Jaký mlýnek pro začátek

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od bruno75 »

Ešte jeden detail, tým plastom som myslel vonkajší obal. Vnútri sa ale nachádza seriózny odliatok teda aj ložiská sú uložené tak ako treba pre dlhú životnosť a stabilné výsledky mletia. Prajem dobrú ruku pri výbere.... s MDF-kom určite nič nepokazíš, prípadne ak sa časom rozhodneš ísť do niečoho ešte lepšieho tak MDF-ko sa dá predať veľmi ľahko, teda sa nemusíš obávať že si kúpiš uloženku a nebudeš sa ho vedieť predať.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od ondrada »

RoSta píše:ondrada, nechápem, prečo sa tak hecuješ? 4,50 si spomenul Ty... Ja som spomínal Lelit za 170 €...
Jo, a taky si spomenul, že sa ti to zdá už dosť. Načež jsi se ode mě dozvěděl, že je mi to líto, ale za 4,50 to bohužel prostě nejde. Načež ses, nevim proč, urazil.

Obecných konštruktívnych rad k výběru mlýnku, na co si určitě dát pozor a čemu se určitě vyhnout, je tu tolik, že další snad ani neexistujou (ano, i v tomto vláknu, který nasměrovalo nejednoho takového, jako jsi Ty, a dalších vláknech jemu podobných), a který mlýnek je dobrý nebo špatný (a proč a k čemu) je napsáno u každýho z nich (hint: Pro každýho je dobrý jiný mlýnek, každej chce trochu něco jinýho, to je jakobych se zeptal jaký si mám koupit auto, který je podle vás dobrý, aby mě finančně úplně nezruinovalo, tj. otázka kterou není možný ani v náznaku relevantně zodpovědět). Jinak žádný mlýnky, ktoré tu ešte nie sú spomenuté, nemám ani dostatečně neznám, takže nemám důvod (ani mandát) tu o nich psát. Co k nim mám, to už tu je dávno napsaný a každej si to může přečíst. Nevim proč bych se měl za něco stydět.

Ono když tu něco není, tak to většinou znamená, že tu o tom nikdo nic neví. Žádnej konkrétní zde neznámej mlýnek jsi taky nevzpomenul, kdyby náhodou někdo někde třeba aspoň viděl, že je na pohled o ničem (to je tak to jediný co se dá na první pohled občas vidět). Zvlášť u mlýnku se naslepo nedá doporučit nic, pokud není kritériem výběru design a počet displejů, světýlek či tlačítek. Bohužel.

Zbytek nemá smysl komentovat, pokud máš pocit, že se do Tebe navážim, a že Ti nemám co poradit, tak mě to sice může mrzet, ale to je tak všechno... Poradit se Ti snažím - abys neztrácel čas zbytečným čekáním na převratnou odpověď, a vybral sis podle haldy místních informací sám, co by pro tebe bylo dostupný a splňovalo požadavky či nutné kompromisy. A pak abys přišel s tím, že nevíš, jestli na to a to radši ten nebo tamten mlýnek. Ale je to evidentně marný, je to marný... Je to marný...

Někdy si fakt řikám, jak by to bylo jednoduchý a snad i krásný, pokaždý napsat "Kup si MDF/Challenge/Rockyho/whatevercomězrovnanapadne, je fajn" a za měsíc to v tichosti smazat i s dotazem. A tak pořád dokola... Tazatel by sice nebyl o nic chytřejší, ale byl by "spokojenej", a kdyby se to průběžně mazalo, tak by to třeba zůstalo i celkem přehledný... Ale kdo na to má čas? Možná by to tu mohl po každým takovým dotazu vyplňovat nějakej robot, a bylo by to bez práce...
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RoSta »

Dostal sa mi do rany Rancilio MD50 AT, dosť starý, veľký, za veľmi výhodnú cenu, nie síce 4,50 Kč, ale cca za cenu Porlexu. Ak si naň zvykneme, tak už asi vyberať ďalej nebude treba. Keď nie, rozhodol by som sa už pre Gagia MDF. Ďakujem za rady a "usmerňovanie"... :ucta:
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Redmann »

Pozor na to, že AT ma asi automatické domieľanie kávy do doseru - teda ak sa nemýlim.
The fully automatic coffee grinder has a sensor in the dosing chamber, and automatically turns the coffee grinder on and off as appropriate to maintain a useable amount of ground coffee in the dosing chamber.
Takže ho asi bude treba nejako vyradiť.
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RoSta »

Ďakujem. Hej, má, ak sa nezžijem s vypínaním, tak ho prerobím.
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od ondrada »

Jinak ale rozhodně dobrá volba, co do kvality mletí určitě
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RoSta »

Áno, melie výborne.
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
tomig

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od tomig »

Nenašel jsem tady nikde odpověď na otázku, jak je na tom např. Rocky v porovnání s ručním Hario Skerton na přípravu domácího espressa.
Takové dva etalony, o které se tu pořád každý otírá...

Co mele lépe? Je to srovnatelné? Neřešme, co je pohodlnější...
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od morseee1 »

tomig píše: Rocky v porovnání s ručním Hario Skerton na přípravu domácího espressa.
Co mele lépe? Je to srovnatelné? Neřešme, co je pohodlnější...
myslim ze to tu nikto neriesi, lebo je to jasne .. co do konstantnosti mletia bude mat vzdy rocky navrch .. nad hociktorym keramickym rucnym mlyncekom tejto triedy..
rocky ma navrh aj pred mnohymi elektrickymi mlyncekmi typu catler a podobne .. (myslim kvalita mletia vs kvalita vyroby)
tomig

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od tomig »

Tak myslel jsem si to, ale nikde to tu explicitně nezaznělo :-)
Uživatelský avatar
DAve23
Příspěvky: 12
Registrován: pát 07. lis 2014 11:37:02
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od DAve23 »

Ahoj,
rád bych se zeptal na radu zkušenějších, případně majitelů níže uvedených mlýnků. Sháním ke svému Classicu mlýnek (2-3 kávy denně).
Žádný rozumný/jetý elektrický do cca 1500 - 2000,- se mi nepodařilo najít, takže hledám mezi ručními.
U nás se mi mezi "použitelnými v dané cenové kategoii podařilo najít tyto (jsou to ty, o kterých se tu píše nejčastěji a které
jsou sehnatelné na našich eshopech):

Lodos Temp - nepoužitelný resp. tak možná pod stan dobrý (kvůli statické elektřině a ulpívání pomleté kávy na plastovém těle. Opravte mne jestli se pletu, nepořádek apod).
Hario Skerton - ne špatný ruční mlýnek, ale má skokové nastavování hrubosti mletí.
Hario Mini Mill Slim - ne špatný ruční mlýnek, plynulé nastavení hrubosti.
Porlex Tall - asi ne špatný ruční mlýnek, ale bojím se trochu toho, že klička "nic" nedrží a při mletí bude vypadávat.
GSI Outdoors JavaMill - na pohled vypadá dobře, líbí se mi systém uchycení kličky, ale nikdo s ním nemá žádnou zkušenost :(

Rád bych tedy poprosil o zhodnocení (a případně doplnění) výběru, jestli není úplně mimo a Váš typ, do čeho by jste šli
(když pominu to, že mi určitě doporučíte Gag. MDF, rocky apod. což je investice dalších +/- 4t. které kvůli 2 kávám denně
aktuálně do mlýnku investovat nechci).

Předem děkuji za Váš čas. :dik:
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Redmann »

Mám doma Porlex, som s ním spokojný, dosť dlhú dobu som s ním mlel na espresso. A kľučka pri mletí ozaj vyskakuje. Ale nie je to nič také, že by sa to nedalo vydržať.
Uživatelský avatar
mistY
Příspěvky: 15
Registrován: úte 20. led 2015 20:43:23
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od mistY »

Mám Hario mini něco přes rok a byl jsem s ním celkem spokojený. Řekl bych, že čím je níže nastavená hrubost, tím mele konzistentněji a naopak. V ROKu jsem s ním byl schopný po několika pokusech vyrábět slušné espresso, ale jak to půjde v poloautomatu, nejsem schopný odhadnout. Z toho co mám různě načteno by obecně měl Mini mlít o něco lépe než Skerton a hůř než Porlex. GSI Outdoors JavaMil neznám vůbec.
Stejně si ale myslím, že časem Tě ruční mletí omrzí a přejdeš na elektrický mlýnek. Já jsem to vzdal nedávno. Od včerejška mám Gaggii MDF a jsem naprosto nadšený :D
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od ondrada »

Ono je dobrý porovnat si kávu namletou (a uvařený výsledek) pomocí ručního a kvalitního elektrickýho mlýnku. Člověk pak leckdy zjistí, že to není jen o pohodlí a vyhazování peněz kvůli 2 kávám denně...

Ale pokud bude časem pro ruční mlýnek využití, např. se bude tahat na cesty, tak proč s ním nezačít. Jen je dobrý si kvalitní elektrickej mlýnek vyzkoušet, aby se člověk mylně nedomníval, že je rozdíl jen v pohodlí (který časem stejně začne být pořád důležitější, a nepohodlí při mletí začne jednomu omezovat chuť na kafe, až tak, že ho třeba bude dělat jen výjimečně...)
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od hedge »

Hned na začátek říkám, že nepřipravuji espresso, nicméně mám Hario Mini. Používám ho už jen na cesty, doma ho nahradila elektrika. Plynulé nastavení hrubosti nemá, jsou tam skoky (ale asi by se to za použití kontramatky nějak dalo zařídit). Mele nekonzistentně (dá se to částečně zlepšit, ale pouze na přechodnou dobu, než se potrhá lepící páska). Taky se ožvejkává pětihran, na kterém je nasazena klička. Po přechodu na elektrický mlýnek je v alternativách znatelný rozdíl v chuti.
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od JMK »

DAve23: MDFky se tady na fóru (sekce Nabízím) prodávaji za 2-3 tisíce. I na pár káv denně to je lepší, než koupit za 1 tisíc ruční mlýnek a pak za rok stejně kupovat elektrický. Na ruzných inzertních serverech jich také pár je. A vedle Gaggia Classic vypada moc hezky. ;)
Uživatelský avatar
canyon
začátečník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 23. pro 2014 14:36:01
bydliště: Chrastava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od canyon »

Koupil jsem Porlex,dobrý ruční mlýnek klička mě nikdy nevypadla asi jsem hrozně šikovnej. :-)
Stejně jsem koupil elektrický narazil jsem na něj náhodou na bazaru cca za půlku to se nedalo nekoupit. :-)
Když to srovnám.... jak tady někde zaznělo nejdříve jsem vyhodil peníze za ruční a stejně skončil u elektriky.
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Ja som používal ručný mlynček jeden deň a hneť šiel robiť radosť inému. Pre mňa je to veľmi nepraktické ručne mlieť.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
canyon
začátečník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 23. pro 2014 14:36:01
bydliště: Chrastava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od canyon »

Já mlel ručně asi 1,5 měsíce. :-)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od papun »

Přemýšlel jsme stejně a stálo mě to jen peníze navíc. Jdi rovnou do pořádného mlýnku. Všechno ostatní jsou jen promrhané peníze, čas a káva.
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“