nějakou tou službou, která má adresu v německu, kam se to pošle za německou cenu, pak to převezou přes hranice, a dopošlou to česku poštou.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od RedAce »

Taky jsem teď kupoval MDF na Ebay. 60 euro cena, 20 euro poštovné. Jediný problém by měla být prasklá pružinka dávkovače. Zatím čekám až dorazí, tak snad bude jinak mlýnek v pořádku. Niceméně souběžně s tím končila další aukce a MDF v podobném stavu, prodal se za 58 euro a poštovné 25 euro. Sledoval jsem to asi měsíc a když se člověk smíří s tím, že bude mít použité MDFko z ciziny, tak se za 2000-2500 pořídít dá.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od David »

MDF je systém kolo-páka-hák. Prakticky žádná elektroniky, kameny jsou usazený v kovu ... není, co by se tam rozbilo. Pružinka není potřeba, náhradní díly jsou běžně k dispozici.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rodom »

Já jsem rád, že už ta pružinka konečně praskla, už to vydávalo skřípavé zvuky až hrůza. Teď s tím ručo kvrdlám jak potřebuji a nenadělám víc rámusu než musím.
Takže MDFko použité bez pružinky - jen vřele doporučuji :)
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rety »

Tak mi konešně po několika útrapách dneska dorazil Compak K6 domů. Je ze zrušené kavárny kde prý fungoval asi rok. Podle etikety byl vyroben v roce 2007, ale kolik toho namlel netuším. Na boku je sice počítadlo, ale to se dá vynulovat. Teďka ukazuje něco málo přes 5000. To nevím jestli je moc nebo málo. Teďka jsem ho skoro 2 hodiny čistil, protože byl zajebabraný jak sviň. Hádám že jsem z útrob vytáhnul tak 200g kafe. Koukal jsem na kameny, rozhodně nevypadají jak nové, ale jak moc jsou použité nepoznám. Dole v odkazu jsou fotky, snad z toho půjde něco poznat. Ještě se naučit s ním zacházet a hurá bude dobrý kafe. Nějaké obecné tipy a triky jak s mlýnkem? Teda spíš s mlýnem, netušil jsem že to bude mít 15kg. Mám nějakou pokusnou kávu abych se naučil nastavení a dobrou z PC.

http://retyus.rajce.idnes.cz/Compak_K6

Díky za rady
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“